Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete na rukávu bundy hrdě představit své oblíbené kapely, nebo se na batohu pochlubit nově získanými táborovými dovednostmi? Nažehlovací záplaty vám skvěle umožní projevit vlastní individualitu - a zároveň zakryjí poničenou nebo potrhanou látku oblečení a doplňků. Naučte se, jak připravit látku pro nažehlení záplaty, jak záplatu nažehlit a jak zajistit, aby i po vyprání zůstala na svém místě.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava na nažehlení záplaty

 1. 1
  Zjistěte, s jakým typem záplaty budete pracovat. Některé záplaty mají na rubu lepidlo, rub jiných tvoří ale jen látka. Prohlédněte si záplatu, ať víte, zda budete potřebovat ještě další materiál.
  • Ozdobné vyšívané látkové záplaty jsou většinou silné a tuhé a zadní strana je potažena vrstvou, co vypadá jako plastové lepidlo. Můžete je použít na zakrytí potrhané nebo zabarvené látky.
  • Záplaty na nažehlovací fólii jsou obtisky potažené vrstvou speciálního matného papíru. Tyto záplaty potrhanou látku pohromadě neudrží a pokud látka, na kterou je nažehlíte, není bílá, může pod záplatou trochu prosvítat.
  • Záplaty, které mají na rubu pouze látku, můžete nažehlit pomocí zažehlovacího vlizelínu.
  • Záplaty určené k splynutí s původní látkou a zakrytí děr nebo skvrn jsou často zezadu opatřené papírem, který odstraníte těsně před nanesením záplaty.
  • Pokud nenajdete žádnou záplatu, která by se vám líbila, zkuste si navrhnout vlastní.
 2. 2
  Prohlédněte si látku svého oblečení nebo doplňku. Nejlepší základ pro nažehlovací záplaty poskytují látky, jako je bavlna a džínovina. Obecně platí, že látka, na kterou záplatu chcete umístit, by měla být alespoň stejně silná jako záplata.
  • Podívejte se na etiketu na oblečení, zda látku můžete žehlit (pokud ne, bude na ní přeškrtnutá ikonka žehličky). Pokud na něm etiketu nenajdete, zkuste odhadnout, z jakého materiálu je ušité.
  • S polyesterem zacházejte velmi opatrně, protože vysoké teploty, nutné k nažehlení záplaty, mohou látku popálit nebo na ní zanechat skvrny.
  • Hedvábí a další jemné látky nejsou vhodným materiálem pro nanášení záplat.
 3. 3
  Zamyslete se nad vzhledem a umístěním záplaty. Než začnete žhavit žehličku, položte si bundu, batoh, nebo jakýkoli jiný kus oblečení, na který záplata přijde, před sebe a rozhodněte se, kam přesně záplatu umístíte.
  • Pokud na něj chcete nažehlit jenom tuto záplatu, najděte pro ní vkusné, výrazné místo. Snažte se, ať umístění záplaty vypadá úmyslně.
  • Pokud se chystáte nažehlovat víc záplat, jako jsou například skautské odznaky na kroj nebo jakákoli jiná sbírka nášivek, pamatujte na ně předem, ať máte pro všechny dost místa.
  • Pokud používáte vzor na nažehlovací fólii, pamatujte na to, že písmena a jakékoli jiné asymetrické prvky budou zrcadlově obrácené.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Nažehlování záplaty

 1. 1
  Položte kus, na který budete záplatu nažehlovat, na rovný, tepluvzdorný povrch. Vhodné je například žehlicí prkno, pokud ho ale nemáte, můžete oblečení položit na stůl pokrytý dvěma vrstvami ručníku.
  • Nejprve přežehlete samotnou podkladovou látku, ať ji připravíte na nažehlení záplaty. Pokud se jedná o batoh nebo jakýkoli jiný předmět, který se špatně žehlí, snažte se část, na kterou přijde záplata, co nejvíce narovnat na tvrdý povrch.
 2. 2
  Umístěte záplatu na vybrané místo. Nalepovací stranu narovnejte na látku podkladu. Dejte pozor, aby záplata nebyla zohýbaná.
  • U vyšívaných záplat tvoří nalepovací stranu rub.
  • U nažehlovací fólie je nalepovací strana ta, na které je vytištěný obrázek. Přiložte záplatu k podkladu obrázkem dospod. Svrchní papír po nažehlení odlepíte.
  • Pokud používáte zažehlovací vlizelín, položte ho zadní stranou na podklad.
  • Pokud používáte záplatu, která má splynout s podkladovou látkou, musíte ji nažehlit na rubovou stranu podkladu. Postupujte podle pokynů na obale..
 3. 3
  Zahřejte žehličku. Nastavte ji na maximální možnou teplotu pro daný materiál. Ujistěte se, že je vypnuté napařování a že žehlička není plná vody.
 4. 4
  Na záplatu umístěte tenký ručník. Snažte se jím nepohnout s umístěnou záplatou. Ručník bude při žehlení působit jako ochranná vrstva záplaty i okolní látky.
 5. 5
  Přiložte nahřátou žehličku na záplatu a přitlačte. Držte žehličku na místě asi 15 vteřin. Pevným přitlačením se snažte se vytvořit co největší tlak.
 6. 6
  Zdvihněte žehličku a nechte záplatu vychladnout. Odstraňte svrchní ručník a jemně promněte okraje záplaty, ať vidíte, zda drží na místě. Pokud se ještě trochu odchlipuje, znovu na ní položte ručník a přitlačte žehličku na dalších 10 vteřin.
  • V případě nažehlovací fólie ji nechte úplně vychladnout (počítejte zhruba s 10 minutami) a pak opatrně sejměte ochranný papír.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Péče o záplatu

 1. 1
  Zvažte obšití. Pokud chcete, aby záplata držela dokonale, přišijte ji k podkladu na šicím stroji nebo v ruce. Prudce tím snížíte šanci, že vám záplata odpadne.
  • Zvolte barvu, která ladí se záplatou.
  • Nažehlovací fólii neobšívejte.
 2. 2
  Neperte oblečení či předmět, na který jste záplatu nažehlili, více, než je nutné. Nažehlovací záplaty by sice měly být permanentní, ale postupem času se většinou stejně uvolní. Snažte se tedy oblečení příliš nešpinit, protože při praní se může záplata začít odlepovat.
  • Pokud oblečení s nažehlenou záplatou potřebujete vyprat, perte ho ve studené vodě. Nechte ho vysušit na vzduchu.
  Reklama

Tipy

 • Nažehlovací fólii ostřihněte, okolo motivu nechte ale alespoň dva milimetry volné, aby se dobře nažehlil.
 • Po použití žehličku vypněte.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 15 128 krát
Kategorie: Textil
Stránka byla zobrazena 15 128 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama