Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zatímco k plně terapeutické masáži zad potřebujete mít spoustu zkušeností a znalostí, můžete i přesto někomu udělat relaxační, svaly uvolňující masáž dokonce i bez masérského kurzu. Pokud se naučíte základní techniky masáže a jak je používat, můžete někomu udělat kvalitní masáž i doma. Na co však nesmíte zapomínat, pokud nemáte profesionální masérský kurz, je fakt, že byste při masáži měli vyvíjet pouze malý tlak, abyste masírované osobě neublížili.

Část 1
Část 1 ze 2:
Příprava na masáž zad

 1. 1
  Vyberte si příjemné místo. Pokud použijete masážní stůl, budete mít nejlepší přístup k zádům ze všech stran, tento stůl je také přímo na masáže vyrobený, takže je pohodlný, má otvor na obličej, díky kterému masírovaný uleví svým zádům.[1] Pokud masážní stůl nemáte, existuje několik alternativních možností.
  • Pokud nemáte přístup k masážnímu stolu, můžete zkusit masírovat na podlaze, pohovce či posteli nebo dokonce na kuchyňském stole, pokud je dostatečně pevný na to, aby masírovaného člověka unesl, když se na něj položí. Každá z těchto možností má své nedostatky a není tak pohodlná, jako masážní stůl, protože masírovaný si tolik neodpočine a neuleví a ani pro člověka, který masíruje, není žádná z těchto voleb ideální.[2]
  • Pokud je pro vás nejlepší volbou postel, ujistěte se, že pokud nabídnete masáž, daná osoba si váš záměr nevyloží jinak. Zamyslete se nad vztahem, jaký vůči sobě máte a předem se domluvte na tom, že budete masírovat na posteli.
 2. 2
  Volte měkkou podložku. Pokud nemáte masážní stůl a budete masírovat na nějakém tvrdém povrchu, položte na něj měkkou podložku. Použijte takovou podložku, která má alespoň 5 cm, aby si masírovaný pohověl a masáž mu byla příjemná.[3]
 3. 3
  Přes podložku či stůl rozprostřete prostěradlo. Člověk, kterého budete masírovat, se bude muset téměř celý svléci, proto mu čisté prostěradlo zajisté bude příjemné a také hygienické. Prostěradlo také vsákne přebytečný olej, který vám steče mimo záda.
 4. 4
  Připravte místnost. Místnost by měla být vytopená, ale nemělo by v ní být příliš velké horko.[4] Taková místnost bude pro masírovaného ideální, pomůže mu uvolnit svaly, které se budete snažit namasírovat.
  • Pusťte nějakou příjemnou hudbu. Hudba ve stylu new age, ambient, chill out nebo dokonce zvuky přírody jsou velmi příjemné a uklidňující. Drsná, rychlá hudba se pro masáž nehodí. Masírujte spíše při zvukové kulise hudby.[5]
  • Světla ztlumte natolik, abyste na masáž viděli a v místnosti bylo příjemné, nerušivé světlo.[6]
  • Zapalte jemně parfémované aromaterapeutické svíčky. Tento krok je volitelný a masírované osoby byste se měli zeptat, zda je jim vůně svíček příjemná, či naopak.
 5. 5
  Požádejte masírovaného, aby se svlékl dle svého uvážení. Nejlépe se masáž provádí, pokud je člověk svlečený, obzvláště pokud na masírovanou oblast používáte olej či tělové mléko. Požádejte masírovaného, aby se svlékl jen tolik, jak je mu to příjemné.
  • Masírovanému vždy nabídněte ručník či prostěradlo navíc. Bude si tak moci zakrýt ty části těla, které zrovna nebudete masírovat. Atmosféra tak pro vás oba bude příjemnější a bude se vám lépe masírovat. Masírovaný se zase uvolní a masáž si více užije.
  • Pokud chcete masírovanému dopřát více soukromí, nechte jej vysvléci se o samotě a počkejte třeba ve vedlejší místnosti. Nabídněte mu ručník či prostěradlo na zakrytí a před vstupem do místnosti zaklepejte a zeptejte se, zda smíte vstoupit.
  • Pokud si na sobě masírovaný nechal spodní prádlo či kalhoty, můžete ručník, kterým se zakryl zahrnout za lem kalhot, aby se mu oblečení neušpinilo od oleje.
 6. 6
  Požádejte masírovaného, aby se položil na břicho. Pokud máte masážní stůl, masírovaný si vloží tvář do otvoru.
  • Pokud je to masírovanému pohodlné, vložte mu pod kotníky stočený ručník nebo malý polštářek. Ten funguje jako bederní podpora.
 7. 7
  Odhalte masírovanému záda. Pokud je masírovaný stále zabalený v prostěradle, či ručníku, požádejte jej, aby se odhalil, či mu řekněte, že se to chystáte udělat. Jemně poté stáhněte prostěradlo asi do výše boků.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Provedení masáže zad

 1. 1
  Řekněte masírovanému, že začínáte. Požádejte jej také, aby vám řekl, pokud mu během masáže bude cokoliv nepříjemné či bolestivé. Je důležité, aby vám masírovaná osoba důvěřovala. Během masáže není vhodné vtipkovat, či mít nějaké nemístné komentáře.
  • Během masáže masírovanému připomínejte, aby pomalu a zhluboka dýchal. Správné dýchání také pomůže uvolnit se.
 2. 2
  Nalijte si do dlaně trochu masážního oleje. Začněte s množstvím odpovídajícím asi jedné čajové lžičce. Olej ohřejte tak, že si jej promnete mezi dlaněmi a poté jej můžete rozetřít na záda masírovaného.[7]
  • K masáži se výborně hodí organický kokosový olej, olej z jadérek hroznového vína, jojobový či mandlový olej. Na trhu je také k dispozici celá řada drahých, parfemovaných masážních olejů, které také můžete vyzkoušet.
 3. 3
  Rozetřete olej. Cílem této techniky je jemně rozetřít olej po celé ploše zad s použitím „lehkého tření“.[8] Používejte dlouhé, hladké a klouzavé tahy.[9]
  • Používejte celou plochu dlaně a začněte od spodní části zad a postupujte směrem nahoru. Vždy směřujte k srdci, (následujte směr, kterým v těle proudí krev), vyvíjejte pouze lehký tlak a poté jemně rukama sjeďte zpět ke spodní části zad. Až se budete přesouvat zpět k bederní části, udržujte s masírovaným kontakt, ale netlačte.[10]
  • Opakujte tuto techniku po dobu asi 3-5 minut a postupně zvyšujte tlak od mírného, až po středně silný, abyste rozehřáli svaly.[11]
  • V oblasti ramenou a krku netlačte.
 4. 4
  Použijte techniku zvanou petrissage. Je to technika, která používá krátké, kruhové tahy a vyvíjí větší tlak než předchozí metoda.[12] Můžete si představit, že hnětete těsto, stáčíte jej a vyvíjíte jemný tlak. Tato technika podporuje hlubší cirkulaci krve.[13]
  • Při této technice můžete zapojit dlaně, bříška prstů a dokonce i klouby v krátkých, kruhových pohybech.[14]
  • Pohyb by měl vycházet z pasu – vašeho středu těla – spíše než z ramenou. Díky tomuto pohybu se tolik neunavíte.
  • Promasírujte takto celá záda asi 2-5 minut. Můžete střídat první a druhou techniku, aby masáž nebyla tak jednotvárná.[15]
  • Při použití techniky petrissage se držte pouze mírného, až středního tlaku.
 5. 5
  Využijte techniku poklepávání. Tato technika je vlastně soubor opakujících se poklepávání na záda různými části ruky.[16] K použití této techniky můžete své dlaně sevřít do podoby pohárku, nechat je rovně, či dokonce mírně roztáhnout prsty a nebo na záda poklepávat hranou ruky.[17] Tyto pohyby mají stimulující a kompresivní účinek na tkáně.[18]
  • Vaše zápěstí by mělo být uvolněné a mírně ohnuté a měli byste používat rychlé, avšak ne tvrdé pohyb.[19] Díky uvolněnému zápěstí nebudete moci vyvinout příliš velký tlak..
  • Masírujte takto asi 2-3 minuty a nevynechte žádné místo z celé plochy zad.
 6. 6
  Použijte techniku nadzvedávání svalů. Pro tuto techniku sevřete dlaň tak, jako byste si představili krabí klepeto. Váš palec směřuje proti ukazováku. Vyviňte mírný tlak a třete a nadzvedávejte přitom lehce kůži. Střídejte ruce a představte si pohyb jako u stěrače předního okna.[20]
  • Promasírujte takto celá záda směrem odspodu nahoru asi 2-3x.
 7. 7
  Masáž od krku. Postavte se do čela masírovaného. Palce rukou si položte tak, kde končí krk a začínají záda. Roztáhněte palce a mírným tlakem masírujte směrem k bederní části. Netlačte však dolů, ale spíše směrem k nohám masírovaného. Střídejte tlak na jeden a poté na druhý palec a posouvejte se směrem k bokům masírovaného. Můžete používat delší, klouzavé tahy.
  • Masírujte svaly po obou stranách páteře, přes páteř nemasírujte. Pokud nemáte dostatečný trénink, mohli byste masírovanému masáží přes páteř ublížit nebo by mu to bylo minimálně nepříjemné.
 8. 8
  Kruťte. Vraťte se zpět k boku masírovaného. Jednou rukou uchopte vzdálenější bok masírovaného a a druhou nechte položenou na bližším boku. Použijte plynulý pohyb a jednou rukou tlačte směrem k sobě a druhou od sebe. Uprostřed zad by se vaše ruce měly sejít a zase rozejít. Masírujte takto směrem vzhůru, dokud se nedostanete do úrovně ramenou a poté se vraťte do bederní části. Tento postup zopakujte třikrát.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se mít s masírovaným neustálý kontakt alespoň jednou rukou, abyste zajistili plynulost masáže. Používejte plynulé pohyby, než abyste přestali a poté zase někde navázali.
 • Doporučte masírovanému, aby vstal pomalu. Po masáži je jednoduché zapomenout na to, jak uvolnění jste a mohla by se vám zatočit hlava nebo byste mohli i upadnout.
 • Každý má jiný práh vnímání tlaku. Pokud chcete zapojit hlubší pohyby a větší tlak, masírovaného se vždy zeptejte, jak se cítí a zda je mu to příjemné. Pokud při masáži zajedete hluboko a ucítíte, jak se svaly stahují, není to dobré. Pokud vám masírovaný řekne, že je mu masáž příjemná a nic ho nebolí, řekněte mu, aby se uvolnil a nebolely jej poté svaly. Nikdy na tělo příliš netlačte.
 • Pokud jste nikdy neabsolvovali masérský kurz, vyvíjejte při masáži pouze mírný tlak. Pokud vás masírování bav a berete jej vážně, podívejte se po akreditovaném institutu, kde si můžete masérský kurz udělat. I když se netoužíte stát certifikovaným masérem, můžete si vybrat z nabídky víkendových kurzů a zdokonalit se v bezpečných technikách masáže.
 • Až s masáží skončíte, můžete masírovaného zavinout do ručníku a jemně mu otřít záda, abyste jej zbavili přebytečného oleje. Olej by jinak mohl ušpinit oblečení.
 • Pokud tahy při masáži směřujete směrem k hlavě, používejte jemný tlak, pokud se posouváte dolů, můžete mírně přitlačit.
 • Pokud na masáž máte vyhrazený čas, sledujte hodinky.
 • Tělové mléko vám poslouží stejně dobře, jako masážní olej.
Reklama

Varování

 • Na páteř v žádném případě netlačte.
 • V bederní části zad také netlačte. V této části nejsou žebra, aby ochránila vnitřní orgány před tlakem vašich rukou.
 • Pokud má masírovaný na kůži oděrky, puchýře či jiná poranění, tuto oblast nemasírujte, abyste se vyhnuli infekci.
 • Na hlavu a krk používejte pouze lehký tlak. Pouze vyškolený masér smí použít větší tlak, aby neporanil tepny a žíly.
 • V některých případech může masáž zdravotní stav zhoršit. Pokud se chystáte na masáž, měli byste se poradit se svým lékařem, pokud máte následující zdravotní problémy:[21]
  • Hluboká žilní trombóza (krevní shluky zejména v žilách dolních končetin)
  • Poranění či poškození páteře, jako je například vyhřezlá ploténka
  • Poruchy krevní srážlivosti, užívání léků k ředění krve jako je Warfarin
  • Poraněné cévy
  • Kosti oslabené osteoporózou, nedávnou zlomeninou či rakovinou
  • Horečku
  • Jakýkoliv z těchto problémů v masírované oblasti: otevřená či hojící se rána, nádor, poškozené nervy, infekce či akutní zánět, zánět po léčbě ozářením
  • Těhotenství
  • Rakovina
  • Křehká kůže následkem diabetu či hojící se jizvy
  • Problémy se srdcem
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Masážní stůl, matraci, či podložku
 • Prostěradlo
 • Masážní či dětský olejíček
 • 3 ručníky
 • Malý polštář


O tomto wikiHow

Will Fuller
Spoluautorem článku je :
Certifikovaný terapeutický masér
Spoluautorem tohoto článku je Will Fuller, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 19 784 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 19 784 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama