Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se vám nedaří probudit kamaráda nebo někoho z rodiny, je velmi lákavé ztratit nervy a skákat po něm, nebo křičet z plných plic. Pokud ovšem nechcete následující ráno prožít ještě něco horšího, měli byste se tomu vyhnout. Je mnohem lepší budit lidi jemně a klidně – a když to nevyjde, přistoupit k nápaditějším řešením.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak někoho probudit přirozeně

Stáhnout PDF
 1. 1
  Udělejte mu šálek kávy nebo aromatického čaje. Vejděte s šálkem do místnosti, kde daná osoba spí. Posaďte se na pelest postele a počkejte, až se díky vůni kávy probudí a opustí svět snů. Probouzet se s vůní čerstvé kávy je velmi příjemné.
  • Můžete také vejít do místnosti, položit šálek s kávou na noční stolek (tak, aby ho ten druhý při probouzení neshodil) a při odchodu zavřít dveře. Kombinace vůně kávy a hluku danou osobu pravděpodobně probudí.
 2. 2
  Zaplňte místnost příjemnou vůní. Začněte vařit kávu, smažit slaninu, nebo do pokoje nastříkejte citronový osvěžovač vzduchu. Citron je stimulující vůně, která danou osobu jistě probudí, ale v podstatě každá vůně probudí i toho nejtvrdšího spáče. [1]
  • Použijte vůni, kterou má ten druhý rád. Pokud nejí slaninu, vůně slaniny pro něho nebude dostatečně příjemná na to, aby ho přinutila vylézt z postele. Pokud mu více chutnají sladké snídaně, můžete péct čokoládové sušenky, nebo smažit palačinky. Vyberte si to, co toho druhého zaručeně probudí.
  • Pokud vůně nestačí, doneste dané osobě snídani do postele. Budete ji moci probudit a vyhnete se nadávkám, protože jí prokazujete laskavost, takže vám pravděpodobně ještě poděkuje.
 3. 3
  Dělejte hluk. Vejděte do místnosti, kde daná osoba spí a dělejte trochu hluk. Nebuďte příliš hluční, abyste ji neprobudili šokem, což by jí mohlo zkazit celý den. Můžete například třít oblečením o sebe, nebo zvedat malé věci. Většinou stačí několikrát podpatkem stoupnout na podlahu.
  • Někdy vám bude stačit jen otevřít dveře, „zkontrolovat toho druhého“ a zase za sebou zavřít. Pokud je poblíž koupelna, můžete také pustit vodu, nebo si můžete s někým povídat za dveřmi.
 4. 4
  Roztáhněte závěsy a vpusťte do pokoje světlo. Kromě hluku můžete člověka vzbudit také světlem. Roztáhněte závěsy, nebo zvedněte žaluzie. Pokud v pokoji není okno, otevřete dveře. Světlo v místnosti způsobí, že si tělo bude myslet, že svítí slunce a probudí se (pokud ovšem nejde o člověka, který je aktivní v noci a přes den spí).
  • Můžete to udělat jemně, nebo hruběji. Jemně to jde tak, že pomalu a opatrně roztáhnete závěsy, aby se do pokoje dostala trocha světla. Hrubým způsobem by bylo roztáhnou závěsy tak, aby slunce dopadalo spící osobě přímo na obličej a aby neměla jinou možnost, než se ihned probudit.
 5. 5
  Upravte teplotu. Pokud máte dostatek času, můžete zkusit zajistit, aby spícího člověka probudil váš dům. Nastavte na termostatu teplotu tak, aby se v pokoji udělalo mnohem tepleji, nebo naopak mnohem chladněji. Pro spícího člověka to nebude nepříjemné, takže se brzy probudí.
  • Bude vám to ovšem nějakou dobu trvat a může to být nepříjemné i pro vás. Tuto taktiku využijte jen v případě, že můžete změnit teplotu pouze v jedné místnosti. V opačném případě to bude trvat příliš dlouho a budete zbytečně plýtvat elektřinou.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Zapojte kreativitu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Předstírejte, že v pokoji spící osoby něco hledáte. Vejděte do pokoje, kde daná osoba spí a předstírejte, že něco hledáte – otvírejte zásuvky a pohybujte věcmi. Hrajte si s pokrývkou a předstírejte, že pod ní něco hledáte. Pokud je víkend, můžete předstírat, že budete prát a hledáte špinavé prádlo. Pokud jste dítě a je pracovní den, můžete říct, že hledáte batoh, nebo něco do školy.
  • Když si nedáte pozor, spící osoba pravděpodobně brzy zjistí, o co vám jde. Mějte připravenou nějakou dobrou výmluvu, abyste se vyhnuli tomu, že vás ten druhý bude považovat za svůj budíček.
 2. 2
  Zajistěte, aby vám někdo zavolal. Pokud výše uvedené kroky nefungovaly, předstírejte, že vám někdo telefonuje a stoupněte si s telefonem za dveře pokoje, kde daná osoba spí – přehrajte si na telefonu svoji vyzváněcí melodii a předstírejte, že si s někým povídáte (pokud nemáte na telefonu vypnutý zvuk). Můžete si také nechat telefon v místnosti, kde daná osoba spí a zavolat na něho z jiného telefonu.
  • Když se probudí a bude naštvaný, že ho váš telefon vzbudil, omluvte se mu a řekněte, že nevíte, že spal. Slibte, že se to už nebude opakovat.
 3. 3
  Použijte své auto. Můžete spustit alarm na autě, který danou osobu jistě probudí – až se probudí, vypněte alarm a řekněte, že se alarm spustil na nějakém jiném autě. Uvidíte, že vám to uvěří a nebude vás obviňovat!
  • Pokud má vaše auto hlasitý motor, můžete ho nastartovat pod okny spící osoby. Jakýkoli hlasitý zvuk zvenčí by měl stačit.
 4. 4
  Stáhněte mu přikrývku. Pokud daná osoba stále tvrdě spí, zkuste jí jemně stáhnout přikrývku. Náhlá změna teploty (a náhlé nepohodlí) ji rozhodně brzy probudí. Tato metoda je už ovšem velmi přímá a bude naprosto jasné, o co vám jde. Pokud vám to nevadí, klidně tuto strategii využijte.
  • ...Měli byste se ovšem ujistit, že daná osoba nespí nahá.
 5. 5
  Nastavte budík. Pokud má spící osoba poblíž postele budík nebo telefon, nastavte jí ho – je jasné, že to sama neudělala. Nastavte budík na dobu o několik minut později, abyste mohli odejít. Až začne zvonit, spící osoba si pravděpodobně bude myslet, že si budík nastavila sama.
  • Můžete také nastavit budík na svém telefon a nechat ho v místnosti se spící osobou. Když budík začne zvonit, vejděte do místnosti a řekněte, že jste tam „omylem nechali svůj telefon.“
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zoufalé metody

Stáhnout PDF
 1. 1
  Řekněte dané osobě, že je čas vstávat. Zatřeste spícímu člověku ramenem a hlasitě mu řekněte, že musí vstávat. Můžete na něho tímto hlasem mluvit tak dlouho, dokud se neprobudí. Je tady nový den a všichni mají spoustu práce!
  • Když bude odpovídat otráveným mumláním, nereagujte na to. Je vzhůru – jen nechce vstávat. Připomínejte mu, co má dnes na práci a zkuste ho vylákat z postele kávou a snídaní.
 2. 2
  Pusťte hudbu. Vaše nálada pravděpodobně ovlivní to, jaké pomsty budete chtít dosáhnout. Pokud máte dobrou náladu, pusťte nějakou klidnou a tichou hudbu, například popové balady, nebo instrumentální skladby. Pokud se trochu zlobíte, můžete klidně pustit heavy metal. Připravte se ovšem na to, že vám to daná osoba pravděpodobně oplatí ještě něčím horším.
  • Hudbu můžete pustit z domácího systému, iPadu, počítače, nebo z televize v pokoji, ale klidně také i z telefonu. Nezapomeňte si také zpívat!
 3. 3
  Zapněte televizi a zesilte zvuk. Nemusíte nic říkat, pokud nechcete (přestože jste to pravděpodobně již zkusili) – světlo a hluk z televize spícího člověka jistě probudí. Pusťte nějaký kanál, který se dané osobě bude líbit, abyste jí trochu zlepšili náladu.
  • Chcete se chovat co nejpřátelštěji? Posaďte se a sledujte televizi sami. Ten druhý se nakonec probudí a začne se dívat s vámi. Potom se na něho můžete otočit a říct: „Ahoj, kdy ses probudil?“
  • Nedávejte televizi tak nahlas, že to bude nepříjemné i pro vás. Zapněte zvuk tak, abyste mohli pohodlně sledovat televizi, ale aby se u ní nedalo spát.
 4. 4
  Postříkejte spící osobu trochou studené vody. Když selže vše ostatní, zkuste osvědčenou metodu s vodou. Nalejte si do dlaně trochu vody a než vám vyteše na zem, nastříkejte ji na spícího člověka. Jistě z toho nebude mít radost, ale v každém případě ho to probudí.
  • Dávejte si pozor – pro vás to pravděpodobně bude zábavné, ale pro toho druhého to bude nepříjemné. Pravděpodobně ho tím rozčílíte. Pokud chcete tuto metodu použít, připravte se nést následky.
  • Nestříkejte na spící osobu více, než jednu nebo dvě lžíce vody. V žádném případě ji nepolévejte vodou z kbelíku – jistě nechcete, aby se probudila kvůli tomu, že se bude dusit. Když si nedáte pozor, může to být velmi nebezpečné. Při polévání vodou se spícímu člověku může stát i to, že se pomočí.
  Reklama

Tipy

 • Upečte něco tak voňavého, že to probudí i největšího spáče – vůně lahodného pečiva probudí každého.
 • Pokud je noc, rozsviťte v pokoji světlo.
 • Uvařte snídani a jděte danou osobu vzbudit s tím, že jste mu připravili něco dobrého k jídlu.
 • Nedotýkejte se spící osoby, pokud nejde o někoho z rodiny, nebo blízkého přítele. *Platí to zejména v případě, že jde o osobu opačného pohlaví. Pokud se rozhodnete se toho druhého dotknout, sáhněte mu jen velmi jemně na ruku.
 • Když nezabere nic jiného, nakloňte se k němu a oslovte ho jménem.
 • Pokud jde o někoho z rodiny, můžete ho pohladit po tváři, dát mu pusu na čelo a říct: „Je čas vstávat!“
 • Můžete pohybovat s předměty v místnosti, zvedat věci a dělat menší hluk.
 • Než zkusíte některou z metod v tomto článku, zamyslete se nad tím, jak se daná osoba bude cítit, když ji takto probudíte.
 • Pokud jde o někoho lechtivého, můžete ho zkusit jemně polechtat.
 • Pokud má daná osoba psa, nebo jiné zvíře, vezměte ho do pokoje a pusťte ho ke spící osobě do postele.
 • Řekněte spícímu člověku, kolik je hodin.
 • Zašeptejte mu do ucha desetkrát „probuď se.“ Tato myšlenka mu zůstane v hlavě a nakonec se skutečně probudí.
 • Klepejte spící osobě na koleno, dokud se neprobudí.
 • Dělejte velký hluk.
 • Zapněte televizi.
 • Křičte a předstírejte, že vám něco ublížilo.
 • Většinou stačí jen několikrát otevřít a zavřít dveře a spící osoba se probudí. Není ani nutné dveřmi práskat.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 17 566 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 17 566 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama