Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobrá komunikace je klíčem k úspěchu, ať už mluvíte před velkým obecenstvem, nebo se snažíte někomu něco vysvětlit. Pokud chcete vědět, jak mluvit dobře a sebejistě, musíte důvěřovat sami sobě, mluvit pomalu a opatrně a naučit se dát jasně najevo, o co vám jde. Pokud chcete znít inteligentně a promyšleně, v tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Mluvte sebejistě

 1. 1
  Uvádějte své názory přesvědčivě. Než budete mluvit, musíte si být naprosto jistí tím, že věříte tomu, co říkáte, ať už chcete lidem říct, že se vám líbí nové album Kanye Westa, nebo že by se vláda měla zabývat rostoucími rozdíly ve společnosti. Nemusíte znít arogantně, abyste dali najevo, co chcete říct a aby to znělo, že důvěřujete tomu, co říkáte a nemluvíte na ostatní jen proto, abyste od nich získali uznání a souhlas.
  • Jde o to, jak mluvíte. Když začnete větu: „Myslím si, že...“ je to něco jiného, než když řeknete: „No ale možná...“ Cokoli řeknete po takovém začátku, nebude mít na lidi takový dopad, jako kdybyste to řekli sebejistě.
 2. 2
  Dívejte se lidem do očí. Za prvé je to základní slušnost a za druhé vám to pomůže zajistit, že vám ostatní lidé budou pozorně naslouchat. Najděte si několik přátelských obličejů, na které se budete moci soustředit, abyste mohli mluvit stále sebejistě a abyste své myšlenky projevovali co nejjasněji. Když se budete dívat do země, nebudete působit sebejistě. Když se budete rozhlížet kolem sebe, lidé si budou myslet, že jim nevěnujete pozornost, nebo že si s nimi nechcete povídat.
  • Při rozhovoru se lidem dívejte do očí – můžete se na chvíli čas od času podívat jinam, ale obecně byste se měli lidem při rozhovoru dívat do očí co nejvíce.
  • Když si všimnete, že se někdo tváří ustaraně nebo zmateně, když něco říkáte, můžete se zamyslet nad tím, zda mluvíte dost jasně. Přesto byste se ale neměli nechat vykolejit jediným člověkem.
  • Pokud se bavíte s větší skupinou lidí, kdy není snadné udržovat s každým oční kontakt, zaměřte se jen na několik lidí v publiku.
 3. 3
  Každý den se pochvalte. Zlepšíte si tím své sebevědomí, které se vám při mluvení bude hodit. Když budete sebejistější, lidé vás budou brát vážněji. Nemusíte si myslet, že jste dokonalí, abyste se mohli pochválit. Pouze si uvědomujte své dobré vlastnosti. Připomínejte si všechny své úspěchy, na kterých jste pracovali. Podívejte se do zrcadla a řekněte si o sobě alespoň tři pozitivní věci, nebo si napište seznam všech věcí, které na sobě máte rádi a které vás dělají tím, kým jste.
  • Pokud vás nenapadá nic, za co byste se mohli pochválit, budete muset zapracovat na svém sebevědomí. Budujte si sebevědomí tím, že se zaměříte na věci, které vám jdou, budete řešit své nedostatky a budete trávit čas s lidmi, kterým na vás záleží a se kterými se cítíte dobře.
 4. 4
  Pokud se chcete naučit mluvit lépe, využijte zkratku. Pravděpodobně někdy budete muset mluvit na veřejnosti, nebo k velké skupině lidí. Pro většinu lidí je to trochu děsivé, ale výhody správného veřejného projevu značně převažují pocity strachu. Pokud chcete být lepším řečníkem, zapamatujte si následující strategie (schválně zkrácené, abyste si je snadno zapamatovali):
  • Plánujte
  • Trénujte
  • Zapojte do projevu publikum
  • Všímejte si řeči těla
  • Myslete a mluvte pozitivně
  • Zbavte se nervozity
  • Nahrávejte si své projevy a pouštějte si je – velmi se díky tomu zlepšíte.
 5. 5
  Seznamte se s místností, ve které budete mluvit. Dostavte se na místo dříve a projděte se po místnosti, ve které budete mluvit. Natrénujte si práci s mikrofonem a vizuálními pomůckami. Když budete vědět, co čeho jdete a zvyknete si na místo, na kterém budete stát, budete mít představu o tom, jak bude vypadat publikum a jak se budete během projevu moci pohybovat, zklidní to vaše nervy. Je mnohem lepší vědět, co vás čeká, než se nechat překvapit v den projevu a utrpět ránu do sebevědomí.
  • Pokud se chcete s danou místností seznámit, můžete se tam jít podívat o den dříve, abyste měli šanci si na ni zvyknout.
 6. 6
  Představujte si úspěch. Představujte si, jak pronášíte svůj projev. Myslete na to, že mluvíte hlasitě, jasně a sebejistě. Představujte si, jak vám obecenstvo tleská – zvedne vám to sebevědomí. Zavřete oči a představte si sami sebe, jako sebejistého člověka, který se vyjadřuje jasně a oslňuje svým projevem všechny přítomné. Pokud jste nervózní z mluvení před menší skupinou lidí, přestavte si, jak svým vyprávěním děláte dojem na skupinu svých přátel. Když si budete představovat to nejlepší, co by se mohlo stát, pomůže vám to dosáhnout úspěchu.
  • Až přijde čas vašeho projevu, vzpomeňte si na to, co jste si představovali – jak se k tomu můžete dostat?
 7. 7
  Seznamte se se svým obecenstvem. Když budete vědět, ke komu budete mluvit, pomůže vám to mluvit sebejistě. Pokud mluvíte k velkému publiku, musíte vědět, odkud pocházejí, jak staří jsou a jaké znalosti o dané problematice mají. Pomůže vám to připravit si projev co nejlépe. Pokud mluvíte jen k malé skupině lidí, měli byste si toho o nich zjistit co nejvíce – jaké jsou jejich politické názory, jaký smysl pro humor mají atd. Pomůže vám to ujasnit si co máte říct (a také co byste říkat neměli).
  • Jedním z důvodů, proč jsou lidé často nervózní, když mají mluvit na veřejnosti, je to, že se bojí neznámého – proto si musíte zjistit co nejvíce informací.
 8. 8
  Mějte sebejistou řeč těla. Řeč těla vám může pomoci cítit se a působit sebejistěji. Pokud chcete mít sebejistou řeč těla, zaměřte se na následující věci:
  • Mějte správné držení těla
  • Vyhněte se shrbeným zádům
  • Nehrajte si s rukama
  • Nepobíhejte a nepodupávejte
  • Dívejte se před sebe a ne do země
  • Uvolněně obličej i tělo
 9. 9
  Seznamte se s tím, o čem budete mluvit. Vyberte si nějaké téma, které vás zajímá. Zjistěte si toho o něm co nejvíce. Když toho o svém tématu budete vědět hodně, budete se cítit sebejistěji, když o něm budete mluvit. Když se budete na projev připravovat jen večer před akcí a budete mít strach z toho, že se vás lidé budou na něco ptát a vy nebudete vědět, jak na to zareagovat, vaše sebevědomí bude při projevu na bodu mrazu. Když toho budete vědět pětkrát tolik, než kolik toho musíte říct, budete ve svůj velký den připravení na všechno.
  • Pokud budete mít na konci projevu nějaký čas na otázky, můžete si to natrénovat s kamarádem. Požádejte kamaráda, aby vám kladl těžké otázky a snažte se být připravení na vše.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Mluvte dobře

 1. 1
  Mluvte tak hlasitě, aby vás všichni slyšeli. Neměli byste křičet, ale zároveň byste měli mluvit dostatečně hlasitě na to, aby vám všichni lidé dobře rozuměli. Když budete mluvit tiše nebo jemně, lidé si budou myslet, že se stydíte a že nejste dostatečně sebejistí – že v podstatě ani nechcete, aby vás lidé slyšeli.
  • Když budete mluvit tichým hlasem, lidé neuslyší, co jim říkáte a také budete působit submisivně, což vzbudí dojem, že nejste dostatečně sebejistí.
  • Na druhou stranu byste neměli mluvit tak hlasitě, že budete všechny překřikovat jen proto, abyste byli slyšet. Měli byste si získat pozornost ostatních lidí díky tomu, co říkáte.
 2. 2
  Rozšiřte si svoji slovní zásobu. Čtěte co nejvíce, jak online články, tak vážnou literaturu, jako je například Anna Karenina. Čím více budete číst, tím více toho budete vědět a tím více slov budete umět používat. Naučíte se nová slova a porozumíte novým frázím a brzy díky tomu budete používat slova, která jste se při četbě naučili. Široká slovní zásoba je pro správné mluvení velmi důležitá.
  • Neznamená to, že musíte používat cizí slova v běžných rozhovorech. Jen několik „květnatých“ slov vám umožní vyvolat dojem vyšší inteligence, ale neměli byste se snažit příliš usilovně.
  • Veďte si deník slovní zásoby. Zapisujte si všechna nová slova, která se naučíte při četbě a uvádějte i jejich definice.
 3. 3
  Vyhněte se přehnanému slangu. Pokud chcete mluvit dobře, musíte se vyhnout slangovým a hovorovým výrazům. Pokud mluvíte k mladému publiku, neměli byste znít příliš toporně a rezervovaně, ale neříkejte nic sprostého, nic neslušného a vyhněte se také trendovým frázím.
  • Pokud mluvíte jen s přáteli, můžete samozřejmě používat slang, ale pokud mluvíte k většímu a dospělejšímu publiku, měli byste se tomu vyhýbat.
 4. 4
  Nebojte se dělat pauzy. Někteří lidé berou pauzy v hovoru jako známku slabosti, ale to v žádném případě není pravda. Je v pořádku si dát menší pauzu a utřídit si myšlenky a přijít na to, co řeknete dál. Mnohem horší je mluvit příliš rychle, mumlat, chovat se freneticky a říkat omylem věci, kterých byste mohli litovat. Součástí pomalého a promyšleného mluvení jsou významné pauzy, které dodají vašemu projevu přirozenost.
  • Pokud děláte verbální pauzy (zvuky jako „um“ nebo „ah“), nedělejte si s tím velké starosti. Jde o přirozený způsob, jak si utřídit myšlenky a mluvit promyšleně a dokonce i prezident Obama je často používá. Pokud máte pocit, že to s nimi přeháníte, můžete se snažit na tom zapracovat, ale nemusíte se jim vyhýbat úplně.
 5. 5
  Gestikulujte jen když to bude nutné. Gestikulace vám při projevu pomůže zdůraznit vaše hlavní body a některá slova. Neměli byste ale gestikulovat rukama příliš mnoho, jinak budete působit freneticky a lidé si budou myslet, že gesta využíváte jako kompenzaci pro svůj nedostatečný hlasový projev. Mějte ruce podél těla a používejte je pouze v klíčových momentech, abyste zdůraznili důležité body.
 6. 6
  Buďte stručnější. Další součástí správného mluvení je vědět, co byste říkat neměli. Možná máte pocit, že musíte uvést deset příkladů, které podpoří nějaký bod, ale ve skutečnosti vám budou stačit jen dva nebo tři. Díky tomu budete schopni své myšlenky projevovat lépe, protože si vyberete jen ty nejlepší body a nebudete publikum zahrnovat zbytečnými informacemi. Pokud pronášíte projev, každé slovo se počítá. Pokud mluvíte jen s přáteli, je dobré své historky zbytečně neprotahovat.
  • Pokud pronášíte projev, napište si ho a přečtěte si to nahlas. Když budete číst vlastní slova, poznáte, která slova používáte opakovaně a které fráze můžete z projevu vypustit.
 7. 7
  Zopakujte své hlavní body. Možná si myslíte, že stačí uvést své hlavní body jen jednou a že obecenstvo samo pochopí, které informace jsou nejdůležitější. V tom se ale mýlíte. Pokud máte několik hlavních bodů, které byste chtěli obecenstvu předat, ať už jde o velký projev před mnoha lidmi, nebo o menší hádku s kamarádem, měli byste své hlavní body uvést ke konci rozhovoru znovu. Pomůže vám to dát jasně najevo, o co vám jde a předat lidem své hlavní body jasněji.
  • Berte to jako psaní eseje. Musíte své hlavní body zopakovat na konci každého odstavte a také v závěru. S mluvením je to stejné.
 8. 8
  Uvádějte konkrétní příklady, abyste si získali pozornost publika. Konkrétní příklady jsou to nejdůležitější na každém projevu nebo rozhovoru. Ať už chcete lidi přesvědčit, aby používali obnovitelné zdroje energie, nebo chcete své nejlepší kamarádce říct, že by se měla rozejít se svým partnerem, budete muset přijít s holými fakty, kterými si získáte pozornost těch, ke kterým mluvíte. Vyberte si statistiky, anekdoty a příběhy, které vám pomohou zdůraznit, co chcete říct. Pamatujte si, že nejde o to, abyste lidem říkali miliony podobných statistik – jde o to najít si několik klíčových bodů, které si obecenstvo zapamatuje.
  • Vyprávějte příběhy. Pokud pronášíte projev, měli byste na začátku nebo na konci vyprávět nějaký krátký příběh, který vám pomůže předat ostatním své znalosti lidštěji.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Ještě něco navíc

 1. 1
  Vytvořte si relaxační režim. Začněte tím, že oslovíte publikum a pozdravíte ho. Získáte tím trochu času a zklidníte si nervy. Zastavte se, usmějte se a napočítejte si do tří, ještě než řeknete něco dalšího. Přetvořte své nervy na nadšení. Jde jen o to najít si to, co pro vás bude fungovat. Můžete si dát před projevem například šálek mátového čaje, nebo se pět minut před nástupem na pódium napít vody. Až si najdete to, co vám bude vyhovovat, držte se toho.
  • Můžete si vytvořit i režim pro případy, kdy budete mluvit jen s přáteli. Najděte si něco, co vás zklidní, když budete nervózní, ať už to bude antistresový balonek v kapse, nebo to, že se budete více usmívat.
 2. 2
  Trénujte, trénujte, trénujte. Zkoušejte si své projevy nahlas a naučte se pracovat se všemi pomůckami, které budete potřebovat. V případě potřeby projev upravte. Pracujte na tom, abyste se zbavili výplňových slov a připravte se i na neočekávané věci. Čím více budete trénovat, tím přirozeněji a lépe budete při svém projevu znít. Čím lépe se budete při mluvení cítit, ale sebejistěji budete působit.
 3. 3
  Neomlouvejte se. Pokud jste nervózní, nebo řeknete omylem něco špatně, nepřitahujte na to pozornost tím, že se budete omlouvat. Pokračujte ve svém projevu a lidé brzy zapomenou na to, co jste řekli. Když budete říkat „omlouvám se za to, jak jsem nervózní,“ nebo „pardon, to jsem říct nechtěl,“ budete působit nervózně a nepříjemně. Každý člověk dělá chyby a není nutné na ně upozorňovat, pokud si tedy ovšem neumíte dělat skvěle legraci sami ze sebe.
 4. 4
  Zaměřte se na poselství – ne na médium. Soustřeďte svoji pozornost mimo své úzkosti a zaměřte se na to, co chcete publiku říci. Nejdůležitější je říct to, co potřebujete říct, ne u toho vypadat jako Steve Jobs. Když se nebudete soustředit na sebe, budete sebejistější a nebudete se cítit pod tlakem. Než začnete mluvit, připomeňte si, jak důležité je to, co chcete říct a proč je pro vás důležité to říct dobře. Pomůže vám to zapomenout na sebe a nemyslet na to, zda mluvíte příliš rychle, nebo zda se příliš nepotíte.
 5. 5
  Sbírejte zkušenosti. Váš projev by měl reprezentovat vás – jako autoritu a jako osobu. Zkušenosti vám pomohou získat lepší sebevědomí, což je klíčem k efektivnímu mluvení. Můžete se například přihlásit do nějakého debatního klubu, kde budete moci sbírat zkušenosti. Když si zvyknete mluvit před lidmi, budete mít větší úspěch. I v případě, že chcete mluvit sebejistě jen mezi přáteli a cizími lidmi, pomůže vám to. Mluvení je jako každá jiná dovednost – osvojíte si to tím, že budete často trénovat.
 6. 6
  Uvědomte si, že lidé chtějí, abyste uspěli. Obecenstvo chce, abyste mluvili zajímavě, zábavně a informativně. Přeje vám jen to nejlepší. Myslete pozitivně a uvědomte si, že nikdo nechce, abyste se přeřekli, řekli něco špatně, nebo zapomněli, co chcete říct. Všichni chtějí, abyste měli úspěch a i vy byste si měli přát úspěch. Mluvit před lidmi může být děsivé, ať už mluvíte ke stadionu plnému lidí, nebo ke skupině přátel. Nesmíte ale zapomenout na to, že pro vás všichni chtějí jen to nejlepší.
  Reklama

Tipy

 • Pravidelný trénink je nejlepší. Pokud musíte pronést nějaký projev, vyzkoušejte si to v předstihu, abyste měli jistotu, že budete znít sebejistě a příjemně.
 • Pauzy sice mohou vypadat, jako že jste zapomněli, co jste chtěli říct, nebo že nevíte, jak pokračovat, ale ve skutečnosti díky nim můžete získat pozornost obecenstva. Pokud lidé ztrácí o váš projev zájem, nebo chcete něco zdůraznit, udělejte pauzu!
 • Pokud se stydíte, nebo nedokážete udržet oční kontakt s lidmi, dívejte se lidem přímo nad oči, abyste se cítili lépe. Můžete se jim dívat nad hlavy, ale dívejte se každou chvíli jinam, aby to vypadalo, že se soustředíte na své obecenstvo.
 • Pokud jste v místnosti plné cizích lidí, myslete na své milované a snažte se uvolnit se.
Reklama

Varování

 • Kromě toho, že byste měli mluvit o svých myšlenkách, byste měli také poslouchat také myšlenky ostatních. Když to nebudete dělat, lidé by si mohli myslet, že jste sebestřední a kromě toho byste přišli o jejich názory.
 • Pamatujte si, že mezi sebevědomím a arogancí je jen malý rozdíl. Dejte si pozor, abyste nepůsobili až příliš sebejistě. Není nic horšího, než působit na lidi arogantně a vzbudit dojem, že si myslíte, že jsou vaše nápady lepší než nápady ostatních.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 38 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 19 210 krát
Stránka byla zobrazena 19 210 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama