Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Motivovat své zaměstnance už pro vás nemusí být výzvou. Pokud chcete svým zaměstnancům dodat motivaci, musíte zajistit, aby se každý den těšili do práce a aby je bavilo trávit čas s vámi a s kolegy. Jak na to? To se dozvíte v tomto článku.

Část 1
Část 1 ze 3:
Vytvořte přátelské prostředí

 1. 1
  Vytvořte a pracovišti příjemnou atmosféru. Vaši zaměstnanci tráví spoustu času svého života v kanceláři, takže byste se měli snažit zajistit, aby se tam cítili dobře a aby v práci byla příjemná atmosféra. Když svým zaměstnancům vytvoříte vhodné prostředí, budou se každý den do práce těšit. Zkuste například tyto tipy: [1]
  • Zajistěte, aby zaměstnanci měli dostatek prostoru. Mají vaši zaměstnanci pocit, že se mohou volně pohybovat a dýchat, nebo jsou naskládaní jeden vedle druhého jako sardinky? Čím více prostoru svým zaměstnancům dopřejete, tím lépe se budou cítit.
  • Ujistěte se, že teplota v kanceláři není příliš vysoká ani příliš nízká. Vaši zaměstnanci nebudou mít dostatek motivace, když jim v práci bude zima, nebo horko.
  • Vytvořte vhodné prostředí pomocí osvětlení. Pravděpodobně nebudete schopni zbavit se ostrých umělých zářivek, ale můžete se pokusit to trochu zmírnit tím, že nainstalujete několik méně výkonných zářivek, které nejsou tak ostré a nepříjemné.
  • Ujistěte se, že vaši zaměstnanci mají dostatek denního světla a snažte se jim dávat stoly co nejblíže k oknům. Když budou mít čerstvý vzduch a sluneční světlo, budou se cítit uvolněněji.
  • Pokud máte v práci uvolněné prostředí, můžete do kanceláře umístit pohodlný nábytek a říct zaměstnancům, že mohou pracovat i na něm, aby nemuseli být neustále usazení za stolem.
 2. 2
  Využijte prostorů na zdech. Vaši zaměstnanci budou na zdi v kanceláři koukat velmi často, takže toho můžete využít a dodat jim trochu motivace, aby měli chuť pracovat pilněji. Zde jsou věci, které můžete umístit na zdi:[2]
  • Pověste na zeď velkou nástěnku, na kterou si zaměstnanci budou moci dávat své fotky, přání k narozeninám a další osobní informace, které chtějí sdílet se svými kolegy. Lidé se díky tomu budou v práci cítit pohodlněji a možná se díky nástěnce budou i častěji usmívat.
  • Oceňujte nejlepší zaměstnance. Nemusíte každý měsíc vyhlašovat „zaměstnance měsíce“ a věšet jeho fotku na zeď, ale můžete na nástěnku vyvěsit největší úspěchy svých zaměstnanců, aby je viděli všichni kolegové.
  • Pokud se vaší společnosti daří, vyvěste na nástěnku grafy a plakáty vyobrazující pokrok, který jste v poslední době udělali, aby měli zaměstnanci motivaci pracovat ještě tvrději.
  • Můžete si vytvořit i několik motivačních plakátů a sloganů, ale neměli byste to s nimi přehánět. Jistě nechcete, aby zaměstnanci po cestě kolem vaší nástěnky protáčeli oči.
  • Pověste do kanceláře několik obrazů, které působí příjemným dojmem. Nevyvěšujte žádné příliš křiklavé a barevné plakáty – vyberte několik fotek nebo maleb, které v lidech vyvolají příjemné pocity.
 3. 3
  Využijte jídlo. Nepodceňujte moc jídla v kanceláři! Když lidé budou vědět, že v práci dostanou něco dobrého k jídlu, budou se do práce mnohem více těšit. Zde je několik způsobů, jak motivovat zaměstnance pomocí jídla:
  • Mějte v kuchyňce stále dostatek čaje a kávy, aby vaši zaměstnanci trávili více času v kanceláři a nemuseli si stále odbíhat pro kávu.
  • Jednou za týden nebo jednou za měsíc do práce přineste pečivo nebo koblihy k snídani. Uvidíte, že zaměstnanci přijdou do práce dříve a stráví tam více času.
  • Jednou za čas objednejte všem zaměstnancům k obědu pizzu. Můžete si například stanovit jeden „pizzový den“ v měsíci.
  • Mějte v kanceláři stále nějaké dobroty. Udělejte popcorn, přineste brambůrky a guacamole, nebo upečte nějakou buchtu.
  • Požádejte zaměstnance, aby do práce každý přinesl nějaké vlastnoručně připravené jídlo. Je to levný způsob, jak zaměstnancům dát najíst a zvýšit jejich pracovní morálku.
  • Když bude mít nějaký zaměstnanec narozeniny, přineste dort nebo koláčky.
  • Slavte jídlem i svátky. Na Velikonoce přineste do práce velikonoční vajíčka, na Vánoce přineste cukroví atd., aby se zaměstnanci cítili stále jako doma.
  • Nezapomeňte na to, že byste měli nabízet i zdravé svačiny. Některým lidem se stává, že po nástupu do práce, kde je v kanceláři hodně jídla přiberou.
 4. 4
  Zaveďte casual dress dny. Casual dress dny zajistí, že se lidé budou do práce více těšit a budou se na pracovišti cítit lépe. Můžete zavést tradiční casual pátek, kdy se lidé budou moci do práce obléci podle sebe, nebo můžete dny vybírat náhodně.
  • Můžete si tyto dny udělat i tematické. Pokud se například hraje nějaký důležitý fotbalový zápas, všichni mohou přijít do práce v barvách svého oblíbeného týmu.
  • Uvolněné oblečení můžete využít také k tomu, abyste oslavili nadcházející svátky. Například před Vánoci si lidé mohou vzít legrační sobí parohy, nebo o Halloweenu mohou všichni přijít v černé a oranžové barvě.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Odměňujte své zaměstnance

 1. 1
  Oceňujte každého zaměstnance zvlášť. Když se někomu podaří něco skvělého, měli byste mu to dát jasně najevo. Neříkejte svým zaměstnancům, že si všichni vedou dobře, ale udělejte si čas na to, abyste si osobně promluvili s konkrétními lidmi, kteří podávají skvělé výkony, nebo jim alespoň napsali email a dali jim najevo, že si jejich tvrdé práce skutečně vážíte.
  • Můžete zaměstnance ocenit také tím, že jeho úspěchy vyvěsíte na nástěnku ve společném prostoru, nebo rozešlete hromadný email všem zaměstnancům a popíšete v něm úspěchy tohoto zaměstnance.
  • Pokud se nějakému zaměstnanci podařilo něco skutečně významného, například získání nového prestižního klienta, můžete ho osobně pochválit před všemi ostatními kolegy. Pokud to bude přirozené a vhodné, nebojte se zaměstnanci i zatleskat.
  • Je důležité oceňovat individuální snahy zaměstnanců, ale měli byste si dát pozor, aby si nikdo nepřipadal vyčleněný z kolektivu – neměli byste chválit stále dokola ty samé lidi.
 2. 2
  Oceňujte své zaměstnance jako skupinu. Měli byste svým zaměstnancům dávat najevo, že skvěle pracují v týmu a oceňovat jejich snahu a čas. Když své zaměstnance každý den pochválíte, dodáte jim motivaci pracovat ještě tvrději. Zkuste to například takto:
  • Uspořádejte schůzi celé společnosti a ukažte svým zaměstnancům, jak jejich práce přispívá k dosažení celkových cílů společnosti. Vaši zaměstnanci nechtějí mít pocit, že jsou pouze kolečky v soukolí, ale chtějí vědět, že přispívají k něčemu hodnotnému, takže byste si měli dávat pozor na to, abyste jim to často ukazovali. Pokud máte fakta a data, kterými podpoříte svá tvrzení, využijte je!
  • Posílejte zaměstnancům každý týden hromadný email a ukažte jim, že se jejich snahy vyplácejí. Oceňujte práci svého týmu a používejte pozitivní adjektiva, abyste jim dali najevo, že si jejich tvrdé práce skutečně vážíte.
  • Pokud máte pocit, že je ještě co zlepšovat, je to naprosto v pořádku. Buďte ke svým zaměstnancům upřímní a nezapomeňte jim říct, co musejí zlepšit. Řekněte si, že budete svým zaměstnancům dávat pozitivní zpětnou vazbu častěji, než tu negativní. Díky tomu se budou cítit lépe a ze své práce budou mít lepší pocit.
 3. 3
  Odměňujte zaměstnance za tvrdou práci. Systém odměn je skvělým způsobem, jak motivovat zaměstnance. Můžete vymyslet například malou soutěž o to, kdo dosáhne určitého úspěchu, nebo zaměstnance nechat, aby soutěžili v tom, kdo společnosti vynese nejvíce peněz za měsíc. V podstatě jakákoli soutěž, ať už bude jakkoli hloupá, vaše zaměstnance motivuje k tomu, aby pracovali tvrději. Zde jsou tipy na odměny pro zaměstnance:
  • Odměňujte své zaměstnance malými dárky. Dávejte jim lístky do kina, dárkové poukazy do obchodů, nebo třeba lístky na sportovní utkání. Nejprve se se zaměstnanci poraďte o tom, jaké odměny by jim vyhovovaly. Když jim budete dávat za odměnu něco, o co nemají zájem, nebudou mít motivaci.
  • Odměňujte zaměstnance volným časem. Byli byste překvapení, jak rychle začnou všichni pracovat, když ji řeknete, že když dokončí práci dříve, budou moci z práce odejít dříve, nebo budou moci druhý den do práce přijít později.
  • Odměňujte zaměstnance prací z domu. Zaměstnanec, který udělá nejvíce práce, může jeden den pracovat z domu. Musíte si jen dát pozor na to, aby to neskončilo tak, že budou chtít všichni pracovat pouze z domu. Nezapomínejte na to, že byste měli zajistit, aby se zaměstnanci do práce těšili.
  • Odměňujte zaměstnance tím, že za ně uděláte kus práce. Lidé milují, když jejich nadřízení dělají jejich práci, ať už jde o úklid koupelny, nebo telefonáty s klienty.
  • Odměňujte zaměstnance uvolněným dress codem. Zaměstnanci se rádi oblékají podle sebe, takže můžete nejaktivnější zaměstnance odměňovat tím, že budou moci do práce přijít ve svém běžném oblečení.
  • Odměňujte zaměstnance obědem. Zaměstnanec, který vyhraje soutěž, od vás získá oběd zdarma, což je zároveň i příležitost, jak se lépe poznat.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Mějte na pracovišti dobré vztahy

 1. 1
  Seznamte se se svými zaměstnanci. Možná si myslíte, že nemáte dost času na to, abyste poznali všechny své zaměstnance, ale měli byste se nad tím zamyslet znovu. Když budete mít se svými zaměstnanci pevné vztahy, budete vědět, čím si je získáte a dodáte jim motivaci, protože vás budou mít raději a budou chtít podávat co nejlepší výkony. Zkuste následující tipy: [3]
  • Zaveďte „páteční kávu,“ kdy strávíte půl hodiny tím, že si budete v kanceláři povídat se svými zaměstnanci u kávy. Nemusíte mluvit o práci, mnohem lepší bude, když si budete povídat o vašich zájmech, koníčcích a rodinách. Nebojte se na těchto schůzkách požádat o zpětnou vazbu. Vaši zaměstnanci vám mohou pomoci zjistit, jak jim nejlépe dodáte motivaci.
  • Zjistěte si něco o rodinách svých zaměstnanců. Pamatujte si, že vaši zaměstnanci jsou lidé s rodinami a starostmi. Když budete znát jména jejich manželů a manželek, dětí, nebo dokonce domácích zvířat, budete si mít o čem povídat a uděláte na ně lepší dojem.
  • Zjistěte si něco o zájmech svých zaměstnanců. Pokud například zjistíte, že jeden z vašich zaměstnanců sleduje váš oblíbený seriál, můžete si o tom popovídat.
  • Uvědomte si, že je velký rozdíl mezi budováním silné vazby mezi zaměstnanci a intimním přátelstvím se zaměstnanci. Měli byste si povídat otevřeně a přátelsky, ale ne příliš osobně.
 2. 2
  Pořádejte společenské události. Když budete mít každý rok v kalendáři několik společenských akcí, vaši zaměstnanci se navzájem lépe poznají. Budou se do práce více těšit a když budou v přátelském prostředí, nebo se mezi nimi vytvoří skutečná přátelství, budou pracovat pilněji. Zkuste tyto tipy:
  • Jednou za měsíc zorganizujte společný oběd zaměstnanců. Lidé se při jídle nebudou cítit izolovaně a budou se moci lépe poznat.
  • Sestavte bowlingový nebo softballový tým. Jde o skvělý způsob, jak zaměstnance seznámit a kromě toho sporty vašim zaměstnancům pomohou pocítit dýmového ducha a spolupracovat. Když budete hrát proti jiným společnostem, nebo jiným pobočkám vaší společnosti, bude to ještě větší zábava.
  • Pozvěte své zaměstnance po práci do baru na skleničku, aby se mohli uvolnit a zasmát. Tato posezení mohou organizovat zaměstnanci sami, ale nemusíte se bát se k nim přidat.
  • Vytvořte tým dobrovolníků. Nejen že uděláte dobrý skutek, ale vaši zaměstnanci se při dobrovolnické práci lépe poznají.
 3. 3
  Využívejte tematické dny. Tematické dny jsou skvělým způsobem, jak se zaměstnanci mohou lépe poznat. Během těchto tematických dnů se lidé cítí uvolněněji a nevadí jim trávit čas v práci a s kolegy. Můžete zkusit následující věci, které vám pomohou zlepšit vztahy na pracovišti díky zábavným tématům:
  • Udělejte si tematický den s jídlem. Každý připraví nějakou svoji specialitu z konkrétní světové kuchyně, například z Mexické. Pokud máte v kanceláři lidi z různých koutů světa, můžete zaměstnance požádat, aby každý přinesl nějaký typický pokrm ze své země.
  • Můžete vymýšlet kostýmy na svátky a oslavy. Jistě nechcete, aby vaši zaměstnanci mazali halloweenský make-up po klávesnicích počítače, ale můžete jim dovolit, aby se oblékli do halloweenských kostýmů a uspořádat například soutěž o nejlepší kostým.
  • Udělejte si sportovní tematický den. Každý se bude moci obléci za svého oblíbeného sportovce.
  • Udělejte si havajský den. Vyberte si nějaký letní den a všem zaměstnancům řekněte, aby se oblékli jako na dovolenou. Uvidíte, že se v práci budou cítit uvolněněji.
  Reklama

Tipy

 • Team building je dalším skvělým způsobem, jak zlepšit vztahy na pracovišti a naučit své zaměstnance něco nového.
 • Podporujte zaměstnance v jejich běžných životech. Uvědomte si, že každý čelí nějakým strastem a když někdo bude mít problémy, projevte upřímný zájem.
 • Nebojte se požádat o zpětnou vazbu. Vaši zaměstnanci vám mohou říct, jak se v práci cítí a co by jim dodalo větší motivaci.
 • Pokud vaše společnost v nějaké oblasti selhává, zeptejte se svých zaměstnanců na jejich názor, aby se cítili jako součást týmu.
 • Zamyslete se nad vůdci, kteří dodávali motivaci vám. Co vás na nich inspirovalo? Jakou povahu a myšlenky tito lidé měli? Využijte tyto znalosti a vybudujte si vlastní schopnost motivovat ostatní.
 • S chválou nešetřete, ale s kritikou ano. Uvědomte si, že přehnaná kritika může napáchat spoustu škody, ale chválou nikdy nic nezkazíte.
 • Buďte přátelští a otevření. Každého zaměstnance ráno pozdravte a hezky se na něho usmějte, abyste mu dali najevo, že ho rádi vidíte.
 • Nikdy zaměstnance netrestejte veřejně. Dohodněte si schůzku a všechny citlivé věci řešte v soukromí.
 • Projevte upřímný zájem o své zaměstnance. Zapojte je do rozhovoru a zajímejte se o jejich životy a o jejich zájmy. Zaměstnanci chtějí zaměstnavatele, který se o ně osobně zajímá a nesoustředí se pouze na práci, kterou pro něj odvádějí.
 • Můžete v práci uspořádat malou tombolu. Uvidíte, že to vašim zaměstnancům dodá motivaci, i když budou výhry malé.
 • Školení zaměstnanců a různé skupinové akce jsou skvělým způsobem, jak lidem dodat motivaci. Snažte se, aby tyto akce působily zábavným dojmem a aby zaměstnanci neměli pocit, že jde jen o další dlouhý a nudný den v práci.
Reklama

O tomto wikiHow

Sydney Axelrod
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný životní kouč
Spoluautorem tohoto článku je Sydney Axelrod, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 342 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 5 342 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama