Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už jste ve škole, s přáteli, nebo na obchodním jednání, je důležité umět zdravit lidi. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Neformální pozdrav člověku, kterého neznáte

  1. 1
    Přistupte k dané osobě. Je důležité přijít k tomu druhému sebejistě a s úsměvem. V žádném případě se nesmíte plížit.
  2. 2
    Před pozdravem se tomu druhému podívejte do očí. Až proběhne oční kontakt, řekněte například: „Ahoj, jak se máš?“
    • Držte se úzu. Pokud všichni říkají „ahoj,“ neříkejte „čau.“
  3. 3
    Počkejte, až vám ten druhý odpoví. Až vám odpoví na pozdrav, představte se.
    • Můžete třeba říct, odkud ho znáte, nebo poukázat na to, že se neznáte. Řekněte například: „Ahoj, jsem Tomáš. Loni jsme spolu chodili na přednášky z astronomie.“ Pomůže vám to vyhnout se trapasu v případě, že si vás ten druhý nebude pamatovat.
  4. 4
    Dejte se do řeči. Předpokládejme, že se s touto osobou chcete seznámit. Pokud máte něco společného, začněte o tom mluvit. Například: „Fandíš pořád Spartě?“ nebo „Rád bych si s tebou popovídal, máš chvilku čas?“
  5. 5
    Řiďte se tím, jak na vás ten druhý bude reagovat. Pokud se na vás nebude tvářit hezky a bude spěchat, neutíkejte za ním. Bylo by to nepříjemné. Pokud se na vás usměje a dá se s vámi do řeči, máte vyhráno – právě jste si našli nového kamaráda!
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Formální pozdrav člověku, kterého vám někdo představuje

  1. 1
    Chovejte se slušně. Slušný formální pozdrav je například: „Dobrý večer, pane Nováku. Moc mě těší.“
    • Podejte tomu druhému ruku a stiskněte mu ji pevně, ale ne příliš silně.
    • Zeptejte se toho druhého, jak se má. Prolomíte tím ledy a ten druhý bude mít příležitost vás také pozdravit. Nezapomínejte ovšem na to, že každý na otázku „jak se máte“ odpoví, že dobře, bez ohledu na to, jak se skutečně má. Připravte se na změnu tématu. Zkuste si na tom druhém něčeho všimnout a zapřeďte hovor na jiné téma.
  2. 2
    Najděte si nezávazná témata k hovoru. Pokud chcete v rozhovoru pokračovat, můžete se bavit o počasí, o rodině, o cestování, o restauracích atd. Nesnažte se udělat dobrý dojem, ale chovejte se mile a slušně.
  3. 3
    Pokud se ten druhý neustále rozhlíží kolem sebe, dívá se na hodinky, nebo si hraje s telefonem, znamená to, že si s vámi už nechce povídat. Rozlučte se a jděte pryč.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Formální pozdrav v obchodním prostředí

  1. 1
    Chovejte se sebejistě a pozdravte nového člověka profesionálně, ale přátelsky.
  2. 2
    Uvědomujte si hierarchii. Pokud vás někdo představuje kolegovi, můžete se chovat neformálněji. „Ahoj Dane, rád tě poznávám. Hodně jsem toho o tobě slyšel.“
    • Pokud se seznamujete s někým, kdo je na vyšší pozici, nebo jde o úctyhodnou osobu, měli byste ho oslovovat příjmením. „Dobrý den, pane Nováku, rád vás poznávám.“ Je to profesionálnější a uděláte tím mnohem lepší dojem.
    • Stejným způsobem můžete pozdravit i člověka, který je na nižší pozici než vy. Dáte tím najevo profesionální přístup a uděláte dobrý dojem.
  3. 3
    V rychlosti si promluvte o pracovních věcech a jděte dál. Nikdo nechce být součástí rozhovoru, který ho nebaví, což platí zejména v obchodním prostředí. Jistě nechcete, aby si o vás lidé mysleli, že nevydržíte ani chvíli potichu.
    Reklama

Tipy

  • Usmívejte se a mluvte zřetelně. Také se všem lidem dívejte do očí, abyste dali najevo, že jim věnujete pozornost.
  • Pokud nevíte, jak se ten druhý jmenuje, řekněte jen „těší mě.“
  • Pokud zdravíte někoho dospělého, usmějte se a chovejte se slušně.
  • Můžete se také slušně zeptat, například: „Rád tě vidím, bohužel jsem ale zapomněl, jak se jmenuješ.“ Zní to trochu hloupě, ale je to mnohem lepší, než říct špatné jméno.
Reklama

Varování

  • Nebuďte příliš sebejistí – tím byste lidi odpudili.
  • Pokud se vás někdo zeptá, jak se máte, je slušné zeptat se ho také.
  • Uvědomte si, že pozdravy se v různých kulturách liší. Tradiční západní pozdravy jsou tak rozšířené, že s nimi nešlápnete vedle, ale přesto byste si měli dávat pozor na rozdíly. Například v Asii byste to neměli přehánět s očním kontaktem.
  • Neoslovujte člověka, který nechce být osloven (všímejte si řeči těla).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 5 679 krát
Stránka byla zobrazena 5 679 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama