Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Miminka potřebují ke zdravému fyzickému i psychickému vývoji fyzický kontakt. Masáž posiluje imunitní systém miminek, zrychluje svalový vývoj a snižuje hladinu stresu. Je skvělou příležitostí k navázání vztahu s děťátkem a vytvoření celkové uvolněné atmosféry. Nejvice z tohoto terapeutického úkonu získáte, znáte-li jak a kdy svoje miminko masírovat.

Část 1
Část 1 ze 3:
Efektivní masáž

 1. 1
  Vytvořte miminku pohodlí. Připravte si místo pro masáž v teplé místnosti s tlumenými světly. Miminko bude při masáži nahaté, přesvědčte se tedy, že v místnosti není chladno. Položte miminko na záda na měkký ručník nebo deku na zemi nebo na jiném plochém, bezpečném povrchu. Pusťte příjemnou hudbu, chcete-li.
  • Miminko můžete masírovat zcela nahé nebo s plínkou pro případ "nehody". Zvolte variantu pohodlnější pro vaše dítě.
  • Chcete-li miminko masírovat jako způsob uspávání, bude rozumné provést masáž v dětském pokojíčku. Dítě tak můžete snadno přenést spící do jeho postýlky.
 2. 2
  Použijte jedlý olej. Chcete-li při masáži použít olej, zvolte olivový, avokádový nebo jiný jedlý olej, neboť prstíky miminka mohou skončit v jeho ústech. Nepoužívejte minerální nebo jiné nejedlé oleje, neboť ty vaše miminko neumí strávit a mohly by poškodit jeho žaludek.
  • Nepoužívejte arašídový nebo mandlový olej nebo olej z dalších, alrgenních potravin.
  • Je-li olej studený, nalijte jej nejprve do dlaní a před masáží ho třením dlaní nejprve zahřejte.
 3. 3
  Promněte jemně kůži miminka, použijte menší sílu než při masáži dospělého. Použijte prsty, jemně, nehnětejte. Cílem není najít ztuhlá místa v těle nebo udělat hloubkovou masáž jako dospělému. Raději usilujte o jemné, příjemné pohyby, kterými stimulujete kůži miminka.
  • Masírujte záda, bříško, paže, nohy, hlavičku a krk děťátka. Postupujte vždy jemně.
  • S rostoucím miminkem můžete pomalu přidávat na síle masáže. Batole snese větší sílu masáže než kojenec.
 4. 4
  Masírujte jedním směrem. Obecně se má za to, že se má masáž provádět ve směru od srdce. To uklidňuje tělo, je tedy vhodné tak učinit před spánkem. Ke stimulaci miminka k aktivitě jej můžete naopak masírovat směrem k srdci.
  • Zvolte směr masáže v závislosti na denní době. Je-li čas hraní, stimulující masáž může miminko bavit. Stejná masáž před spaním pro vás pravděpodovně nebude mít vítaný efekt.
  • Masáž miminka směrem od srdce působí příznivě na podrážděné miminko.
 5. 5
  Zkuste masážní metodu "dojení". Je vhodná na nohou a rukou miminka. Spojte ukazováček a palec nebo je k sobě přibližte ve tvaru písmene C a obejměte nožičku či paži miminka. Posunujte ruku jemným pohybem směrem dolů po paži či nožičce jako při dojení mléka. Několikrát opakujte.
  • Postupujte něžně. Nikdy nedržte končetinu miminka příliš pevně a neškubejte.
  • Proveďte masáž na všech končetinách.
 6. 6
  Zkuste metodu válečku. Vašemu miminku se může líbit.[1] Každou končetinu masírujte "válením", jako těsto, na dečce či ručníku. Masírujte tak všechny končetiny děťátka.
 7. 7
  Miminko při masáži nešimrejte. Masáž má být uvolňující, nikoli dráždící. Pomozte miminku vnímat masáž jako čas uvolnění, klidu a sbližování. Mělo by vědět co ho při masáži čeká a šimrání by jej mohlo děsit či rozrušit.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Správný čas na masáž

 1. 1
  Masírujte vaše miminko před spaním. Jak je uvedeno výše, masáž je skvělým způsobem, jak děťátko uklidnit a pomoci mu usnout.[2] Pravidelná masáž vám pomůže ve vašem pravidelném ukládání miminka do postele. Zkuste masáž po koupeli nebo dalších pravidelných večerních rituálech. Vyhraďte si přibližně půl hodiny před uložením miminka ke spánku.
 2. 2
  Masírujte miminko, je-li podrážděné. Masáží lze s děťátkem navázat blízký vztah a vaší přítomností mu tak dodat během celého dne pocit bezpečí. Miminko často pláče proto, že si žádá vaší pozornost. Masáží mu ji věnujete. Masírování má na miminko hluboce uklidňující efekt a lze si jím pomoci i během doby, kdy vaše miminko bývá nejvíce podrážděné.
  • Zkontrolujte nejprve, že miminku nic jiného nechybí a cítí se pohodlně. Při masáži může plakat z důvodu hladu, únavy nebo jiného důvodu. Má-li hlad, masáž si pravděpodbně neužije.
  • Po jídle počkejte alespoň 45 minut. Masáží na plný žaludek riskujete nevolnost. Miminko zvrací docela snadno a masáží šance na nevolnost ještě rostou.
 3. 3
  Masírujte miminko, je-li v dobré náladě. Děti někdy nemají náladu na masáž. Ukazují-li známky rozrušení, "naježí se" nebo pláčou, přestaňte a zkuste to jindy.
  • Jestliže vypadá, že ho masáž bolí, ujistěte se, že je váš dotek dostatečně jemný. Jestliže ano a miminko skutečně ukazuje známky bolesti, navštivte pediatra.
  • Užívá-li si masáž, poznáte to: miminko je uvolněné a vnímá vaše dotyky.
 4. 4
  Masírujte přibližně půl hodiny. Začněte pěti minutami. Vaše miminko zjistí, zda se mu masáž líbí nebo ne. Pomalu masáž prodlužujte až na půl hodiny. To je optimální délka masáže. [3]
  • Pozitivních účinků masáže je nespočet. Pomáhá stimulovat růst miminka, posiluje imunitní systém i zažívací trakt. Posiluje tedy zdraví, snižuje stres a posiluje emocionální vývoj miminka.
  • Je skvělým způsobem navázání blízkého vztahu s miminkem, ideální i pro tatínky a jejich ratolest.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Důraz na jednotlivé části těla

 1. 1
  Masírujte nohy a paže miminka. Spojte ukazováček a palec nebo je k sobě přibližte ve tvaru písmene C a obejměte stehno miminka. Posunujte ruku jemným pohybem směrem dolů po nožičce a promněte jeho prstíčky na noze. Skrčte a narovnejte prstíky na noze. Opakujte na druhé noze a na závěr skrčte obě kolínka zároveň směrem k bříšku.[4]
  • Začněte jakoukoli částí těla miminka. Rodiče často začnou od nohou, čímž masáž propojují s hrou. Miminko nejprve kope, kroutí se a bere masáž jako součást hry.
  • Buďte jemní; netahejte příliš silně za nohy dítěte, netiskněte příliš jeho kolínka, když je ohýbáte. Narovnává-li miminko kolínka na protest, nenuťte ho ohnout je.
 2. 2
  Masírujte hrudník a bříško. To by mělo miminko nejvíce uklidňovat. Začněte ve středu hrudníku, ne na srdci, a přejíždějte rukou po kůži, jako byste obraceli stránky knihy. Bříško masírujte jemným třením po směru hodinových ručiček. Tento směr kopíruje směr zažívání. Pokračujte až do okamžiku zklidnění miminka.
  • Je-li masáž součástí hry s miminkem, masírujte hrudník směrem k srdíčku. To miminko stimuluje a zvyšuje jeho aktivitu.
  • Nelechtejte miminko na bříšku.
 3. 3
  Masírujte hlavičku a obličej. Prsty kreslete na hlavičce pomyslné kruhy. "Pochodujte" prsty přes čelo a tvářičky a prsty na koutcích úst miminka jemně vykouzlete úsměv.[5] Vyhněte se očím a nosu, jejich masáž může být dítěti nepříjemná.
 4. 4
  Masírujte záda miminka. Jemně ho obraťte na bříško a rukama přejíždějte po zádech směrem od středu zad. Nesvírejte nebo "nehnětejte" ramena miminka jako při masáži dospělého. Ramínka i záda raději mněte krouživými pohyby.
  Reklama

Tipy

 • Během masáže ztište hlas. Popisujte, co právě děláte nebo vyprávějte o tom, jaký byl váš den.
 • Velmi malá miminka upřednostňují masáž v náručí. Miminko můžete položit na svoje natažené nohy nebo do klína, máte-li nohy přitažené směrem k břichu. Jinak můžete také sedět v tureckém sedu nebo vašima nohama kopírovat kolem miminka tvar diamantu.
 • Mějte při ruce plínku, když se miminko počůrá.
 • Masírujte jemnými, pevnými pohyby. Příliš jemné pohyby by mohly miminko lechtat, příliš silné zase bolet.
Reklama

Varování

 • V případě, že se vaše miminko při masáži cítí nepříjemně, pláče nebo se od vás odvrací, přerušte masáž a zkuste to jindy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Teplý ručník nebo deku
 • Jedlý masážní olej

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 859 krát
Kategorie: Rodinný život
Stránka byla zobrazena 3 859 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama