Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Leonardo da Vinci byl renesanční muž: vědec, matematik, inženýr, vynálezce, anatom, malíř, sochař, architekt, botanik, hudebník a spisovatel. Pokud chcete zapracovat na své zvídavosti, kreativitě, nebo se chcete naučit myslet vědecky, Leonardo da Vinci je pro vás skvělým příkladem. Pokud se chcete naučit myslet jako tento velikán, přečtěte si náš článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Buďte zvídavější

 1. 1
  Zpochybňujte získané moudrosti a autoritu. Upřímná inovace vyžaduje, abyste stejně jako Leonardo da Vinci zpochybňovali akceptované odpovědi na složité otázky a aktivně si tvořili vlastní názory o světě. Leonardo důvěřoval svým smyslům a intuici více, než „moudrosti“ ostatních lidí, jak historické, tak moderní, a spoléhal se sám na sebe a na své zkušenosti.
  • Pro Leonarda znamenala zvídavost dívat se dopředu i zpět a hledat další odpovědi, dívat se za klasické moudro křesťanské Bible, studovat řecké a římské texty a filozofické modely myšlení a věnovat se vědě a umění.
  • Cvičení: Změřte se na nějaký problém, koncept, nebo téma, které vás zajímá, z opačného pohledu. I když jste si jistí tím, že „rozumíte“ tomu, proč je nějaká malba krásná, jak funguje smyčcový kvartet, nebo že víte vše o stavu polárního ledu, snažte se svůj vlastní názor vyvrátit a hledat alternativní myšlenky. Připravte si argumenty, které půjdou proti těm vašim a zahrajte si na ďáblova advokáta.
 2. 2
  Riskujte, že budete chybovat. Kreativní myslitel se neschovává za bezpečnými názory, ale snaží se zjistit pravdu i za cenu toho, že se znemožní a udělá něco špatně. Uvolněte svoji kreativitu a nadšení a nebojte se chybovat. Berte chyby jako příležitosti k zamyšlení a chovejte se tak, aby vám nevadilo je dělat. Velikost vždy představuje riziko neúspěchu.
  • Leonardo da Vinci studovat fyziognomii, což byl vědní obor, který se zabýval charakterem a obličejovými rysy. Nyní se ví, že tento obor nemá žádné opodstatnění a nemá vědecké základy, ale v době Leonarda da Vinciho šlo o trendovou záležitost. Možná právě tato „pavěda“ přispěla k jeho zájmu o studium lidské anatomie. Přestože si dnes myslíme, že to byl krok vedle, měli bychom to brát spíše jako krok směrem k vyšší pravdě.
  • Cvičení: Najděte si nějakou starou, vyvrácenou, nebo kontroverzní myšlenku a zjistěte si o ní všechno. Zamyslete se nad tím, jaké by to bylo vidět svět tímto alternativním způsobem. Najděte si něco o Bratrstvu svobodného ducha, o Pekelných andělech, nebo o společnosti Harmony a zamyslete se nad jejich pohledem na svět a představte si, jaké by to bylo žít ve světě, kde by jejich názory byly uznávané. V čem udělali tito lidé chybu?
 3. 3
  Snažte se získat co nejvíce znalostí. Zvídavý myslitel se zajímá o neznámé, tajemné a děsivé věci. Když se Leonardo učil anatomii, strávil nespočet hodin studiem mrtvol v ne příliš sterilním prostředí. Jeho hlad po znalostech jednoduše převážil strach a díky tomu se stal pionýrem studia lidského těla. [1]
  • Cvičení: Věnujte se nějakému tématu, které vás děsí. Bojíte se konce světa? Zjistěte si toho co nejvíc o apokalypse a eschatologii. Bojíte se upírů? Přečtěte si vše, co najdete o Vladovi Napichovači. Bojíte se jaderných válek? Naučte se vše o J. Robertovi Oppenheimerovi a Projektu Manhattan.
 4. 4
  Hledejte spojitosti ve všech věcech. Myslet zvídavě znamená hledat si vzore v myšlenkách a obrazech, nacházet podobnosti ve věcech, které spolu zdánlivě nesouvisí a nedívat se pouze na rozdíly. Leonardo da Vinci by nikdy nevynalezl svého mechanického koně, který se stal jeho kolen, kdyby si nespojil zdánlivě nespojitelné – jízdu na koni a jednoduché nástroje. Snažte se najít si něco podobného a hledejte věci, které si můžete spojit, místo abyste nezvyklé spojitosti vnímali jako „špatné“.
  • Cvičení: Zavřete oči a nakreslete si na papír náhodně různé čáry a kruhy. Potom otevřete oči a dokončete svůj obrazec. Podívejte se do nesmyslné čmáranice, kterou jste poslepu nakreslili a snažte se v ní najít nějaký smysl. Můžete si také v hlavě říct několik slov, která vás jen tak napadnou a napsat si z nich báseň, nebo dokonce povídku. [2]
 5. 5
  Dělejte si vlastní závěry. Zvídavý myslitel se nespokojuje s tím, co společnost považuje za akceptovatelné odpovědi a ověřujte si všechny tyto odpovědi svým vlastním pozorováním, aby si mohl vytvořit vlastní názory založené na zkušenostech.
  • Neznamená to, že můžete pochybovat o existenci Austrálie, protože jste ji nikdy na vlastní oči neviděli, ale neměli byste se bát si tvořit vlastní názory na vše, co uvidíte a všechno si testovat po svém.
  • Cvičení: Zamyslete se nad tím, kdy jste si naposled utvořili na něco názor díky někomu jinému. Mohlo jít o něco jednoduchého, například názor na film utvořený vlivem recenze, nebo nějaký tlak okolí. Vraťte se k tomu filmu a podívejte se na něho čerstvýma očima. Potom si udělejte svůj vlastní názor.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Myslete vědecky

 1. 1
  Klaďte si vědecké otázky. Někdy jsou i ty nejjednodušší otázky těmi nejsložitějšími? Jak to, že ptáci létají? Proč je nebe modré? Tyto otázky nutily Leonarda da Vinciho věnovat se vynálezům a vědě. Nestačila mu odpověď „protože to tak zamýšlel Bůh“ a chtěl se dopídit méně abstraktní odpovědi. Poučte se z toho a zjišťujte si co nejvíce věcí o tom, co vás zajímá. Potom je testujte a získávejte výsledky.
  • Cvičení: Napište si alespoň pět otázek o nějakém tématu, které vás zajímá a o kterém byste toho chtěli vědět více. Místo abyste si vše zjišťovali na wikipedii a potom zapomněli, o čem jste si četli, si vyberte jednu otázku ze svého seznamu a týden s jí zabývejte. Jak rostou žampiony? Co je to korál? Co je to duše? Zajděte si do knihovny, napište si o tom, něco si nakreslete a důkladně se nad tím zamyslete.
 2. 2
  Otestujte si své hypotézy pomocí pozorování. Až si začnete na nějaké téma tvořit vlastní názor a budete mít pocit, že se blížíte k nalezení správné odpovědi, určete si kritéria, pomocí kterých byste mohli své hypotézy buďto potvrdit, nebo vyvrátit. Co by mohlo dokázat, že máte pravdu? Co by mohlo dokázat, že pravdu nemáte? Jak můžete své nápady otestovat?
  • Cvičení: Vymyslete si testovatelnou teorii pro své otázky a udělejte si pokus. Můžete si sehnat hlínu a zkusit si vypěstovat vlastní žampiony, abyste se naučili různé metody jejich pěstování.
 3. 3
  Pokračujte se svými myšlenkami až do konce. Vědecký myslitel mapuje své myšlenky a vždy je důkladně otestuje, ověří a akceptuje, nebo vyvrátí. Věnujte se každému tématu až do konce. Běžní lidé se často spokojí s první odpovědí a ignorují složitější práci, která by jim mohla přinést přesnější výsledky. Pokud chcete myslet jako Leonardo da Vinci, musíte vyzkoušet všechny možnosti.
  • Cvičení: Trénujte si myšlenkové mapy. Dobrým nástrojem, který vám může pomoci zkombinovat představivost a logiku, jsou myšlenkové mapy, což jsou struktury slov a myšlenek, které máte v hlavě spojené. Usnadní vám pamatování všech vašich myšlenkových pochodů, úspěchů i neúspěchů. Pomocí myšlenkových map zlepšíte svoji paměť a zapracujete na kreativitě.
 4. 4
  Ze základů neúspěchů budujte nové koncepty. Vědec bere neúspěšné experimenty stejně jako ty úspěšné – jedna možnost ze seznamu všech možností byla eliminována a nachází se tedy o krok blíže k pravdě. Poučte se z hypotéz, které se ukázaly jako nepravdivé. Pokud jste si byli naprosto jistí, že jste přišli na dokonalý způsob, jak si uspořádat pracovní den, napsat povídku, nebo přestavět motor a zjistili jste, že jste se spletli, můžete to oslavit! Dokončili jste experiment a zjistili jste, jak to nebude fungovat.
  • Cvičení: Zamyslete se nad nějakým svým neúspěchem. Napište si vše, co jste se díky němu naučili a vymyslete způsoby, jak byste příště mohli postupovat, abyste se neúspěchu vyhnuli.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Trénujte kreativitu

 1. 1
  Veďte si detailní ilustrovaný deník. Spousta z toho, co nyní považujeme za cenné umění byly deníkové zápisky a náčrty Leonarda da Vinci, které si zapisoval ne proto, aby tvořil mistrovská díla, ale proto, že žil tak kreativním životem, že pro něho bylo běžné zaznamenávat své každodenní myšlenky a kreslit si k nim obrázky. Když si budete vše zapisovat, přinutí vás to myslet trochu jinak a formulovat vaše myšlenky co nejpřesněji a nejkonkrétněji.
  • Cvičení: Vymyslete si seznam témat, o kterých si budete zapisovat vše, co vás napadne. Můžete si určit například „televize“, nebo „Bob Dylan“. Začněte se každému z těchto témat věnovat a pište si, kreslete si a tvořte si asociace. Když si něčím nebudete jistí, naučte se to.
 2. 2
  Pište popisně. Pracujte na své slovní zásobě a používejte správná slova. Používejte metafory, přirovnání a analogie, abyste popsali abstraktní koncepty a hledejte spojitosti mezi svými myšlenkami. Neustále se zabývejte svými myšlenkovými pochody. Popisujte věci pomocí smyslů – chuť, vůně, pocit – a také pomocí jejich symbolismu, vašeho vnímání a jejich významu.
  • Cvičení: Přečtěte si báseň Charlese Simica „Vidlička“. [3] Básník v ní popisuje jednu z nejobyčejnějších věcí každodenního života velmi přesně a zároveň velmi zajímavě.
 3. 3
  Snažte se vidět jasně. Jedním z mott Leonarda da Vinci bylo „saper verdere“ (vědět, jak vidět), na kterém postavil celou svoji práci ve vědě a umění. Při zapisování do svého deníku zapracujte na tom, jak vidíte okolní svět a zaměřte se na ty nejzajímavější zvláštnosti. Napište si vše, co každý den uvidíte, zajímavé věci, graffiti, gesta, zvláštní oblečení, zvláštní jazyk a vše ostatní, co vás zaujme. Všechno si zaznamenávejte a staňte se encyklopedií malých momentů a všechny si je ukládejte ve formě slov a obrazů.
  • Cvičení: Nemusíte si deník vést jako v 15. století. Foťte si věci svým mobilním telefonem. Každý den si najděte několik věcí, které vás zaujmou a vyfoťte si je. Po cestě domů si fotky prohlédněte a zamyslete se nad tím, proč vás tyto věci zaujaly. Snažte se hledat spojitosti v chaosu.
 4. 4
  Rozhazujte velké sítě. Leonardo da Vinci byl platonickým ideálem renesančního muže: věnoval se vědě, umění, byl vynálezcem a jistě by byl frustrovaný dnešním omezeným pohledem na „kariéru“. Je těžké si ho představit při jednotvárné práci v kanceláři, nebo jak večer sedí doma a sleduje seriály. Pokud vás zajímá něco, co se vymyká vašim běžným zkušenostem, berte to jako příležitost a ne jako výzvu. Přijměte luxus moderního života a užívejte si jeho nekonečné možnosti a nekonečnou svobodu, kterou máme.
  • Cvičení: Napište si seznam věcí, kterých chcete dosáhnout během následujících měsíců nebo let. Chcete napsat román? Nebo se naučit hrát na banjo? Nemá smysl na nic čekat. Nikdy není pozdě se naučit něco nového.
  Reklama

Tipy

 • Zde jsou povahové vlastnosti Leonarda da Vinci, které byste si mohli osvojit:
  • Charisma
  • Štědrost
  • Láska k přírodě
  • Láska ke zvířatům
  • Zvídavost malého dítěte
 • Čtěte knihy. Lidé jako da Vinci neměli televizi – četli si knihy!
Reklama

Varování

 • Protože měl da Vinci tolik zájmů, na smrtelné posteli se omlouval „Bohu za to, že nechal tolik věcí nedokončených.“[4]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 729 krát
Stránka byla zobrazena 6 729 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama