Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se vám podaří někoho udělat šťastným, budete z toho mít úžasný pocit. Když někomu zlepšíte den, ať už půjde o vašeho kamaráda, nebo třeba jen o číšníka v restauraci, zlepšíte si karmu a budete i vy mít lepší den. Pokud chcete někoho udělat šťastným, musíte být upřímní, otevření a ochotní se trochu snažit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak udělat radost příteli

 1. 1
  Emocionálně své přátele podporujte. Všichni chtějí, aby je někdo miloval a vážil si jich. Podporujte své přátele v tom, co rádi dělají, i když budete jediní. Najděte si způsob, jak jim sdělit, co pro vás znamenají, třeba i nenápadně. Zajímejte se o ně a mějte s nimi soucit. Když svým přátelům budete k dispozici kdykoli, budete na nejlepší cestě k tomu, abyste je udělali šťastnými.
  • Dalším způsobem, jak emocionálně podporovat své přátele, je pomoci jim, když se budou chovat sebedestruktivně. Pokud je některý z vašich přátel ve špatném vztahu, nesprávně se rozhoduje, nebo marní svůj talent, zkuste si o tom s ním jemně promluvit. Je na něm, zda vás vyslechne, ale je na vás si udělat čas a být k němu upřímní.
 2. 2
  Zlepšujte přátelům náladu, když se budou cítit špatně. Usmívejte se na ně a pokud spolu máte vřelý vztah, obejměte je. Podnikejte společně zábavné věci a chovejte se někdy jako děti, i když jste na to už „příliš staří.“ Tvořte společně různé projekty, natáčejte videa a dávejte si dárky.
  • Někdy nepomůže se chovat hloupě a snažit se toho druhého rozesmát, ale vždy to stojí za pokus. Vaši přátele jistě ocení, že se snažíte je za každou cenu povzbudit.
  • Pokud je některý z vašich přátel skutečně smutný, nejlepší je být mu nablízku a nechat ho se vyplakat. Netlačte na sebe a nesnažte se za každou cenu vymyslet něco zábavného. V některých situacích to není příliš vhodné.
  • Někdy se stane, že bude kamarád ve špatné náladě i po tom, co si s ním promluvíte, nabídnete mu rameno k vyplakání a obejmete ho. U některých lidí pomůže být smutný z toho, že jsou smutní oni. Pokud jsou empatičtí, bude je trápit, že jste smutní a budou se to snažit napravit. Díky tomu se většinou nálada spraví i jim.
 3. 3
  Naučte se naslouchat. Snadným způsobem, jak zajistit, aby se vaši přátelé cítili dobře, je vyslechnout je. Snažte se pochopit jejich myšlení a vcítit se do nich. Ptejte se jich na smysluplné věci, nepřerušujte je, když mluví a když něčemu nebudete rozumět, zeptejte se. Možná máte nějakého kamaráda, který má pocit, že mu ostatní nevěnují dost pozornosti a uděláte mu radost, když ho budete pozorně poslouchat.
  • Natočte se směrem ke svému kamarádovi, udržujte s ním oční kontakt a neraďte mu, pokud si o to neřekne. Dejte mu najevo, že mu věnujete veškerou pozornost a že mu chcete pomoci, ne ho odsuzovat.
  • Když si budete povídat s kamarádem, odložte telefon a věnujte mu veškerou svoji pozornost.
 4. 4
  Dávejte kamarádům promyšlené dárky. Zamyslete se nad tím, jaký dárek by se danému člověku hodil. Čím více nad tím budete přemýšlet, tím lepší dárek se vám podaří vybrat. Kupte kamarádovi něco, co opravdu chce nebo potřebuje – ne jen něco náhodného. Můžete sehnat album nějaké kapely, kterou má rád, nebo třeba první vydání jeho oblíbené knihy. Snažte se vymyslet něco jedinečného a uvidíte, že tím svého kamaráda uděláte šťastným.
  • Promyšlený dárek k narozeninám nebo k Vánocům kamarádovi jistě udělá radost, ale někdy není nic lepšího, než dostat zajímavý dárek jen tak.
 5. 5
  Zavolejte nějakému kamarádovi jen tak. Dalším způsobem, jak potěšit kamaráda, je zavolat mu jen abyste ho pozdravili. Takové malé gesto mu pravděpodobně udělá radost na celý zbytek dne a připomene mu, že vám na něm záleží a zajímá vás, jak se má. Zavolejte někomu hned jak budete mít chvilku čas a zeptejte se ho, jak se má v práci nebo ve škole a co dělá jeho rodina. Ptejte se ho na jeho život a neočekávejte, že se bude i on ptát na vás. [1]
  • Lidé si nevolají tak často, jako v minulosti. Měli byste se pokusit někomu udělat radost tím, že mu zavoláte, aniž byste po něm něco chtěli.
  • Pokud víte, že má váš kamarád celý týden spoustu práce, nebo například nastoupil do nového zaměstnání, zavolejte mu a zeptejte se, jak to jde. Uděláte mu tím ještě větší radost.
  • Pamatujte, že váš přítel se vám může otevřít více prostřednictvím telefonního hovoru než prostřednictvím textové zprávy.
 6. 6
  Pomozte někomu jen tak. Dalším způsobem, jak udělat nějakého kamaráda šťastnějším, je nabídnout mu pomoc. Neznamená to, že musíte dělat něco příliš intenzivního, nebo že mu musíte pomáhat v těžkých dobách. Pokud má váš kamarád například spoustu práce, doneste mu do práce oběd, nebo mu vyvenčete psa. Můžete ho někam svézt, když bude mít auto v servisu, nebo mu pomoci poskládat nábytek koupený v IKEA, který mu už týdny leží doma. Když kamarádovi nabídnete pomoc, uděláte mu tím velkou radost.
  • Někteří přátelé si neradi říkají o pomoc i když ji potřebují. Snažte se vycítit, zda někdo bude potřebovat vaši pomoc a nabídněte se.
  • Buďte všímaví. Sledujte své přátele a všímejte si toho, co potřebují. Možná by si váš kamarád dal ledovou kávu, ale stydí se si o ni říct.
 7. 7
  Posílejte svým kamarádům děkovná přání. Když někomu pošlete děkovné přání, nebo dopis, zaručeně mu vykouzlíte úsměv na tváři. Možná máte pocit, že se děkovné dopisy hodí pouze pro starší lidi a učitele, ale když se nad tím zamyslíte a pošlete nějaký svému kamarádovi, dáte mu tím najevo, že si ho vážíte a uděláte ho šťastnějším. Nemusíte mu děkovat za nic konkrétního, stačí poděkovat za to, že je skvělým přítelem a že vás vždy vyslechne.
  • Nechejte svému kamarádovi vzkaz za dveřmi, ve schránce, nebo mu ho vložte třeba do rozečtené knihy. Když to pro něho bude překvapení, bude z toho mít ještě větší radost.
 8. 8
  Řekněte o některém z kamarádů něco hezkého. Můžete nějakému kamarádovi udělat radost také tím, že ho budete před ostatními lidmi chválit. Místo abyste ho pomlouvali a říkali o něm zlé věci, šiřte pozitivní drby a mluvte o něm hezky. Pochvalte mu módní vkus, jeho talent pro hru na kytaru nebo něco jiného. Až se to doslechne, bude z toho mít velkou radost. Nebojte se – stejně jako negativní drby se i tyto pozitivní věci k vašemu kamarádovi zaručeně donesou. [2]
  • Když řeknete o nějakém kamarádovi něco hezkého za jeho zády, bude mít chuť vám to oplatit a také o vás bude říkat pozitivní věci.
 9. 9
  Upečte něco. Když upečete přátelům něco dobrého, uděláte jim zaručeně radost. Upečte například čokoládové sušenky, banánový chléb, jablečný dort, nebo nějakou jinou dobrotu, kterou svým přátelům rozhodně uděláte radost. Můžete kamarádovi nechat něco dobrého třeba za dveřmi, nebo mu něco donést do práce.
  • Pokud nevíte, jaké dezerty má váš kamarád rád, zeptejte se jeho rodiny nebo ostatních přátel.
  • Když kamarádovi upečete narozeninový dort, rozhodně ho potěšíte.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak udělat radost rodičům

 1. 1
  Buďte důvěryhodní. Když budete dodržovat své sliby, budou z vás mít rodiče mnohem větší radost. Upřímnost by u vás měla být na prvním místě. Každá lež bude vašim rodičům připadat jako velká zrada. Pokud chcete, aby z vás vaši rodiče měli radost, nikdy byste neměli zneužívat jejich důvěry.
  • Vaši rodiče mají jistě strach z toho, že k nim nejste upřímní. To nejlepší, co můžete udělat, je ukázat jim, že se nemají čeho bát a že jim říkáte vždy pravdu.
  • Když budou mít vaši rodiče pocit, že máte upřímný a otevřený vztah a nic před nimi netajíte, budou skutečně šťastní.
 2. 2
  Travte s rodiči dost času. Dejte jim najevo, že vám na nich záleží a že s nimi rádi trávíte čas. Nebude vás to nic stát – začněte tím, že vypnete televizi a budete si povídat. Můžete s nimi zajít na oběd, nebo třeba na bowling. Nemusíte s rodinou trávit čas nudně. Můžete si najít činnosti, které vás budou bavit. Zajděte si do nové restaurace, nebo hrajte společenské hry. Vaši rodiče s vámi budou chtít trávit co nejvíce času a když jim to umožníte, uděláte jim velkou radost.
  • Místo abyste si zavírali dveře od svého pokoje, nechejte je otevřené a dejte svým rodičům najevo, že s nimi chcete trávit čas.
  • Vyberte si jeden večer v týdnu a travte ho se svojí rodinou. Když do svého života zařadíte trochu rodinných aktivit, vaši rodiče budou mnohem šťastnější.
  • Klíčem je dávat najevo, že si to skutečně užíváte a neděláte to jen proto, že se to od vás očekává.
 3. 3
  Dejte svým rodičům najevo, že si jich vážíte. Lichoťte jim a často jim říkejte, že je máte rádi. Neberte svoji rodinu jako samozřejmost a buďte vděční za vše, co pro vás dělá. Každý den rodičům poděkujte a dejte jim najevo, že byste bez nich nebyli nic. Uděláte jim tím radost a ukážete jim, že si jich skutečně vážíte.
  • Přiznejme si to – mnoho lidí bere své rodiče jako samozřejmost. Měli byste se tomu vyhnout a snažit se jim dávat stále najevo, že si jich vážíte.
  • Uvědomte si, že vaši rodiče nejsou pouze rodiči, jsou to lidé s vlastními sny a touhami. Nemají povinnost se o vás starat. Vybrali si to sami a vy byste za to měli být vděční.
 4. 4
  Buďte sami šťastní. Pokud chcete svým rodičům udělat radost, měli byste být šťastní, ať už to pro vás znamená najít lásku, mít dobrou práci, nebo se věnovat koníčkům, které vás baví. Studie prokázaly, že rodičům na štěstí jejich dětí záleží celý život, takže byste se měli snažit pracovat na svém štěstí. Když ho najdete, uděláte radost i svým rodičům. [3]
  • Je snadné si rodičům stěžovat na vše, co vás v životě tráví. Měli byste jim ale volat i když vás něco potěší. Je důležité být upřímní, ale neuškodí mluvit i o pozitivních věcech.
 5. 5
  Pomáhejte doma. Pokud chcete své rodiče potěšit, měli byste jim doma co nejvíce pomáhat. Neznamená to, že byste měli dělat všechny své domácí práce, ale měli byste dělat i to, co se od vás neočekává – vyperte prádlo, utřete doma prach, nebo vyluxujte, když budou vaši rodiče pryč. Uvidíte, že si vaší snahy budou vážit a budou z vás mít velkou radost.
  • Můžete tím své rodiče potěšit třeba když budou mít moc práce a nebudou mít sílu se věnovat ještě úklidu.
  • Nemusíte upozorňovat na to, co jste udělali. Vaši rodiče si vaší práce všimnou a budou z ní mít radost.
 6. 6
  Něco dobrého jim uvařte. Můžete své rodiče překvapit i dobrým domácím jídlem. Nemusíte vymýšlet nic složitého. Uvařte třeba těstoviny, nebo salát s kuřecím masem. Důležité je, že jste rodičům pomohli a ušetřili jste jim čas, který by strávili vařením pro vás.
  • Překvapte rodiče v den, kdy jsou zvyklí vařit oni. Když přijdou z práce domů a budou mít nachystanou večeři, udělá jim to velkou radost. Když po jídle ještě pomůžete uklidit, získáte body navíc!
 7. 7
  Projevujte rodičům lásku. Když se budete ke svým rodičům chovat hezky, uděláte je šťastnějšími. Obejměte je, když se uvidíte, dejte jim pusu na tvář, nebo jim řekněte, jak moc je máte rádi. Možná jste ve věku, kdy není moderní si s rodiči projevovat lásku, ale měli byste to překonat a dávat jim náklonnost najevo.
  • Než půjdete do školy, obejměte své rodiče a dejte jim pusu. Uvidíte, že budou mít velkou radost.
  • Když rodiče přijdou odpoledne domů, neměli byste je jen pozdravit ze svého pokoje. Přijďte za nimi, obejměte je a zeptejte se, jak se měli.
 8. 8
  Buďte hodní na své sourozence. Pokud chcete, aby byli vaši rodiče šťastní, měli byste se chovat hezky ke svým sourozencům. Buďte na své bratry a sestry hodní a ukažte svým rodičům, že spolu umíte vycházet. Pokud jste starší sourozenec, převezměte na sebe zodpovědnost za mladšího sourozence a udělejte rodičům radost tím, že budou mít o starost méně.
  • Pokud sourozenec potřebuje pomoci s domácím úkolem, nabídněte rodičům, že mu pomůžete vy.
  • Pokud jste mladší sourozenec vy, chovejte se hezky ke svým starším sourozencům a nevyvolávejte žádné hádky.
 9. 9
  Ozvěte se rodičům jen tak. Vaši rodiče jsou zvyklí, že jim voláte, když něco potřebujete, nebo když se chcete na něco zeptat. Pokud jim chcete udělat radost, měli byste jim čas od času zavolat jen tak a zeptat se, jak se mají. Budou mít radost, že vám na nich záleží a že jste si udělali čas na to, abyste se jim ozvali jen tak a ne proto, že byste něco potřebovali.
  • Pokud máte perný den, napište rodičům alespoň SMS zprávu. Uvidíte, že jim tím uděláte velkou radost.
  • Pokud máte spoustu práce, pošlete rodičům email a zeptejte se, jak se mají. Určitě jim zlepšíte náladu na celý den.
  • Můžete jim také poslat odkaz na karikaturu nebo vtipné video, které jim rozjasní den.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak udělat radost cizím lidem a známým

 1. 1
  Dělejte náhodné dobré skutky. Zavolejte nebo napište někomu a řekněte mu, že jste si na něho vzpomněli. Pošlete někomu ručně napsaný dopis, nebo nějakou zajímavou či vtipnou fotku. Obyčejnou poštu dnes využívá tak málo lidí, že tím jistě každému uděláte radost. Doneste někomu květinu, pomozte mu s těžkým nákupem, nebo mu nabídněte, že mu například pomůžete se stěhováním.
  • Když budete na lidi hodní jen tak, zlepšíte si karmu a budete mít sami dobrou náladu.
  • Rozhlédněte se kolem sebe. Když uvidíte někoho, komu by se hodil úsměv, věnujte mu svoji pozornost. Jen si dejte pozor, abyste ho neobtěžovali.
 2. 2
  Rozesmějte někoho. Smích uvolňuje napětí a je úžasně nakažlivý. Zkuste si zavtipkovat s prodavačem v obchodě, nebo s někým ve frontě na nádraží. Když najdete něco vtipného na internetu, pošlete to někomu. Nejdůležitější je nebrat se příliš vážně a ukázat, že jste ochotní udělat vše pro to, abyste ostatním lidem vykouzlili úsměv na tváři.
  • Lidé se zdaleka nesmějí tak často, jak by mohli. Když se vám podaří někoho upřímně rozesmát, zaručeně mu tím zlepšíte náladu.
  • Můžete také někomu jen tak donést utrženou pampelišku, nebo třeba jen kus trávy a rozesmát ho tím, že řeknete: „Tento plevel jsem natrhal jen pro tebe!“
 3. 3
  Dívejte se lidem do očí a zdravte je. Jde o snadný způsob, jak někomu udělat radost. Když se lidem budete dívat do očí, budou mít pocit, že si jich vážíte. Když je budete s úsměvem zdravit, zlepšíte jim náladu. Nikdy nevíte, s kým se ostatní lidé potýkají. Když je pozdravíte a věnujete jim svoji pozornost, možná jim dodáte pocit štěstí, který zrovna potřebují.
  • Možná budete jediný, kdo se na toho člověka ten den usměje. Uvědomte si, jakou máte moc dělat lidem radost.
 4. 4
  Darujte své věci. Dalším způsobem, jak někoho potěšit, je darovat oblečení, nádobí a další věci, které už nepotřebujete lidem, kteří je potřebují. Neumíte si ani představit, jak vaše staré oblečení nebo talíře pomohou lidem, kteří nemají peníze na nové věci. Když darujete své věci například charitě, rozhodně vykouzlíte lidem úsměv na rtech, i když u toho nebudete osobně.
  • Pokud máte doma spoustu věcí, které už dlouho nenosíte, měli byste je darovat lidem, kterým se budou hodit.
  • Je snadné mít sentimentální vztah ke starým věcem, které již nepoužíváte, ale zamyslete se nad tím, kolik radosti by mohly přinést někomu jinému.
 5. 5
  Lichoťte lidem. Můžete lidem zlepšit náladu i tím, že jim zalichotíte. Když budou vaše komplimenty upřímné a laskavé, rozhodně jimi lidem uděláte radost. Stačí jen někomu říct, že se vám líbí například jeho kabát nebo jeho účes. Když se nebudete chovat nepatřičně a neuvedete toho člověka do rozpaků, i jedinou lichotkou mu rozhodně zlepšíte celý den.
  • Nechvalte postavu lidem, které neznáte. Raději se držte lichotek o oblečení, špercích a dalších věcech, abyste cizí lidi neuváděli zbytečně do rozpaků.
  • Podívejte se tomu člověku do očí a řekněte například: „Moc se mi líbí váš svetr.“ Nedělejte z toho žádnou vědu a nesnažte se říct to co nejdokonaleji.
 6. 6
  Šiřte pozitivní energii. Dalším způsobem, jak někomu zlepšit náladu, je být šťastný a rozdávat lidem pozitivní energii a radost.
  • Mějte na tváři stále úsměv, mluvte o věcech, které máte rádi, pozitivně komentujte své okolí a snažte se zajistit, aby se ostatní lidé cítili skvěle. Radost je nakažlivá a když budete lidem rozdávat štěstí a pozitivní energii, brzy jim zlepšíte náladu. I pokud nejste zrovna pozitivní člověk, měli byste se snažit více se usmívat a dělat ostatním lidem radost. [4]
  • Když se přistihnete, jak říkáte něco negativního, snažte se to vyrovnat dvěma pozitivními komentáři.
 7. 7
  Pomozte někomu, kdo nese něco těžkého. Bez problémů můžete udělat radost i cizímu člověku – stačí, když mu pomůžete odnést něco těžkého. Můžete pomoci starší dámě s nákupem do auta, nebo zaměstnanci zásilkové společnosti, který vám do firmy veze těžké zásilky. Uděláte mu rozhodně velkou radost. Pokud se některý z vašich sousedů stěhuje, nebo potřebuje odnést něco těžkého, nabídněte mu pomoc.
  • Když uděláte něco takového, uděláte toho člověka šťastnějším, protože mu usnadníte život.
  • Neměli byste se samozřejmě pouštět do žádných nebezpečných situací. Pomáhejte lidem na veřejnosti a na bezpečných místech.
 8. 8
  Sdílejte něco pozitivního na Facebooku. V poslední době lidé využívají Facebook jen k tomu, aby si stěžovali na vše, co jim otravuje život, nebo aby sdíleli depresivní články o tom, jak se celý svět hroutí. Někdy je to sice pravda, ale měli bychom proti tomu bojovat. Sdílejte něco vtipného, nebo nějakou pozitivní zprávu z novin. Najděte si cokoli, co by lidi mohlo rozesmát. Uděláte tím radost spoustě lidí, aniž byste si to vůbec uvědomili. [5]
  • Samozřejmě se na světě každý den děje spousta hrozných věcí, ale tyto zprávy můžete přenechat ostatním lidem na Facebooku. Sdílejte raději pozitivní zprávy a snažte se rozdávat lidem radost.
  Reklama

Tipy

 • Překvapte někoho jen tak bez zjevného důvodu.
 • Dejte někomu najevo, že se s ním cítíte dobře. Můžete kamarádovi říct, že vám chyběl, že s ním rádi trávíte čas atd. Ten druhý jistě ocení, že si ho někdo váží. *Říkejte lidem hezké věci. Uděláte jim tím radost a dáte najevo, že si jich ceníte.
 • Buďte šťastní. Když budete sami se sebou spokojení, budete ostatním lidem ukazovat, jak na to. Pomůžete jim zbavit se jejich smutku, dosáhnout svých cílů a užívat si života.
 • Lidem snadno uděláte radost tím, že je rozesmějete a projevíte svoji laskavost. *Každý rád tráví čas s těmi, se kterými se cítí dobře. Zahrajte s s kamarády nějakou vaši oblíbenou hru a snažte se jim zlepšit náladu.
 • Pokud kamarád nechce mluvit o tom, co ho trápí, nesnažte se ho k tomu donutit. Mluvte o něčem jiném, například se ho zeptejte, co bude dělat o víkendu.
 • Zajděte si s kamarády do kina, nebo si uvařte večeři a pusťte si nějaký film doma.
 • Pouhé objetí, úsměv, nebo lichotka, mohou lidem zlepšit celý den. Pokud se vám nechce dělat nic složitějšího, zkuste jednu z těchto jednoduchých věcí.
 • Obětujte svůj čas a postarejte se o kamaráda, který je smutný, nebo v depresi.
 • Dejte svým blízkým najevo, že jim budete vždy k dispozici.
 • Smějte se vtipům ostatních lidí. Je velmi nepříjemné, když ve skupině lidí řeknete vtip a nikdo se nesměje. Zkuste se tedy alespoň usmát.
 • Zajděte navštívit kamaráda, který je smutný. Neměli byste za ním ale chodit v době, kdy na vás nebude mít čas.
 • Dělejte společně něco, při čem se zapotíte. Fotbal, basketbal, běh, tanec, bowling, úklid garáže atd. mu jistě spraví náladu.
 • Napište kamarádovi dopis.
 • Vezměte kamaráda do ZOO a jděte se podívat na zvířata.
Reklama

Varování

 • Když to budete přehánět, mohli byste toho druhého uvést do rozpaků.
 • Nebuďte pro ostatní lidi berličkou. Když na vás někdo bude závislý a bude se cítit dobře pouze díky vám, váš vztah nebude zdravý a v podstatě tomu druhému spíše uškodíte.
 • Pokud je váš kamarád smutný kvůli nějakému člověku, nepomlouvejte ho. Pouze byste tím podpořili negativní pocity vašeho kamaráda.
 • Nikdy na nikoho nekřičte.
 • Pokud chce být kamarád o samotě, dopřejte mu čas, ale dejte mu najevo, že ho rádi vyslechnete kdykoli bude chtít.
 • Dejte si pozor, abyste se ke kamarádovi nechovali povýšeně nebo blahosklonně.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 89 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 270 krát
Stránka byla zobrazena 18 270 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama