Jak mrazit jablka

V tomto článku:Příprava jablekMražení nasuchoMražení se slanou vodouMrazení v sirupuMražení celých jablekReference

Jablka se před mrazením doporučuje oloupat, nakrájet a zbavit jádřinců. Zmrazit je pak můžeme různými způsoby. Každý se hodí pro jiné účely, ale nejširší využití má asi mrazení nasucho. Je zároveň i nejoblíbenější, i když můžete jablka mrazit také s pomocí vody nebo sirupu a dokonce i vcelku.

1
Příprava jablek

 1. 1
  Omyjte jablka. Opláchněte je pod studenou, tekoucí vodou a přitom je jemně drhněte prsty, abyste z nich odstranili nečistoty. Dobře osušte.
 2. 2
  Oloupejte jablka. Škrabkou na zeleninu nebo ostrým nožem z jablek odstraňte tenkou slupku.
  • Pokud jej máte, použijte odstraňovač ohryzků, který často mívá i speciální škrabku. Tyto šikovné nástroje umožňují jablko oloupat a zároveň z něj odstranit ohryzek. Zvládnte tak dva kroky v jednom.
 3. 3
  Nakrájejte jablka na kousky. Ostrým nožem jablka nakrájejte na kousky, jaké si přejete.
 4. 4
  Zabraňte tomu, aby jablka začala hnědnout. Smíchejte 1/2 lžičky kyseliny askorbové (1500 ml) se 3 lžícemi vody (45 ml) a potřete jablka.

2
Mražení nasucho

 1. 1
  Naskládejte jablka na tác a dejte zmrazit.[1] Vyložte tác pečicím papírem a na něj vedle sebe do jedné vrstvy narovnejte nakrájená jablka. Nechte 2 - 3 hodiny mrazit, dokud nebudou úplně ztuhlá.
  • Dávejte pozor, aby jablka byla jen v jedné vrstvě a aby se jedno druhého nedotýkalo. Díky tomu zmrznou všechny kousky jednotlivě, navíc to půjde mnohem rychleji. Pokud se jablka budou překrývat nebo dotýkat během mražení, slepí se k sobě a dokud je nerozmrazíte, zůstanou tak. Jejich skladování tak bude mnohem těžší.
 2. 2
  Dejte zmražené kousky jablek do krabičky. Až nakrájená jablka zmrznou, stáhněte je z tácu plochou obracečkou nebo vařečkou a pak je nasypte do uzavíratelné plastikové krabičky.
  • Jak alternativa může stejně dobře posloužit uzavíratelný plastikový sáček, který se hodí do mrazáku. Vytlačte z něj co nejvíce vzduchu, než ho uzavřete a dáte do mrazničky.
 3. 3
  Zamrazte. Označte si nádoby a sáčky datem. Mrazená jablka můžete bezpečně skladovat asi 6-9 měsíců, nebo dokud si nevšimnete, že začínají mrazem vysychat.
  • Takto zmražená jablka je možné používat téměř k jakýmkoliv účelům.

3
Mražení se slanou vodou

 1. 1
  V misce vody rozpusťte sůl.[2] Naplňte velkou misku studenou vodou a přidejte dvě lžíce (30 ml) soli na každé 4 litry. Míchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí.
  • Sůl se chová jako konzervant a prodlužuje dobu, po kterou můžete jablka skladovat, aniž by je mráz poškodil.
 2. 2
  Namočte nakrájená jablka do osolené vody. Vhoďte kousky jablek do vody a nechte je několik minut máčet.
 3. 3
  Sceďte jablka. Prolijte obsah misky skrz cedník, abyste jablka osušili.
 4. 4
  Vložte nakrájená jablka do plastikového sáčku. Snažte se od sebe kousky pokud možno oddělit, aby se při mražení příliš neslepily.
 5. 5
  Nechte jablka zmrazit. Jablka vydrží čerstvá 6 - 12 měsíců, pokud je mrazíte ve slané vodě.
  • Snažte se sáček udržet co nejvíc plochý, jak to jen půjde, aby jablka nezmrzla k sobě.
  • Jablka, která zmrazíte se slanou vodou, se velmi hodí do koláčů, k pečení a do dalších sladkých moučníků, i pro úpravu na slano.

4
Mrazení v sirupu

 1. 1
  Připravte si sirupovou směs. Smíchejte 2 šálky (450 ml) cukru se 3 šálky (750 ml) studené vody ve velké misce, dokud se cukr nerozpustí.[3]
  • Pokud chcete, můžete přidat také 1/2 lžičky (1500 mg) kyseliny askorbové, aby jablka v sirupu nezačala hnědnout.
 2. 2
  Dejte jablka do sirupu. nasypte kousky jablek do misky se sirupem a promíchejte je vařečkou nebo lžící, dokud se všechny nepokryjí rovnoměrně sirupem.
 3. 3
  Dejte jablka do mrazicích sáčků. Děrovanou lžící jablka přendejte z misky se sirupem do uzavíratelných plastikových sáčků.
 4. 4
  Zmrazte jablka. Tento způsob je uchová svěží na dalších 6-12 měsíců.
  • Jablka, zmražená se sirupem se hodí nejlépe do nepečených dezertů, kompotů a ovocných koktejlů.

5
Mražení celých jablek

 1. 1
  Omyjte jablko. Opláchněte jablko pod studenou tekoucí vodou a jemně jeho slupku třete, abyste z ní odstranili všechny nečistoty.
 2. 2
  Odstraňte jádřinec. Vezměte do ruky nástroj na odstraňování jádřinců a dejte ho na střed jablka. Pak ho pevně přitiskněte a zatlačte do jablka. Vytáhněte jádřinec i s nástrojem ven.
  • Pokud nástroj na jádřince nemáte, použijte tenký špikovací nůž a prořízněte okolo celého jádřince kruh kolem dokola.
  • Modernější nástroje dokážou odstraňovat zároveň ohryzek i slupku. Obzvlášť se tento nástroj hodí, pokud plánujete odstranit slupku až později.
  • Pokud chcete ušetřit čas, tento krok můžete přeskočit. Odstraňovat ohryzek není nutné, ale doporučuje se to. Zpracování jablka, které pak vytáhnete z mrazáku, je obtížnější. Když ohryzek vyříznete předtím, ušetříte si pozdější práci při zpracování.
 3. 3
  Ponořte jablko do kyseliny askorbové. Smíchejte 1/2 lžičky (1500 mg) kyseliny askorbové se 3 lžícemi (45 ml) vody. Prolijte směs skrz vnitřek jablka a po oloupaných částech, abyste zabránili jejich hnědnutí.
 4. 4
  Obalte jablko plastikovou fólií.[4] Jablko ze všech stran obalte plastikovou potravinářskou fólií, nahoře ji zakruťte a zajistěte kovovou sponkou.
  • Můžete jablko také zabalit do plastikového sáčku. Vložte ho do uzavíratelného plastikového pytlíku a pevně ho utěsněte. Vymáčkněte ven co nejvíce přebytečného vzduchu.
 5. 5
  Nechte zmrazit. Celé jablko vydrží v mrazáku asi 6 měsíců, aniž by se zkazilo nebo by ho spálil mráz.
  • Celá zmražená jablka se nejčastěji využívají všude tam, kde je zapotřebí nekrájené jablko, například do jablkových knedlíků, pro pečená celá jablka nebo dušená jablka v pomalém hrnci.

Tipy

 • Zvažte všechny možnosti. Textura a chuť mraženého jablka se změní, když ho zmrazíte, některé odrůdy jsou ale odolnější, než jiné. Sladká jablka, jako jsou Fuji a Gala, si chuť udržují lépe, než kyselejší odrůdy. Jablka, která se hodí na pečení, například Golden Delicious, Rome Beauty, Jonatány a Granny Smith, si udržují strukturu lépe, než měkká jablka jako je Red Delicious.
 • Mrazte jen kvalitní jablka. Jablka nesmí být nahnilá nebo otlačená a měla by být zralá, ale přesto pevná.

Věci, které budete potřebovat

 • Nástroj na vyřezávání ohryzků
 • Škrabka na zeleninu
 • Ostrý špikovací nůž
 • Plech na pečení
 • Pečicí papír
 • Plochá obracečka
 • Velká miska
 • Velká lžíce
 • Uzavíratelný plastikový sáček nebo plastová krabička
 • Prostředí, kde je možné dosáhnout teploty pod bodem mrazu - například mrazák

Varování

 • Nízké teploty vám mohou poškodit pokožku rukou. Chraňte si ruce chňapkami.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Techniky vaření

V jiných jazycích:

English: Freeze Apples, Italiano: Congelare le Mele, Português: Congelar Maçãs, Español: congelar manzanas, Deutsch: Äpfel einfrieren, Français: congeler des pommes, Русский: замораживать яблоки, Nederlands: Appels invriezen, 中文: 冷冻苹果, Bahasa Indonesia: Membekukan Apel, العربية: تجميد التفاح, हिन्दी: ऐप्पल्स को फ्रीज़ (Freeze Apples) करें, ไทย: แช่แข็งแอปเปิล, 한국어: 사과 냉동시키는 방법, Tiếng Việt: Đông lạnh táo, 日本語: リンゴを冷凍保存する, Türkçe: Elma Dondurucuda Nasıl Saklanır

Stránka byla zobrazena 10 379 krát.
Byl tento článek přesný?