Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud je váš Mac připojen k síti, je mu přidělena tzv. IP adresa. IP adresa má formát čtyř čísel oddělených tečkami, přičemž každé číslo může mít maximálně tři číslice. Pokud je Mac připojen k síti i k internetu, pak má jednu interní IP adresu, která udává jeho adresu v místní síti, a externí IP adresu, což je IP adresa internetového připojení. V tomto článku se dozvíte, jak můžete obě tyto IP adresy zjistit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zjištění interní IP (OS X 10.5 a novější)

  1. 1
    Klikněte na Apple ikonku v levém horním rohu obrazovky.
  2. 2
    Sjeďte dolů a vyberte System Preferences.
  3. 3
    Klikněte na položku Network. Měla by být ve třetím řádku.
  4. 4
    Vyberte připojení. Obvykle jste asi připojeni přes AirPort (bezdrátová síť) nebo přes Ethernet (kabel). Připojení, které používáte, poznáte podle nápisu "Connected" vedle příslušného typu. Vaše IP adresa bude zobrazena menším písmem hned pod stavem připojení.
    • Aktivní připojení je obvykle zvoleno podle výchozího nastavení.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zjištění interní IP adresy (OS X 10.4)

  1. 1
    Klikněte na Apple ikonku v levém horním rohu obrazovky.
  2. 2
    Sjeďte dolů a vyberte System Preferences.
  3. 3
    Klikněte na položku Network. Měla by být ve třetím řádku.
  4. 4
    Vyberte připojení. Zde můžete v nabídce vlevo vybrat připojení, jehož IP adresu chcete zjistit. Pokud jste připojeni přes kabel, vyberte Built-In Ethernet. Pokud používáte bezdrátové připojení, zvolíte AirPort.
  5. 5
    Klikněte na kartu TCP/IP. Svou IP adresu uvidíte v okně Nastavení.[1]
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zjištění interní IP adresy pomocí Terminalu

  1. 1
    Spusťte Terminal. Najdete ho ve složce Application a zde ve složce Utilities.
  2. 2
    Použijte příkaz ipconfig. Výpis příkazu ipconfig je obvykle plný údajů, které vám nic neřeknou a zbytečně vás matou. Pomocí následujícího příkazu odstraníte většinu zbytečností a zobrazíte interní IP adresu:

    ifconfig | grep "inet " | grep -v 127.0.0.1[2]
    • Tímto příkazem odstraníte položku 127.0.0.1, která se zobrazuje vždy bez ohledu na používaný počítač. Adresa 127.0.0.1 je tzv. loopback (zpětná smyčka), kterou při hledání vaší interní IP adresy můžete ignorovat.
  3. 3
    Zkopírujte si IP adresu. Svou IP adresu uvidíte vedle položky “inet”.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zjištění externí IP adresy

  1. 1
    Otevřete konfigurační stránku vašeho routeru. Téměř všechny routery jsou přístupné přes webové rozhraní, kde můžete upravovat různé položky nastavení. Webové rozhraní spustíte tak, že do webového prohlížeče napíšete IP adresu routeru. Konkrétní IP adresu najdete v dokumentaci k vašemu routeru. Nejběžnější IP adresy routerů jsou:
    • 192.168.1.1
    • 192.168.0.1
    • 192.168.2.1
  2. 2
    Otevřete stránku Stav routeru. Umístění externí IP adresy se liší v závislosti na používaném routeru. Většinou ji najdete v sekci Stav routeru (Router Status) nebo Stav sítě WAN (Wide Area Network).[3]
    • IP adresa by měla být uvedena v sekci Stav routeru pod položou Internet Port. IP adresa obsahuje 4 sady čísel oddělených tečkami, přičemž každá sada obsahuje maximálně tři číslice.
    • Toto je IP adresa vašeho routeru. Tuto adresu bude mít jakékoliv spojení navázané routerem.
    • Tuto IP adresu vám přidělil poskytovatel internetových služeb. Externí IP adresy jsou většinou dynamické, což znamená, že se čas od času mění. Tuto adresu můžete skrýt použitím proxy serveru.
  3. 3
    Zkuste do Googlu zadat klíčové slovo “ip adresa”. Kliknutím na první výsledek vyhledávání zjistíte svou externí, neboli veřejnou IP adresu.
    Reklama

Tipy

  • Pro ukončení práce v Terminalu můžete napsat příkaz "exit". Tím se ale okno Terminalu nezavře. Okno Terminalu zavřete přes nabídku v horní liště Terminal -> Close.
  • Pokud Terminal používáte častěji, můžete si ho přetáhnout do spodní lišty Rychlého spuštění.
  • Pokud chcete zjistit IP adresu počítače na platformě Windows, na internetu existuje spousta článků, kde se to naučíte.
Reklama

Varování

  • Pokud zjišťujete svou IP adresu pomocí nějakého webu, uvědomte si, že váš poskytovatel internetu používá transparentní proxy server, což znamená, že IP adresa, kterou vám příslušná webová služba vypíše na obrazovce, patří obvykle tomuto proxy serveru. Nejde tedy o vaši aktuální IP adresu.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama