Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V informačním věku za sebou všichni necháváme digitální stopu. Pokud ale někdo takovou stopu nemá, je to mnohem složitější. Čtěte dál a dozvíte se detailní návod, jak tuto stopu sledovat a najít toho, koho hledáte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak někoho najít online

Stáhnout PDF
  1. 1
    Napište si všechno, co o tomto člověku víte. Když budete chtít někoho najít jen podle jména, pravděpodobně neuspějete. Zaměřte se na konkrétnější věci:
    • Celé jméno a přezdívky
    • Věk a datum narození
    • Školy, kam tento člověk chodí (chodil)
    • Koníčky a sporty (hlavně školní kluby)
    • Pracoviště
    • Staré adresy a telefonní čísla
    • Přátelé, rodina a sousedé
  2. 2
    Snažte se najít variace jména a přezdívky tohoto člověka. Kdykoli najdete stránku, která vám dá nové informace, napište si je. Například uvidíte v novinách v Albany, NY „Bea Harrington“ a v brožuře z Dallasu „Beatrice R. Harrington“. Napište si obě tato místa a verze jména s otazníkem. Když najdete další stopu, udělejte si vedle dané lokality křížek.
    • Všechny verze jména dávejte do uvozovek, tak ze svého vyhledávání dostanete to nejlepší. (Pokud si nejste jisti, jak se jméno píše, raději uvozovky nepoužívejte.) Zkuste to s velkými vyhledávači (Seznam, Google atd.). Čím více vyhledávačů a variací zkusíte, tím větší bude vaše šance, že najdete, koho hledáte.
    • Pokud máte pocit, že by se daná osoba mohla zdržovat mimo zemi, hlavně někde, kde se mluví jiným jazykem, zkuste cizí vyhledávač. Mnoho velkých vyhledávačů má jazykové mutace pro různé země (Austrálie, Čína, Francie atd.), zkuste je.
    • Pokud hledáte ženu, která by se mohla provdat a jmenovat se jinak, napište do vyhledávače kromě jména také „née“ (toto slovo se používá k označení rodného příjmení ženy).
  3. 3
    Zkuste kromě jména hledat také různé další informace o daném člověku. Když skončíte s vyhledáváním podle jména, zkuste například domovské město, střední školu, zaměstnavatele atd. Opakujte podle potřeby.
    • Pokud máte pocit, že by se daná osoba mohla vyskytovat na určitých webových stránkách, najděte si je pomocí Googlu, například „site: stanford.edu Beatrice Harrington“, abyste zúžili své výsledky.
  4. 4
    Zkuste vyhledávač speciálně určený pro hledání lidí. Tyto vyhledávače umožňují všem lidem najít ostatní lidi. Zkuste například ZabaSearch.com nebo Pipl.com. Použijte filtry, abyste si zúžili výsledky vyhledávání.
    • Lost Trekkers je další možností, kde hledat ztracené osoby. Vyberte zemi, dopravní prostředek a další detaily a informace zanechte na příslušném fóru. Abyste mohli vložit inzerát, budete se muset zaregistrovat. Můžete procházet již existující příspěvky a zjistit tak, že někdo hledá stejnou osobu, jako vy.
  5. 5
    Zkuste najít telefonní číslo dané osoby. Protože se mobilní telefonní čísla již dají přenášet i z operátora na operátora, většina lidí si svá telefonní čísla nemění. Většinou stojí peníze vypátrat telefonní číslo, ale když to zkusíte s vyhledávači, možná budete mít štěstí. Pokud například tento člověk uvedl své telefonní číslo u nějakého inzerátu na internetu, jistě ho najdete. Celé telefonní číslo včetně předvolby dejte do závorek a oddělujte čísla.
    • V USA je možné vystopovat oblastní kód čísla až k místu, kde byl telefon použit, což může pomoci zjistit, kde se daná osoba zdržuje nebo pracuje. Další tři číslice jsou specifičtější oblastní kódy (většinou cca 10x10 bloků). Můžete oslovit telefonní společnosti v této oblasti, nebo si udělat mapu této oblasti. Pokud máte telefonní číslo a ZIP kód, můžete oblast hledání ještě zúžit.
  6. 6
    Zkuste zlaté stránky online. Napište jméno člověka a všechny další relevantní informace. Když neuvedete lokalitu, dostanete všechny výsledky z celé země. To se hodí, pokud se daná osoba přestěhovala.
    • Někdy vás vyhledávání příjmení zavede k členovi rodiny, kterého budete znát. Pokud vám bílé stránky ukážou seznam lidí, kteří mají něco společného s člověkem, kterého hledáte, může vám to pomoci. Hodí se to například pokud se daná osoba provdala/oženila a má jiné jméno.
    • Pokud znáte ZIP kód tohoto člověka, zkuste ho použít při hledání. Pokud máte 9-místný kód, můžete vystopovat člověka až k místu jeho bydliště. Nyní můžete hledat jen podle lokality. Pokud se daný člověk nenachází v této lokalitě, můžete zavolat na asistenční službu. Mnoho lidí nemá uvedeno své telefonní číslo v seznamu, ale asistenční služba ho bude znát.
  7. 7
    Prohledejte sociální sítě. Někteří lidé si nastaví, že nechtějí být vyhledávání pomocí vyhledávačů. V tom případě budete muset jít přímo ke zdroji. Zkuste stránky jako MySpace, Facebook, LinkedIn nebo Google+. Pokud máte možnost, zkuste hledat ve všech sociálních sítích najednou, zkuste třeba Wink.com.
  8. 8
    Zkuste netradiční zdroje. Někdy vám Facebook a Google nedá přesně to, co hledáte. Pokud například existují specifické situace nebo akce, kterých by se ten člověk mohl účastnit, zkuste ho hledat pomocí nich.
    • Většina zemí má soudní webové stránky, kde stačí po souhlasu s obchodními podmínkami zadat jméno člověka a vyjede vám obsáhlý seznam. Alespoň tak můžete zjistit, kde se daná osoba nachází.
    • Pokud máte pocit, že by mohl být ten člověk už mrtvý, zkuste hledat v záznamech márnic a v černých kronikách policie.
    • Neexistuje sice žádná celostátní stránka, ale většinou existují záznamy o vězních.
    • Projeďte si Google a snažte se zjistit, zda daná osoba není právě ve výkonu trestu.
  9. 9
    Dejte si inzerát. Pokud víte, kde se daná osoba nachází, dejte si inzerát do místních novin nebo na web. Vysvětlete, proč tohoto člověka chcete najít. Uveďte své kontaktní informace (například emailovou adresu, kterou si zřídíte pouze pro tento účel).
    • Pokud chcete dlouhodobou reklamu, zřiďte si jednoduchou webovou stránku se jménem dané osoby jako klíčovým slovem. Kdykoli si tento člověk bude chtít vyhledat vlastní jméno, vyjede mu vaše stránka.
    • Pokud nevíte, kde se tento člověk nachází, ale víte, do které školy chodil nebo chodí, kde pracuje nebo jaké má koníčky, zkuste ho hledat na správných internetových fórech. Nezapomeňte ale chránit soukromí tohoto člověka a nezveřejňujte o něm žádné informace.
  10. 10
    Zkuste ho najít na fóru pro hledání přátel. Tato fóra jsou dostupná všem a moderují je dobrovolníci, kteří používají speciální vyhledávací nástroje. Je ale nepravděpodobné, že by osoba, kterou hledáte, souhlasila se zveřejněním osobních informací cizím lidem na internetu – hlavně pokud jde o někoho, kdo zmizel a nenechal za sebou žádné stopy.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak někoho najít alternativními způsoby

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zeptejte se lidí. Dejte se do řeči s ostatními lidmi, kteří tohoto člověka znají (nebo se spojte s někým, kdo se ho také snaží najít). Zeptejte se jich, kdy ho naposledy viděli a snažte se získat informace o tom, kde se nyní nachází nebo jak ho kontaktovat.
    • Vždy vysvětlete, proč tohoto člověka hledáte. Lidé vám jinak nebudou chtít nic říct, protože se budou snažit chránit jeho soukromí. Když ale vysvětlíte, proč ho chcete najít, jistě mu řeknou, že ho hledáte a je možné, že se s vámi spojí sám. Dejte těmto lidem svoji vizitku.
  2. 2
    Zkuste projít organizace, do kterých ten člověk patří nebo je s nimi spojený. Může jít o koníčky, kostel, neziskovou organizaci nebo nějakou profesionální společnost. Požádejte o kopii zápisového listu a zkontrolujte si jméno.
    • Na těchto místech také najdete lidi, kteří by mohli o tom člověku něco vědět. Pokud vám nemohou říct, kde je, možná vás alespoň posunou trochu dopředu.
  3. 3
    Zkuste utratit nějaké peníze. Pokud se snažíte někoho najít a nejde vám to, můžete zaplatit za to, aby vám ho někdo našel. Stránky jako je Intelius.com (které používá Zabasearch) často obsahují větší složky, ale za stažení jejich dat musíte zaplatit. [1] Pokud vám to nevadí, mohli byste si ušetřit spoustu práce.
    • Pokud internet nefunguje, zkuste si najmout soukromého detektiva. Pokud nemáte štěstí nebo nemáte čas někoho sledovat, může být lepší najmout si na to profesionála.
  4. 4
    Zavolejte na různá místa. Může to být sice trochu zvláštní, ale nejlépe člověka najdete, když využijete jeho vlastní síť lidí. Snažte se sehnat lidi, kteří jsou tomuto člověku blízcí. Zavolejte jeho šéfovi, bývalé přítelkyni, sousedovi nebo kamarádovi. Jistě je to lepší, než jezdit všude osobně.
    • Snažte se působit přátelsky a pozitivně. Svět je plný negativních zpráv, takže když k nám přistoupí někdo cizí a ptá se na někoho, koho známe, bude na nás působit divně a nebudeme mu chtít nic říct. Možná se k vám někteří lidé nebudou chovat hezky, ale také je pravděpodobné, že najdete to, co hledáte.
  5. 5
    Zajděte k soudu. Online hledání sice zajistí podobné výsledky, ale někdy je dobré zajít si k soudu, který je v oblasti, kde daná osoba bydlí a snažit se získat další informace. Najděte si na úřadě seznam obyvatel a spřátelte se s úředníkem. Kdo ví? Možná najdete něco, co vám pomůže.
    • Nezapomeňte ale, že je možné, že za tyto informace budete muset zaplatit. Nemělo by se ale jednat o žádné velké částky. Jen buďte rádi, že nikdo nevydává takhle bezprizorně osobní záznamy o vás!
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak najít pohřešovanou osobu

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zavolejte policii. Jakmile jste si jistí, že je tato osoba pohřešovaná, zavolejte policii. Bohužel lidé mizí každý den a neexistuje žádný zaručený způsob, jak je najít.
    • Uveďte všechny informace o tomto člověku: věk, výška, váha, barva vlasů a očí, barva pleti, různé specifické znaky, co měl v době zmizení na sobě atd. Také dejte policii aktuální fotografii tohoto člověka a pokud máte, tak i jeho otisky prstů.
  2. 2
    Napište na internet, že tento člověk zmizel tak, aby k těmto informacím měli přístup všichni včetně policie. Budete ho moci průběžně aktualizovat a zjišťovat, jestli někdo nemá nové informace.
    • V České Republice také funguje telefonní linka s číslem 116 000, která poskytuje 24 hodin denně bezplatně pomoc blízkým pohřešovaných
  3. 3
    Pečlivě projeďte sociální sítě tohoto člověka. Je jedno, jestli jde o dítě, náctiletého nebo dospělého – prohledejte jeho profily na sociálních sítích (Facebook, Twitter atd.) a snažte se zjistit, co se stalo. Možná tam najdete něco, díky čemu ho nakonec vypátráte.
    • Zkontrolujte také profily jeho přátel, možná najdete něco na nich. Pokud chcete, můžete tyto přátele kontaktovat a zeptat se, jestli o něčem neví. Někdy se lidé svěřují těm, kterým se nemusejí dívat do očí.
  4. 4
    Vyvěste fotky po městě. Pokud se daná osoba nachází stále na území svého bydliště, pomůže vám vyvěsit po celém městě jeho fotky. Ostatní si tak budou dávat pozor a jistě si všimnou, když ho někde zahlédnou.
    • Napište také všechny důležité informace (to, co jste sdělili policii) a uveďte také několik telefonních čísel. Napište své jméno a nezapomeňte připsat, že mají lidé v případě potřeby volat ve dne i v noci.
  5. 5
    Prohledejte svůj dům, přilehlé oblasti a místní nemocnice. V podobných případech je nemožné sedět doma a čekat, až někdo problém vyřeší za vás. Jakmile vyčerpáte všechny možnosti, prohledejte všechny kouty a díry u sebe doma i v domě člověka, kterého hledáte a nakonec zkuste i nemocnice. Není to sice nejšťastnější konec, ale je nezbytné se zeptat i tam.
    • Když budete volat to nemocnic, vždy jim poskytněte přesný popis člověka, kterého hledáte. Je možné, že se nezapsal pod svým vlastním jménem. Přineste si s sebou aktuální fotku, urychlíte tím celý proces.
  6. 6
    Uvědomte rodinu, přátele a sousedy. Čím více lidí bude hledat, tím lépe. Měli byste vyčerpat všechny své kontakty, ale také všechny kontakty toho, koho hledáte. Je jedno, jestli se půjdete zeptat obsluhy do kavárny, kam chodí každý den, nebo hlídače parkoviště, kde často parkuje, prostě to zkuste.
    • Pokud možno kontaktujte tyto lidi a poskytněte jim také fotku toho, koho hledáte. Někteří lidé si vzpomenou až po tom, co uvidí, jak ten člověk vypadá.
  7. 7
    Uvědomte média. Jakmile vyčerpáte všechny možnosti, zavolejte do médií. Nejlepší je zkusit celostátní televizi, noviny a další média. S trochou štěstí najdete někoho, kdo ví, kde se hledaný člověk nachází.
    • Nezapomeňte, že jsou všichni na vaší straně. Nemusíte se stydět ani cítit vinu za tuto situaci. Děláte vše pro to, aby se hledaná osoba vrátila v pořádku domů.
    Reklama

Tipy

  • Pokud toho člověka najdete, buďte upřímní. Pokud ho skutečně vysledujete, nepředstírejte, že jen jdete kolem. Buďte přímí a řekněte mu vše o tom, jak jste se ho snažili najít. Pokud se kvůli tomu bude cítit nepříjemně, pochopte ho a už ho znovu nekontaktujte. Nejhorší by bylo, kdybyste mu nic neřekli a začali se spolu znovu vídat a on by potom zjistil, že jste ho takto hledali. Mohlo by to pro něho být velmi nepříjemné, hlavně proto, že jste to před ním tajili.
  • Změňte své myšlení. Možná už to není ten samý člověk, kterého jste znali. Je možné, že změnil vzhled, preference, životní styl i zvyky. Všechny informace, podle kterých ho hledáte mohou tedy být dávno zastaralé. Nevyřazujte nové informace jen proto, že si myslíte, že „by se tam nikdy nepřestěhoval“ nebo „by to nikdy neudělal“. Musíte akceptovat i možnost, že tento člověk zemřel nebo je ve vězení.
  • Pokud máte pocit, že je nutné zapojit někoho dalšího, požádejte o pomoc někoho, komu důvěřujete. Také si dávejte pozor na výhody a nevýhody toho, když se budete snažit někoho najít na vlastní pěst.
Reklama

Varování

  • Nelžete lidem jen proto, abyste od nich získali informace. Je to neetické a ten, koho hledáte, na to jednoho dne může přijít, což může nakonec vést až k soudnímu sporu.
  • Pokud chcete někoho jen sledovat, koledujete si o vydání soudního příkazu, nebo dokonce o zatčení.
  • Připravte se na to, že budete muset platit online službám, které zveřejňují vaše inzeráty.
  • Nezapomeňte na to, že vás tento člověk možná nechce vidět.
  • Stejné metody může někdo použít také proto, aby našel vás!


Reklama

Související články

Jak napsat formální e mailJak napsat formální e mail
Jak napsat báseňJak napsat báseň
Jak vypočítat navýšení v procentechJak vypočítat navýšení v procentech
Jak si vypočítat svoji známkuJak si vypočítat svoji známku
Jak napsat přátelský dopisJak napsat přátelský dopis
Jak mít zábavnou a zajímavou SMS konverzaciJak mít zábavnou a zajímavou SMS konverzaci
Jak zjistit aritmetický průměr, medián a modusJak zjistit aritmetický průměr, medián a modus
Jak zůstat vzhůru celou nocJak zůstat vzhůru celou noc
Jak mluvit s lidmi, které neznáteJak mluvit s lidmi, které neznáte
Jak klást otevřené otázkyJak klást otevřené otázky
Jak napsat odbornou esejJak napsat odbornou esej
Jak napsat proslovJak napsat proslov
Jak převádět mezi Kelviny, stupni Celsia a stupni FahrenheitaJak převádět mezi Kelviny, stupni Celsia a stupni Fahrenheita
Jak napsat filmový scénářJak napsat filmový scénář
Reklama

O tomto wikiHow

Saul Jaeger, MS
Spoluautorem článku je :
Policejní kapitán, Mountain View Police Department
Tento článek spoluautorem článku je Saul Jaeger, MS. Saul Jaeger je policejní důstojník a kapitán Mountain View v California Police Department (MVPD). Saul má více než 17 let zkušeností jako hlídkový důstojník, důstojník terénního výcviku, dopravní důstojník, detektiv, vyjednavač a jako seržant dopravní jednotky a referent veřejných informací pro MVPD. V MVPD vedl Saul kromě velení oddělení operací v terénu také komunikační středisko (dispečink) a tým krizového vyjednávání. V roce 2008 získal titul MS v oboru Management pohotovostních služeb na California State University v Long Beach a v roce 2006 bakalářský titul v oboru právní administrativy na University of Phoenix. Získal také certifikát LEAD Corporate Innovation LEAD na Stanford University Graduate School of Business v roce 2018. Tento článek byl zobrazen 65 551 krát
Stránka byla zobrazena 65 551 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama