Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pravidelnou péčí zajistíte svému psímu miláčkovi čistotu, zdraví a spokojenost. Lidé často nechávají své psy zkrášlovat u odborníků, kteří se postarají o jejich důkladnou hygienu a patřičně je zkrášlí profesionálními metodami. Pokud si takového odborníka nemůžete dovolit, nemáte žádného zrovna po ruce nebo chcete prostě jen ušetřit, naučíme vás, jak se o vašeho psa postarat doma.

Část 1 ze 3:
Příprava před koupelí

 1. 1
  Připravte si veškeré potřeby. Až se dáte do práce, nebude už čas shánět narychlo nějaké pomůcky. Několikrát tedy zkontrolujte, že máte vše potřebné připraveno po ruce. Věnujte pozornost sekci „Věci, které budete potřebovat“.
 2. 2
  Nejdřív psa vykartáčujte.[1] Pravidelným kartáčováním alespoň každý druhý den předejdete zplstnatění a zacuchání srsti. Důkladným kartáčováním byste tedy měli začít pokaždé, když se chystáte psa mýt. S mokrými zacuchanými chlupy byste už nic neudělali. Začněte na krku a postupujte až k ocasu (na ten nezapomeňte!). Opatrní buďte hlavně na bříšku, je to velmi citlivá oblast.
  • Krátkosrsté psy můžete česat jednoduchými kartáči na ruku nebo kartáčovacími rukavicemi.
  • Na psy s delší srstí budete muset použít sofistikovanější nástroje jako jsou např. kartáče s kovovými štětinami nebo trimovací hrábě.
  • Každý z nástrojů ale musí splňovat dvě podmínky: vyčesávat volnou srst a rozvádět od pokožky olej celým kožichem.
 3. 3
  Při kartáčování psa chvalte. Odměňujte ho za to, že je klidný. Klidně mu každou chvíli dejte nějaký pamlsek.
 4. 4
  Dopřejte mu pauzu. Nechcete psa znechutit dlouhou, neměnnou aktivitou. Při příštím koupání by si to pamatoval a byl by neklidný. Občas mu tedy dopřejte pauzu, hrajte si s ním, chvalte ho.
  • To je důležité zejména u štěňat, které se mnohem snadněji naučí být klidná po celou dobu zušlechťovacího rituálu.
 5. 5
  Vystříhejte nerozčesatelné trsy srsti. Každý takový trs může pejskovi při pohybu bolestivě natahovat kůži a bránit v pohybu. Nejde-li tedy takové místo rozkartáčovat, vyholte ho nebo ustřihněte nůžkami co nejblíže kůži. Buďte velice opatrní a nezraňte sebe ani psa.
  • Pokud nabydete dojmu, že psa nemůžete rozčesat, aniž byste ho poranili, vyhledejte raději pomoc odborníka.
  • Někdy se můžou v kožichu vyskytovat tak pevné a husté trsy zplstnatělé srsti, že pod nimi může bujet bakteriální infekce. Pokud něco podobného zpozorujete, okamžitě navštivte veterináře.
  • Mezi viditelné symptomy infekce patří zarudnutí a vlhkost postiženého místa, ze kterého navíc v pokročilých fázích vytéka hnis.[2] Pes se také v postiženém místě může drbat nebo olizovat.
 6. 6
  Umyjte oči. Světlosrstí psi nebo ti s velkýma očima (pekingský palácový psík, mops apod.) možná budou potřebovat zvýšenou péči o oblast očí. Většinou si ale vystačíte s jednoduchým setřením nečistot z koutků. U dlouhosrstých psů je třeba zkontrolovat i okolní srst, která má pak tendeci lepit se. Existují i volně dostupné přípravky, které tomu zamezí.
  • Zdravé oči by měly být jasné a neměly by nést jakékoli známky podráždění nebo neobvyklého výtoku.
  • Nesnažte se vyndavat chlupy z očí nebo je zastříhávat kolem nich bez veterinární pomoci.
 7. 7
  Vyčistěte uši. I u čistých uší je naprosto normální, pokud obsahují nějaký maz. Ten by ovšem neměl nijak zapáchat. Na vatový tampon naneste přípravek pro čištění uší (dá se koupit v každém zverimexu) a vytřete veškerou špínu a maz z vnitřního ucha. Nedrhněte silou a nesnažte se dostat přehnaně hluboko.
  • Předtím, než přípravek použijete, nechte ho ohřát na teplotu těla např. ve vodní lázni (jakoby to byla láhev pro dítě).
  • Jakmile ucho vytřete, osušte ho čistým vatovým tamponem.
  • Pochvalte ho! Uši jsou velice citlivé, za takovou statečnost si přece zaslouží trochu chvály.
 8. 8
  V případě problémů kontaktujte veterináře. Pokud se vám uši zdají oteklé, zarudlé, podrážděné nebo zčernalé, vytéká-li z nich zapáchající hnis nebo psa na dotek bolí, vyhledejte okamžitě odbornou pomoct.
  • Nadměrná tvorba hnisu, zánět a zápach jsou známkami ušní infekce, která potřebuje léčbu.
 9. 9
  Vyčistěte zuby.[3] Zdravé dásně a zuby zajistíte nejlépe každodenním čištěním zubů zubní pastou. Dopřávejte pejskovi pravidelné pauzy, tento úkon se mu pravděpodobně nebude moc líbit.
  • Začněte tím, že psovi rozetřete po zubech pastu prstem. Odměňte ho za spolupráci.
  • Jakmile vydrží s vaším prstem v puse 20-30 sekund, můžete přejít k použití kartáčku.
  • Za každou cenu se psa snažte udržet v klidu. Nesmí to pro něj být stresující událost.
 10. 10
  Pokud je to nutné, nechte mu zuby vyčistit u veterináře. Může se stát, že se na zubech vytvoří silná vrstva plaku a zubního kamene, který už nepůjde snadno vyčistit. Takže stejně jako dopřejete profesionální zubní hygienu sobě, dopřejte ji i svému mazlíčkovi.
  • Všímejte si zarudlých dásní a hnědého nánosu na zubech-jsou to příznaky toho, že domácí čištění by pro pejska bylo příliš bolestivé. Nechte nejdřív zhodnotit stav veterináře.
 11. 11
  Zastříhněte nehty.[4] Pokud se nechávají neupravované, mohou se zkroutit pod tlapky a způsobit poškození kloubů. Pravidelně proto nehty stříhejte. Vodítkem pro to, že je čas stříhat, je slyšitelný klapot drápků o zem. [5]
  • Zastřihujte jen velmi malou část nehtů (asi 2mm). Použijte k tomu psí kleštičky na nehty. Lidské nůžky se mohou použít u štěňat a velmi malých psů.
  • Pokud má váš pes čisté nehty, uvidíte narůžovělá cévní zakončení. To nikdy nezastřihujte, vždy pouze světlou část nehtu.
  • Zvláště u psů s tmavými nehty si dejte na cévní zakončení dobrý pozor. Dejte si na čas.
  • Pokud byste přesto omylem zastřihli moc, použijte na krvácející nehet styptický prášek nebo kukuřičný škrob, který krvácení pomůže zastavit.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Koupání

 1. 1
  Připravte si veškeré potřeby. Není praktické pobíhat po místnosti a hledat potřebné náčiní, zatímco máte ve vaně mokrého psa. Všechno tedy dopředu připravte a oblékněte se příhodně aktivitě (patrně se trochu ušpiníte a namočíte).[6] Potřebovat budete přinejmenším: [7]
  • Šampon pro psy
  • Pamlsky
  • Několik ručníků
  • Jeden ručník položte před vanu, aby zachytil šplouchající vodu. Zbylé ručníky použijete na osušení.
 2. 2
  Na dno vany položte nějaký protiskluzný materiál. Sami víte, že vana dokáže být pěkně kluzká, jakmile se dostane do kontaktu s mýdlem. Vyřešíte to např. ručníkem nebo koupací podložkou.
 3. 3
  Vanu dopředu napusťte teplou vodou. Horká voda by vašeho psa mohla opařit, zvlášť pokud je krátkosrstý. Nepřipouštějte vodu, když už máte psa ve vaně, mohlo by to pro něj být zbytečně stresující. Možná vám zabere chvíli podplácení, než si pes na vodu zvykne. Odměňujte ho tedy občas pamlsky. Nikdy na psa nespěchejte.
 4. 4
  Psa ve vaně zajistěte. Někteří psi mají tendenci ve vaně pobíhat. Pokud se tak chová i váš pes, zvažte koupi koupací pomůcky, která se připevní na stěnu vany a udrží vašeho pejska na jednom místě během celé procedury.
  • Sundejte mu obojek nebo ho nahraďte nějakým, který nezpůsobí obarvení srsti nebo se působením vody sám nepoškodí.
 5. 5
  Psa důkladně namočte. Před šamponováním se ujistěte, že kožich je kompletně mokrý. Pokud se váš pes nebojí, můžete na sprchu pořídit tlakovou hlavici To se hodí hlavně, máte-li velkého psa s dvojitým kožichem. Jestliže je váš pes ale bojácný, použijte k polévání raději hrnek nebo misku.
 6. 6
  Naneste šampon. Začněte na krku, pokračujte na boky a nohy. Prsty šampon vetřete až ke kůži. Hlavu nechte až na konec, vyhněte se očím a uším a nepolévejte ji. Místo toho použijte mokrý ručník.
  • Některé šampony se lépe nanášejí po zředění.
 7. 7
  Pořádně psa omyjte. Omývejte, dokud jsou stále vidět stopy šamponu. Pro omývání můžete použít stejnou metodu, jakou jste nanášeli šampon a přitom ho polévejte vodou.
 8. 8
  Osušte ho. Snažte se ho osušit jak nejvíce je to možné, zatímco je stále ve vaně, nenaděláte takový nepořádek. Přehoďte mu přes záda ručník a nechte ho oklepat. Většina psů se naučí tato „koupací pravidla“ a bude se oklepávat, až když bude mít na zádech ručník. Pokud je váš pes krátkosrstý nebo ho chcete nechat doschnout přirozeně, jste hotovi.
  • Dlouhosrsté psy nebo psy s dvojitým kožichem možná budete muset dosušit fénem.
 9. 9
  Osušte psa fénem. Pokud ručníky nestačí, použijte fén na nižší teplotu. Dlouhosrsté psy při tom kartáčujte.
  • Ujistěte se, že máte fén nastavený na chladný režim. Zabere to sice více času, ale budete mít jistotu, že kožich nepřesušíte.
  • Bojí-li se váš pes fénu, neděste ho a raději zkuste ještě použít ručník. Potom ho nechte doschnout na vzduchu.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Zastřihování srsti

 1. 1
  Rozhodněte, zda je zastřižení nutné. Krátkosrstá plemena pravidelné zastřihování nevyžadují. U chundelatějších plemen je nutné zařadit zastřihování mezi pravidelnou zušlechťovací rutinu. Patří mezi ně např. kokršpanělové, ovčáci, pudlové, kolie, shi-tzu, pekinézové, čau-čau a další.[8]
 2. 2
  Stříhejte po osušení. Před stříháním důkladně prostudujte návod na použití vašeho strojku. Můžete také vyhledat instruktážní videa nebo se poradit s odborníkem. Je třeba, aby břity byly dostatečně ostré a lubrikované.
  • Ještě před stříháním si dobře rozmyslete, jak by srst měla po vašem zásahu vypadat. Zjistěte si předtím proto dostatek informací a utvořte si vlastní názor.
 3. 3
  Jemně psa utište. Pevně ho držte na vodítku, aby se moc nehýbal, ale nepřežeňte to. Při stříhání ho můžete držet volnou rukou zespoda za břicho, nebude se tak vrtět.
 4. 4
  Použijte speciální strojek na psy.[9] V tomto případě se vyplatí připlatit za kvalitu. Kvalitní strojek vám usnadní práci a do budoucna se rozhodně vyplatí v porovnání s cenou, kterou byste zaplatili za profesionální péči.
  • Dejte pozor na správné nastavení délky střihu.
  • Nůžkami nedosáhnete tak rovnoměrného sestřihu a můžete navíc zvíře poranit, pokud se například nenadále pohne.
 5. 5
  Zastřihujte metodicky.[10] Přiložte strojek k srsti tak, abyste netlačili příliš proti kůži. Posunujte ho pevnou rukou pomalu po celém těle. Rychlé pohyby by způsobily nerovnoměrnost zastřižení. Vždy posouvejte strojek ve směru po srsti, nikdy proti. Začněte na krku, přesuňte se k ramenům, pod uši, potom směrem k bradě, krku a hrudníku. Pokračujte na zádech a bocích. Nakonec zastřihněte srst na nohách.
  • Buďte opatrní, nohy, ocas a obličej jsou velmi citlivé oblasti.
  • Pravidelně kontrolujte břity, jestli se nepřehřívají. Mohli byste psa popálit.
  • Pokud se přehřejí, nechte je ochladit nebo na ně naneste speciální lubrikační přípravek.
 6. 6
  Odměňujte. Psům dá spoustu práce stát na místě takovou dobu! Každou chvíli mu dopřávejte přestávku a odměňujte pamlskem. Celou dobu ho průběžně chvalte a trochu si s ním můžete i hrát. Dávejte ale pozor, aby se během pauzy neušpinil.
 7. 7
  Buďte trpěliví. Možná budete muset přejet srst několikrát, než dosáhnete hladkého, rovnoměrného zastřižení. Nespěchejte, pomalu přejíždějte po srsti a dělejte přestávky.
  Reklama

Tipy

 • Vytvořte si rutinu, která bude nejlépe splňovat veškeré podmínky pro srst vašeho psa. Každé plemeno může vyžadovat jiný přístup. Např. ovčáci jako Komondor potřebují velmi důkladnou péči o srst.
 • Pro vysoušení srsti používejte kvalitní fény. Některá plemena, u kterých vysoušení trvá delší dobu (bernský salašnický pes apod.) jsou náchylná ke spálení. Pro krátkosrsté psy existují speciální vysoušeče, které eliminují riziko popálení.
 • Celý proces si značně usnadníte, budete-li se o psa starat na vyvýšeném místě. Vždy ale pamatujte na protiskluzový povrch, na kterém bude pes stát. Dobře poslouží různé gumové podložky apod.
 • Nemáte-li na takovou důkladnou péči čas, určitě zvažte profesionální pomoc.
 • Neaplikujte kondicionér pro psy anebo jen velmi málo. Kožich jinak bude mastný.
 • Čas od času je potřeba psům vytrhat i chlupy z uší. Poraďte se s veterinářem jak to dělat správně a bezpečně. Používá se k tomu ušního prášku, který pomůže uchopit jinak kluzké chlupy.
Reklama

Varování

 • Nestyďte se dotýkat citlivých partií vašeho psa. Umýt ho musíte celého bez výjimky. Má-li váš pes blechy nebo podobné parazity, voda by je měla spolehlivě zabít. Postarejte se o jejich dokonalé vymytí ze srsti. Pokud by některé v srsti zůstaly, mohly by způsobit nějaké onemocnění. Na genitálie nepoužívejte příliš teplou vodu.
 • Nepoužívejte lidské šampony. Mohly by psům přivodit ošklivé vyrážky.
 • Nechte veterináře zkontrolovat kůži vašeho mazlíčka.
 • Snažte se, aby se šampon nedostal do očí. Mohl by je vážně poškodit. Šampon neaplikujte přímo z lahve, ale rozetřete ho nejdřív v rukou. Při polévání krku držte psovi uši dole, aby se mu do nich nedostala voda nebo šampon.
 • Nikdy nepoužívejte na čištění psích zubů lidskou zubní pastu. Fluorid by jim nemusel dělat dobře. Poraďte se s veterinářem, určitě vám nějakou vhodnou pastu doporučí.
 • Pokud musíte zvednout psovi nohu, neodtahujte mu jí od těla. Psi to nemají rádi. Místo toho ji jemně posuňte dopředu nebo dozadu. Nezlobte se na psa a netrestejte ho. Vydržte to a chvalte ho, když bude v klidu držet.
 • S koupelí to nepřehánějte. Postačí každé 2-4 týdny. Profesionální služby pro dlouhosrstá plemena se doporučují jednou za 4-6 týdnů. Příliš časté koupání vysouší srst, protože z ní vysává přírodní oleje. Mezi pravidelným koupáním můžete použít samotný šampon bez vody na některá špinavá místa jako jsou třeba tlapky. Aplikujte ho přímo na špinavé místo a houbičkou setřete. Konzultujte s veterinářem stav vašeho psa a případné použití speciálního šamponu s medikamenty.
 • Do očí a uší se nesmí dostat voda. Pokud se tam nějakým nedopatřením dostane, vysušte jí jemně kouskem vaty nebo vatovým tamponem. Pokud si váš pes po koupání pravidelně drbe uši, navštivte veterináře.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Krátkosrstá plemena:

 • Kartáč na ruku nebo kartáčovací rukavice
 • Čistící přípravek na uši
 • Dezinfekční roztok
 • Vatové tampony
 • Zubní kartáček pro psy
 • Kleštičky na nehty pro psy
 • Obojek
 • Psí šampon
 • Fén/Ručník

Středně-Dlouhosrstá plemena:

 • Větší kartáč, speciální trimovací hřeben apod.
 • Čistící přípravek na uši
 • Dezinfekční roztok
 • Vatové tampony
 • Zubní kartáček pro psy
 • Kleštičky na nehty pro psy
 • Obojek
 • Psí šampon
 • Fén/Ručník

O tomto wikiHow

Lancy Woo
Spoluautor od:
Certifikovaná pečovatelka o mazlíčky
Tento článek spoluautor od Lancy Woo. Lancy Woo je certifikovaná pečovatelka o mazlíčky a majitelka VIP Grooming, což je salon péče o domácí mazlíčky se sídlem v San Franciscu v Kalifornii. VIP Grooming slouží San Franciscu více než 35 let. Lancy získala certifikaci péče o domácí mazlíčky od WWPSA (Western Word Pet Supply Association). VIP Grooming byl v roce 2007, 2010, 2011, 2014, 2017, 2017, 2018 a 2019 zvolen za „Best in the Bay“ a v roce 2014 získal „Beast of Bay“ Bay Woof. V roce 2018 přispěla práce Lancy k zařazení VIP Grooming do žebříčku významných obchodních společností v San Franciscu. Tento článek byl zobrazen 5 108 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 5 108 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama