Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý je čas od času smutný. Povzbudit někoho znamená vyslechnout ho, soucítit s ním a pomoci mu získat nový pohled na situaci. Pokud chcete vědět, jak někoho povzbudit, zde je několik jednoduchých kroků, které vám ukážou, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Naslouchejte a mějte soucit

 1. 1
  Naslouchejte. Polovinu času smutní nebo vystresovaní lidé vůbec nehledají odpovědi – pouze chtějí, aby je někdo vyslechl a mohli si ulevit. Víte, proč je tento člověk smutný? Chce s vámi sdílet své pocity? Sedněte si k němu, nabídněte mu úsměv a poskytněte mu rameno, na kterém se bude moci vyplakat.
  • Nikdy člověka nepřerušujte uprostřed jeho vyprávění. Pokud nejde o pauzu, při které je v pořádku situaci okomentovat, vždy buďte raději potichu. Jinak byste mohli působit drze a celou situaci ještě zhoršit.
  • Projevte upřímný zájem o to, co toho člověka trápí, i když vás to vůbec nezajímá, nebo to nechápete. Čím více se budete zajímat o jeho problém, tím větší zájem projevíte a o to přece jde. Lidé chtějí, aby na nich ostatním záleželo a aby je zajímaly jejich úspěchy. Snažte se to tedy ukázat.
  • Nedovolte, aby se ten druhý cítil jako přítěž. Většinou se lidé ostýchají mluvit o svých problémech, protože nechtějí ostatní zatěžovat. Pokud je to tedy nutné, ujistěte toho druhého, že vás tím neobtěžuje a že ho rádi vyslechnete a možná i nabídnete radu.
 2. 2
  Ptejte se na relevantní otázky. Není lepší způsob, jak se zapojit do rozhovoru, než ptát se na otázky. Ptejte se hlavně na to, jak se ten druhý cítí. Když se budete ptát na něco, co s jeho problémy nesouvisí, bude zmatený a nebude se vám chtít otevřít.
  • Zde je několik skvělých otázek, na které se můžete zeptat člověka, který potřebuje povzbudit. S trochou štěstí získá motivaci mluvit o svých pocitech a uleví se mu:
   • „Jaký z toho máš pocit?“
   • „Už se ti to někdy předtím stalo?“
   • „Napadá tě někdo konkrétní, kdo by ti mohl poradit?“
   • „Co uděláš, až přijde čas jednat?“
   • „Mohu ti nějak pomoci?“ (Buďte připravení pomoci!)
 3. 3
  Snažte se vcítit do toho druhého a pokud je to možné, snažte se věnovat stále veškerou pozornost jemu. Neberte mu jeho pozornost, ale nabídněte mu podobný příběh nebo zážitek, kterým jste si prošli a který by mu mohl pomoci. Cokoli, co jste se naučili, by se mohlo hodit, i když možná ne zrovna tomuto člověku.
  • Když se do někoho vcítíte, jde o to jak mluvíte, ne o to, co přesně říkáte. Pokud vám někdo řekne, že má jeho otec rakovinu, rozhodně neříkejte: „Jestli ti to pomůže, můj děda ji taky má.“ Místo toho řekněte raději: „Vím, jak hrozné to může být. Děda ji také má a je to opravdu těžké. Umím si představit, čím si procházíš.“
 4. 4
  Až toho druhého vyslechnete, poraďte mu, ale jen pokud si o to sám řekne. Až zjistíte, v čem je problém, chvíli popřemýšlejte a snažte se vymyslet nejlepší řešení. Řekněte tomu druhému, že vás napadlo, jak by mohl svůj problém vyřešit. Pokud si nevíte rady, buďte upřímní a nelžete. Vezměte toho druhého k někomu, kdo bude schopný mu poradit lépe.
  • Pokud měl váš přítel například trapný zážitek, můžete mu připomenout, že je to jen dočasné.
  • Pokud váš přítel bojuje s depresí, můžete ho povzbudit, aby vymýšlel věci, které by mu mohly pomoci cítit se lépe, například jít na oběd.
  • Nezapomeňte, že většinou neexistuje jediné správné řešení pro každý problém. Nabídněte tomu druhému možnosti, ale řekněte mu, že jich má více. Můžete mu poradit třeba se slovy „možná“ atd. Tak se nebude cítit špatně, když se vaší radou nebude chtít řídit.
  • Buďte upřímní. To nejhorší, co můžete udělat člověku, který je křehký a smutný, je lhát mu. Pokud se bavíte o vážných tématech, vždy mluvte pravdu, i kdyby měla bolet. Pokud například vaše kamarádka chce radu ohledně svého přítele, který ji opustil, je v pořádku nazvat ho hlupákem, i když to nemusí být pravda. V tomto případě je důležitější, aby se dobře cítila vaše kamarádka.
  • Buďte opatrní a neraďte nikomu, kdo si o to neřekl. Je možné, že ten druhý ani poradit nechce a když se vaší radou bude řídit a nevyjde to, celé to svede na vás.
 5. 5
  Mluvte z očí do očí. Technologie sice umožňuje pohodlnou komunikaci, ale také mnoho věcí znesnadňuje. Je lákavé poslat kamarádovi pouze hezkou zprávu, ale pravděpodobně to nebude stačit. Měli byste se za ním zastavit osobně. Velká část našich životů se odehrává na monitoru, takže osobní návštěva už něco znamená.
  • Běžná pošta je dnes už téměř romantickou záležitostí. Můžete zkusit kamarádovi poslat i e-pohlednici, ale pokud chcete opravdu pozornou zprávu, hoďte mu dopis přímo do schránky. Jistě to nebude čekat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Nabídněte gesto laskavosti

 1. 1
  Dejte tomu druhému nějaký dárek. Vzpomenete si ještě, kdy vám někdo dal dárek jen tak? Jaký pocit jste z toho měli? Když obdarujete někoho, koho máte rádi, rozzáříte mu celý den a pomůžete mu pochopit, že takové gesto je důležitější, než dárek samotný.
  • Váš dárek vůbec nemusí být drahý ani nemusí jít o nějakou věc. Můžete kamaráda vzít třeba na nějaké hezké místo, nebo ho naučit nějakou novou věc. Tato malá gesta většinou potěší člověka více, než něco, co koupíte v obchodě.
  • Dejte tomu druhému něco starého, čeho si vážíte. Nějaký starý hrnek nebo například kniha má velkou emocionální hodnotu, protože jste ji měli velmi dlouho a starali se o ni. Staré věci jsou také symbolem toho, že život jde dál, i když se nám to momentálně zdá nemožné.
 2. 2
  Snažte se zajistit, aby se usmál. Rozesmějte toho druhého tím, že mu připomenete, že vám na něm záleží. Pokud mu to nebude vadit, můžete ho i zkusit polechtat!
 3. 3
  Rozesmějte ho. Vtipy a směšné historky jsou vždy skvělým uvolněním, když se bavíte o vážných věcech už příliš dlouho. Nemusíte vytahovat žádné dlouhé vtipy, ale když s nimi přijdete ve správnou dobu, jistě zapůsobíte.
  • Nebojte se dělat si legraci sami ze sebe. Je těžké dělat si legraci z člověka, který je smutná a kterého si vážíte. Dělat si legraci ze sebe je ale jednoduché – připomeňte nějakou trapnou příhodu, zábavnou chvíli nebo situaci, kdy jste se smáli až jste se popadali za břicha. Váš kamarád to jistě ocení.
 4. 4
  Překvapte ho. Dárky na Vánoce, narozeniny a další svátky jsou běžné. Můžete kamaráda ale překvapit kterýkoli den v roce a přinést mu něco, co by nečekal. Když dárky nečekáte, zapůsobí na vás ještě více.
  • Přemýšlejte o tom, co má ten druhý nejradši na světě a zjistěte, čím byste ho mohli překvapit. Pokud miluje jídlo, překvapte ho večeří nebo mu kupte lekce vaření. Pokud má rád muzikály, překvapte ho lístky na nějaký klasický muzikál.
 5. 5
  Přiveďte ho na jiné myšlenky. Když jste toho druhého vyslechli, nabídli mu rady, snažili se, aby se mu ulevilo, zajistěte, aby ho jeho problémy netlačily k zemi a aby neupadl do deprese. Neříkejte mu, že se z toho musí dostat, nebo aby se pochlapil. Tím byste zmařili veškerou svoji dosavadní snahu. Raději mu dopřejte čas na to, aby si od svých problémů odpočinul a pak řekněte třeba: „Chceš slyšet něco směšného?“ Uvidíte, jak bude reagovat.
  • Snažte se odhadnout, jak byste měli jednat. Pokud váš kamarád zrovna křičí a vzteká se, není dobré se ho zeptat, jestli chce slyšet, jak jste se dnes měli. Pokud se ale pohádal například s přítelkyní a vypadá to, že se již uklidnil, klidně to zkuste. Správné načasování je důležité.
 6. 6
  Změňte prostředí. Často vnímáme náznaky ze svého okolí a dovolíme jim, aby určovaly naši náladu. Pokud někoho potřebujete dostat někam ven, udělejte to. Když změníte prostředí, budete se cítit lépe a budete také jinak přemýšlet.
  • Nemusí jít o klub ani bar. Jít mezi lidi není vždy to nejlepší. Můžete si klidně zajít na procházku do parku, jistě tím kamaráda přivedete na jiné myšlenky. Pokud víte, že ho něco opravdu baví, jděte to dělat. Je to pro jeho dobro, i když by raději zůstal celý den v pyžamu.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Co můžete udělat

 1. 1
  Pokud vám oběma nevadí fyzický kontakt, pořádně se obejměte. Někteří lidé, když jsou naštvaní, mohou odstrčit, ale to je také v pořádku. Teplá náruč kolem někoho může rozjasnit den.[1]
 2. 2
  Využijte své silné stránky. Ne všichni jsme nejlepší na světě ve všem, co děláme. V něčem jste ale jistě dobří i vy. Snažte se to využít k tomu, abyste povzbudili svého kamaráda. Umíte uvařit skvělé lasagne? Skvělé – dejte se společně do toho. Umíte vyprávět vtipy, jako kdyby vás to učili už od školky? Umíte krásně malovat? Skvělé! Tyto dovednosti vám pomohou obveselit smutného kamaráda.
  • Použijte svoji kreativitu a schopnosti a snažte se zbavit kamaráda smutku. Zazpívejte mu nějaké písničky, vezměte ho na procházku do přírody nebo mu strčte do ruky vaše kotě. Jaké další věci máte v rukávě? Nebojte se je použít!
 3. 3
  Buďte optimističtí. Vždy se snažte hledat to pozitivní. Soustřeďte se na to, co se na celé situaci dá brát pozitivně. Jde o způsob myšlení, který je pro ostatní lidi nakažlivý. Stále hledejte zajímavé, vzrušující nebo veselé příležitosti k tomu, aby se váš kamarád dobře pobavil a neměl čas se zabývat problémy.
  • Každý problém má svoji pozitivní stránku. Někdy se na ni nechceme dívat, ale vždy tam je. Existuje několik způsobů, jak přistupovat k běžným problémům pozitivněji:
   • Partner se se mnou rozešel. „Nestarej se o někoho, kdo si tě vůbec necenil. Pokud nevidí, jak úžasný člověk jsi, pravděpodobně si tě nezaslouží. Jistě brzy najdeš někoho mnohem lepšího.“
   • Někdo z mojí rodiny zemřel.„Smrt je přirozenou součástí života. Nemůžeš sice svého blízkého vrátit zpět, ale můžeš alespoň oslavit to, čím přispěl do tvého života a to, čím jsi ty obohatil jeho. Buď vděčný za ten čas, který jste spolu strávili.“
   • Přišel jsem o práci. „Tvoje práce je důležitým odrazem toho, kým jsi, ale není to to jediné. Zamysli se nad tím, co ses v této práci naučil a snaž se to aplikovat i na budoucí zkušenosti. Najít si práci znamená jen pracovat trochu více, než ostatní. Udržuj si motivaci a ukaž potenciálním zaměstnavatelům, že jsi lepší, než ostatní.“
   • Nemám žádné sebevědomí. „Máš ale důvod mít vysoké sebevědomí! Každý má své slabé a silné stránky. Díky nim jsme jedineční a krásní. Líbíš se mi takový, jaký jsi. Nevidím důvod, proč bys měl mít tak nízké sebevědomí.“
   • Ani nevím co se děje, prostě je mi smutno. „Je v pořádku být někdy smutný. Potom se nám veselé chvíle budou zdát ještě lepší. Nemusíš se snažit být veselý, když to nejde. Nezapomínej ale na to, jaké máš štěstí ve srovnání s ostatními lidmi. Mně to vždy pomůže rozveselit.“
 4. 4
  Nebuďte také smutní. Když budete sami na dně, jak budete moci pomoci svému kamarádovi? Snažte se najít rovnováhu mezi starostmi o kamaráda a optimismem – být veselý a milý člověk. Chce to trochu práce a může vás to emocionálně vyčerpat, ale jistě to stojí za to.
  • Pomozte kamarádovi a udělejte pro něho cokoli budete moct, aby stále věděl, že na něm někomu záleží. Tím si vybudujete důvěru. Kamarád bude vědět, že se na vás může spolehnout. Vždy to dělejte s úsměvem.
  • Nabídněte kamarádovi, že ho přivedete na jiné myšlenky nějakou činností, například ho vezměte do kina, na výlet, zaplavat si něho si zahrát nějakou hru. Pokud nechce, nemusíte na něho být zlí – nikomu nepomůžete, pokud si nejprve nechce pomoci sám. Buďte pozitivní a snažte se být kamarádovi stále k dispozici.
 5. 5
  Někdy lidé prostě potřebují být smutní. Existují lidi, kteří si jeden den smutku dokážou opravdu užít – mohou se tak věnovat sami sobě, přemítat o svých rozhodnutích a doplňovat energii. Váš kamarád se možná potřebuje jen trochu uvolnit. Pokud ano, respektujte to. Není na vás, abyste se snažili změnit jeho náladu. Za čas to udělá sám.
  • Také jsou chvíle, kdy by lidé dokonce měli být smutní. Není logické očekávat od dívky, které nedávno zemřel otec, že se zničehonic vzpamatuje a dostane se z toho. Každý člověk prožívá trápení jinak. Pokud stále truchlí nad nějakou událostí, můžete mu stát po boku. To mluví samo za sebe.
  Reklama

Tipy

 • Obejměte kamaráda (pokud chce)! Když ho budete objímat, aniž by měl zájem, můžete to celé ještě zhoršit.
 • Napište mu laskavý a milý dopis, ve kterém budete psát o tom, jak si ho vážíte a jak skvělým přítelem vám je.
 • Řekněte mu nějakou veselou historku nebo si pusťte nějakou komedii.
 • Tipy na dárky:
  • Vonná svíčka pro uvolnění od stresu
  • Čokoláda! (pokud není váš kamarád alergický)
  • Nějaký humorný certifikát. Například pokud se váš kamarád rozešel s partnerem, dejte mu certifikát „Nejsmutnější příběh roku.“ (Nedělejte to ale dříve, než bude tento člověk připraven to akceptovat.)
 • https://www.psychologytoday.com/us/blog/lifetime-connections/201606/the-undeniable-power-simple-hug
 • Reklama

  O tomto wikiHow

  wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 43 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 34 784 krát
  Kategorie: Vztahy
  Stránka byla zobrazena 34 784 krát.

  Pomohl vám tento článek?

  Reklama