Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud v létě zjistíte, že se vám urodilo víc švestek, než dokážete rychle spotřebovat, můžete je uchovat v mrazáku až po dobu jednoho roku a užívat si je celou dobu až do další úrody. Sladké, studené švestky chutnají dobře jen tak přímo z mrazáku, nebo si z nich upéct buchtu nebo koláč. Čtěte dál a naučte se, jak zmrazit krájené švestky, švestkový sirup a celé, syrové švestky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Mražení pokrájených švestek

 1. 1
  Natrhejte nebo si kupte švestky. Vyberte si takové, které jsou v dobrém stavu, bez skvrn, vrásek a tmavých teček. Švestky byste vždy měli mrazit ve chvíli, kdy jsou dokonale zralé, sladké a plné chuti. Nemrazte takové, které jsou stále nazelenalé, nebo jsou příliš přezrálé, protože po rozmrazení nebudou mít dobrou chuť ani konzistenci.
  • Než zmrazíte větší množství švestek, proveďte zkoušku. Kousněte do jedné švestky. Pokud vám po bradě začne stékat fialová šťáva a švestka je sladká a chutná, i zbytek se pravděpodobně k mražení dobře hodí. Je-li příliš kyselá nebo zrnitá, raději si ke zmrazení vyberte jiné švestky.
  • Jestliže jsou švestky trochu tvrdší, můžete je nechat několik dní dozrát v pokojové teplotě. Pak je zmrazte, až budou zralé.
 2. 2
  Opláchněte švestky. Omyjte je pod studenou tekoucí vodou a slupku jemně vydrhněte prsty. Všechny nečistoty a špínu odstraňte.
 3. 3
  Nakrájejte švestky na měsíčky. Ostrým kuchyňským nožem švestky nakrájejte na asi dva centimetry silné čtvrtiny. Pecky a stopky zahoďte. Pokračujte, dokud stejným způsobem nezpracujete celou dávku.
 4. 4
  Rozložte plátky švestek na pečicí plech. Naskládejte je v jedné vrstvě tak, aby se navzájem nedotýkaly, jinak by se během mrazení mohly slepit dohromady. Zakryjte plech vrstvou potravinářské fólie.
 5. 5
  Zmrazte nakrájené švestky, dokud nebudou pevné. Celý plech s naskládanými švestkami dejte do mrazáku a nechte ho tam, dokud nebudou plody pevné, suché a ani trochu lepkavé. Mělo by to trvat přibližně hodinu, než získají takovou konzistenci.
 6. 6
  Dejte švestky do uzavíratelného sáčku, vhodného pro použití v mrazáku a zmrazte. Naplňte sáček, nahoře ponechte asi 3 cm místa a vymáčkněte z něj co nejvíce vzduchu to půjde (nebo použijte vakuové balení, které vysaje vzduch za vás). Můžete také do sáčku strčit brčko, vzduch vysát a pak sáček neprodyšně uzavřít. Pokud by v pytlíku zůstalo hodně vzduchu, švestky se mrazem rychleji vysuší.
  • Zmrazené švestky, nakrájené na kousky, vám v mrazničce vydrží až 6 měsíců.
  • Chcete-li švestky zmrazit na delší dobu, budete je muset ponořit do sirupu, který zabrání poškození mrazem.
 7. 7
  Použijte mražené švestky. Mrazené kousky švestek se báječně hodí do smoothies, koláčů, nebo do jiných dezertů. Také se z nich může stát zajímavá ozdoba míchaných nápojů, pokud je použijete do drinků místo ledových kostek.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Mražené švestky v sirupu

 1. 1
  Opláchněte zralé švestky. Natrhejte nebo si kupte švestky, které jsou bez skvrn, vrásek a tmavých teček. Ochutnejte jednu švestku, abyste se přesvědčili, že jsou opravdu zralé a nikoliv nazelenalé nebo přezrálé. Omyjte je pod studenou vodou, abyste odstranili nečistoty a hlínu.
  • Pokud jsou švestky stále ještě trochu nazelenalé, nechte je dozrát několik dní na kuchyňské lince, než je necháte zmrazit.
 2. 2
  Oloupejte švestky. Nakládání švestek do sirupu a opětovné rozmrazení může ze slupek vytáhnout příjemnou chuť a švestky pak budou rozbředlé. Pokud chcete, můžete tento krok vynechat a slupky neloupat, ale v dlouhodobém horizontu stojí ta trocha práce navíc za to. Švestky nejrychleji oloupete stejným způsobem, jakým se loupou rajčata:
  • Přiveďte k varu velký hrnec vody.
  • Naplňte velkou misku vodou s ledovými kostkami.
  • Nožem nařízněte slupku na špičce každé švestky lehce do tvaru písmene X.
  • Vložte švestky do vařící vody a nechte je 30 vteřin blanšírovat.
  • Vytáhněte švestky z vroucí vody a ponořte je na 30 vteřin do ledové.
  • Vytáhněte švestky z ledové lázně a pak slupku lehce sloupněte v dlouhých pruzích. Blanšírování slupku uvolní a ta pak půjde dobře dolů.
 3. 3
  Překrojte švestky napůl a vypeckujte. Ostrým nožem rozkrojte každou švestku na poloviny tak, abyste nezařízli do pecky. Roztáhněte poloviny švestky od sebe, pak vytáhněte pecku a zahoďte ji. Pokračujte a stejným způsobem zpracujte všechny švestky.
  • Chcete-li, můžete švestky nakrájet na menší kousky. Pokud je ale necháte na poloviny, lépe si zachovají svou chuť i konzistenci.
  • Pokud se bojíte, že švestky v mrazáku ztmavnou, můžete je promíchat s trochou citronové šťávy, která pokryje jejich povrch. Kyselina citronová ochrání jejich barvu. Můžete si také koupit speciální přípravek, kterým ovoce poprášíte, abyste dosáhli stejného efektu.
  • Pokud nechcete švestky krájet na poloviny, nemusíte – je ale stále nezbytné vytáhnout z nich pecku. Kupte si odstraňovač pecek na broskve a švestky – tento nástroj je snadno odstraní, aniž byste museli zasahovat do zbytku ovoce.
 4. 4
  Smíchejte švestky s cukrovým roztokem. Když švestky uchováte v cukrovém sirupu, podpoříte jejich chuť a prodloužíte jim životnost (až na dobu 12 měsíců). Dejte ovoce do misky a přelijte je takovým množstvím sirupu, by byly úplně ponořené. Tady je několik možností, co použít jako konzervační roztok:
  • Lehký sirup. Pro jeho výrobu ohřejte v hrnci 3 šálky vody a přidejte k nim 1 šálek cukru. Míchejte směs, dokud se cukr nerozpustí, pak vychlaďte a nalijte na švestky.
  • Hustý sirup. Chcete-li hodně sladký roztok, rozehřejte v hrnci tři šálky vody a přidejte k nim dva šálky cukru. Míchejte, dokud se cukr nerozpustí, pak sirup vychlaďte a nalijte na švestky.[1]
  • Ovocná šťáva. Zkuste šťávu ze švestek, hroznového vína nebo jablečný džus. Není zapotřebí šťávu ohřívat, jednoduše ji nalijte na švestky.
  • Obyčejný cukr. Někteří lidé používají obyčejný cukr, který z ovoce vytáhne šťávu. Je to chutná, ale extrémně sladká možnost. Konzervace spočívá v tom, že nasypete cukr na dno nádoby, ve které švestky chcete mrazit. Pak nasypete vrstvu švestek. Zasypte je další vrstvou cukru. Pokračujte a vrstvěte střídavě švestky a cukr, dokud nebude nádoba plná.
 5. 5
  Dejte švestky do sáčků. Nalijte švestky spolu se sladkým roztokem do uzavíratelných pevných sáčků, nahoře nechte asi 2-3 cm volného místa. Použijte vakuové balení nebo brčkem vysajte přebytečný vzduch a pevně sáčky uzavřete. Označte je a nechte zmrazit. Můžete je v mrazáku naskládat na sebe, abyste ušetřili místo.
 6. 6
  Rozmrazte švestky. Až budete chtít švestky použít, jednoduše je vytáhněte z mrazáku a nechte rozmrznout v lednici nebo na kuchyňské lince. Můžete také švestky jíst přímo z pytlíku. Ovoce, naložené v sirupu skvěle chutná doplněné vanilkovou zmrzlinou nebo třeba jen šlehačkou.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Mrazení celých švestek

 1. 1
  Opláchněte zralé švestky.Pokud se rozhodnete mrazit celé švestky, je obzvlášť důležité vybrat čerstvé, sladké a šťavnaté. Čím lepší chuť mají před zmrazením, tím lépe budou chutnat později po rozmražení. Omyjte ovoce pod studenou, tekoucí vodou, abyste odstranili případnou špínu a bláto.
  • Pokud jsou švestky stále ještě trochu zelené, nechte je před mrazením několik dnů dozrát na kuchyňské lince.
 2. 2
  Vložte švestky do uzavíratelného sáčku. Celé, čerstvé švestky jednoduše dejte do pytlíku, který naplňte co nejblíže k okraji. Buď ho vakuově uzavřete, nebo co největší množství vzduchu vysajte brčkem. Sáček označte a vhoďte do mrazničky.[2]
 3. 3
  Snězte mražené švestky. Pokud máte chuť na ledové, sladké potěšení, jednoduše si jednu švestku vytáhněte z mrazáku a snězte ji. Konzistence mražené švestky je překvapivě příjemná, obzvlášť pokud je venku teplo. Pokud chcete, můžete samozřejmě švestku napřed nechat několik minut rozmrznout na kuchyňské lince, než ji budete konzumovat.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mrazák
 • Vhodná nádoba do mrazáku, nejlépe dlouhá a plochá
 • Nůž a prkénko
 • Fix vhodný do mrazáku na označení nádoby

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 419 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Stránka byla zobrazena 12 419 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama