Jak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisu

V tomto článku:Odemknutí SD kartyFormátování SD karty v prostředí WindowsFormátování SD karty v prostředí Mac OS XReference

Pokud používáte SD kartu, občas se objeví chybová hláška, že karta je chráněna proti zápisu. Na karty s ochranou proti zápisu nelze kopírovat, mazat z nich data ani na ně není možné zapisovat nová data. Pokud chcete ochranu proti zápisu odstranit, bude nutné kartu fyzicky odemknout, nebo ji pomocí počítače naformátovat.

1
Odemknutí SD karty

 1. 1
  Dejte si SD kartu do ruky nebo na nějaký hladký povrch potištěnou stranou nahoru.
 2. 2
  Zkuste najít posuvní zámku na levé straně SD karty. Posuvník zámku je takový malý bílý nebo stříbrný plast, který tak trochu trčí z levé strany SD karty.
  • Na SD kartách typu micro- nebo mini- žádný posuvník zámku nenajdete. V těchto případech musíte zasunout SD kartu do adaptéru, který už posuvník na ochranu proti zápisu obsahuje.
 3. 3
  Posuňte zámek až nahoru. Tímto odstraníte ochranu proti zápisu na své SD kartě.[1]

2
Formátování SD karty v prostředí Windows

 1. 1
  Vložte SD kartu do čtečky počítače s operačním systémem Windows.
 2. 2
  Klikněte na “Start” a poté pravý klik na položku “Tento počítač.
 3. 3
  Ze seznamu zobrazených možností vyberte “Správa”. Objeví se okno Správa počítače.
 4. 4
  V levém panelu okna Správa počítače pod položkou “Úložiště” klikněte na “Správa disku”. Uprostřed okna se zobrazí všechna úložiště, která počítač aktuálně používá.
 5. 5
  Pravý klik na úložiště, které chcete naformátovat, a z nabídky vyberte “Formátovat.
 6. 6
  Klikněte na “OK. Počítač nyní SD kartu naformátuje a odstraní ochranu proti zápisu. [2]

3
Formátování SD karty v prostředí Mac OS X

 1. 1
  SD kartu (případně adaptér s vaší SD kartou) vložte do čtečky počítače.
 2. 2
  Otevřete složku Applications.
 3. 3
  Otevřete složku “Utilities”, kterou ve složce Applications najdete úplně dole.
 4. 4
  Klikněte na “Disk Utility. Objeví se okno Disk Utility.
 5. 5
  V levém panelu okna Disk Utility klikněte na název SD karty.
 6. 6
  Klikněte na kartu “Erase” u horního okraje okna Disk Utility.
 7. 7
  Z rozbalovací nabídky vedle "Volume Format" vyberte souborový systém "MS-DOS" nebo "exFAT".
 8. 8
  Klikněte na tlačítko “Erase” v dolní části okna Disk Utility. Mac následně naformátuje SD kartu, vymaže všechen obsah a odstraní ochranu proti zápisu.[3]

Varování

 • Některé SD karty mají posuvník zámku úplně volný, takže se často stává, že se přesune do polohy ochrany proti zápisu samovolně nebo omylem, například při zasunování karty do čtečky počítače. V takovém případě bude nejlepší pořídit si úplně novou SD kartu.
 • Zkuste pojistnou pozici. Ujistěte se, že je posuvník zámku v odemčené poloze a posuňte ho asi o 0.5mm směrem k zamčené poloze. Většinou to pomůže.
 • Formátování SD karty vymaže všechna data na kartě. Pokud nechcete o svá data uložená na kartě přijít, zkuste si nejprve pohrát s posuvníkem zámku. Formátování karty volte až jako poslední možnost.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.

Kategorie: Základní počítačové dovednosti

V jiných jazycích:

English: Remove Write Protection on an SD Card, Español: quitar la protección contra escritura de una tarjeta SD, Italiano: Rimuovere la Protezione da una Scheda SD, Русский: снять защиту на запись с SD карты, Deutsch: Den Schreibschutz einer SD Karte entfernen, Português: Remover a Proteção de um Cartão SD, 中文: 去除SD卡的写保护, Nederlands: De schrijfbeveiliging van een SD kaart verwijderen, Bahasa Indonesia: Menghapus Perlindungan Tulis pada Kartu SD, Français: enlever la protection en écriture sur une carte SD, العربية: إزالة الحماية ضد الكتابة لبطاقة SD, हिन्दी: एसडी कार्ड से राइट प्रोटेक्शन हटाएँ, Tiếng Việt: Gỡ bỏ Chế độ Write Protection trên Thẻ nhớ, ไทย: ยกเลิกการป้องกันการไรท์ของ SD Card, 日本語: SDカードの書き込み禁止を解除する, 한국어: SD 카드에 걸린 읽기 전용 잠금 해제시키는 법, Türkçe: Hafıza Kartının Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır

Stránka byla zobrazena 17 630 krát.
Byl tento článek přesný?