Jak někomu "nakřupat" záda

V tomto článku:Doporučení lékařeMedvědí obětíZdvihnutí zezaduVleže na zemi5 Reference

Co se děje, když v zádech křupne? Současný názor je, že zvuk je způsoben vstupem dusíku do mezobratlových kloubů. [1] Může k němu dojít při tlaku na páteřní klouby. Kromě dočasné úlevy způsobené uvolněním malého množství endorfinů, ulevujících od bolesti přirozenou cestou, jsou další výhody "křupnutí" diskutabilní. Odborná péče o vychýlené obratle (chiropraktická, revmatologická, rehabilitační) vás může zbavit potřeby napravovat si páteř "křupáním".

1
Doporučení lékaře

 1. 1
  Nechte si záda napravit chiropraktikem. Vrátí vaší páteři vše tam, kde má být. Podle některých je chiropraxe pseudověda [2], v každém případě je bezpečnější vyhledat odborníka, nežli se o "křupnutí" pokoušet doma.
 2. 2
  Mějte na vědomí, že "křupnutí" vám nevyléčí chronickou bolest zad. Mnozí si záda takto napravují s vírou, že se vyléčí. Křupnutí však neléčí příčinu, pouze příznaky.[3]
  • Chiropraktici, fyzioterapeutové nebo ortopedi používají prověřené techniky. Máte-li chronické potíže, navštivte odborníka, jenž vám nejen uleví od bolestivých příznaků, ale i správně určí příčinu vašich bolestí a pomůže vám.
 3. 3
  Uvědomte si rizika spojená s "křupáním" zad a krku. Většina pacientů po manipulaci páteře nepociťuje nepříznivé účinky zákroku. Existují nicméně negativní rizika. Lékaři zejména upozorňují na riziko protržení páteřní tepny při manipulaci krkem. To může též vést k mrtvici. [4][5]
 4. 4
  Mějte na vědomí, že žádná z níže uvedených metod není lékaři přímo doporučena. Ačkoli jsou níže uvedené způsoby velmi efektivní, lékaři je nedoporučují. Máte-li jakékoli pochybnosti o způsobu napravování cizích zad, konzultujte jej s lékařem.

2
Medvědí obětí

 1. 1
  Stoupněte si tváří v tvář osobě, jejíž záda napravujete. Ideální je, je-li nižší a lehčí než vy. Osoba stejné výšky a váhy je rovněž přijatelná.
 2. 2
  Nechte danou osobu desetkrát zhluboka nadechnout a vydechnout. Uvolněné osobě se snadněji "křupe" zády.
 3. 3
  Obejměte danou osobu oběma rukama sevřenýma kolem jejího hrudníku, s dlaněni spjatými za jejími zády.
 4. 4
  Začněte nad oblastí bederní páteře, nad místem, kde je páteř nejvíce prohnutá.
 5. 5
  Postupně rukama tlačte na jednotlivé obratle směrem vzhůru. Jak se osoba uvolňuje, posunuje se dolů a vám obratle směrem nahoru samy přicházejí pod ruku. Měli byste slyšet několik "křupnutí".
 6. 6
  Nechte osobu, které záda napravujete, pomalu sklouzávat vašima rukama směrem dolů a pravidelně a pomalu dýchat.

3
Zdvihnutí zezadu

 1. 1
  Nechte osobu, jejíž záda napravujete, zkřížit ruce na hrudníku, dlaněmi otevřenými a dotýkajícími se ramen.
 2. 2
  Nechte ji desetkrát se zhluboka nadechnout a vydechnout. Uvolněné osobě se snadněji "křupe" zády.
 3. 3
  Stoupněte si za danou osobu a obejměte ji kolem celého hrudníku.
 4. 4
  Jedním rychlým pohybem ji zvedněte. Prohněte se přitom mírně dozadu.
 5. 5
  Opatrně vraťte danou osobu zpět na zem.

4
Vleže na zemi

 1. 1
  Nechte přítele lehnout si na břicho s rukama podél těla a hlavou otočenou na stranu. Pro větší pohodlí jej položte na podložku na cvičení či karimatku.
 2. 2
  Jemně si na něj sedněte a dlaně položte na jeho záda, zrcadlově podél jeho páteře, asi 5 cm od sebe.
 3. 3
  Začněte odspodu páteře a směrem k hlavě vytvářejte dlaněmi na záda tlak. Můžete se sami mírně naklonit či nadzvednout při každém tlaku a zesílit tak tlak na masírovanou páteř.
 4. 4
  Zatlačte tak, až uslyšíte jemné křupnutí. Netlačte tolik, abyste se zanořili do zádových svalů vašeho přítele.
 5. 5
  Opatrně postupujte směrem vzhůru. Až se propracujete nahoru, nechte přítele otočit hlavu a proces opakujte.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Obecné zdraví

V jiných jazycích:

English: Crack Someone Else's Back, Español: hacer crujir la espalda de alguien, Português: Estalar as Costas de Alguém, Italiano: Scrocchiare la Schiena di un Altro, Français: craquer le dos de quelqu'un d'autre, Deutsch: Jemandem den Rücken "knacken", Русский: сделать декомпрессию позвонков другим людям, 中文: 让别人的背部咔咔作响, Nederlands: Iemands rug kraken, Tiếng Việt: Nắn Khớp xương Lưng, العربية: طقطقة ظهر شخص ما

Stránka byla zobrazena 1 605 krát.
Byl tento článek přesný?