Stáhnout PDF Stáhnout PDF

F dur je jeden z nejtěžších kytarových akordů, ale zároveň i jeden z nejdůležitějších. Akord F dur můžete zahrát několika způsoby -- v tomto článku se seznámíte se třemi nejběžnějšími z nich a zároveň i s tipy, jak si cvičení trošku zjednodušit. Přejděte k prvnímu bodu a můžete hned začít!

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Mini F dur

Stáhnout PDF
 1. 1
  Seznamte se s mini F dur. Mini F dur je vůbec nejjednodušší verzí akordu F dur (ačkoli i tak ne úplně jednoduchou). Nezní tak plně jako ostatní verze akordu F dur, ale pro začátek postačí - zvlášť pokud ještě nemáte úplně vycvičené prsty.
 2. 2
  Prvním prstem zmáčkněte první a druhou strunu na prvním pražci. Jinými slovy, ukazovákem hned na prvním pražci přimáčkněte struny E a H.
  • Pokud je pro vás držení dvou strun jedním prstem novinkou, možná to bude ze začátku nepříjemné.
  • Pokuste se prst mírně pootočit směrem k hlavě kytary, abyste místo bříšky prstu struny drželi spíše jeho hranou.
 3. 3
  Druhým prstem stiskněte třetí strunu na druhém pražci. Jinými slovy, prostředníček na druhém pražci drží strunu G.
 4. 4
  Třetím prstem stiskněte čtvrtou strunu na třetím pražci. To znamená, že prsteník drží na třetím pražci drží strunu D.
  • Pátou strunu (A) pokud možno mírně přimáčkněte špičkou třetího prstu -- to ji ztlumí a díky tomu nebude při hraní slyšet.
 5. 5
  Nacvičte si vybrnkávání a hraní trsátkem. Jakmile už máte prsty na správném místě, cvičte si vybrnkávání spodních čtyř strun, dokud nebudou znít zcela čistě.
  • Pokud vám některá nota nezní, upravte stisk daného prstu, dokud se neozve čistý tón. Nejproblematičtější bývá první a druhá struna -- dejte si pozor, aby druhý a třetí prst tiskly příslušné struny a nestlačovaly bříškem struny pod nimi.
  • Když už budou znít všechny tóny čistě, nacvičte si vybrnkávání akordu. A až vám půjde i to, cvičte přechod z jiného akordu na F a zpět. Zpočátku to půjde pomalu a ztuha, ale postupně se do toho dostanete!
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

F dur bez barré

Stáhnout PDF
 1. 1
  Seznamte se s F dur bez barré, neboli oldschoolovým F. Tato verze akordu F dur, přezývaná oldschoolová kvůli své popularitě v 60. a 70. letech, přidá k výše zmíněnému mini F ještě jednu notu, takže bude znít plněji. Na hraní je o něco těžší než mini F, ale pořád snadnější než obvyklý barré akord, se kterým se seznámíte níže.
 2. 2
  Prvním prstem zmáčkněte první a druhou strunu na prvním pražci. Jinými slovy, ukazovákem hned na prvním pražci stisknete struny E a H.
 3. 3
  Druhým prstem stiskněte třetí strunu na druhém pražci. Jinými slovy, prostředníček na druhém pražci drží strunu G.
 4. 4
  Čtvrtým prstem stiskněte čtvrtou strunu na třetím pražci. To znamená, že malíček drží na třetím pražci drží strunu D.
 5. 5
  Třetím prstem stiskněte pátou strunu na třetím pražci. Prsteník tedy zmáčkne strunu A na třetím pražci.
  • To je ten tón navíc, který se používá v oldschoolovém F, ale mini F ho nezná. Prsteníkem teď držíte strunu A a malíčkem strunu D -- můžete je prohodit, ale většině lidí se tento akord hraje snáze takto.
  • Šestou strunu (E) pokud možno mírně přimáčkněte špičkou třetího prstu -- to ji ztlumí a díky tomu nebude při hraní slyšet.
 6. 6
  Procvičujte. Jakmile držíte všechny prsty na správném místě, můžete začít nacvičovat vybrnkávání všech not, dokud nebudou znít zcela čistě -- což může chvíli trvat.
  • Pak už vezměte do ruky trsátko -- pokud šestou strunu třetím prstem dobře tlumíte, můžete klidně trsátkem přejíždět všech šest strun.
  • Nezapomeňte nacvičit přecházení z akordu F do jiného a zpět. Zkuste si také najít nějaké písničky, kde se F dur objevuje.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

F dur s barré

Stáhnout PDF
 1. 1
  Seznamte se s F dur s barré. Jedná se o nejtěžší verzi akordu F dur. Osvojit si ho stojí usilovné cvičení, protože na jeho udržení potřebujete silné prsty.
  • Výhoda barré každopádně spočívá v jeho krásném, plném tónu a zároveň větší flexibilitě na hmatníku. Díky tomu můžete bez drastické změny polohy rukou zahrát snadno široký výběr akordů.
  • Přestože se jedná o těžký akord, někteří učitelé hry na kytaru doporučují se ho naučit jako první z možných akordů F dur. A to z toho důvodu, že pokud zvládnete F dur s barré, ostatní verze F dur i další akordy s barré pro vás už budou hračka!
 2. 2
  Vytvořte barré na prvním pražci. Položte ukazovák přes všechny struny na prvním pražci a přitiskněte ho k hmatníku.
  • Pokuste se prst mírně pootočit směrem k hlavě kytary, abyste místo bříšky prstu struny drželi spíše jeho hranou.
  • Pro udržení všech šesti strun musíte pořádně přitlačit. Když přitisknete zároveň palec na krk kytary, získáte tím větší oporu.
 3. 3
  Umístěte ostatní prsty. S prvním prstem v poloze barré teď druhý, třetí a čtvrtý prst umístěte do polohy akordu E dur, počínaje od druhého pražce. Konkrétně takto:
  • Druhým prstem stiskněte třetí strunu (G) na druhém pražci.
  • Třetím prstem stiskněte pátou strunu (A) na třetím pražci.
  • Čtvrtým prstem stiskněte čtvrtou strunu (D) na třetím pražci.
 4. 4
  Cvičte. Jedná se o složitý akord, proto to nevzdávejte, když vám nebude znít hned napoprvé. Pokud se vám podaří rozeznít tři ze šesti strun, je to slibný začátek! Hlavně nezapomeňte cvičit -- brzy se vám prsty a ruce posílí tak, že už akord zahrajete snadněji.
 5. 5
  Zkuste další akordy s barré. Pozice použitá pro hru akordu F s barré je základní pozice posunutého akordu E dur, vytvořeného prsty za barré.
  • Mezi další akordy, které využívají posunutou pozici E dur patří napříklat G, A a B dur. Zahrajete je tak, že jednoduše posunete ruku v této pozici po hmatníku na další pražce -- poloha ukazováčku určí výsledný akord.
  • Pokud například necháte prsty v poloze jako při hraní F dur s barré a posunete celou levou ruku tak, aby ukazovák tiskl struny na třetím pražci, dostanete akord G dur s barré. Pokud ruku posunete ještě dále, s ukazovákem na pátém pražci zahrajete A dur a na šestém pražci B dur.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Usnadněte si to

Stáhnout PDF
 1. 1
  Hrajte na elektrickou kytaru. Pokud máte k dispozici elektrickou i akustickou kytaru, vyzkoušejte si akord F dur s barré nejdřív na elektrické kytaře.
  • Na elektrické kytaře jsou struny blíž hmatníku, takže při hraní je nemusíte tisknout takovou silou.
  • Jakmile si na akord zvyknete a naučíte se přecházet z jednoho akordu do druhého, můžete přejít na akustickou kytaru.
 2. 2
  Kupte si nové, tenčí struny. Další tip, pokud máte na kytaře příliš silné struny, je vyměnit je za tenčí (nejlépe o síle 9 na elektrické a 10 na akustické kytaře).
  • Ke stisku slabších strun potřebujete daleko méně síly, což vám ušetří hodně bolesti!
  • Totéž se týká starých strun -- pokud máte struny na kytaře už dlouho, hra na nové bude nesrovnatelně snazší!
  • Pokud nevíte, jak struny vyměnit, přečtěte si, jak vyměnit struny na kytaře.
 3. 3
  Snižte výšku strun. Výška strun určuje, jak daleko jsou struny od hmatníku.
  • Čím nižší výška, tím méně musíte struny tisknout. Levnější kytary často mívají struny příliš vysoko, což může být pro začátečníky problém.
  • V obchodě s kytarami vám obvykle budou schopni snížit výšku strun už při nákupu. Bude vás to stát asi o něco dráž, na druhou stranu se vám ovšem bude hrát o hodně lépe!
 4. 4
  Hrajte. Nejdůležitější na učení složitých akordů je nepřestávat cvičit. Nevyhýbejte se písničkám pouze proto, že v nich je akord F dur! Věnujte se mu každý den pár minut a brzo si nebudete moct vzpomenout, proč vám akord vlastně dělal takový problém.
  Reklama

Tipy

 • Pokud držíte pouze 1. a 2. strunu, na 5. a 6. nehrajte.
 • Zkoušejte různé sledy akordů (např. C, F, G), ať se snáz naučíte hrát F dur
 • Pro plnější zvuk vytvořte barré přes všechny struny a malíčkem zmáčkněte 5. strunu (A) na 3. pražci.
Reklama

O tomto wikiHow

Nate Savage
Spoluautorem článku je :
Kytarový expert
Tento článek spoluautorem článku je Nate Savage. Nate Savage je profesionální kytarista s více než 16 lety zkušeností s výukou hry na kytaru pro studenty po celém světě. Jeho kanál YouTube Guitareo má přes 450 000 odběratelů. Tento článek byl zobrazen 24 997 krát
Kategorie: Umění a Zábava
Stránka byla zobrazena 24 997 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama