Jak násobit v Excelu

V tomto článku:Násobení dvou a více čísel v buňceNásobení různých buněkNásobení řady čísel jiným číslem

Excel je ohromně schopný tabulkový program a pokud se seznámíte s několika základními vzorci, dokáže vám neskutečně usnadnit zpracovávání údajů. Jeden z nejužitečnějších vzorců je ten pro násobení. Zde se podrobně seznámíte s několika různými způsoby, jak v Excelu násobit dané hodnoty.

1
Násobení dvou a více čísel v buňce

 1. 1
  Vytvořte si vzorec. Všechny vzorce v Excelu začínají znakem =. Po rovnítku zadejte čísla, která chcete násobit, oddělená znakem *. Jakmile jste zadali všechna čísla, stiskněte tlačítko Enter a v buňce se namísto vašeho vzorce objeví výsledek. Například:
  • =2*12
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, se ukáže 24.
  • Pokud místo „*“ zadáte „x“, Excel se vás pokusí opravit.
 2. 2
  Upravte vzorec. Přestože se v buňce ukazuje výsledek, v řádku vzorců nad tabulkou stále zůstává vzorec. Pokud v daném vzorci upravíte použitá čísla, v buňce se objeví nový výsledek.
 3. 3
  Násobte větší množství čísel. Do vzorce můžete zadat i větší množství čísel. Stačí mezi ně umístit příslušný znak. Například:
  • =2*12*.25
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo ukázat číslo 6.

2
Násobení různých buněk

 1. 1
  Vložte své údaje. Ujistěte se, že ve všech buňkách máte správně příslušné údaje. Vzorec použije čísla, která se nacházejí v buňkách, které zadáte. Podívejte se na tuto ukázku:
 2. 2
  Vynásobte dvě různé buňky. Jedná se o nejzákladnější vzorec násobení buněk. Klikněte na buňku, ve které chcete mít výsledek. V tomto příkladu budeme násobit první buňku čtvrtou buňkou. Daný vzorec bude vypadat takto:
  • =A1*A4
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo objevit 35.
  • Pokud v zadaných buňkách změníte údaj, výsledné číslo se automaticky upraví. Pokud byste například změnili hodnotu v A1 na 20, v buňce s výsledkem se ukáže 140.
 3. 3
  Násobte řadu buněk. Násobit můžete i souvislou řadu buněk, pokud použijete vzorec SOUČIN. Klikněte na buňku, ve které chcete mít výsledek. Vzorec SOUČIN začnete následovně:
  • =SOUČIN(
  • Vyberte danou řadu. Poté, co jste napsali začátek vzorce, můžete řadu vybrat natažením políčka myší, nebo ji zadat ručně. Zadejte první a poslední buňku dané řady a oddělte je znakem „:“. Například:
  • =SOUČIN(A1:A4)
  • V buňce, do které jste vzorec zadali, by se mělo objevit 2100.
 4. 4
  Vynásobte řadu čísel jiným číslem. Vzorec SOUČIN můžete použít k vynásobení celé řady a následné vynásobení výsledku dalším číslem. Stačí zadat stejný vzorec pro danou řadu jako výše a přidat dané další číslo, oddělené znakem „,“. V našem příkladu to bude vypadat následovně:
  • =SOUČIN(A1:A4,2)
  • Vzorec vezme původní výsledek a vynásobí ho dvěma. Buňka, do které jste vzorec zadali, by teď měla ukazovat číslo 4200.

3
Násobení řady čísel jiným číslem

 1. 1
  Zadejte číslo, kterým chcete násobit. Číslo, kterým chcete násobit, zadejte do prázdné buňky. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte Kopírovat.
 2. 2
  Vyberte svou řadu čísel. Každé z čísel zadejte do samostatné buňky. Po dokončení tyto buňky označte. Pokud spolu dané buňky nesousedí, můžete držet tlačítko Ctrl a postupně označit všechny buňky, které chcete vybrat.
 3. 3
  Vynásobte je zkopírovaným číslem. Jakmile dokončíte výběr buněk, klikněte na jakoukoli z nich pravým tlačítkem myši a vyberte Vložit jinak… Otevře se vám nabídka Vložit jinak. Ve skupinovém rámečku Operace klikněte na Násobit. Klikněte na tlačítko OK.
  • Všechny vybrané buňky se změní na vynásobený výsledek. Všimněte si, že se vzorec neobjeví v řádku vzorců; tato operace mění přímo zadaná čísla.

Tipy

 • Při použití vzorce SOUČIN pro určitou řadu čísel můžete vybrat více než jednu řadu nebo sloupec. Vaše řada může vypadat například i takto: =SOUČIN(A1:D8). Vynásobí se tak všechny hodnoty v buňkách v zadaném obdélníku (A1-A8, B1-B8, C1-C8, D1-D8).

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

V jiných jazycích:

English: Multiply in Excel, Italiano: Fare Moltiplicazioni con Excel, Español: multiplicar en Excel, Português: Multiplicar no Excel, Deutsch: Multiplizieren in Excel, Français: faire des multiplications dans Excel, 中文: 在 Excel 中进行乘法运算, Русский: умножать в Excel, Bahasa Indonesia: Membuat Fungsi Perkalian dengan Excel, Nederlands: Vermenigvuldigen in Excel, العربية: إجراء عمليات الضرب في برنامج اكسل, ไทย: คูณตัวเลขใน Excel, Tiếng Việt: Nhân trong Excel

Stránka byla zobrazena 3 990 krát.
Byl tento článek přesný?