Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Glosofobií, tedy strachem z mluvení na veřejnosti (nebo také peirafobií-chorobným strachem z vystupování na veřejnosti) trpí 3 ze 4 lidí. Tento zarážející fakt je zároveň velmi překvapivý a alarmující, protože většina povolání dnes vyžaduje alespoň nějaké komunikační dovednosti. V tomto článku si ukážeme, jak připravit a provést prezentaci, z které nebudete muset mít strach.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Plánování prezentace

  1. 1
    Vyrobte si poznámkové kartičky. Sepište na ně své hlavní myšlenky. Nezacházejte příliš do detailů, jinak při prezentaci skončíte s pohledem zabodnutým do karet a budete je strojově předčítat. Snažte se na ně sepsat spíše nějaká zábavná fakta, zajímavé otázky a další interaktivní aktivity pro práci s publikem.
    • Zapište si klíčová slova nebo hlavní myšlenky. Poznámkové karty byste měli využívat jako pomůcku na občasné připomenutí některých faktů, ale rozhodně byste z nich neměli svůj projev číst slovo od slova.
    • Pomocné kartičky se většinou používají opravdu jen pro zápis různých poznámek, které vám pomohou vzpomenout si na důležité body vaší řeči. Takže i přesto, že není nezbytně nutné takové karty mít, je to dobrá věc, kterou se vyvarujete trapných okamžiků, kdy vám vypadne z hlavy, co jste vlastně chtěli říct.
  2. 2
    Trénujte. Na většině řečníků se při prezentacích pozná, kdo se připravoval a kdo ne. Pracujte na tom, co chcete říct a jakým způsobem to chcete podat. Budete se cítit mnohem sebejistější až přijde na věc a vyvarujete se tím slovní vatě ("jako", "vlastně", "prostě", atd.), narozdíl od těch, kteří se na přípravu "vykašlali."
    • Nacvičujte svou prezentaci včetně správného přednesu před členy rodiny, přáteli nebo prostě jen před zrcadlem. Jako cvičné publikum bude vhodnější použít kamarády, které neznáte moc dobře, protože tím více napodobíte podmínky ve skutečné učebně před skutečnými studenty.
    • Po skončení cvičné prezentace požádejte posluchače o zpětnou vazbu. Byla prezentace dostatečně dlouhá? Jaký jste udržovali oční kontakt? Nekoktali jste celou dobu? Vysvětlili jste srozumitelně všechny body prezentace?
    • Zkritizujte si sami své cvičné vystoupení. Vyzvěte sami sebe k práci na zlepšení částí představení, o kterých víte, že by zlepšení během ostré prezentace rozhodně snesly. Když potom přijde na věc, budete mnohem sebejistější, když si vzpomenete, že jste na své prezentaci tvrdě pracovali a obtížné části obzvlášť dobře procvičili.
  3. 3
    Udělejte si průzkum. Pokud chcete podat skutečně přesvědčivý výkon, musíte dobře vědět, o čem vlastně mluvíte. Nemusíte se stát v dané oblasti přímo expertem, přečíst každou knihu nebo webovou stránku, která o ní kdy byla napsaná, ale měli byste být schopní odpovědět na každou otázku, kterou by vám učitel nebo publikum mohlo v průběhu prezentace položit.
    • Zakomponujte do projevu citace některých důvěryhodných zdrojů nebo osob. Dobré citáty dělají z dobré prezntace prezentaci skvělou. Tím, že do prezentace zakomponujete citáty moudrých osobností, budete nejen chytře vypadat, ale učitel také uvidí, že jste nad přípravou strávili dost času a přemýšleli jste o tom, co si o tématu myslí jiní lidé.
    • Ujistěte se, že vaše zdroje jsou skutečně důvěryhodné. Nic by vás nedokázalo rozhodit tak, jako poznámka z publika, že vámi pronesený citát není pravdivý. Nevěřte všemu, co se dočtete na internetu.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Prezentace

  1. 1
    Usmívejte se na posluchače. Když přijde na prezentaci, nic do ní publikum nevtáhne tolik, jako starý dobrý úsměv. Buďte veselí; chystáte se přece své spolužáky naučit něco nového, co předtím neznali.
    • Studie prokázaly nakažlivost úsměvu [1] ; to znamená, že když se usmějete, je pro ostatní těžké nezačít se usmívat také. Jestliže tedy chcete svou prezentaci zvládnout hladce, přinuťte se k úsměvu. Ostatní vám to oplatí a možná se tak začnete usmívat doopravdy.
  2. 2
    Buďte sebevědomí a věřte své prezentaci. Když přednášíte před třídou, vlastně vám tím učitel na chvíli přenechává svou práci. Je pak jen na vás, abyste se přesvědčili, že všichni rozumí tomu, co jim zrovna říkáte. Sledujte pečlivě, jak se k výuce učitelé staví, protože právě učitelé jsou skvělými řečníky a prezentátory.
    • Představujte si svůj úspěch před, během i po skončení prezentace. Buďte pokorní, není potřeba chovat se namyšleně, ale představujte si svůj úspěch ve všech částech svého projevu. Nenechte si do hlavy vsunout myšlenku na neúspěch.
    • Z mnoha důvodů je vaše sebevědomí stejně důležité jako informace, které se snažíte publiku předat. Nesmíte šířit klamavé informace nebo odbýt svůj výzkum tématu, ale to, za co budete hlavně hodnoceni, a co si vaši posluchači z prezentace odnesou pro sebe, bude úroveň vašeho sebevědomí.
    • Jestliže potřebujete své sebevědomí trochu postrčit, myslete v širším měřítku. Prezentaci pravděpodobně zvládnete do 10 nebo 15 minut. Co taková prezentace znamená z dlouhodobého hlediska? Nejspíš nic moc. Snažte se ze sebe dostat to nejlepší, ale když začnete upadat do nervozity, vzpomeňte si, že v životě jsou mnohem důležitější okamžiky než ten, co právě prožíváte.
  3. 3
    Udržujte oční kontakt. Není snad nic nudnějšího, než poslouchat prezentaci, jejíž autor má hlavu skloněnou k podlaze nebo do pomocných poznámek. Uvolněte se. Publikum je tvořené spolužáky, s kterými přece mluvíte pořád; mnluvte k nim úplně stejně i při prezentaci.
    • Dejte si za úkol podívat se na každého v místnosti alespoň jednou. Tak si budou všichni připadat skutečně zapojení do prezentace a navíc budete vypadat velmi přesvědčivě a jako že víte, o čem mluvíte.
  4. 4
    Snažte se nebýt monotónní. Musíte publikum zaujmout, ne ho uspat. Buďte během prezentace živí a mluvte o tématu, jako by to byla ta nejzajímavější věc na světě. Spolužáci vám za to budou vděční.
    • Modulace hlasu je jakási dynamika, kterou praktikují například rádioví moderátoři; Je to třeba záblesk vzrušení v hlase, když mluvíte o něčem zajímavém. Neměli byste znít, jako by před vás najednou skočil rozzuřený lev, ale na druhou stranu ani jako při setkání s veverkou. Pracujte se svým hlasem a udržte tak prezentaci zajímavou.
  5. 5
    Gestikulujte rukama. Používejte ruce během svého projevu a zdůrazňujte tak důležité body. Udržíte tak zájem publika. Také tím trochu rozptýlíte svou nervozitu.
  6. 6
    Dobře prezentaci uzavřete. Asi už jste někdy slyšeli závěry prezentací typu "hmmm, nóó, to by bylo asi tak nějak všechno..". Závěr je zároveň vaše poslední šance udělat na posluchače dojem. Včetně učitele. Prezentaci můžete na konci zatraktivnit třeba nějakou statistikou nebo zkuste něco kreativnějšího. Může to být takřka cokoli, z čeho publikum pozná, že je prezentace u konce.
    • Zkuste říct nějakou historku, třeba i nějakou s osobnějším sdělením. Příběhy se skvěle hodí třeba pro prezentace v hodinách dějepisu nebo češtiny. Třeba byste mohli svojí řeč zakončit krátkým vtipem o nějaké historické osobě.
    • Pokládejte provokativní otázky. Ukončit prezentaci otázkou může být skvělým způsobem, jak udržet zájem publika, které pak může přemýšlet nad vaší prezentací. Proto se zamyslete, jestli existuje nějaký konkrétní závěr, ke kterému byste spolužáky chtěli přivést.
  7. 7
    Na své místo se vraťte s úsměvem. Víte, že jste právě předvedli skvělý výkon, kterého by spousta jiných lidí nebyla vůbec schopná. Neznepokojujte se, pokud vaše prezentace nesklidí aplaus.
    Reklama

Tipy

  • Udržujte dobrou pozici těla. Nezakládejte si ruce na prsou ani nikde jinde a volně s nimi gestikulujte. Nehrbte se a držte záda rovně.
  • Snažte se s publikem nehádat. Odvádí to pozornost od prezentace. Jen jim odpovězte, že pronesli skutečně zajímavou poznámku, ke které se vrátíte později.
  • Nezapomeňte udržovat oční kontakt s každým posluchačem. Hlavně nekoukejte do země ani se nezaměřujte na jediného spolužáka v publiku. Projděte pohledem postupně celou učebnu.
  • Z případných chyb si nic nedělejte. Když na chyby nebudete upozorňovat jejich opravováním, nikdo si jich ani nevšimne. A pokud přece, rychle na ně zapomenou.
  • Pamatujte: mluvte nahlas a pracujte s hlasem.
  • Buďte sebejistí a ke konci prezentace se nezapomeňte publika zeptat, jestli má nějaké otázky nebo komentáře. Budete pak vypadat vyspěle a spolužáci si budou myslet, že tématu skutečně rozumíte.
  • PowerPoint je pomůcka pro publikum, ne pro vás. Váš projev by měl obsahovat mnohem víc informací, než uvádíte v PowerPointové prezentaci. Na jednotlivých slidech byste neměli mít příliš textu.
  • Snažte se ve své řeči vystihnout správnou míru formálnosti podle toho co a komu prezentujete.
  • Dívejte se po celé učebně, ne jen do jejího středu.
  • Pohybujte se! Nezůstávejte po celou dobu na jednom místě. Bavte se a používejte své tělo pro zdůraznění svých myšlenek a hlasu-dodáte tak prezentaci přirozený ráz.
  • Nezapomínejte, že většina z těch, co vás sledují, přemýšlí nervózně nad svou vlastní prezentací a ani vás příliš neposlouchá!
  • Vyberte si v učebně místo uprostřed. Můžete tak nejlépe sledovat několik předchozích prezentací a vyhnout se chybám, které jejich autoři udělají a zaujmout tak publikum mnohem více, než právě vaši předchůdci.
  • Udržujte ruce pod úrovní ramen, abyste publikum příliš nerozptylovali.
  • Foukejte do palce, snižuje to stres a úzkost.
  • Pokud jste si připravili pomocné kartičky, nečtěte je slovo od slova. Vždy se do nich jen na chvíli podívejte a připoměňte si, co jste chtěli říct.
  • Nestoupejte do cesty projektoru. Pozornost by se zaměřila na vaši siluetu a nesoustředila by se na to, co prezentujete.
  • Zkuste během mluvení chodit. Budete vypadat uvolněnější a sebevědomější.
  • Během chůze ale neprocházejte kolem projektoru, vždy ho raději obejděte.
  • Buďte sebevědomí a věřte si.
Reklama

Varování

  • Někteří lidé se mohou před prezentací cítit skutečně zle a můžou začít pociťovat slabost nebo dokonce omdlít. Pokud takový popis sedí na vás, věnujte se přípravě obzvláště tvrdě a před prezentací doplňte hladinu cukru v krvi.
  • Nenechávejte si v kapse mobil, mohl by narušovat prezentaci, pokud používáte třeba mikrofon.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 98 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 061 krát
Kategorie: Škola a univerzita
Stránka byla zobrazena 9 061 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama