Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Masáž uvolňuje svaly, stimuluje krevní oběh a zmírňuje emocionální stres. Je skvělé někomu v rychlosti namasírovat ramena, ale pokud chcete svému milovanému člověku připravit zážitek, na který nezapomene, je dobré si udělat dostatek času a připravit příjemné prostředí. Také byste se měli naučit správnou techniku. V tomto článku se dozvíte, jak někomu poskytnout skvělou masáž.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Správná technika

 1. 1
  Naučte se masírovat. Nejběžnějším typem masáže je švédská masáž, která zahrnuje čtyři základní typy doteků, které uvolňují svaly. [1] Masáž celého těla zahrnuje všechny čtyři tyto doteky:
  • Effleurage jsou jemné doteky, které uvolňují měkké svalstvo. Vaše ruce by při nich měly jemně přejíždět po povrchu těla.
  • Petrissage znamená mačkání a rolování svalů v rukou, což se hodí pro uvolnění svalového napětí.
  • Tření využívá hluboké pohyby a stejnoměrný tlak, aby se tkáně třely jedna o druhou a tělo se prokrvilo.
  • Tapotement je rytmické poklepávání stranami rukou.
 2. 2
  Zaměřte se na svaly, ne na kosti. Při masáži byste se měli zaměřit na svaly krku, ramen, zad, paží, nohou a chodidel. Jemnými doteky nahmatejte měkké svalové tkáně a potom je prohněťte rukama. Nikdy netlačte na kosti, zejména na páteř a na křížovou kost. Pokud si nejste jistí tím, zda tlačíte na kosti, nebo na sval, ověřte si to jemným dotekem a přejděte k další části těla.
 3. 3
  Tlačte, ale ne příliš silně. Prohněťte svaly prsty, dlaněmi a zápěstím. Vyvíjejte stále stejný tlak, abyste uvolnili svaly a zlepšili krevní oběh. Nevyužívejte váhu svého těla a netlačte na svaly příliš silně. Když budete tlačit moc silně, mohli byste masírovanému člověku způsobit bolest nebo zranění.
  • Když budete tlačit správně silně, měli byste pod rukou cítit, jak se sval uvolňuje a pohybuje. Masírovaná osoba může vydávat zvuky uvolnění, ale nemělo by ji to bolet. Pokud si bude stěžovat, musíte tlačit méně silně.
  • Někdy je těžké oběma rukama tlačit stejně silně, hlavně když už masírujete delší dobu a jste unavení. Zkuste místo rukou použít tenisový míček. Položte si míček na sval, který chcete masírovat a jemně s ním jezděte po těle.
 4. 4
  Masírujte pomalu. Ten, koho masírujete, by neměl mít pocit, že spěcháte. Když budete masírovat příliš rychle, masáž nebude tak uvolňující a účinná. Když budete masírovat pouze na povrchu svalů, nebudete schopni dosáhnout stejného účinku.
  • Používejte dlouhé a pomalé doteky, ne krátké hrubé doteky.
  • Rozdělte si čas, který masáži chcete věnovat, na všechny části těla, které budete masírovat. Pokud chcete masáži věnovat hodinu, masírujte deset minut krk, dvacet minut ramena a záda, deset minut paže, deset minut nohy a deset minut chodidla.
 5. 5
  Komunikujte s tím, koho masírujete. Ptejte se ho, které svaly má nejvíce napjaté a řekněte mu, aby vám dal vědět v případě, že ho masáž bude bolet, nebo mu bude nějak nepříjemná. Respektujte všechny jeho stížnosti a přání.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak provést masáž celého těla

 1. 1
  Začněte u krku a ramen. V této oblasti mají lidé často spoustu napětí a pokud nemáte čas na masáž celého těla, měli byste se zaměřit hlavně na ramena a krk. Použijte následující techniku:
  • Prsty chytněte strany krku a jemně zatlačte na svaly a šlachy. Prohněťte svaly palcem a ukazováčkem. Volnou rukou můžete masírovat také hlavu.
  • Opřete si prsty o ramena masírovaného člověka a položte si palce na svaly po stranách krku. Zmáčkněte ramena a zatlačte palci. Měli byste postupovat pomalu a stejnoměrně.
  • Můžete ramena masírovat i předloktím. Položte si předloktí na ramena masírovaného člověka a jemně s nimi pohybujte, abyste uvolnili svaly.
 2. 2
  Namasírujte záda. Postupujte směrem dolů od ramen na obou stranách těla a postupně masírujte všechny svaly. Až se dostanete k bedrům, promasírujte svaly prsty. Lidé, kteří každý den dlouho sedí, často trpí bolestí v této oblasti, takže byste se těmto svalům měli dostatečně věnovat.
  • Nikdy nesmíte tlačit na páteř a kosti na zádech. Zaměřte se pouze na svaly na obou stranách páteře.
  • Klekněte si vedle masírované osoby a namasírujte jí svaly na bedrech zápěstím. Prsty byste měli namířit pryč od těla. Položte si druhou ruku na první ruku a nakloňte se ke svalu. Několik minut ho masírujte a potom se přesuňte na druhou stranu.
 3. 3
  Namasírujte paže a nohy. Oběma rukama si chytněte paži masírované osoby, abyste ji obepínali. Důkladně svaly promasírujte rukama a prsty a postupujte směrem dolů k zápěstí. Stejný postup zopakujte i druhé ruky a potom se přesuňte k nohám. Začněte u stehen a masírujte svaly, dokud se nedostanete ke kotníkům.
 4. 4
  Namasírujte ruce a chodidla. Požádejte masírovanou osobu, aby se otočila na záda. Promasírujte jí ruce a zaměřte se na dlaně a všechny prsty. Stejným způsobem postupujte i u chodidel a dejte si pozor, abyste netlačili příliš silně na kosti.
  • Na chodidla tlačte jemně a stejnoměrně. Dejte si pozor, abyste masírovanou osobu nepolechtali, mohlo by to narušit pocit relaxace.
  • Ohněte masírované osobě ruce a nohy, abyste jí protáhly svaly.
 5. 5
  Zakončete masáží obličeje a hlavy. Klekněte si za hlavu masírované osoby a prsty jí prohmatejte krouživými pohyby spánky. Jemně promasírujte také čelo a tváře. Přiložte masírované osobě prsty k hlavě a masírujte ji stejnými pohyby, jaké používáte při mytí hlavy.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Vytvořte příjemné prostředí

 1. 1
  Vyberte si klidnou místnost. Při masáži je důležité zbavit se všech vnějších zdrojů rozptýlení. Hudba, zvuky zvenku a zvuky lidských hlasů mohou narušit relaxaci, která je při masáži velmi důležitá. Ložnice je pro masáž nejlepší, ale pokud máte v domě místnost, která se hodí ještě více, můžete ji použít.
  • Místnost by měla být čistá, neměl by v ní být nepořádek a masírovaný člověk by se v ní měl cítit příjemně a uvolněně. Pokud chcete masírovat v ložnici, nejprve ji ukliďte.
  • Vyberte si místnost, kde budete mít soukromí. Najděte si místnost, kde vás nebudou rušit děti, spolubydlící ani domácím zvířata. Pokud se můžete zamknout, udělejte to.
  • Zajistěte, aby v místnosti byla příjemná teplota, aby masírované osobě nebyla ani zima, ani horko.
 2. 2
  Připravte si místo, kde budete provádět masáž. Profesionální maséři používají masážní stoly, ale bude vám stačit jakýkoli rovný a pohodlný povrch. Můžete použít postel, podlahu, nebo třeba jídelní stůl, ale musíte si být jistí tím, že unese váhu masírované osoby.
  • Rozložte na místo masáže čisté povlečení. Pokud masírujete někoho, komu bývá často zima, můžete použít také deku. Povrch by měl být rovný a jemný, aby se na něm masírované osobě dobře leželo, ale neměl by být příliš měkký.
  • Nachystejte si malý polštář, o který si masírovaná osoba bude moci opřít hlavu.
 3. 3
  Připravte si všechno, co budete při masáži potřebovat. Pro základní masáž budete potřebovat pouze ruce. Můžete si ale nachystat věci, které vám umožní dosáhnout účinnější a příjemnější masáže. Připravte si následující:
  • Masážní olej. Naneste si na ruce masážní olej, aby vám dobře klouzaly po kůži masírované osoby. Předejdete tak poškrábání a podráždění.
   • Můžete si koupit speciální masážní oleje, ale klidně použijte mandlový olej, kokosový olej, nebo jiný druh kosmetického oleje.
   • Můžete si vyrobit vlastní masážní olej z kokosového oleje a několika kapek esenciálního oleje. Použijte například levandulový, který podporuje uvolnění.
  • Nachystejte si také čisté ručníky. Pokud chcete používat olej nebo krém, je dobré připravit si několik čistých ručníků, abyste si mohli otřít ruce. Můžete jimi také přikrýt části těla, které zrovna nemasírujete, aby masírované osobě nebyla zima.
 4. 4
  Osvětlení a hudba. Osvětlení v místnosti by mělo být jemné, ale neměli byste zhasínat úplně, aby masírovaná osoba neusínala. Zhasněte velká světla a pokud svítí slunce, zatáhněte žaluzie. Můžete zapálit několik svíček a pustit nějakou příjemnou hudbu.
 5. 5
  Zajistěte masírované osobě pohodlí. Řekněte jí, aby si lehla na stůl nebo na postel. Je jen na vás, zda masírovaná osoba bude chtít zůstat oblečená. Pokud bude chtít mít oblečení, mělo by být lehké a volné, abyste přes něj mohli provést masáž.
  • Požádejte masírovanou osobu, aby si lehla na postel nebo na stůl.
  • Můžete na několik minut odejít, aby se masírovaná osoba mohla uklidnit a uvolnit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se toho chcete naučit více, objednejte se na profesionální masáž a ptejte se terapeuta na vše, co vás zajímá.
Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že v případě masírované osoby nejsou žádné kontraindikace (kožní vyrážka atd.).
Reklama

O tomto wikiHow

Marty Morales
Spoluautorem článku je :
Profesionální masážní terapeut
Tento článek spoluautorem článku je Marty Morales. Marty Morales je profesionální masážní terapeut a zakladatel a majitel Morales Method, služby poskytující manuální terapie a péči o tělo se sídlem v San Francisco Bay Area a v Los Angeles v Kalifornii. Marty má více než 16 let zkušeností jako masážní terapeut a více než 13 let zkušenost se vzděláváním dalších masérů o osvědčených postupech pro masážní terapii. Marty má za sebou více než 10 000 hodin soukromé praxe a je držitelem certifikátu Certified Advanced Rolfer and Rolf Movement Practitioner, CMT. Má MBA v oboru finance na Loyola Marymount University v Los Angeles. Tento článek byl zobrazen 4 760 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 4 760 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama