Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Požádali vás v práci, abyste mysleli kreativněji, nebo vám došly nápady pro váš nový román? Ničeho se nebojte, kreativnímu myšlení se můžete s trochou cviku naučit. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Vymýšlejte kreativní řešení

 1. 1
  Změňte prostředí. Pokud chcete být kreativní, musíte se osvobodit ze svého typického prostředí. Změna prostředí je jednou z nejběžnějších a nejúspěšnějších technik, jak nastartovat kreativní myšlení. Znamená to, že si buď vytvoříte konkrétní rituál, který vám umožní myslet kreativně, nebo si jednoduše budete muset dát pauzu. [1]
  • Dejte si sprchu. Sprchování je nějakým způsobem zajímavé – každý, kdo někdy měl skvělý nápad při sprchování, vám to potvrdí. Pokud s něčím nemůžete hnout, jděte si dát sprchu (a mějte po ruce tužku a papír).
  • Jděte se projít. Stejně jako sprchování i procházky podporují kreativitu. Můžete se jít projít před prací na projektu, nebo můžete procházku přímo zapojit do projektu. Tak jako tak vám to pomůže myslet kreativněji. Steve Jobs měl rád schůzky za pochodu. Čajkovskij se před psaním hudby také často procházel po vesnici.
  • Vytvořte si psychologickou vzdálenost mezi vaší běžnou rutinou a dobou, kdy byste měli myslet kreativně. Toni Morrison vstávala tak, aby mohla před psaním sledovat východ slunce. Měla pocit, že jí to pomáhá nalézt cestu k její kreativitě.
 2. 2
  Brainstorming. Když budete vymýšlet spoustu různých věcí, hlavně takových, které na první pohled mohou působit hloupě, brzy přijdete na něco skvělého. Zkuste brainstorming a otevřete svoji mysl. Bude se vám to hodit hlavně v případě, že se nemůžete zbavit zaběhnutých myšlenkových pochodů. [2]
  • Při brainstormingu byste neměli myslet na to, které vaše nápady jsou uskutečnitelné. Nestanovujte si žádné hranice. V tuto chvíli je každý nápad vítán, bez ohledu na to, jak hloupě zní. Když si budete určovat hranice, nikam se nedostanete.
  • Neříkejte si při brainstormingu věci, které by mohly uškodit vaší kreativitě. Kdykoli se přistihnete při myšlence: „To nebude fungovat“ nebo „Takto jsme to ještě nikdy nedělali“ nebo „Na to nemáme dost času,“ zastavte se. [3]
  • Příklad: řekněme, že máte problém s psaním vaší nové povídky. Místo abyste se zabývali následující částí povídky, se zamyslete nad tím, co by se mohlo stát nyní, nebo jak by mohl příběh pokračovat, kdybyste neměli žádné hranice (i v případě, že byste museli změnit název celé povídky).
 3. 3
  Podívejte se na celý problém jiným způsobem. Součástí hledání kreativních řešení je také přetváření problémů. Když se na problém zadíváte jinýma očima, jistě vás napadnou řešení, nad kterými byste se dříve nezamýšleli. Naštěstí existují způsoby, jak na problémy pohlížet z jiných úhlů. [4] [5]
  • Obraťte problém vzhůru nohama. Můžete to udělat obrazně, ale i doslova – když obrátíte obraz vzhůru nohama, bude se vám malovat snáze, protože se budete muset soustředit na jeho malování a ne na to, co by na něm mělo být. U konceptuálních problémů to většinou funguje skvěle.
  • Pokud například píšete knihu a nemůžete přijít na to, jak dostat nějakou postavu na určité místo v ději, zeptejte se sami sebe, zda tato postava skutečně musí být hlavní postavou a zamyslete se nad tím, jak by příběh pokračoval, kdyby protagonistou byla jiný postava.
  • Pracujte pozpátku. Někdy je nutné zaměřit se nejprve na řešení a postupovat pozpátku. Příklad: pracujete v reklamním oddělení novin. Noviny přicházejí o zisky, protože nemají dostatek reklam. Začněte finálním řešením – dostatečným počtem reklam a postupujte pozpátku. Kontaktujte společnosti a skupiny, které by mohly mít zájem o reklamu ve vašich novinách.
 4. 4
  Zasněte se. Denní snění vám pomůže spojit si věci, které byste si jinak nespojovali, a vybavit si různé informace. Vaše nejlepší sny se při denním snění často objeví zničehonic. [6]
  • Dopřejte si trochu času, abyste se mohli zasnít. Vypněte počítač, televizi i telefon. Když se budete neustále něčím rozptylovat, váš mozek si nebude moci odpočinout.
  • Můžete se zasnít na procházce, ve sprše (proto lidé chodí na procházky a dávají si sprchy, aby nastartovali kreativní myšlení). Zasněte se ráno před tím, než budete muset vstát, nebo večer, než půjdete spát.
 5. 5
  Určete si parametry. Někdy když je pro nás těžké myslet kreativně je dobré si určit základní parametry. Možná máte pocit, že by to vaši kreativitu mohlo spíše zbrzdit, ale když to uděláte správně, pomůže vám to vymyslet skvělé nápady. [7]
  • Když začnete příliš široce, budete pod tlakem. Příklad: místo abyste si řekli: „jak mohu zvýšit prodeje reklam“ si řekněte: „jak mohu podpořit růst reklam u společností v naší komunitě?“ nebo „jakým způsobem mohu zacílit na společnosti, které by mohly inzerovat v našich novinách?“
  • Stále kladete otevřené otázky a stále se zabýváte mnoha možnostmi, ale cílíte své nápady na konkrétní otázky. To vám pomůže vymyslet konkrétnější řešení.
  • Další příklad: místo toho, abyste se ptali: „co mám udělat, aby se můj román lišil od ostatních románů na trhu?“ se můžete zaměřit na konkrétní části příběhu: „kdo je hlavní postava? je tato postava stejná, jako ostatní hlavní postavy (bílý přitažlivý heterosexuál)?“ nebo pokud píšete fantasy román: „jak funguje magie v mém románu? píšu o pohanských čarodějnických rituálech, kterých jsou plná knihkupectví?“
  • Můžete si také říct, že musíte přepsat scénu z vašeho příběhu tak, aby hlavní postava nemohla využívat své magické schopnosti. Jak se s danou situací vypořádá bez nich?
 6. 6
  Zamyslete se nad tím, co nejhoršího by se mohlo stát. Strach většinou brzdí kreativitu. Strach je to, co vás nutí držet se starých způsobů myšlení, které dobře znáte. Když si uvědomíte, co nejhoršího by se mohlo stát, budete na to připraveni a snadno se přesvědčíte, že rozhodně stojí za to vyzkoušet něco nového.
  • Příklad: možná vás napadne, co se stane, když zavedete nové kreativní schéma, které nabídne partnerům dlouhodobé reklamy a různé výhody (lepší umístění, barevný tisk za méně peněz atd.). To nejhorší, co by se mohlo stát, bude pravděpodobně to, že nabídky nikdo nevyužije, nebo že kvůli ní přijdete o peníze. Vymyslete plán pro případ, že byste tyto problémy museli řešit a budete připraveni na vše.
  • Příklad s psaním románu: to nejhorší, co by se mohlo stát, je pravděpodobně to, že by vaši knihu nechtěli nikdo vydat, protože všichni vydavatelé chtějí kopie toho, co se dobře prodává.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak si udržet kreativitu dlouhodobě

 1. 1
  Zbavte se negativity. To, co vám brání v kreativním myšlení je negativita. Když si budete říkat, že nedokážete myslet kreativně, nebo budete všechny své nápady zavrhovat, nebudete mít šanci vymyslet nic nového. [8]
  • Zamyslete se nad tím, jak přistupujete ke svým nápadům. Když vás napadne nějaký námět pro knihu, pomyslíte si hned, že byste nic takového napsat nemohli? Uvědomte si, že tyto myšlenky zabíjí vaši kreativitu.
  • Když se přistihnete, jak reagujete na své nápady negativně, nahraďte negativní myšlenky pozitivními, nebo neutrálními. Příklad: když si pomyslíte: „Nikdy se mi nepovede najít společnosti, které by v našich novinách chtěli inzerovat,“ zastavte se a řekněte si: „Hned teď začnu své nabídky testovat, abych získal reálné výsledky.“
 2. 2
  Udržujte svoji kreativitu v chodu. Stejně jako každou jinou dovednost musíte i svoji kreativitu procvičovat. I pokud zrovna nemáte konkrétní problém, který byste mohli řešit, se snažte svoji kreativitu rozvíjet. Pomůže vám to ve chvíli, kdy budete muset něco skutečně řešit. [9]
  • Seřazujte si písmena ve slovech podle abecedy. Vezměte si slovo z časopisu nebo z billboardu a seřaďte si jeho písmena podle abecedy. Například slovo NUMBER by bylo: B-E-M-N-R-U. Toto cvičení posiluje kreativní myšlení a učí mozek nezvyklým způsobem využívat všechny informace, které dostane. Naučíte se díky tomu vymýšlet zajímavá řešení a pohlížet na problémy jiným způsobem.
  • Vymyslete si hru – pro každou věc, kterou doma najdete, vymyslete několik dalších využití. Naučí vás to pohlížet na situace a předměty neobvyklým pohledem. Ze stohu knih můžete například postavit stůl, ze staré boty můžete udělat květináč atd.
 3. 3
  Změňte svůj režim. Kreativita se rozvíjí, když lidé nežijí stereotypně. I malá změna vám může pomoci vymyslete zajímavé a kreativní nápady. [10]
  • Vystupte ze své zóny komfortu. Dělejte nové věci, zejména věci, které jste neplánovali, nebo které vám jsou proti srsti. Budete muset být otevřenější a dát šanci novým nápadům a situacím.
  • Buďte spontánní. Dělejte věci, které jste neplánovali. Přinutí vás to přizpůsobovat se aktuální situaci a překonávat problémy za chodu. Můžete to dokonce spojit s nějakým projektem, na kterém zrovna pracujete.
  • Dělejte malé změny. Příklad: jděte domů z práce jinou cestou, dejte si kávu v jiné kavárně atd.
 4. 4
  Začněte studovat jiný obor. Pomůže vám to pochopit, jak pracují lidé z jiných odvětví a vymyslet, jak jejich poznatky zakomponovat do toho vašeho. Můžete si vybrat úplně jiný obor, nebo nějaký příbuzný obor, ale měl by být dostatečně odlišný, abyste museli změnit úhel pohledu.
  • Pokud například pracujete v reklamě, můžete se začít věnovat psychologii, nebo si zjistit, jak fungují společnosti, kterým nabízíte své služby.
  • Pokud píšete romány, můžete začít číst literaturu faktu, nebo klasická díla. Pomůže vám to načerpat inspiraci.
 5. 5
  Učte se nové věci. Čím více si budete rozšiřovat obzory, tím lépe si váš mozek bude spojovat různá témata. Čím více informací v hlavě budete mít, tím snazší pro vás bude vymýšlet neobvyklé nápady.
  • Začněte navštěvovat nějaký kurz mimo váš obor. Může to být cokoli, od kurzů vaření (pokud nejste kuchař) až po horolezectví. Pokud píšete romány, můžete znalosti nabyté v kurzu vaření využít například při tvorbě systému kouzel (lidé, kteří vědí, co dělají a neřídí se pokyny vs. ti, kteří se za každých okolností řídí konkrétními instrukcemi).
  • Naučte se nějaký nový jazyk. Váš mozek díky tomu bude pracovat na plné obrátky a kromě toho se možná naučíte uvažovat jiným způsobem. Pokud pracujete v reklamě, možná vás začnou zajímat dvojjazyčné reklamy zacílené na skupiny lidí, kterými jste se nikdy nezabývali.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se kreativně spojit s ostatními lidmi

 1. 1
  Obklopujte se kreativními lidmi. Lidé jsou společenští tvorové. Když budete trávit čas s inspirativními lidmi, budete také inspirováni. Spřátelte se s lidmi, kteří jsou kreativní a budete také kreativní.
  • Ideální bude najít si kreativního kamaráda z jiného oboru. Tito lidé vám mohou poskytnout jiný pohled na vaši práci, což byste těžko hledali u někoho, kdo pracuje ve stejném oboru jako vy.
  • Proto je důležité nedržet se své zóny komfortu. Když budete dělat věci, které neplánujete a chodit na místa, kam běžně nechodíte, poznáte lidi, kteří vás mohou inspirovat a kteří myslí jinak, než vy.
 2. 2
  Věnujte pozornost nápadům ostatním lidí. Nápady se nevyskytují ve vakuu. Dokonce i tak kreativní lidé, jako byl Salvador Dalí začínali s nápady, které získávali z dřívějších zdrojů. Když si budete všímat nápadů ostatních lidí, snáze vymyslíte nějaké vlastní.
  • Uvidíte, jakým způsobem kreativně myslí jiní lidé. Když se naučíte jejich myšlenkové pochody, vyhnete se tomu, že se zaseknete s těmi vlastními. Můžete se při práci dokonce zamýšlet nad tím, jak by k danému problému přistupoval někdo jiný.
  • Čerpejte inspiraci u slavných inovátorů. Zjistěte si, na jakých nápadech pracovali a jaké nápady jim nevyšly. Studujte práce kreativních velikánů (jako například Steve Jobs, Čajkovskij nebo Toni Morisson z první části článku) a zkoušejte si je na vlastní kůži.
 3. 3
  Naučte se naslouchat. Pokud chcete podpořit své kreativní myšlení, musíte se umět zastavit, být potichu a naslouchat ostatním lidem. Je to dobré hlavně proto, že díky tomu uslyšíte, co ostatní lidé říkají, takže nebudete ztrácet čas vymýšlením věcí, které již někdo vymyslel. Také vám to pomůže seřadit si myšlenky.
  • Příklad: člověk, který pracuje v reklamě, se snaží prodat své služby společnosti, které se jeho noviny vůbec nelíbily. Kdyby zástupce společnosti vůbec neposlouchal a nevěděl by, co jim vadí, nemohl by tyto věci zlepšit a přišel by o zakázku.
 4. 4
  Nezapomínejte na to, že budete muset představovat nápady, které nebudou zcela „normální“. Při práci s lidmi byste na to neměli zapomínat. V některých případech kreativita jednoduše není tím nejlepším řešením.
  • Je také dobré si uvědomit, že ne všechny vaše nápady budou fungovat. Nic si z toho nedělejte. Je to přirozená součást procesu učení. Proto byste měli vždy myslet na to nejhorší, co by se mohlo stát.
  Reklama

Tipy

 • Buďte ochotní zkoušet nové věci. Je to osvěžující a umožní vám to najít si nové zájmy a poznat nové lidi.
 • Přečtěte si něco ze žánru, který vás většinou moc nezajímá. Pokud například nemáte rádi detektivky, zkuste si nějakou přečíst. Možná budete příjemně překvapeni. A pokud ne, můžete si alespoň říct, že jste udělali něco pro své kreativní myšlení.
Reklama

Varování

 • Změnit způsob uvažování není snadné a trvá to dlouho. Mějte trpělivost a užívejte si to.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 23 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 335 krát
Stránka byla zobrazena 3 335 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama