Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Malování na látku je skvělý způsob, jak dát nový život jednoduchým starým tričkům, nudnému čalounění nebo jiné nevýrazné látce, která potřebuje oživit. Když ovládnete umění malby na látku, můžete se stát svým vlastním oděvním a interiérovým designérem a své nápady realizovat. Naučte se, jak si nakreslit šablonu, jak ji převést na látku, a jak ji nakreslit díky následujícím krokům.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Příprava látky

 1. 1
  Vyberte si látku. Pro malování se nejlépe hodí látky s přírodními vlákny, nejlépe v poměru 50/50 bavlna a poplyester.
 2. 2
  Vyperte látku, abyste zabránili jejímu nežádoucímu sražení po nanesení barvy. Použijte běžný prací prostředek a vynechejte aviváž.
 3. 3
  Mezi přední a zadní vrstvu látky dejte bariéru. Můžete použít například velké prkénko, kus hladkého kartonu nebo voskovaný papír, abyste zabránili prosáknutí barvy na druhou stranu.
 4. 4
  Obyčejnými nebo zavíracími špendlíky látku připevněte na místě. Jeden špendlík dejte do každého rohu, aby se látka nepohybovala.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Výběr materiálů

 1. 1
  Vyberte si barvu na látky v lahvičce s aplikátorem, pokud chcete strukturované, přesné linie. Lahvičku držte jako tužku a zároveň ji lehce mačkejte, aby z ní vytékala barva. Špičkou aplikátoru se přímo dotýkejte látky, aby se k ní barva dobře přichytila.
 2. 2
  Jinou možností je koupit si barvu, která se nanáší štětcem. Tento druh barvy vám umožní barvy míchat mezi sebou a střídat je předtím, než je natřete na látku.
 3. 3
  Štětce volte podle toho, jakého efektu chcete jejich tahem na látce dosáhnout.
  • Ploché štětce na stínování mají šikmý okraj, který vám umožní malovat rovné, čisté linie a zároveň vyplňovat větší plochy.
  • Konturovací štětce jsou dlouhé nebo krátké, s kulatou špičkou a hodí se pro kreslení dlouhých tahů.
  • Drsné kartáčky jsou z ostrých štětin a používají se pro míchání barev a kreslení krátkých, hrubých tahů.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Malování na látku

 1. 1
  Nakreslete si požadovaný tvar tužkou na kousek papíru. Je dobré zkusit několik barevných kombinací předlohy dřív, než ji přenesete na látku načisto.
 2. 2
  Použijte pero s tzv. mizícím inkoustem a přeneste vzorovou kresbu na látku. Na tmavé látky můžete obkreslovat pomocí bílé křídové tužky, kterou seženete ve výtvarných potřebách.
  • Pokud chcete opravdu přesnou malbu, můžete si koupit hotový vzor nebo šablonu. Přilepte ji na látku maskovací páskou, aby se vám nepohnula.
  • Na látku můžete také kreslit od ruky, pokud máte důvěru ve své výtvarné schopnosti.
 3. 3
  Vyberte si vhodné náčiní na malování, a svůj předkreslený obrázek vybarvěte. Zakryjte konturu barvou, aby neprosvítala skrz.
 4. 4
  Pokud chcete, aby měla malba vzhled akvarelu, smíchejte barvu na textil s vodou, dokud nebude mít konzistenci jako inkoust na psaní. Namočte do ní tenčí štětec a malujte delšími tahy vodorovnými směrem.
  • Na pomalovaný povrch látky lehce nastříkejte vodu z lahve s rozprašovačem. Tahy štětce se do sebe trochu vpijí v místech, kde se barva střídá.
  • Pokud se barva začne rozpíjet příliš mnoho nebo příliš rychle, vezměte fén na vlasy a malbu vysušte, abyste rozpíjení zastavili.
 5. 5
  Pokud chcete stříkat na látku technikou airbrush, použijte barvu na látku ve spreji. Textilní barvy ve spreji schnou rychleji než jiné typy barev a vyplnění šablony s nimi navíc jde o hodně snáz.
 6. 6
  Chcete-li vyvořit texturu, použijte kombinaci několika technik. Hloubku můžete malbě dodat tím, že budete barvu nanášet po malých částech. Dávejte pozor, aby se barvy jedna do druhé nevpily.
 7. 7
  Až budete s malováním hotovi, nechte látku uschnout 24 hodin. Neperte ji dříve, než po uplynutí 72 hodin od pomalování.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Přidejte zdobení

 1. 1
  Malbu se nebojte rozzářit třpytkami. Jednoduše třpytky nasypejte na barvu, dokud je stále ještě trochu vlhká. Pak nechte barvu úplně zaschnout.
 2. 2
  Přidejte prostorové ozdoby, například kamínky nebo knoflíky. Připevněte je k látce malým množstvím textilní barvy v odstínu, který odpovídá barvě ozdoby. Pokud máte pocit, že barva není dostatečně silná, můžete použít lepidlo na textil.
 3. 3
  Z houbičky si nůžkami vystřihněte nějaký tvar a lehce ho namočte do barvy. Pak ho přitiskněte na látku jemně, ale pevně.
  Reklama

Tipy

 • Dávejte pozor, ať barvu vodou nenaředíte příliš.
 • Pokud uděláte chybu, použijte směs vody a lihu a barvu vygumujte.
 • Než přenesete vybraný design na látku, natrénujte si to na papírových utěrkách.
 • K odstranění barvy, která ještě nezaschla, můžete použít také chlorové bělidlo.
 • Pokud se vám dávkovač na lahvičce ucpe, pokuste se ho odšroubovat a vypláchnout teplou vodou. Špendlíkem pak propíchněte otvůrek ve špičce
 • Pokud chyba nejde vygumovat, můžete místo buď přemalovat, nebo zakrýt nějakou ozdobou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 50/50 bavlněná/polyesterová látka
 • barva na textil (v lahvičce, na štětec nebo ve spreji)
 • Štětce různých druhů a typů
 • Karton, pevné prkénko nebo voskovaný papír jako bariéra
 • Zavírací njebo obyčejné špendlíky
 • Tužka, mizící inkoustové pero nebo bílá křídová tužka
 • Ozdoby podle vašeho výběru (nepovinné)

O tomto wikiHow

Joy Cho
Spoluautor od:
Návrhářka & Odbornice na styl, Oh Joy!
Tento článek spoluautor od Joy Cho. Joy Cho je zakladatelkou a kreativní ředitelkou lifestylové značky a designového studia Oh Joy!, kterou založila před více než 10 lety. Její návrhy jsou známé pro hravost, barvy a nezaměnitelný styl. Je autorkou tří knih a působila jako konzultantka pro kreativní podniky po celém světě. Tento článek byl zobrazen 5 243 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 5 243 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama