Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Říct někomu, že nemáte zájem o pozvání na rande, nebo že mu nechcete dát své telefonní číslo může být velmi těžké. Když ale nemáte zájem o vztah, je lepší být upřímný a říct to narovinu, než se schovávat za lži a dávat tomu druhému falešné naděje.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Promluvte si

Stáhnout PDF
 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete daného člověka odmítnout osobně. Nejprve se musíte rozhodnout, zda chcete toho druhého odmítnout osobně. Pokud spolu nějakou dobu chodíte, měli byste to udělat osobně. Seberte odvahu a neschovávejte se za SMS zprávy nebo emaily. Pokud jste spolu ale byli jen na jednom rande, nebo jste spolu nestrávili moc času, je v pořádku provést odmítnutí virtuálně.
  • Měli byste být dostatečně dospělí a odmítnout toho člověka sami, ať už to uděláte osobně, neb ne. V žádném případě byste s touto zprávou neměli posílat kamaráda.
 2. 2
  Vyberte si čas a místo. Pokud chcete daného člověka odmítnout osobně, měli byste si vybrat vhodnou chvíli a místo. Pokud spolu chodíte, udělejte to o samotě a ve chvíli, kdy vás nikdo nebude rušit. Pokud jste spolu ale byli jen na jenom rande, měli byste to sice udělat také o samotě, ale nemusíte kvůli tomu chodit na žádnou speciální schůzku a tvářit se zbytečně příliš vážně.
  • Nedělejte to v romantické restauraci nebo vinárně, ani v parku za slunečného letního dne. Měli byste si vybrat co nejméně romantické místo, abyste toho druhého zbytečně nezmátli.
 3. 3
  Buďte upřímní a vysvětlete mu, proč s ním nechcete chodit. Je dobré začít si nejprve nezávazně povídat, ale neměli byste to odkládat příliš dlouho. Čím déle budete chodit kolem horké kaše, tím hůře se potom budete cítit. Několik minut si spolu povídejte a potom to řekněte. Stačí jednoduché: „Promiň, ale musím ti říct, že k tobě necítím to, co ty ke mně. Lichotí mi tvůj zájem, ale nechci s tebou chodit.“
  • Čím dříve to uděláte, tím méně to bude bolet a tím dříve se z toho ten druhý vzpamatuje.
 4. 4
  Mluvte přímo. Ujistěte se, že ten druhý rozumí tomu, co se mu snažíte sdělit. Musí být naprosto jasné, že o vztah s ním nemáte zájem. Dejte si pozor, abyste neřekli, že o vztah nemáte zájem právě teď, nebo si nejste úplně jistí. Je sice nepříjemné říct to přímo a krutě, ale je důležité, aby ten druhý pochopil, o co vám jde.
  • Musíte si dát pozor, aby si ten druhý nemyslel, že to s vámi může za nějakou dobu opět zkusit. Když to dáte najevo dostatečně jasně, bude to pro něho lepší, protože bude vědět, že by na vás měl zapomenout.
  • Je důležité být tvrdý. Nedovolte, aby se vám to ten druhý snažil rozmluvit a aby si myslel, že vás přesvědčí. Nesmíte podlehnout, i když budete mít pocit, že mu ubližujete.
 5. 5
  Mluvte spolu stručně a jasně. Jakmile to tomu druhému vysvětlíte, nemá smysl to dále rozebírat. Pokud k němu máte určitou úctu, měli byste zodpovědět jeho otázky, ale nezapomeňte na to, že přílišná upřímnost by mu mohla ublížit ještě více. Řekněte jen to, co je nutné říct a zajistěte, aby váš rozhovor netrval zbytečně příliš dlouho. Poděkujte tomu druhému za to, že vás vyslechl a odejděte.
  • Pokud chcete mít jistotu, že se rozhovor neprotáhne, vymyslete si dobrý důvod pro odchod, například si zavolejte taxíka na určitou dobu, nebo řekněte, že máte sraz s přáteli.
 6. 6
  Pokud chcete zůstat přáteli, řekněte to. Pokud jste si skutečně nepadli do oka, nemá smysl něco předstírat a říkat, že chcete zůstat přátelé. Pokud toho druhého ale máte rádi a chcete se s ním dále vídat, řekněte mu to. Pravděpodobně ho tím moc neutěšíte, ale někdy v budoucnu by vaše přátelství mohlo pokračovat.
  • Bude to možná znít trochu otřepaně, ale pokud to tak skutečně cítíte, dejte to jasně najevo.
  • Nemusíte se cítit provinile. Uvědomte si, že je nutné vyjadřovat své pocity jasně. Měli byste být rádi, že jste sebrali odvahu a udělali to.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Co nedělat

Stáhnout PDF
 1. 1
  Neodkládejte tento nepříjemný rozhovor. Mnoho lidí dělá tu chybu, že tento rozhovor odkládají co nejdéle. Ať už se držíte svého partnera proto, abyste spolu mohli jít na ples, který bude za dva měsíce, nebo nechcete opustit partnera před jeho narozeninami, nikdy není dobré odkládat to, bez ohledu na to, jak bolestivé to může být. Prokažte tomu druhému dostatek úcty a ukončete to co nejdříve.
  • Pokud si ten druhý zrovna prochází něčím velmi těžkým, je v pořádku ještě chvíli počkat, ale neměli byste to odkládat donekonečna.
  • Zamyslete se nad tím takto: když budete rozchod odkládat, nikomu tím nepomůžete. Čím dříve to uděláte, tím dříve si ten druhý bude moci najít někoho jiného.
 2. 2
  Neurážejte toho druhého. Někteří lidé si myslí, že jediným způsobem, jak někoho odmítnout, je chovat se brutálně upřímně. Měli byste se naopak snažit být milí a neurážet toho druhého. Dejte si pozor, abyste mu neublížili zbytečně ještě více. [1]
  • Neříkejte mu, že není váš typ, nebo že se vám nelíbí jeho vzhled.
  • Pokud spolu nevycházíte, můžete to říct, ale neměli byste mu říkat, že není zábavný, vzrušující, nebo zajímavý. Opravdu není nutné takto někomu ubližovat.
 3. 3
  Vyhněte se klišé. Možná si myslíte, že když řeknete něco jako: „Není to tebou, je to mnou,“ nebo „Zasloužíš si někoho lepšího,“ bude se ten druhý cítit lépe. Tyto věty ale ve skutečnosti způsobí, že se bude cítit ještě hůře. Mluvte vlastními slovy a neříkejte nic, co by bylo možné si vyložit jako klišé. Tato slova nikoho neukonejší a navíc bude jasné, že nejste upřímní.
  • Neměli byste říkat ani nic jako „Nemám teď čas na žádné vztahy,“ je to také otřepaná fráze, která nezní upřímně.
 4. 4
  Nemusíte si myslet, že máte povinnost něco vysvětlovat. Možná si myslíte, že bude lepší, když tomu druhému řeknete, že vás nepřitahuje, nebo že se vám ve skutečnosti líbí jeho kamarád, ale uvědomte si, že taková vysvětlení mu nepomohou. Možná vám na tom druhém dokonce něco velmi vadí a máte pocit, že byste to ze sebe měli dostat. Uvědomte si, že bude lepší, když si tyto věci necháte pro sebe, protože byste mu zbytečně ublížili mnohem více. [2]
  • Bohatě stačí, když řeknete, že o toho druhého nemáte zájem. Když mu budete vysvětlovat, co všechno se vám na něm nelíbí, zraníte jeho city ještě více.
  • Je možné, že ten druhý bude chtít slyšet pravdu a bude od vás vyžadovat odpovědi. Nedovolte, aby vás zahnal do kouta a mluvte upřímně, ale nezacházejte do zbytečných detailů.
 5. 5
  Nedávejte tomu druhému falešné naděje. Možná si myslíte, že když si ten druhý bude myslet, že vám to někdy v budoucnu může vyjít, bude se cítit lépe, ale ve skutečnosti mu tím neprokážete žádnou službu. Když s ním budete flirtovat, protože se budete cítit provinile, nebo řeknete, že by všechno bylo jinak, kdybyste se potkali jindy a jinde, celé to jen zhoršíte. [3]
  • Z úcty k tomu druhému mu jasně sdělte, že je vaše rozhodnutí finální. Čím dříve pochopí, že nemáte žádnou společnou budoucnost, tím dříve na vás bude moci zapomenout.
  • Když řeknete, že vám to možná vyjde někdy v budoucnu, nebudete se cítit tak provinile, ale z dlouhodobého hlediska tomu druhému ublížíte mnohem více.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Co dělat potom

Stáhnout PDF
 1. 1
  Dopřejte tomu druhému prostor. Až toho druhého odmítnete, měli byste se na nějakou dobu odmlčet. Ať už jste byli přátelé, nebo jste spolu chodili, dopřejte mu několik týdnů klidu. Nyní je míč na jeho hřišti a vy byste mu měli prokázat dostatek úcty. Pokud vám na něm již nezáleží, měli byste se mu vyhýbat.
  • Pokud jde o vašeho kamaráda, musíte akceptovat, že mu možná bude trvat dlouho na vás zapomenout a že byste se během té doby neměli vídat.
 2. 2
  Když se budete potkávat, chovejte se normálně. Pokud mu to chcete usnadnit, neměli byste se před ním skrývat, nebo se chovat zbytečně příliš přátelsky. Když se potkáte, pozdravte ho a chovejte se přirozeně. Pokud s vámi nebude chtít mluvit, akceptujte to a netlačte na něho.
  • Chovejte se jednoduše přirozeně. Nezraňujte toho druhého ještě více tím, že se budete chovat zbytečně přátelsky nebo smutně.
 3. 3
  Neříkejte každému, co se stalo. Pokud to chcete usnadnit, neměli byste říkat svým známým, co se mezi vámi stalo. Všechny rozhovory by se měly odehrávat pouze mezi vámi dvěma. Pokud jste se rozešli, můžete to lidem říci, ale pokud jste pouze odmítli nabídku vztahu, nemá smysl to nikomu vyprávět. Jistě nechcete, aby se ten druhý cítil trapně i před ostatními lidmi.
  • Zamyslete se nad tím: kdyby vás někdo odmítl, jistě byste nechtěli, aby o tom všichni věděli. I když by to pro ostatní mohla být vtipná historka, měli byste si to nechat pro sebe.
 4. 4
  Nevysílejte zmatené signály. Jakmile toho druhého odmítnete, musíte se smířit s tím, že už nebude možnost s ním chodit. Neflirtujte s ním jen proto, že se nudíte a nezvěte ho na žádné akce. Buďte milí, ale tvrdí a počkejte, až vás kontaktuje sám (pokud bude chtít). Když s ním budete flirtovat, zmatete ho a dáte mu falešnou naději, čemuž byste se měli rozhodně vyhnout.
  • Držte se toho, že můžete být přátelé. Nezvěte ho nikam a nežádejte ho o laskavosti.
 5. 5
  Pokud se chcete spřátelit, pracujte na tom. Pokud chcete být s tím druhým stále přátelé, musíte na to jít opatrně. Nejprve spolu travte čas mezi ostatními lidmi a ujistěte se, že je na to připraven. Potom můžete postupně trávit čas i ve dvou, ale musíte si ujasnit, že vám jde jen o přátelství.
  • Dejte tomu čas. Může trvat měsíce, ale i déle, než s vámi ten druhý bude schopen trávit čas.
  • Pokud nechcete přijít o vaše přátelství kvůli tomu, že odmítnete nabídku vztahu, nedělejte si s tím starosti. Nemůžete změnit to, co cítíte.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se cítíte zklamaní, neberte to jako špatnou věc. Je to lepší, než chodit s někým, koho nemilujete. Využijte této zkušenosti k tomu, abyste se naučili lépe jednat s ostatními lidmi a porozuměli vlastním pocitům.
 • Chladný přístup se možná zdá příliš krutý, ale ve skutečnosti je to to nejjednodušší, co můžete udělat. Když si s tím druhým budete zahrávat, mohli byste mu vážně ublížit.
 • Uvědomte si, že naučit se vyjadřovat emoce jasně je velmi důležité. Nebojte se toho – ze začátku to bude nepříjemné, ale v životě se vám to bude ještě mnohokrát hodit.
Reklama

Varování

 • Nezůstávejte s někým jen proto, že chcete být milí, nebo že je vám ho líto. Lítost je velmi chabým základem dlouhodobého vztahu.
 • Když toho druhého opustíte na základě jeho chování nebo činů, bude to mít následky – ten druhý se naštve a dojde k hádce. V danou chvíli možná budete mít pocit, že je to to nejlepší, co můžete udělat, ale když se nad tím zamyslíte, je to naprosto zbytečné a kruté.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 662 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 24 662 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama