Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mluvit s cizími lidmi je pro některé lidi velmi snadné, ale pro jiné je to naopak velmi obtížné. Důležité je nečekat příliš dlouho, než někoho oslovíte, protože když budete dlouho váhat, někdo vás může předběhnout. Zhluboka se nadechněte, vymyslete si vhodný začátek a pusťte se do toho! Není to tak těžké, jak si myslíte.

Část 1
Část 1 ze 2:

Nezávazná konverzace

 1. 1
  Vymyslete si, jak daného člověk oslovíte. Pokud se chcete s někým seznámit a promluvit si s ním, budete si muset něco vymyslet. Vhodné oslovení dá tomu druhému najevo, že dodržujete společenské zásady, jste přátelští a máte zájem si s ním povídat.
  • Nemusíte o tom přemýšlet příliš dlouho. Někdy je nejlepší něco jednoduchého, například: Ahoj, jak se máš, nebo Je tahle židle volná?
  • Můžete se zmínit o něčem, co se zrovna děje. Pokud například někoho potkáte v obchodě, kde si oba prohlížíte boty, můžete říct například: „Ty jsou moc hezké, určitě by vám slušely.“
  • Zeptejte se na něco, co se zrovna děje. Můžete se zeptat na cestu do knihovny (a předstírat, že tam opravdu jdete), na čas (a předstírat, že někam spěcháte), nebo se jen zeptat, zda daná osoba neví, kde je nejbližší prádelna.
 2. 2
  Zkuste se dát nezávazně do řeči. Nezávazné rozhovory nemají dobrou reputaci, ale nemělo by to tak být. Můžete se při nich o tom druhém soustu dozvědět a přejít i ke smysluplnějším rozhovorům. V každém případě jde o krok správným směrem.
  • Zeptejte se toho druhého, čím se živí a řekněte mu, co děláte vy. Mluvit o práci sice většinou není moc zajímavé (pokud ovšem neskáčete s padákem, nebo nejste třeba potápěčem), ale vždy je zajímavé zjistit, čím se živí ostatní lidé.
  • Zeptejte se toho druhého, odkud pochází. „Vyrůstal jsi v tomto městě?“ je jedna z nejlepších otázek. Pokud vám ten druhý odpoví, že pochází odjinud, zeptejte se ho, v jakém městě s narodil.
  • Zeptejte se na zájmy toho druhého. Můžete říct například: „Co rád děláš ve svém volném čase?“ S trochou štěstí vám ten druhý začne vyprávět historky o svých koníčcích a zájmech.
  • Za žádných okolností nemluvte o počasí. Lidé neradi mluví o počasí a když toto téma vytáhnete, bude jasné, že se nechcete bavit o ničem osobním. Místo abyste mluvili o slunci nebo dešti, se snažte vytvořit si s tím druhým určité pouto.
 3. 3
  Pokud to bude možné, buďte vtipní. Mnoho lidí si myslí, že jsou vtipní, ale ve skutečnosti nejsou. Pokud se vám přátelé smějí jen ze slušnosti, nebo se na vaše vtipy lidé netváří nadšeně, nesnažte se o to. Pokud jste ale od přírody vtipní, nemusíte se bát říct něco vtipného.
  • Nepřehánějte to. Uvědomte si, že ten druhý nezná váš smysl pro humor a pravděpodobně se snaží zjistit, zda se mu zamlouváte, nebo ne. Když řeknete nějaký nemístný vtip, připravíte se o příležitost udělat na něho dobrý dojem.
 4. 4
  Všímejte si své řeči těla. Řeč těla toho o nás prozradí spoustu. Může nás zradit, když se nudíme, cítíme se úzkostlivě, vzrušeně, spokojeně, nebo smutně. Všímejte si toho, jaké signály svým tělem vysíláte ke svému novému kamarádovi.
  • Udržujte oční kontakt. Měli byste se tomu druhému při rozhovoru dívat do očí. Nedívejte se do podlahy, ani nebuďte zahledění do dálky.
  • Usmívejte se. Nemusíte mít na obličeji neustále široký úsměv, ale měli byste se snažit usmívat se upřímně, i když na to zrovna nebudete mít náladu.
  • Dávejte si pozor na ruce. Nehrajte si s rukama, nesahejte si na nehty a hlavně se toho druhého nedotýkejte. Uvědomte si, že se ještě vůbec neznáte. Dejte si pozor, abyste nepůsobili příliš přátelsky.
  • Nespěchejte, smějte se vtipům toho druhého (i když nebudou příliš vtipné). Mluvte pomalu a nespěchejte. Možná vám to bude připadat divné, ale ve skutečnosti to zní normálně. Prokažte tomu druhému laskavost a smějte se jeho vtipům, i když nebudou moc vtipné.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Rozvíjejte váš rozhovor

 1. 1
  Sdílejte s tím druhým nějaké osobní informace. Nemusíte čekat na to, až se vás ten druhý začne vyptávat a řekněte mu něco o sobě.
  • Když vám bude vyprávět o nějakém zážitku, řekněte mu nějaký svůj podobný zážitek.
   • Když ten druhý začne mluvit o tom, že byl o víkendu lyžovat, můžete říct: „To ti závidím! Jel jsem loni v prosinci na hory, ale celou dobu byla sněhová bouře, takže jsem nemohl lyžovat. Jaký jsi měl sníh?“
  • Říkejte věci, které se hodí k průběhu vašeho rozhovoru. Často vám projdou i méně zajímavé věci, které posunou váš rozhovor dále: simply because you move the conversation forward:
   • Pokud vám ten druhý bude vyprávět například o své příšerné tchýni, můžete mu říct: „To znám, moje tchýně byla také šílená. Na naší svatbě si můj otec spletl mého tchána s číšníkem, to byla legrace...“
 2. 2
  Vyprávějte příběhy. Když budete ostatním lidem vyprávět příběhy, umožníte jim dát si pauzu od mluvení a povzbudíte je, aby s vámi také sdíleli své příběhy. Nejdůležitější je při vyprávění příběhů nalézt správnou rovnováhu mezi vzrušením a ponížením. Zkuste vyprávět nějaký zajímavý příběh, ale nevychloubejte se.
 3. 3
  Snažte se najít něco, co máte společného. Když si budete vyprávět o něčem, co jste si oba prožili, může vás to velmi sblížit. Všichni chceme, aby nám lidé rozuměli a máme rádi, když si můžeme promluvit s někým, se kterým máme něco společného.
  • Mezi společensky přijatelné věci, o kterých můžete s cizími lidmi patří: škola (jakákoli úroveň), místo narození, idoly, osobní preference (oblíbená jídla, místa, filmy, sportovní týmy atd.), zázemí, cíle a další. Pokud máte pocit, že by ten druhý mohl být vašimi zkušenostmi zastrašen, raději se těmto tématům vyhněte.
  • Vyhýbejte se politice a náboženství. O obou těchto tématech je přijatelné se bavit, ale protože jde o kontroverzní témata, mohli byste jimi vyprovokovat silnou emocionální reakci. Nechejte si je tedy až na dobu, kdy se s tím druhým budete lépe znát.
 4. 4
  Buďte upřímní. Je v pořádku dělat si legraci, ale s novými lidmi byste se měli bavit většinou upřímně. Když budete upřímní, dáte tím tomu druhému najevo, že si před ním na nic nehrajete. Jde v podstatě o symbolickou olivovou ratolest, o dar důvěry.
  • Pokud často vtipkujete, měli byste své vtipy zlehčovat slovy „Abych byl upřímný,...“ nebo „Dělám si legraci, popravdě je to takhle...“ Těmito frázemi dáte tomu druhému najevo, že umíte bez problémů přecházet od vtipu k vážnému rozhovoru.
  • Je v pořádku být zranitelný, ale neměli byste se cítit zranitelně. Co to znamená? Znamená to, že by vám nemělo vadit říct tomu druhému něco, co o sobě lidem moc často neříkáte (diagnóza rakoviny, strach z otevřených prostor atd.), ale nesmíte se chovat vyděšeně, otráveně, nebo příliš intenzivně. Lidé mají rádi, když jim o sobě ostatní prozradí něco takového, ale musejí to udělat klidným způsobem. Když se vám to povede, dáte jim najevo, jací skutečně jste.
 5. 5
  Měli byste vědět, kdy je dobré rozhovor ukončit. Rozhovor je jako rande – má svůj začátek, prostřední část a konec a neměl by se protahovat donekonečna. Měli byste vědět, kdy je na čase rozhovor ukončit a přejít k dalšímu. Je naprosto přirozené ukončit rozhovor – neznamená to, že byste neuspěli!
  • Pokud si s někým cizím vydržíte povídat 15-30 minut, můžete to považovat za úspěch. Pravděpodobně vám brzy dojdou témata k hovoru, nebo otázky, na které byste se mohli ptát, což je naprosto normální. Ukončete rozhovor tím, že řeknete: „Rád jsem tě poznal, možná se ještě někdy uvidíme“ a když ten druhý bude mít zájem se s vámi setkat znovu, vyměňte si telefonní čísla.
  • Když spolu budete mluvit déle než 30 minut, znamená to, že si máte skutečně co říct. Pravděpodobně máte spoustu společných věcí a rozumíte si. To ovšem neznamená, že byste si měli povídat i celý zbytek večera. Neměli byste si ani dělat nároky na jeho čas. Pokud se vám zdá, že se rozhovor pomalu chýlí ke konci, najděte si způsob, jak se jemně rozloučit. Nemusíte se bát, že byste si už nikdy nepromluvili – pokud se jeden druhému líbíte, jistě se ještě uvidíte.
  • Přátelství se rozvíjí pomalu. Pravděpodobně si po prvním rozhovoru s novým člověkem nebudete jistí tím, zda jste si právě našli nového přítele, nebo nepřítele. Tyto věci trvají delší dobu. Travte čas s lidmi, se kterými si máte co říct. Může to trvat týdny, měsíce, nebo dokonce roky, než se vaše přátelství upevní.
  Reklama

Tipy

 • Když se budete s někým seznamovat, daná osoba vás bude mít postupně stále raději. Jde o to, abyste na ni netlačili.
 • Neptejte se toho druhého na příliš osobní informace, jako jsou milostné vztahy, jinak byste mohli způsobit, že by se s vámi necítili dobře.
 • Nezapomínejte na to, že ten s kým mluvíte, se pravděpodobně také stydí.
 • Neberte si osobně, když se ten druhý bude ze začátku chovat arogantně, sarkasticky, nedospěle, nebo drze. Znamená to, že je emocionálně nestabilní a pravděpodobně má rozvinuté defenzivní chování. Sebejistí lidé se chovají vždy slušně a asertivně, i když je osloví někdo úplně cizí, se kterým se nechtějí bavit. Nedělejte z toho žádnou vědu a berte to jako vtip. Dále už těmto lidem nevěnujte *pozornost.
 • Smějte se vtipům toho druhého.
 • Trička s nápisy, politickými plackami a jinými otevřenými zprávami jsou skvělým způsobem, jak začít rozhovor. Pokud máte s tímto člověkem společné téma, pochvalte mu jeho tričko a dejte se s ním do řeči. Pokud s ním silně nesouhlasíte, měli byste se tomuto tématu při prvním rozhovoru vyhýbat a pokud o něm začne mluvit ten druhý, nepouštějte se do žádné diskuse. Kdyby mu na tom nezáleželo, nevzal by si to na sebe. Je ovšem možné, že si tričko s nápisem od někoho půjčil, protože nemohl najít žádné čisté oblečení.
 • Pokud máte pocit, že se s vámi ten druhý necítí dobře, zpomalte a dopřejte mu trochu času.
 • Zvykněte si usmívat se na nové lidi a všechny nové lidi zdravit. Překvapí vás, jak pozitivně na to lidé budou reagovat. Pomůže vám to uvolnit se a být klidnější a možná si díky tomu také najdete nové přátele.
 • Pamatujte si, co ten druhý říká a při příštím rozhovoru se o tom zmiňte. Uděláte na něho dobrý dojem.
 • Začněte s tím druhým mluvit z bezpečné vzdálenosti, ale nestůjte tak daleko, aby měl problémy vám rozumět. Až se spolu budete cítit lépe, můžete si stoupnout blíže.
 • Pokud se daná osoba již s někým baví, zamyslete se nad tím, zda je vhodné se k nim přidat, nebo jejich rozhovor narušovat. Pokud spolu lidé stojí v kroužku, nebo se jeden druhému dívají do očí, většinou to znamená, že nechtějí, aby je někdo vyrušoval. Pokud stojí dostatečně daleko od sebe, většinou to znamená, že se k nim můžete přidat.
 • Buďte při rozhovoru s novými lidmi klidní. Zhluboka se nadechněte a oslovte někoho, kdo vám připadá zajímavý.
 • Všímejte i řeči těla toho druhého – může vám toho spoustu prozradit.
Reklama

Varování

 • Někteří lidé se stydí a nebudou s vámi chtít mluvit. Nedělají to proto, že by se chtěli chovat drze. Neberte si to osobně – tito lidé se jednoduše bojí mluvit s cizími lidmi.
 • Neváhejte někoho oslovit. Udělejte to uvolněně, nebo to nedělejte vůbec. Když budete na někoho několik minut zírat, než ho oslovíte, neuděláte na něho dobrý dojem.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 276 krát
Stránka byla zobrazena 25 276 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama