Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Excel je ohromně schopný tabulkový program a pokud se seznámíte s několika základními vzorci, dokáže vám neskutečně usnadnit zpracovávání údajů. Jeden z nejužitečnějších vzorců je ten pro násobení. Zde se podrobně seznámíte s několika různými způsoby, jak v Excelu násobit dané hodnoty.

Metoda 1 ze 3:
Násobení dvou a více čísel v buňce

 1. 1
  Vytvořte si vzorec. Všechny vzorce v Excelu začínají znakem =. Po rovnítku zadejte čísla, která chcete násobit, oddělená znakem *. Jakmile jste zadali všechna čísla, stiskněte tlačítko Enter a v buňce se namísto vašeho vzorce objeví výsledek. Například:
  • =2*12
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, se ukáže 24.
  • Pokud místo „*“ zadáte „x“, Excel se vás pokusí opravit.
 2. 2
  Upravte vzorec. Přestože se v buňce ukazuje výsledek, v řádku vzorců nad tabulkou stále zůstává vzorec. Pokud v daném vzorci upravíte použitá čísla, v buňce se objeví nový výsledek.
 3. 3
  Násobte větší množství čísel. Do vzorce můžete zadat i větší množství čísel. Stačí mezi ně umístit příslušný znak. Například:
  • =2*12*.25
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo ukázat číslo 6.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Násobení různých buněk

 1. 1
  Vložte své údaje. Ujistěte se, že ve všech buňkách máte správně příslušné údaje. Vzorec použije čísla, která se nacházejí v buňkách, které zadáte. Podívejte se na tuto ukázku:
 2. 2
  Vynásobte dvě různé buňky. Jedná se o nejzákladnější vzorec násobení buněk. Klikněte na buňku, ve které chcete mít výsledek. V tomto příkladu budeme násobit první buňku čtvrtou buňkou. Daný vzorec bude vypadat takto:
  • =A1*A4
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo objevit 35.
  • Pokud v zadaných buňkách změníte údaj, výsledné číslo se automaticky upraví. Pokud byste například změnili hodnotu v A1 na 20, v buňce s výsledkem se ukáže 140.
 3. 3
  Násobte řadu buněk. Násobit můžete i souvislou řadu buněk, pokud použijete vzorec SOUČIN. Klikněte na buňku, ve které chcete mít výsledek. Vzorec SOUČIN začnete následovně:
  • =SOUČIN(
  • Vyberte danou řadu. Poté, co jste napsali začátek vzorce, můžete řadu vybrat natažením políčka myší, nebo ji zadat ručně. Zadejte první a poslední buňku dané řady a oddělte je znakem „:“. Například:
  • =SOUČIN(A1:A4)
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo objevit 2100.
 4. 4
  Vynásobte řadu čísel jiným číslem. Vzorec SOUČIN můžete použít k vynásobení celé řady a následné vynásobení výsledku dalším číslem. Stačí zadat stejný vzorec pro danou řadu jako výše a přidat dané další číslo, oddělené znakem „,“. V našem příkladu to bude vypadat následovně:
  • =SOUČIN(A1:A4,2)
  • Vzorec vezme původní výsledek a vynásobí ho dvěma. Buňka, do které jste vzorec zadali, by teď měla ukazovat číslo 4200.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Násobení řady čísel jiným číslem

 1. 1
  Zadejte číslo, kterým chcete násobit. Číslo, kterým chcete násobit, zadejte do prázdné buňky. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte Kopírovat.
 2. 2
  Vyberte svou řadu čísel. Každé z čísel zadejte do samostatné buňky. Po dokončení tyto buňky označte. Pokud spolu dané buňky nesousedí, můžete držet tlačítko Ctrl a postupně označit všechny buňky, které chcete vybrat.
 3. 3
  Vynásobte je zkopírovaným číslem. Jakmile dokončíte výběr buněk, klikněte na jakoukoli z nich pravým tlačítkem myši a vyberte Vložit jinak… Otevře se vám nabídka Vložit jinak. Ve skupinovém rámečku Operace klikněte na Násobit. Klikněte na tlačítko OK.
  • Všechny vybrané buňky se změní na vynásobený výsledek. Všimněte si, že se vzorec neobjeví v řádku vzorců; tato operace mění přímo zadaná čísla.
  Reklama

Tipy

 • Při použití vzorce SOUČIN pro určitou řadu čísel můžete vybrat více než jednu řadu nebo sloupec. Vaše řada může vypadat například i takto: =SOUČIN(A1:D8). Vynásobí se tak všechny hodnoty v buňkách v zadaném obdélníku (A1-A8, B1-B8, C1-C8, D1-D8).
Reklama

Související články

Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak obnovit zablokovaný účet na FacebookuJak obnovit zablokovaný účet na Facebooku
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak hackovatJak hackovat
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak vypnout Google bezpečné vyhledáváníJak vypnout Google bezpečné vyhledávání
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 133 krát
Stránka byla zobrazena 9 133 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama