Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nemáte rádi chuť čerstvé, sladké kukuřice? Přestože je dostupná jen několik týdnů v roce, můžete si jí koupit zásobu a vychutnávat si tu čerstvou chuť po celý rok. To, co následuje, je kompletní návod k výběru, přípravě a mražení velkých dávek kukuřice.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Příprava kukuřice

 1. 1
  Najděte vhodné klasy. Každý má svoji vlastní definici toho, co je příliš velké a příliš malé na to, aby to bylo chutné, ale dobrým pravidlem je vzít kukuřici do ruky. Pokud klas hezky vyplní vaší ruku a slupka je na špičce hnědá, je v pořádku. Pokud se zdá příliš štíhlá, podívejte se po větším klasu na zmrazení.
 2. 2
  Oloupejte kukuřici. Jakmile si vyberete dost kukuřice pro váš účel, sedněte si a oloupejte všechnu slupku z kukuřice. Dejte kukuřici do mísy a vyhoďte slupky.
  • Pro oloupání kukuřice klasicky jako na venkově si sedněte ven na odpolední slunce a kukuřici oloupejte.
 3. 3
  Očistěte kukuřici. Otrhejte rukama jemná vlákna z očištěných klasů. [1] Pomáhá mít při práci na stole mísu s vodou na namáčení rukou, jinak skončíte jako Spiderman se vším, čeho se dotknete, nalepeným na vašich rukách.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Blanšírování kukuřice

 1. 1
  Uvařte hrnec vody tak velký, aby se do něj klasy vešly. Jsou jiné metody přípravy a vaření kukuřice, ale mnozí věří, že tento způsob dodává nejlepší chuť. Dejte kukuřici do vody, přiklopte pokličku a přiveďte vodu zpět k varu.
 2. 2
  Vyjměte kukuřici z vody. Je třeba to udělat co nejrychleji bude možné, abyste zachovali správnou texturu kukuřice. Vyjměte kukuřici, když se voda bude vařit, a zchlaďte ji ponořením do ledové vody.
  • Pokud máte na zmrazení hodně kukuřice, použijte jednu stranu dřezu na zchlazení horkých klasů právě sundaných z plotny, potom přesuňte vlažné klasy na levou stranu pro dokončení chlazení. Studená voda bude stékat z kohoutku na levou stranu dřezu.
 3. 3
  Odkrájejte kukuřici z klasu. Jakmile byla kukuřice blanšírována a zchlazena tak, že jsou klasy na dotek studené, použijte ostrý nůž a vertikálně jím skrojte kukuřici. Postupujte pomalu a snažte se odříznout dost kukuřice aniž byste seřízli příliš mnoho klasu.
  • Můžete také zmrazit kukuřici stále na klasu, pokud byste upřednostňovali tuto možnost, ale pokud plánujete nakonec odříznout kukuřičný klas, je nejjednodušší to udělat před zmrazením, než po rozmrazení.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Mražení kukuřice

 1. 1
  Zchlaďte kukuřici. Jakmile je kukuřice odřezaná od klasů, dejte ji do forem na koláče nebo na plechy pro dobré počáteční zmrazení. Formy na koláče fungují dobře proto, že se na nich rozloží kukuřice a dobře přenášejí teplotu. Při mražení kukuřic na plochém povrchu je dobrý nápad zmrazit všechna zrna jednotlivě a zajistit, že nebudete mít velký, těžko manipulovatelný, blok kukuřice na rozmrazování.
  • Pokud mrazíte hodně kukuřice, dávejte nejteplejší dávky postupně do lednice a do mrazáku, abyste udrželi teplotu mrazáku vysokou. Nedávejte extrémně horkou kukuřici přímo do mrazáku, nebo snížíte teplotu a značně zpomalíte proces. [2]
  • Nemusíte je zpočátku mrazit předtím, než je zabalíte, ale je dobrý nápad je tímto postupem alespoň na chvíli zchladit.
 2. 2
  Zabalte kukuřici. Jakmile jsou formy s kukuřicí úplně vychlazené, vše co zbývá je zabalit kukuřici pro konečné mrazení. Použijte litrové a 0,5 litrové uzavíratelné sáčky a naporcujte kukuřici na množství pro jednotlivé porce. Vymačkejte ze sáčků co nejvíce vzduchu můžete předtím, než je zazipujete.
  • Nepřeplňujte sáčky. Nechcete je úplně plné, jen dost, abyste je mohli snadno zavřít a zploštit, abys e snadno skladovaly. Litrový pytlík je dost na jedno jídlo pro 4-5 osob a půl litrový pytlík je dobrý pro 2 lidi.
 3. 3
  Zmrazte sáčky. Vyskládejte je do mrazáku co nejplošší. Je dobrý nápad označit sáčky datem předtím, než je dáte do mrazáku. Mražená sladká kukuřice by měla být dobrá několik měsíců až do dalšího roku.
  Reklama

Tipy

 • Na chlazení dobře fungují také velké gumové kontejnery. Dejte ven 100 litrový gumový kontejner a dejte do něj zahradní hadici. Nechte vodu po celou dobu téct a vždy tak budete mít studenou vodu na ochlazení kukuřice.
 • Při vaření mražené kukuřice vyjměte sáček z mrazáku a dejte ho do zakrytého skleněného talíře. Dejte litrový sáček do mikrovlnky na zhruba 6-8 minut. Přidejte trochu másla a soli dle chuti a máte během pár minut čerstvě chutnající kukuřici.
 • Pro jiný jižanský recept osmažte pár plátků slaniny v pánvi. Přidejte pár proužků cibule (dobrovolné) a vařte, dokud nebude cibule průsvitná. Přidejte kukuřici a vařte v páře, dokud nebude kukuřice hotová.
 • Pokud kukuřici sami sklízíte, začněte ji sbírat brzy ráno. Je to skvělý pocit, když procházíte kukuřičným polem, na trávě a kukuřici je ještě rosa.
Reklama

Varování

 • Udržujte čistotu, abyste neskončili s kontaminovanými potravinami.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Hodně kukuřice
 • Velký hrnec na uvaření kukuřice
 • Ostré nože
 • 6-8 prázdných forem na koláče
 • Z větší části prázdnou lednici a mrazák
 • Uzavíratelné sáčky

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 19 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 263 krát
Kategorie: Techniky vaření
Stránka byla zobrazena 9 263 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama