Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete malovat krásné, výrazné obrazy olejovými barvami? Zde je několik základních informací, které vás provedou úžasným světem olejových barev. Jakmile zvládnete základní techniky, svět je vaším plátnem!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Začínáme

 1. 1
  Vyberte si barvy. Než začnete malovat, budete si muset sehnat olejové barvy. Existují desítky značek, nenechejte se tedy zmást a nekupujte ty nejlevnější. Když si koupíte levné a nekvalitní vybavení, bude se vám malovat hůře, barvy budou déle schnout a nebudou tak syté. Když si připlatíte a koupíte si dražší barvy, bude vám stačit jen jedna vrstva místo dvou nebo tří, které byste museli nanést s levnější barvou.
  • Nejzákladnější sestava olejových barev by měla obsahovat následující barvy: žlutá, okrová, červená, karmínová, ultramarínová, bílá a černá. Z těchto barev můžete namíchat každou další barvu barevného spektra.
  • Jistě zjistíte, že vám nejdříve dojde bílá barva, takže si raději kupte bílou ve větší tubě.
  • Nekupujte si „studentské“ sety barev, protože jsou sice levné, ale bývají velmi nekvalitní. Nekupujte si ani sety barev se štětci uvnitř, protože i štětce v tomto případě bývají nekvalitní.
 2. 2
  Sežeňte si zbytek věcí. Začínající malíři si často nechtějí kupovat důležité věci, aby ušetřili peníze. Není na tom nic špatného, ale přesto byste měli mít několik věcí, bez nichž malování nebude ani zdaleka taková zábava.
  • Kupte si několik štětců z přírodních materiálů. Nepotřebujete mnoho štětců, ze začátku stačí od každého druhu několik. Začněte s různými velikostmi kulatých, plochých a špičatých štětců.
  • Syntetické štětce se vyrábějí z velmi jemných štětinek a přírodní štětce jsou trochu hrubější. Kupte si oba druhy, abyste mohli střídat techniky malby.
  • Budete potřebovat také paletový nůž na míchání barev, paletu, plátno nebo desku a staré džbány a sklenice s vodou na čištění štětců.
  • Jako ředidlo použijte lněný olej, makový olej nebo terpentýn. Olejové barvy jsou husté a je nutné je nejprve zředit.
  • Můžete si pořídit také stojan, zástěru, hadříky a speciální krabici na všechno své vybavení. [1]
 3. 3
  Připravte si pracovní plochu. Malba olejovými barvami zabere hodně místa, takže budete potřebovat velký prostor. Postavte si stojan nebo stůl na světlo. Pokud máte velký hadr nebo látku, natáhněte ji pod stojan, abyste nekapali barvami na zem.
  • Olejové barvy mohou uvolňovat zplodiny, takže při malování vždy větrejte.
  • Pokud používáte stojan, nastavte si ho do správné výšky a úhlu. Malování by pro vás mělo být pohodlné a ne nepříjemné.
  • Oblečte si staré oblečení, které si můžete umazat od barvy. Olejové barvy jsou známé tím, že nejdou vyprat, takže na sobě nikdy nemějte oblečení, které si nechcete zničit.
  • Pokud máte dlouhé vlasy, stáhněte si je do culíku, aby vám nepadaly do barvy. Sundejte si prstýnky, náramky a další šperky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Začínáme malovat

 1. 1
  Vytvořte si hrubý náčrt. Pomocí tužky si jemně nakreslete náčrt. Můžete kreslit přímo na plátno, nebo na průsvitný papír. U náčrtu nezapomínejte na kompozici a využití negativního prostoru.
  • Kompozice je rozmístění věcí na plátně. Zvolte nejlepší možnou kompozici, aby diváka oči táhly k hlavnímu bodu obrazu.
  • Negativní prostor je prostor okolo objektu. Pokud malujete něco z reálného života, nakreslete těžké části tak, že se budete dívat na prostor okolo figury, spíše než na samotnou figuru. Zamyslete se nad tím, co do negativního prostoru namalujete, aby tím vynikla postava.
  • Všímejte si překrývajících se postav. Přidávají hloubku celému obrazu. Pokud se na objektu nepřekrývají tvary, zkuste to udělat tak, aby se překrývaly. Díky tomu bude obraz působit realističtěji.
 2. 2
  Najděte si světelný zdroj. Pro realistickou malbu musíte mít jasně rozdělené světlé a tmavé části. Podívejte se na model a určete, z jakého úhlu na něho dopadá světlo a kde se tvoří stíny.
  • Všechny světelné zdroje dělají stíny, ale když jsou přímo nad objektem, stíny téměř nejsou vidět. Zkuste pohybovat světlem okolo objektu a zvýrazněte tím stíny.
  • Nemusíte mít velmi světlé plochy a velmi tmavé stíny. Pravděpodobně budete mít jen lehké změny v dopadu světla. Nemusíte si dělat starosti s tím, že nemáte tmavé stíny.
 3. 3
  Zamyslete se nad barvami. Začátečníci mají často problémy namíchat barvy tak, aby se shodovaly s reálnými barvami modelu. To je proto, že mozek poskytuje idealizovanou podobu barvy – nebe je modré, takže namícháte modrou a potom si uvědomíte, že jste namíchali mnohem světlejší barvu, než jakou to nebe skutečně má. Chce to překonat zažitou symboliku barev, kterou máme v hlavě a naučit se sledovat každou barvu zvlášť. Tak se brzy naučíte míchat realistické barvy.
  • Když budete malovat v noci, budete mít tmavší obraz, zatímco ve dne budou barvy pravděpodobně světlejší.
  • Zkontrolujte si světelný zdroj. Za slunečného letního dne bude mít objekt zlatavou záři. Když bude venku šedo a zataženo, světlo na objekt bude dopadat s šedým nádechem. Můžete si dokonce nastavit barevná světla (například neonové zářivky) a malovat objekt pod speciálním světlem.
 4. 4
  Sledujte pohyb objektu. Malujete nehybné zátiší, nebo malujete postavu, která běží po poli? Všímejte si pohybů svých subjektů, abyste věděli, jak máte táhnout štětcem. Realistické malby jsou namalovány tahy, které dokážou dokonale ztvárnit pohyb. [2]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Jak namalovat mistrovské dílo

 1. 1
  Namíchejte si barvy. Olejové barvy začínají schnout až po několika dnech, je ale téměř nemožné namíchat dvakrát stejnou barvu, takže si míchejte barvy v dostatečném množství, abyste mohli obraz postupně upravovat.
  • Použijte barevné spektrum a najdete si barvy, které chcete namíchat. Barevné kolo ukazuje primární, sekundární a terciární barvy a také jak je namíchat.
  • Čisté odstíny jsou ty, které se nemíchají s jinými barvami. Můžete smíchat primární barvy a vytvořit tak sekundární barvy.
  • Pro světlejší odstín přidejte bílou. Zesvětlíte tím svoji barvu a dodáte jí pastelový nádech.
  • Pro tmavší odstín přidejte černou nebo jinou tmavou barvu.
  • Pokud chcete vytvořit tón, přidejte bílou k tmavé barvě. Tóny se používají velmi často a představují většinu barev, které denně vidíme.
 2. 2
  Začněte malovat. Můžete si vybrat jakoukoli techniku – například můžete malovat po částech, nebo vrstvit různé barvy na sebe. Když malujete olejovými barvami, použijte nejprve tenkou vrstvu a potom teprve silnou vrstvu.
  • Zkuste základní subjekty. Všechny postavy jsou tvořeny několika základními tvary – kostkou, válcem, kuželem a kruhem. Nakreslete si tyto tvary, například krabici nebo pomeranč.
  • Pro ztenčení barvy použijte ředidlo (například terpentýn) a smíchejte ho s barvou. Nepřidávejte ho moc, ale postupně si barvy řeďte na požadovanou konzistenci.
  • Trvá tři dny, než uschne jedna vrstva barvy tak, abyste na ni mohli přidat další. Mějte tedy trpělivost a vždy počkejte.
 3. 3
  Zkoušejte si různé techniky. Je dobré si zkoušet mnoho různých technik malby. Pokud ale začínáte, je možné, že v tom máte zmatek. Zaměřte se vždy jen na jednu techniku.
  • Zkuste roztírat barvy. Tento postup zahrnuje pomalé roztírání dvou nebo více barev (například při malování západu slunce). Přidávejte na sebe vrstvy barev tak, aby ležely jedna vedle druhé. Potom štětcem jemně roztírejte barvy a míchejte je.
  • Zkuste glazování. Udělejte si roztok terpentýnu a laku a vytvořte si bezbarvou barvu. Smíchejte ji s jakoukoli jinou barvou a budete mít průsvitný odstín. [3]
  • Tečkování. Vezměte si suchý přírodní štětec a poklepávejte s ním shora na plátno. Můžete takto vytečkovat celé části obrazu.
  • Použijte paletový nůž. Tato technika je skvělá pro malování krajinek a dodá vašemu obrazu pohyb. Naberte si nožek barvu a rozetřete ji po plátně v silné vrstvě.[4]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Jak dokončit obraz

 1. 1
  Upravte všechny chyby. Po domalování obrazu máte asi tři dny než barva zaschne. Během této doby můžete spravit všechny chyby a barvy otřít mokrým hadrem. Než usoudíte, že je váš obraz hotový, podívejte se na něho kritickýma očima a upravte vše, co se vám nebude zdát.
 2. 2
  Nepoužitou barvu si schovejte. Pokud vám na paletě zbylo hodně barvy, schovejte si ji na příště. Naberte ji do malých krabiček nebo si ji nechejte na paletě a přikryjte ji fólií.
 3. 3
  Umyjte si štětce. Olejové barvy ničí štětce, takže si je musíte hned po skončení práce umýt. Dobře je opláchněte pod teplou vodou a umyjte trochou mýdla. Potom zkontrolujte, že v nich nezůstala žádná barva a nechejte je uschnout štětinami nahoru v hrnku na dobře větraném místě.
 4. 4
  Počkejte. Olejové barvy uschnou úplně asi za 3 měsíce. Pokud máte silné vrstvy barev, budou vám schnout ještě déle. Dávejte si obrazy schnout někam, kde nebudou nikomu vadit a kde budou po celou dobu v klidu.
  • Někdy je možné urychlit proces sušení olejových barev uložením obrazu v dobře osvětlené, suché a teplé místnosti. Výběr barev, které mají kratší dobu schnutí, může také pomoci urychlit dobu schnutí.
 5. 5
  Přelakujte obraz. Po uschnutí barev přidejte jednu vrstvu laku, abyste obraz ochránili a zachovali barvy. Až uschne ochranný lak, máte hotovo!
  RADA ODBORNÍKA
  Kelly Medford

  Kelly Medford

  Profesionální malířka
  Kelly Medford je americká malířka žijící v Římě. Studovala klasickou malbu, kresbu a grafiku jak v USA, tak v Itálii. Pracuje především v ulicích Říma a také za zakázkami cestuje za soukromými mezinárodními sběrateli. V roce 2012 založila Sketching Rome Tours, kde vyučuje návštěvníky Říma skicování. Kelly je absolventka Florence Academy of Art.
  Kelly Medford
  Kelly Medford
  Profesionální malířka

  Lak závisí na době schnutí. Kelly Medford, malířka v plenéru, říká: “To, kdy lakujete, závisí na době schnutí malby. Olejová barva vysychá shora dolů, takže může trvat šest měsíců až někdy rok, než barva zaschne a můžete použít finální lak. Lak nedovolí barvě dýchat a doschnout, takže příliš brzké nanesení laku může malbu poškodit.”

  Reklama

Tipy

 • Černá schne velmi pomalu. Nepoužívejte ji jako podkladovou barvu.
 • Dětský olej nebo olivový olej skvěle odstraňuje barvu z kůže.
 • Nepoužívejte jako ředidlo pro světlé barvy lněný olej.
Reklama

Varování

 • Barvy a vybavení si držte dál od očí a také od kůže. Když se vám dostane barva do očí, vyplachujte si ji alespoň 2 dvě minuty vodou. Nejlepší je použít roztok pro čištění očí. Pokud nemáte, nechejte si na oko dopadat vlažnou tekoucí vodu. Je důležité okamžitě rozředit chemikálie, které se vám do oka dostaly.
 • Terpentýn může podráždit citlivou pleť. Postiženou oblast si umyjte teplou vodou. Pokud máte alergickou reakci, jeďte k lékaři.
 • Olejové barvy a ředidla jsou nebezpečné. Obaly vyhazujte vždy jen na určená místa a zjistěte si zákony a vyhlášky o toxickém odpadu.
 • Ředidla jsou většinou hořlavá. Pokud můžete, skladujte je na dobrém místě, kde nemohou chytnout. Za žádných okolností je neskladujte v uzavřených prostorách. To platí i pro barvy, které byly naředěny některým z těchto ředidel.
Reklama

O tomto wikiHow

Kelly Medford
Spoluautorem článku je :
Profesionální malířka
Tento článek spoluautorem článku je Kelly Medford. Kelly Medford je americká malířka žijící v Římě. Studovala klasickou malbu, kresbu a grafiku jak v USA, tak v Itálii. Pracuje především v ulicích Říma a také za zakázkami cestuje za soukromými mezinárodními sběrateli. V roce 2012 založila Sketching Rome Tours, kde vyučuje návštěvníky Říma skicování. Kelly je absolventka Florence Academy of Art. Tento článek byl zobrazen 21 139 krát
Stránka byla zobrazena 21 139 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama