Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Trávíme příliš mnoho času tím, že čekáme na to, až nás někdo bude milovat, doufáme, že si nás láska najde sama a snažíme se hledat lidi, kteří nám ji dopřejí. Cítíme se prázdní a bez lásky neúplní. Chceme, aby nás někdo naplnil a dal nám lásku. Bohužel tak to ale v životě nefunguje. Milovat sám sebe znamená hlavně respektovat se, což je jediný způsob, jak si vytvořit v životě lásku, kterou můžete sdílet s ostatními. Když očekáváte lásku z vnějšího zdroje a někdo nebo něco nenaplní vaše fantazie, budete se potom cítit ještě hůře, než předtím. Abyste byli schopni být milováni, musíte nejprve milovat a respektovat sebe stejně jako ostatní lidi. Porozumění tomu, co to znamená milovat sám sebe posílí vaši schopnost milovat ostatní lidi. Pustíte tím do svého života pozitivní energii a otevřete cestu novým příležitostem. Tento článek vám v tom pomůže. Nikdy nemějte pocit, že žijete pro nic za nic. Každý den na svět přicházejí lidé a také z něj odcházejí, takže se snažte prožit svůj život moudře a respektujte sami sebe. Někdy se cítíme, jako kdyby celý náš život závisel na jediné osobě. Myslíme si, že když něco uděláme, zalíbíme se tomuto člověku. Marníme čas tím, že se lidem vyhýbáme a později toho litujeme. Chybí nám lidé a jejich láska. Abychom ale mohli někoho milovat, musíme nejprve milovat sami sebe.

Postup

 1. 1
  Chovejte se k ostatním s láskou a respektem. Vnášejte radost do života lidí, najdete tak radost i sami v sobě. Navíc tito lidé vám to oplatí tím, že se k vám budou také chovat laskavě. Postupně začnete mít pocit, že si zasloužíte všechny ty vděčné úsměvy. Nedělejte to ale jen proto, aby s vámi ostatní jednali v rukavičkách.
 2. 2
  Dělejte svět lepším místem tím, že budete dělat dobré skutky. Sdílejte sami sebe s ostatními lidmi. sdílejte své znalosti, nebo například darujte peníze nebo věci někomu, kdo je potřebuje.
  • Sdílejte příležitosti pro budoucí štěstí tím, že budete se svými blízkými sdílet všechny své cíle a úspěchy. Pomozte nějakému politickému kandidátovi nebo komunitnímu projektu. Choďte pomáhat do školy nebo do kostela.
 3. 3
  Vyjádřete sami sebe, piště si deník nebo pište povídky. Jistě budete chtít dostat své pocity nějak ven, ale neobtěžovat s nimi své přátele.
 4. 4
  Zapomeňte na minulost. Zasloužíte si nový začátek! Existuje mnoho lidí, kteří to měli v životě těžké. Neuzavírejte se jen kvůli smutku, zklamání nebo strachu z budoucích nepříjemností. Oceňte své pocity, ale hoďte je za hlavu. Važte si toho, co jste se díky svým chybám naučili a jak jste se díky nim změnili. Odpusťte si všem, kteří vám ublížili. Hlavně ale odpusťte sami sobě.
 5. 5
  Odpusťte si. Netrestejte se za to, co jste udělali v minulosti. Raději se zaměřte na chyby jako na proces učení. Řekněte si: „Odpouštím si _______.“ Stoupněte si před zrcadlo a řekněte si to nahlas. Podívejte se sami sobě do očí a myslete to upřímně. Nikdy sami sebe neponižujte. A pokud ano, zasmějte se, uvědomte si, že se zabýváte minulostí a zapomeňte na to. Každý den je nový začátek. Pokud děláte něco, na co nejste zrovna pyšní, rozhodněte se, že s tím přestanete a pracujte na tom, aby se vám to podařilo.
 6. 6
  Vyvěste si na dobře viditelná místa pozitivní tvrzení. „Jsem krásný,“ nebo „mám odvahu milovat.“ Pište sami sobě takové vzkazy, které vám připomínají to, co na sobě máte nejraději. Každý den si je alespoň jednou přečtěte nahlas, raději ale víckrát. Nejlepší jsou na to lepivé barevné papírky.
 7. 7
  Sedněte si před zrcadlo. Představte si, že v zrcadle je někdo, kdo vás ponižuje. Potom si nacvičujte klidné „je mi to jedno“ a při tom se usmívejte. Zkoušejte si to tak dlouho, dokud tomu neuvěříte. Nikdy nedovolte, abyste se nechali ovlivnit představami ostatních lidí. Pokud věříte, že jste krásní, i osoba v zrcadle bude krásná. Pokud se zaměříte jen na to, co na sobě nesnášíte, nic jiného neuvidíte.
 8. 8
  Snažte se přehlížet materiální objekty a pocity. Všichni chceme hezký dům, hezké věci, hodného partnera atd. Hledejte tyto věci ale objektivně. Chcete moc, náboženství nebo jen nějaký motiv? Někdy je jednoduší skrýt sám před sebou pravdu, ale když si uvědomíte, co skutečně chcete, budete na tom moci pracovat a s trochou štěstí zodpovíte všechny své důležité otázky.
 9. 9
  Veďte si deník. Pište si o svých zážitcích – o špatných i o těch dobrých. Když si budete své zkušenosti zapisovat, prožívejte jejich pocity. Když si zapamatujete i nepříjemné zkušenosti, budete moci sami se sebou soucítit. Soucit není sebelítost, ale spíše ochota akceptovat cizí bolest a lítost. Většina lidí v dospívání trpěla chronickým nedostatkem pozitivních emocí a musejí se naučit, jak si vážit sami sebe. Soucit nám umožní uvědomit si svoji bolest a nechat ji jít.
 10. 10
  Buďte vytrvalí. Pracujte na tom, abyste se měli rádi a akceptovali se takové, jací zrovna jste. Velkou součástí lásky je přijmout člověka takového, jaký je. To se neliší ani u lásky k sobě samému – naučte se milovat sami sebe. Když sami sebe akceptujeme, začneme přemýšlet nad tím, které nelichotivé vlastnosti bychom na sobě chtěli změnit.
 11. 11
  Začněte pracovat na tom, abyste se stali tím, kým chcete být. Dělejte to s pozitivním přístupem, pracujte na svých vyšších cílech a naučte se řešit své problémy a motivovat se k hledání nových příležitostí. Buďte veselí a nadšení (když se to hodí).
 12. 12
  Nedefinujte sami sebe podle toho, co jste udělali. Oslavte své úspěchy, ale naučte se nemyslet na to, co se vám nepovedlo. Nezapomeňte, že úspěch není cíl cesty. Úspěch je cesta samotná, díky které se přibližujete k tomu, co si přejete. Akceptujte sami sebe a ostatní vás budou následovat. Nejste svými činy, vzhledem ani zůstatkem na účtu.
 13. 13
  Obejměte se. Ukažte si pravou lásku tím, že obejmete své skutečné já.
 14. 14
  Buďte tím, kým skutečně jste. Vyjadřujte se, smějte se, hrajte si nebo zpívejte. Chovejte se šíleně. Nebojte se toho, co si pomyslí ostatní. Všichni se cítí stejně a chtěli by se projevit, ale bojí se.
 15. 15
  Důvěřujte sami sobě. Neřiďte se slepě radami ostatních lidí. Naučte se důvěřovat tomu, kým skutečně jste.
 16. 16
  Vymyslete pět pozitivních slov, které vás popisují. Zkuste nepoužívat slova „hezký“ nebo „milý“. Hledejte originálnější popisy.
 17. 17
  Zamyslete se nad tím, jak byste chtěli, aby se choval partner ve vztahu. Platí stejné charakteristiky také pro vás?
 18. 18
  Zkoušejte si přijímat lásku. Být schopen milovat znamená také umět přijímat lásku. Když vás někdo miluje, dělá pro vás hezké věci, říká vám hezká slova, dává vám dárky a skládá komplimenty, užívejte si to. Dovolte si cítit skutečnou lásku, kterou vám lidé dávají. Nezapomínejte na to, že si jejich lásku zasloužíte. Je důležité umět přijmout lásku. Dáváte si tím šanci lépe poznat sami sebe a zjistit, že je láska pro vás vhodná. Také někomu dáte radost z toho, že vás může milovat. Další důležitá věc je zkoušet si přijímání lásky tak, že budete sami sobě říkat „miluji tě“. Dovolte, aby vám láska zaplnila celé srdce. Přijímejte svoji vlastní lásku nepodmíněně.
 19. 19
  Zkoušejte si říkat „ne“. Je v pořádku někdy lidi odmítnout, když se vám do něčeho nechce. Nemusíte se kvůli tomu cítit provinile. Jen si uvědomte, že máte i svůj vlastní program. To je něco jiného, než dělat lidem laskavosti z lásky. Když děláte věci z lásky a vaše srdce je chce dělat, je to něco jiného. Když se vám do toho nechce a máte pocit, že musíte někomu vyhovět a udělat ostatní lidi šťastné, není to v pořádku. Naučit se říkat ne je umění a chce to cvik. Můžete říct třeba: „Díky, že jsi mě požádal. Teď to ale pro tebe nemůžu udělat.“ Nikdy nemůžete potěšit všechny. Když říkáte lidem „ne“, nezapomeňte se usmívat a říkejte to s noblesou.
 20. 20
  Dělejte to, co milujete. Snažte se udělat sami sebe šťastnými. Co rádi děláte? Pokud si najdete něco, co vás baví a budete se tomu věnovat, přinese vám to lásku, radost a štěstí. V takových chvílích jste skutečně sami sebou a stáváte se díky tomu šťastnějšími a milujícími lidmi.
 21. 21
  Chovejte se k sobě tak, jak se chováte ke svému nejlepšímu příteli. Jak se chováte k nejlepšímu kamarádovi? Jednáte s ním s láskou, laskavostí, důvěrou a respektem? Pokud se takto chováte ke svému příteli, proč se neumíte takto chovat sami k sobě? Zkoušejte si to – chovejte se k sobě jako ke svému příteli a mluvte sami se sebou laskavě. Nenadávejte si, neponižujte sami sebe a lichoťte si. Nezapomínejte na své hranice a naslouchejte svým potřebám. Vždy k sobě buďte milí a jemní.
 22. 22
  Pečujte o sebe. Péče je velmi důležitá. Vyhraďte si nějaký čas jen pro sebe a buďte o samotě. Dělejte něco, co vás uklidňuje, co máte rádi a co vás baví. Můžete o sebe pečovat fyzicky tím, že budete cvičit a zdravě jíst. Emocionálně o sebe můžete pečovat tak, že budete poslouchat oblíbenou hudbu, malovat nebo pomáhat lidem, kteří to potřebují. Když budete pomáhat ostatním, lidé vám to budou oplácet. Budete se cítit skvěle, protože váš život bude mít nějaký smysl. Duševně o sebe pečujte pomocí čtení svých oblíbených knih. Spirituálně toho lze dosáhnout například díky meditaci.
 23. 23
  Přestaňte se srovnávat s ostatními. Každý je jedinečný. Všichni máme své silné stránky. Když se srovnáváte s ostatními, cítíte se kvůli tomu špatně. Když se srovnáváme s ostatními, ať už jde o auto, dům, partnera, peníze, děti, práci nebo vzhled, způsobuje nám to nízké sebevědomí, někdy i depresi, žárlivost a závist. Přestaňte se srovnávat s ostatními tak, že se zaměříte na své vlastní přednosti. Poznejte sami sebe a objevte to, co je na vás nejlepší. Potom to sdílejte se světem. Dalším způsobem je vděčnost. Buďte šťastní za to, co máte. Pociťujte vděk za vše, co máte – za vaše přátele, práci, vztahy, věci atd. Vděk udrží vaše srdce otevřené pro lásku. Nikdo není takový, jako vy, buďte tedy sami sebou. Buďte vděční za každý kousek svého skvělého já. Snažte se ve všem nejlépe, jak umíte. Buďte nejlepší, jací dokážete být a milujte se ještě více. Jedině tak budete mít více lásky i pro ostatní.
 24. 24
  Nesnažte se o dokonalost. Přestaňte se kritizovat za to, že nejste dokonalí. Vždy se snažte být nejlepší, ale když nedosáhnete dokonalosti, neznamená to, že byste nebyli dobří. Pouze dodržujte kroky popsané výše a nenechejte na sebe tlačit očekáváními ostatních lidí. Nezapomeňte na to, že ať se stane cokoli, jste dokonalí takoví, jací jste, i se svými vadami.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte na to, že jste jen člověk. Když se někdy chováte potrhle nebo nerozumně, je to jen součást vaší osobnosti. Chybovat je lidské.
 • Sepište si seznam všeho, co vám přináší radost. Vůně oceánu, zpěv, projížďky autem, zahradničení... Každý den udělejte alespoň tři věci, které vám přinášejí radost. Naplánujte si každý svůj den a těšte se na tyto věci. Tak se dostanete na cestu ke šťastnému životu.
 • Nemusíte se cítit úzkostlivě kvůli čemukoli, čeho se snažíte dosáhnout. Raději důvěřujte sami sobě a tomu, že s pomocí tvrdé snahy dosáhnete pozitivních výsledků. Díky tomu se nebudete cítit podřadně.
 • Dělejte to, co vás baví. Jeďte někam pryč, nejlépe s kamarádem. Nebo zůstaňte doma, připravte si dobré jídlo a sedněte si s dobrou knížkou ke krbu nebo klimatizaci.
 • Pokud máte v životě nějakou negativitu, okamžitě ji zablokujte. Zbavte se všeho, co vás nedělá šťastnými.
 • Chovejte se k sobě jako kdybyste byli milující rodič. Nikdy, za žádnou cenu, se neponižujte!
 • Nezapomeňte, že byste se neměli trestat za to, že se vám nepovede mít se rád okamžitě. Jde o dlouhodobý proces. Mějte sami se sebou soucit a pochopte, že trvá nějaký čas vidět se v pozitivním světle.
 • Akceptujte pokroky, ať jsou jakkoli pomalé. Nespěchejte na sebe a nesnažte se stát novým člověkem příliš rychle. Neztrácejte trpělivost. Není třeba si dělat starosti kvůli času – máte na to celý život.
 • Připomínejte si, že si zasloužíte lásku. Mnoho lidí se cítí nepříjemně, přitom jsme všichni jen lidské bytosti. Vždy sami sobě důvěřujte a mějte sebevědomí. Ukažte své optimistické já.
 • Pečlivě naslouchejte zprávám, které sami sobě posíláte. Zbavujte se negativních zpráv, nebo z nich dělejte pozitivní zprávy.
 • Nebuďte marniví. Marnivost neznamená lásku k sobě, tak jak milujete ostatní.
 • Nikdy neočekávejte, že budete 100% jako někdo jiný. Použijte svůj život, abyste se stali tajemnými a přitažlivými já. Nesnažte se kopírovat někoho jiného. Chtěli byste být oblíbení? Pokud se musíte měnit, aby se vám to povedlo, je jasné, že to nestojí za to. Když vás lidé budou mít rádi takové, jací jste, budete vědět, že si zasloužíte i vlastní lásku.
 • Buďte sami sebou. Všichni ostatní už jsou zabraní.
 • Pokaždé, když si uvědomíte negativní emoci, zastavte se a pociťte ji. Potom si poděkujte a akceptujte ji. Emoce nejsou nic víc než vnitřní prožitky, které přispívají tomu, kým jsme. Akceptovat problémy (negativa) stejně jako příležitosti (pozitiva) je další věc, která vám může pomoci dosáhnout skvělých výsledků (řešení problémů).
 • Nebojte se říkat „já“ při pohledu do zrcadla, láska k sobě samému je jen JÁ, JÁ, JÁ! Neměli byste ale dovolit, aby se vám do cesty postavilo vaše ego.
 • Být milý může být obecně dobré, ale vy budete muset být skutečně milí, aby vám to šlo. Pokud je vaše skutečná osobnost hlasitá a společenská, nebojte se projevit! Nedoporučuje se držet se zpět – vede to pouze k sebenenávisti.
 • Zrcadla budou vaším nejlepším přítelem. Vidět sama sebe jako milého člověka je velmi důležité. Vyberte si nějakou svoji oblíbenou vlastnost. Nedívejte se do zrcadla a najděte si nějakou vlastnost, kterou byste chtěli změnit. Zaměřujte se jen na pozitiva, dokud neuvidíte sami sebe objektivně a budete schopni zhodnotit, které oblasti skutečně potřebují vylepšit.
 • Zde je krátká průpovídka, kterou byste si měli říkat každý den. Nalepte si ji na zrcadlo: „Koukám do zrcadla a co to vidím? Krásnou dívku, která na mě kouká!“ „Teda,“ pomyslela jsem si. Kdo to může být? Usmějte se a řekněte: „Jsem to přece já!“
 • Lidé jsou sami sebou dokud nezemřou. Jinými slovy, jste to vždy vy – silné stránky, slabé stránky atd.
 • Napište si seznam všech věcí, které na sobě milujete. Například si napište do jednoho sloupce věci, které jste udělali a do druhého si napište, co byste chtěli udělat. Například pokud jste vyhráli nějaký zápas, napište si to. Později přidávejte další a další úspěchy, které vám pomohou milovat sami sebe více. Do druhého sloupce si pište budoucí cíle a jak vám jejich dosažení pomůže. Jakmile budete mít první seznam, stoupněte si před zrcadlo a řekněte si: „Teda, já mám ale krásně ploché břicho. Bože, já mám tak krásné vlasy!“ atd. Důvěřujte sami sobě, když si to říkáte.
 • Nikdy si nemyslete, že jste nejhorší na světě.
 • Zkuste být nějakou dobu bez zrcadel. Přestaňte se na chvíli zabývat svým vzhledem a buďte sami sebou.
Reklama

Varování

 • Důvěřujte sami sobě a rozhodujte se za sebe. Neměňte se jen proto, že to po vás lidé chtějí.
 • Milovat sám sebe neznamená být sobecký a stahovat na sebe veškerou pozornost. Jde spíše o sebevědomí, které šeptá: „Vím, kdy přijde můj čas, ale nemyslím jen na sebe.“
 • „Neštěstí miluje společnost,“ takže netravte příliš mnoho času se zoufalými, nemotivovanými a mrzutými lidmi.
 • Vaše problémy vám dávají příležitosti rozvíjet si schopnosti a charakter.
 • Milovat sám sebe neznamená obdivovat se nebo trpět narcismem, což jsou negativní vlastnosti, které lidi odrazují. Neměli byste se nikdy stavět nad ostatní.
 • Důvěřujte svým názorům. Přestože tyto tipy mohou fungovat pro jednoho, nemusí být vhodné pro jiného. Naučte se důvěřovat sami sobě, je to důležitou součásti toho, mít se skutečně rád.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak na něco (nebo na někoho) přestat mysletJak na něco (nebo na někoho) přestat myslet
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 103 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 231 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 13 231 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama