Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete již delší dobu vyzkoušet něco nového, ale nevíte, kde začít? Život je příliš krátký na to, abyste svůj čas promarnili přemýšlením nad věcmi, které byste mohli dělat, přičemž je můžete vyzkoušet klidně okamžitě! Vymyslete několik možností a udělejte si menší průzkum, který vám pomůže vaše sny konečně zrealizovat!

Část 1
Část 1 ze 3:
Brainstorming nápadů

 1. 1
  Sestavte si seznam všech věcí, které byste rádi vyzkoušeli. Chtěli jste se vždycky naučit jezdit na horském kole nebo uvařit nějaké italské jídlo? Třeba si chcete vyzkoušet své schopnosti v partičce pokru nebo toužíte po ovládnutí nějakého cizího jazyka. Zapište si všechno, co vás zajímá, bez ohledu na to, jaké vaše tužby jsou.
  • Uvědomte si, že brainstorming není o hodnocení jednotlivých nápadů a o nutnosti přemýšlet určitým způsobem. Brainstorming je čistě kreativní záležitost.[1]
  • Prozatím nijak nehodnoťte praktičnost nových aktivit. Při sestavování seznamu se prostě jenom dobře bavte!
 2. 2
  Požádejte kamaráda o několik návrhů. Jestliže vás zrovna nic nenapadá, požádejte o pomoc nějakého kamaráda. Přemýšlejte o někom, kdo rád zkouší nové věci. Na sdílení nápadů není nic špatného.
  • Pozvěte si k sobě skupinu přátel a požádejte je o nějaké dobré tipy na aktivity, které si sami vyzkoušeli. Pravděpodobně tak získáte potřebnou inspiraci!
  • Žádost o pomoc můžete vyvěsit také na facebooku, kde vám někteří přátelé určitě poradí.
 3. 3
  Potencionální nápady hledejte na webu. Vynikajícím zdrojem nápadů jsou například webové stránky typu Pinterest. Jednoduše zadejte heslo "zkusit něco nového" a počkejte, co vám internet nabídne.
  • Na Pinterestu naleznete například návrhy na společné výlety, spoustu různých nápadů na nové účesy apod.
  • Při online průzkumu buďte opatrní, protože některé ze stránek vyžadují nejprve založení účtu a poskytnutí určitých osobních informací. Na internetu ovšem naleznete velké množství nápadů zcela zdarma, takže pokud nechcete, nikam se neregistrujte.
  • Pro další inspiraci můžete zhlédnout také TED Talk s Mattem Cuttsem na téma Try Something New for 30 Days. Video je velmi krátké (má pouze tři a půl minuty), ale extrémně motivující.[2]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Průzkum zvolené aktivity

 1. 1
  Zjistěte, co budete potřebovat. Nyní, když už máte sestavený seznam všech potencionálních aktivit, je načase určit, co budete k uskutečnění svého snu potřebovat!
  • Udělejte si čas a prozkoumejte vybavení, které budete muset nakoupit, přípravu, kterou budete muset udělat atd.
  • Zvažte také finanční stránku daných aktivit. Jestliže se vyskytne finanční problém, nevzdávejte to. Pokuste se najít nějakou kličku. Příkladem může být například touha po lekci vaření v Paříži, ale nedostatek peněz na letenku. V takovém případě můžete vyhledat kurzy francouzské kuchyně ve svém okolí.
  • Pamatujte, že můžete a dokonce byste měli vyzkoušet více než jednu novou věc - začněte prozkoumávat všechny své nápady!
 2. 2
  Připravte si simulaci nebo zkoušku. Pokud například chcete novou barvu vlasů, začněte pouze dočasným obarvením. Zjistíte tak, jestli se vám daný odstín skutečně líbí a přitom si ho nebudete muset nechat natrvalo.
  • Simulace může být také velmi nápomocná, obzvláště pokud je vaše nová aktivita velmi nákladná. Simulace dané aktivity, jako je například pilotování letadla, může pomoct určit, zda je to pro vás skutečně tak zajímavá činnost ještě předtím, než zainvestujete peníze do skutečného leteckého výcviku.
  • To ale samozřejmě nebude možné u všech aktivit. Jestliže si danou věc nemůžete vyzkoušet předem, nic si z toho nedělejte. Je to součást zábavy!
 3. 3
  Zeptejte se někoho, kdo to již zkusil. Chcete-li se ale přece jen dovědět více, promluvte si s někým, kdo danou aktivitu již vyzkoušel nebo kdo byl na vašem vysněném místě.
  • Jestliže neznáte nikoho, kdo by to splňoval, pokuste se založit online forum. Fóra jsou stránky, na kterých můžete zveřejnit svůj dotaz či příspěvek a číst reakce jiných lidí, obvykle s podobnými zájmy, a to v organizovaném uživatelském prostředí.[3]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Realizace vašeho plánu

 1. 1
  Udělejte si čas. Přípravu již máte za sebou, takže nezbývá, než si na novou aktivitu či nápad udělat dostatek času.
  • Strach z pochybení může vyústit v prokrastinaci.[4] Nové věci mohou sice vypadat děsivě, ale neodkládejte je. Vy to zvládnete!
  • Vyberte v kalendáři nějaký termín a slibte si, že v ten den svůj nápad uskutečníte. Ještě lepší bude, když se se svým záměrem svěříte přátelům a rodině. Budou-li o tom vědět i jiní lidé, donutí vás to vydržet!
 2. 2
  Požádejte kamaráda, aby se k vám připojil. Existuje lepší způsob jak zkusit něco nového než s kamarádem? Není to jen skvělá cesta, jak si vytvořit společné vzpomínky, ale budete se cítit mnohem uvolněněji, pokud nyní pociťujete nějaké obavy.
  • Osoba, která s vámi všechno absolvuje může být váš partner, blízký člověk, nejlepší kamarád nebo třeba matka. Přemýšlejte o tom, s kým byste si danou aktivitu nejvíce užili!
 3. 3
  Veškeré nutné pomůcky či vybavení si přineste s sebou. Do přípravy na tento den jste vložili spoustu úsilí, takže nesmíte na nic zapomenout.
  • To je další věc, při které vám může přijít vhod pomoc přítele. Před velkým dnem mu dejte seznam věcí, které budete potřebovat. Bude tak moct zkontrolovat, že jste na nic nezapomněli.
 4. 4
  Bavte se! Jestliže se vám nová činnost hned zpočátku nedaří, nic se neděje. Jedná se o přirozenou součást každodenního života a zkoušení nových věcí!
  • Ke svému seznamu vytoužených aktivit se vracejte a postupně jich vyzkoušejte co nejvíce - budete za to vděční!
  Reklama

Tipy

 • Nesoustřeďte se tolik na to, abyste v nové věci vynikali hned napoprvé a místo toho si všechno pořádně užijte!
Reklama

Varování

 • Zkoušení nových věcí je úžasné, ale neutrácejte moc peněz, dokud si nebudete jistí, že se chcete dané aktivitě věnovat i nadále!
Reklama

O tomto wikiHow

Annie Lin, MBA
Spoluautorem článku je :
Životní a kariérní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Annie Lin, MBA. Annie Lin je zakladatelkou New York Life Coaching, služby životního a kariérního koučování se sídlem v New Yorku. Annie má více než 10 000 hodin zkušeností s koučováním klientů a její práce byla uvedena v časopisech Elle, NBC News, New York Magazine a BBC World News. Poskytuje služby v individuálním i skupinovém prostředí se zaměřením na kariéru, vztahy, emoční pohodu a osobní růst. Je držitelkou titulu MBA na Oxford Brooks University. Tento článek byl zobrazen 1 276 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 276 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama