Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tento článek Vám ukáže, jak zvýšit rychlost internetu bez použití webových akcelerátorů. Vše je pouze pomocí Windows a Internet Exploreru.

Postup

 1. 1
  Zkontrolujte, zda je ve Vašem okolí k dispozici rychlejší připojení. Optická vlákna a kabelový internet je většinou rychlejší než DSL a vytáčené připojení.
 2. 2
  Proveďte běžnou údržbu počítače. Defragmentujte disk, prohlédněte ho, zkontrolujte viry, malware a vyprázdněte koš. Častým problémem zpomalení internetu bývají právě viry a malware. Vymažte stará a dočasná data. Nikdy nedopusťte, aby volné místo na disku C bylo menší než 10% z celkové velikosti. Dobře zpravovaný počítač bude vždy fungovat lépe než PC, které nikdy neprodělalo žádnou údržbu. Google nebo místní počítačový servis by Vám měl být schopný pomoci, pokud si nevíte rady s programy na čištění systému zdarma, jako například Registry Cleaner a Wise Disk Cleaner. Případně si nějaký program zakupte.
 3. 3
  Přenastavte svou domácí síť. Někdy restart (nebo vytažení a opětovné připojení do elektrické sítě) Vaší domácí sítě nebo routeru - pokud nějaký máte - výrazně zvýší rychlost připojení.
 4. 4
  Zkontrolujte domácí vybavení. Pokud máte více počítačů, které sdílí internetové připojení, zkontrolujte, zda jsou připojeny přímo do routeru a ne propojeny pomocí hubů. Huby jsou “hloupá” zařízení, na rozdíl od routeru, který umí připojeným jednotkám přiřadit priority a kontrolovat zatížení.
 5. 5
  Optimalizujte cache a dočasné soubory internetu. Tyto soubory upraví rychlost připojení tím, že nebudou stahovány znovu a znovu. Pokud je na každé webové stránce stejné logo, počítač ho stáhne pouze jednou, a nebo pokud se změní. .
  • Varování: Pokud smažete dočasné soubory (grafiku apod.), budou při nové návštěvě stránky znovu stahovány. Pokud odpojíte cache (načtený software, data), budou také vždy stahovány znovu. Možností je změnit nastavení v Internet Exploreru - položka “nástroje” a poté “nástroje internetu”. Na záložce Obecné zvolte “nastavení” a v dočasných souborech internetu zaškrtněte “Automaticky”. Nastavte velikost použití disku na 2% z celkové velikosti, nebo 512MB, záleží na tom, co je menší. Ve Firefoxu klikněte na “Nástroje”, poté “Možnosti” a jděte na záložku soukromí. Potom klikněte na Cache a nastavte automatiku.
 6. 6
  Pokud používáte bezdrátový router, dbejte na to, aby se navzájem nerušil s bezdrátovým telefonem nebo kamerou. Existují tři druhy bezdrátových routerů: 802.11 b, g, a n (2.4Ghz) nebo 802.11 a (5.8Ghz). Pokud používáte 2.4Ghz bezdrátový telefon a 2.4Ghz bezdrátový router, rychlost připojení se při současném použití telefonu může dočasně snížit. Toto platí stejněi pro bezdrátové bezpečnostní kamery. Zkontrolujte svůj telefon a kameru, pokud se jedná o 900Mhz, je vše v pořádku. Pokud je nastavení 2.4Ghz nebo 5.8Ghz, mohla by to být příčina zpomalení rychlosti internetu jakmile je používán.
 7. 7
  Kontaktujte svého poskytovatele internetu. Někdy se stává, že je chyba na jeho straně. většinou dokáže na dálku zkontrolovat kvalitu připojení a zvážit, zda je nutná návštěva technika. Stačí se jen zeptat.
 8. 8
  Upgradujte svůj počítač. Pokud je počítač pomalý, nezáleží jak rychlý je internet. K internetu se můžete připojit tak rychle, jak to váš počítač dovolí.
 9. 9
  Zmodernizujte svůj router/firewall. Zejména zkontrolujte specifikace týkající se rychlosti (mnoho starších routerů nedokáže přenášet internet rychleji než 10 Mbps, i když porty jsou schopné zvládnout až 100 Mbps). Také starší routery mohou být opotřebované a nedosahovat takových rychlotí, jakých by měli.
 10. 10
  Aktualizujte firmvare routeru. Zkontrolujte webovou stránku výrobce, zda není k dispozici novější verze firmvare. Porovnejte současnou a nově dostupnou verzi, a pokud je novější, proveďte aktualizaci. Většina routerů poskytuje webové rozhraní pro správu. Zkontrolujte také, zda je na vašem routeru uvedena defaultní adresa, uživatelské jméno a heslo.
 11. 11
  Vyměňte starý modem. Většina elektroniky tohoto typu zastarává díky naakumulovanému teplu a následnému zahřívání a degradaci. Stárnoucí modem bude mít problémy s připojením a sílou signálu.
 12. 12
  Často je připojení slabší kvůli jiným používaným programům. Pro otestování zda jiné programy připojení využívají, například antivirus nebo jiné updaty, klikněte na start, dále spustit, napište “cmd” (bez uvozovek). Dále napište "netstat -b 5 > activity.txt". Po přibližně minutě stlačte Ctrl a C. Tento proces vytvořil soubor se seznamem všech programů využívajících internetové připojení. Jméno souboru je activity.txt.
 13. 13
  Zkuste také spustit správce úloh, kterého vyvoláte současným stlačením kláves Ctrl+Alt+Delete. Zvolte záložku Procesy a zavřete všechny, které mohou snižovat rychlost internetu. (POZNÁMKA: zavření neznámých procesů může způsobit kolizi programů, které přestanou fungovat správně). Na kartě procesů je sloupec “Uživatelské jméno”. Pokud je zde uvedeno “Systém”, raději tyto procesy neuzavírejte. Pokud je zde uvedeno vaše uživatelské jméno, potom proces není zásadní pro běh celého systému. Nicméně může být potřebný pro jiné programy. Většinou systém nedovolí potřebné procesy ukončit.
 14. 14
  Poté co vyzkoušíte výše uvedená doporučení, vyzkoušejte připojení znovu a uvidíte, zda je rychlejší. Pokud se rychlost zlepší, možná bude zapotřebí při každém novém připojení tyto procesy ukončit.
 15. 15
  Zkontrolujte, zda někdo jiný nevyužívá připojení na vaší domácí síti. Pokud někdo stahuje mnoho médií z internetu, jako například sleduje video nebo stahuje objemné soubory, počítač využívá většinu pásma a ostatní pouze zbytek.
 16. 16
  Pokud používáte internet přijímaný pomocí satelitu, síla signálu může být ovlivněná větrem a povětrnostními podmínkami, sněhem, deštěm, blesky nebo jiným rušením signálu.
  Reklama

Tipy

 • Stáhněte si programy, které zrychlují připojení:

  • Dobrým nástrojem pro zvýšení rychlosti internetu je Internet Cyclone.
  • Loband.org je prohlížeč uvnitř přohlížeče, který načítá webové stránky bez obrázků.
  • Firefox a Opera umožňují vypnutí načítání obrázků.
  • Ve Firefoxu můžete použít rozšíření, jako například NoScript, který blokuje scripty a plug-iny, které zpomalují rychlost.
  • Pokud používáte Internet Explorer nebo Firefox, vyzkoušejte Google Web Accelerator. Má za úkol zrychlit širokopásmové připojení, nicméně může zároveň internet zpomalit. Zkuste toto rozšíření připojit a odpojit a zjistěte, zda to mělo nějaký efekt.
  • Pokud používáte Firefox, vyzkoušejte rozšíření Fasterfox nebo Firetune.
  • Zredukujte počet běžících programů, které využívají internet (Instant messengery, RSS čtečky a MS aplikace k odesílání dat).
  • Google Accessible je navržen tak, aby vyhledával a řadil stránky podle toho, jak “čisté” jsou. Vyhledá tedy jako první stránky, které jsou nejen dobře čitelné, ale také se rychleji načítají.
 • Zavolejte svého poskytovatele internetu a nechte ho ověřit vaše TCP/IP nastavení. Zkontrolujte také nastavení proxy.
 • Používejte tlačítko stop k zastavení načítání stránek v prohlížeči jakmile jste viděli vše potřebné.
 • Někdy malware může být příčinou zpomalení. Zkontrolujte aktuálnost vaší ochrany před malware.
 • Často poskytovatelé internetu mají nespolehlivé DNS servery. Zkuste využívat ty, které jsou otevřené. OpenDNS jsou rychlejší a spolehlivější. Použití 208.67.222.222 a 208.67.220.220 jako jméno domény a tím zrychlí většinu nespolehlivých DNS.
 • Neočekávejte, že vytáčené připojení bude rychlé. Internet je primárně přizpůsobený širokopásmovému připojení, které je kolem 512kbs.
 • Udržujte anti-spyware, antivirové a firewall programy. Nemějte ale otevřeno mnoho bezpečnostních záložek, které se najednou snaží ověřit a blokovat stejnou stránku. Mohou spolu navzájem kolidovat a způsobit problémy. Používejte ověřené stránky jako Freeware.com, Majorgeeks.com, ZDNet.com, and Adobe.com, Mozilla.com, Real.com a takové, které scanují/kontrolují problémy v programech. Pro utility, sharwere a freeware používejte ověřené stránky.
 • Zlepšete RAM přidáním více a/nebo rychlejší paměti. Zlepší to nejen běžné používání počítače, ale také ovlivní rychlost připojení protože počítač pracuje rychleji.
 • Vyhněte se “neznačkovým”, méně známým poskytovatelům free-/shareware programů, které “mohou být dobré”, ale také mohou obsahovat nežádoucí add-ony jako viry, které mohou způsobit poškození počítače a narušit programy:
  • Advertising-ware (adware),
  • Spyware-trackers (často reportují kliknutí na reklamy nebo zobrazují jejich vlastní)
  • Backdoor/trojan (skryté) programy, které mohou ukrást údaje o účtech a identitě.
  • Dos/DDos (Denial of Service).
Reklama

Varování

 • Viry a malware mohou často využívat šířku vašeho pásma a zpomalit tak internet. Ujistěte se, že máte proti tomuto ochranu. Mnoho poskytovatelů internetu dodává i potřebný software. Antivirové programy a malware scanery musí být aktualizované.
 • Stahujte programy pouze z ověřených stránek a vyhněte se programům, které by mohli poškodit počítač, případně ostatní počítače v síti.
 • Dávejte pozor na podvody v podobě vyskakovacích oken na webových stránkách, která vám chtějí prohlédnout počítač nebo internet pod záminkou sdělení jak počítač zrychlit. Většinou se jedná o “skenery” problémů, které je ale neřeší, pouze nabídnou řešení za registraci a poplatek.
 • Bypass routeru vás zanechá zranitelnějšími, protože již nemáte vestavěný firewall pro ochranu.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama