Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každého čas od času štvou jeho kolegové, ale pokud pracujete s někým, kdo je neustále neschopný, představuje riziko pro vás a ostatní kolegy, neustále porušuje pracovní morálku a chová se nepřístojně, je pravděpodobně na čase s tím něco udělat. Tento článek vám ukáže, jak se s touto nepříjemnou situací vypořádat.

Část 1
Část 1 ze 3:

Začněte situaci řešit

 1. 1
  Ujistěte se, že máte legitimní důvod požadovat vyhazov. To, že někoho nemáte rádi, není dostatečný důvod k tomu, abyste požadovali jeho propuštění. Pamatujte si, že i když spolu nevycházíte, pokud dělá svoji práci dobře, neměli byste se pokoušet zajistit jeho propuštění. Zamyslete se nad tím, zda chcete být skutečně zodpovědní za to, že se tento člověk ocitne bez práce a jeho rodina bez prostředků. Zde jsou případy, kdy byste situaci měli řešit:
  • Kolega vám brání ve výkonu práce
  • Kolega brání ve výkonu práce jinému kolegovi
  • Kolega nedodržuje pracovní morálku, je líný nebo odmítá spolupracovat
  • Kolega podvádí nebo připravuje společnost o peníze
  • Kolega vás nebo jiného kolegu sexuálně, fyzicky nebo slovně napadá
 2. 2
  Sežeňte si podporu. Vaše argumenty dopadnou na úrodnější půdu, když budete mít podporu ostatních kolegů. Zeptejte se svých spolupracovníků, zda si o problémovém kolegovi myslí to samé, co vy.
  • Jděte na to diplomaticky. Snažte se o nikom nešířit drby a nepokoušejte se lstivě přesvědčit kolegy, aby byli na vaší straně. Ptejte se jich na otázky jako „co si myslíš o tom novém účetním?“, „je zajímavé poslouchat, jak Honza jedná s klienty po telefonu“ nebo „nevšiml sis, kdy přišel Honza do práce?“
  • Pokud zjistíte, že s vašimi stížnostmi souhlasí jeden nebo více dalších kolegů, zeptejte se jich, zda by byli ochotní se podílet na formální stížnosti.
 3. 3
  Bedlivě problémového kolegu sledujte. Všímejte si jeho pracovních zvyků a chování, abyste shromáždili dostatek důkazů pro podání formální stížnosti. Všechno si pečlivě zapisujte. Všímejte si všech jeho prohřešků a dokumentujte je.
  • Zapisujte si data, časy, místa, detailní popisy incidentů a také svědky, kteří se jich účastnili, aby vaše argumenty měly větší váhu. Snadnější to bude, pokud s problémovým kolegou pracujete na jedné směně a jste mu při práci nablízku.
  • Snažte se dělat rozdíly mezi vážnými prohřešky, které ovlivňují celý pracovní kolektiv a menšími problémy. Když po sobě někdo neuklidí kávovar, není to takový problém, jako když se do práce dostaví pod vlivem alkoholu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak napsat formální stížnost

 1. 1
  Domluvte si schůzku se svým nadřízeným. Rozhodněte se, kdo je nejvhodnější osoba pro řešení tohoto problému a setkejte se s ní, pokud možno osobně.
  • Vezměte si s sebou všechny své psané poznámky a přiveďte také kolegy, kteří se chtějí na stížnosti podílet.
  • Požádejte nadřízeného, aby vaše stížnost zůstala anonymní. Vyhnete se tak tomu, že byste si problémového kolegu znepřátelili.
  • Vyhněte se posílání stížností emailem. Nadřízení to mohou snadno ignorovat a také to není tak formální, jako osobní schůzka. Navíc budete mít důkaz o své stížnosti, od které byste se po jejím podání měli raději distancovat.
 2. 2
  Naplánujte si, co řeknete. Promyslete si do detailů to, co chcete svým nadřízeným říci a sdělujte jim to klidným hlasem. Když budete mluvit naštvaně a frustrovaně, váš šéf si může myslet, že jde jen o nějaký osobní problém mezi vámi a problémovým kolegou a mohli byste z toho mít potíže nakonec jen vy.
  • Poukažte také na dobré vlastnosti tohoto kolegy. Řekněte například, že ho máte rádi, protože je s ním legrace a že není zlý, ale že máte starosti o blaho společnosti.
  • Neříkejte šéfovi přímo, že by měl kolegu propustit. Pokud se vás nadřízený zeptá, co by měl podle vás udělat, klidně dejte najevo svůj názor, ale uvědomte si, že toto rozhodnutí není na vás.
 3. 3
  Nechejte nadřízené, aby tento problém vyřešili. Po podání formální stížnosti už není vaše starost, jak se to celé vyvine a nemusíte problémového kolegu už ani bedlivě sledovat. Vraťte se ke své vlastní práci a ke svému životu a snažte se držet si od tohoto kolegy co největší odstup.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Nepřímé strategie

 1. 1
  Vytvářejte situace, které způsobí problémovému kolegovi potíže při práci. Než se uchýlíte k přímé sabotáži, zkuste to udělat tak, aby se kolega sabotoval sám.
  • Pokud například tento kolega chodí stále pozdě do práce, pozvěte ho v pracovním týdnu večer na skleničku a protáhněte to. Můžete mu na následující ráno domluvit schůzku s vedoucím a ráno se objevit v práci svěží a připravení a předstírat, že nechápete, proč tam kolega ještě není.
  • Pokud váš kolega nadává před klienty, pozvěte do práce svého věřícího dědečka a jeho přátele a proveďte je tak, aby vašeho kolegu slyšeli mluvit sprostě. Potom si ani nemusíte sami stěžovat – návštěvníci to udělají rádi za vás. [1]
 2. 2
  Zkuste vymyslet něco důmyslného. Někdy se někoho jednoduše chcete zbavit. Dobře se zamyslete a buďte velmi opatrní. Pokud chcete s lidmi manipulovat a zajistit někomu vyhazov, mohli byste se při nedostatečné opatrnosti chytit do vlastní pasti.
  • Objednejte nějaké produkty ze sexshopu pro vašeho kolegu na adresu vaší společnosti a zanechejte dodávkové společnosti tak vágní údaje, aby si ho doručovatel musel najít. Čím úchylnější věci to budou, tím lépe.
  • Sedněte si k počítači vašeho kolegy a zašlete z něho nějaké nevhodné emaily vašemu šéfovi.
  • Změňte mu pozadí plochy počítače na nějaký porno obrázek. Řekněte svému šéfovi, že se s ním chcete sekat někde v blízkosti kolegova počítače a uvidíte, jak to dopadne.
 3. 3
  Pomozte mu. Vaší první reakcí možná bude pokus zajistit mu vyhazov, ale pro vás bude výhodná jakákoli situace, při které kolega opustí pracoviště. Můžete ho například doporučit na povýšení nebo na jinou pracovní pozici, kterou by si sám přál. Můžete se také pokusit ho přesvědčit, že pro něho tato práce není vhodná a přimět ho k tomu, aby sám podal výpověď. Když si bude myslet, že jednáte v jeho nejlepším zájmu, nebude se na vás zlobit.
  Reklama

Tipy

 • Pokud s kolegou nevycházíte, snažte se vyhýbat se společné spolupráci, nebo zažádejte o to, abyste nemuseli pracovat v těsné blízkosti. Budete se tak schopni vyhnout nepříjemným setkáním a nebudete ani muset nikomu zařizovat vyhazov.
Reklama

Varování

 • Pokud vás kolega šikanuje nebo obtěžuje, nahlaste toto chování okamžitě vašemu nadřízenému. Pokud vás někdo takto trápí, zaslouží si disciplinární řízení a vyhazov.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 805 krát
Kategorie: Svět práce
Stránka byla zobrazena 11 805 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama