Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lucidním sněním rozumíme stav, při kterém si uvědomujete, že sníte. Toto poznání můžeme klasifikovat od slabého uvědomění si samotného snění až po velmi významné rozšíření momentální perspektivy vnímání. Lucidní snění přichází obvykle ve chvíli, kdy se daná osoba nachází uprostřed normálního snu a náhle si své snění začne uvědomovat. Tomuto stavu se říká "sněním iniciovaný lucidní sen". Bdělostí iniciovaný lucidní sen nastává ve chvíli, kdy přecházíte z bdělého stavu přímo do snění, bez jakékoli významné změny vědomí. V obou případech bývají sny mnohem bizarnější a emocionálnější než při běžném snění. Nejdůležitějším aspektem lucidního snění je ovšem to, že jste schopní kontrolovat své "snící já" a ovlivňovat imaginární okolí i průběh samotného snu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Užití techniky uvědomění si snění

 1. 1
  Veďte si deník snů. Nechávejte ho v dosahu na nočním stolku a po probuzení si okamžitě zapisujte veškeré sny, emoce nebo jiné prožitky. Postupně se tím naučíte vytěžit co nejvíce vzpomínek na noční snění, což je velmi důležité právě pro lucidní sny.[1] Kontrola vašich snů by navíc postrádala smysl, pokud byste je všechny zapomněli ještě před probuzením.
  • Místo deníku můžete používat nějaké nahrávací zařízení.
  • S vybavováním si detailů snu vám může pomoct chvilka naprostého klidu ještě před tím, než popadnete tužku a začnete zapisovat.[2]
 2. 2
  Často provádějte zkoušku reality. Během dne se sami sebe každých několik hodin ptejte "Sním?" a provádějte některou z následujících zkoušek reality. S trochou praxe začleníte tento zvyk i do svých snů a budete schopní rozlišovat mezi stavem snění a bdělosti.
  • Přečtěte stránku nějakého textu nebo se podívejte na hodiny, následně obraťte zrak jinam a opět se vraťte k textu nebo hodinám. Ve snu bude text a čas rozostřený či nesmyslný nebo se mezi jednotlivými kontrolami bude lišit.[3]
  • Stiskněte si nos, zavřete ústa a otestujte, jestli můžete stále dýchat.
  • Zahleďte se na své ruce a chodidla. Ve snech totiž bývají při bližším zkoumání velmi často rozostřené.
 3. 3
  Techniku ověřování snového stavu opakujte před každým spánkem. Každý večer před usnutím si opakujte větu "poznám, že sním" nebo něco podobného, dokud postupně neztratíte vědomí. Této technice se říká "mnemonická indukce lucidního snění" nebo zkráceně MILD (Mnemonic Induction of Lucid Dreaming).[4] Mnemonická indukce znamená "užívání paměťových pomůcek" anebo v tomto případě přeříkávání rutinní fráze, díky které automaticky uvyknete na vědomý stav mysli při snění.
  • Někteří lidé tento krok kombinují se zkouškou reality a před spaním několik minut zírají na své ruce.
 4. 4
  Naučte se rozpoznat své osobní známky snění. Čtěte si často svůj deník snů a snažte se v něm vyhledávat opakující se znaky. Jedná se o opakující se situace nebo prožitky, které ve svých snech pravidelně zaznamenáváte. Důkladně se s nimi potom seznamte. Na základě těchto poznatků budete později schopni rozlišovat, jestli sníte či nikoli.
  • Některé z těchto znaků už pravděpodobně znáte. Mezi běžné prožitky při snění patří ztráta zubů, pronásledování něčím obrovským nebo vystupování na veřejnosti bez oblečení.
 5. 5
  Po náhlém probuzení ze snu opět plynule usněte. Jakmile se v noci probudíte, zapište okamžitě sen a potom se do něj znovu zkuste se zavřenýma očima ponořit. Představte si, že jste opět uprostřed snu a vybavte si nějakou známku snění nebo zkoušku reality a buďte si plně vědomi, že se jednalo o sen. Soustřeďte se na tuto myšlenku a nechte se pomalu opět ukolébat k spánku. Takto se můžete vnořit do lucidního snu.[5]
  • Je třeba mít namysli, že lucidní sny se obvykle objevují u plně spících osob, které si najednou všimnou něčeho velmi bizarního a uvědomí si, že jsou uprostřed snu. Výše popsaný způsob navození lucidního snu je spouštěčem jen asi v 25% případů.[6]
 6. 6
  Zvažte zakoupení světelného budíku. Projděte několik internetových stránek a kupte světelný budík jako náhradu za klasický akustický nebo rovnou zkuste sehnat specializované "DreamLight" zařízení, které má za cíl navozovat lucidní snění. Nastavte ho na 4.5, 6 až 7 hodin po usnutí nebo aby se spouštělo každou hodinu, pokud je to možné. Ačkoli může během REM (Rapid Eye Movement) fáze spánku v uvědomění si snění pomoci dotek nebo zvuk, výzkumy ukázaly, že světelná vodítka jsou mnohem efektivnější. [7]
  • Vaším záměrem není vlastní probuzení (pokud tedy nezkoušíte níže popsanou metodu probuzení a opětovného usnutí). Světelný budík položte na místo, na které nedosáhnete. Můžete ho také překrýt nějakou látkou, která ztlumí jeho jasné světlo.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Užití dodatečných technik

 1. 1
  Meditujte. Před uložením ke spánku meditujte v tiché, tmavé místnosti. Později můžete absolvovat nějaký meditační kurz, který pomůže vašemu snažení, ale zpočátku si vystačíte s pouhým zaměřením pozornosti na správné dýchání nebo si představujte stoupající nebo klesající schodiště. Cílem je zastavení přemýšlení a navození klidného, pohodlného stavu, z kterého vklouznete do lucidního snu.
  • Lucidní sny navozené probuzením jsou mnohem vzácnější a obtížněji dosažitelné než lucidní sny navozené spánkem.
  • Na internetu naleznete velké množství meditačních videí a nahrávek, které jsou speciálně určené pro navození lucidního snění.
 2. 2
  Jakmile začne lucidní sen odeznívat, prodlužte ho. Mezi nejběžnější zkušenost osob, které s lucidním sněním teprve začínají, je náhlé probuzení, způsobené samotným vzrušením z uvědomění si, že prožívají vlastní sen! Obvykle ovšem dostanete nějaké varování o mizející stabilitě snu předem. Možná také začnete pociťovat některé prožitky typické pro realitu a uvědomíte si, že se sen postupně vytrácí. Prodloužení lucidního snění můžete docílit některou z následujících technik:[8]
  • Zatočte se svým snovým tělem dokola nebo spadněte dozadu. Někteří lidé dokládají, že tento postup skutečně zabírá, ačkoli jeho příčiny nejsou známé.
  • Ve snu o sebe třete ruce. Pomůžete tím rozptýlit pocity vlastního těla.
  • Pokračujte v jakékoli činnosti, kterou jste dělali před tím, než se sen začal rozplývat a přesvědčujte se, že jste stále uvnitř snu. Tato technika je ovšem mnohem méně účinná než ty výše uvedené.
 3. 3
  Poslouchejte binaurální rytmy. Pokud vyšlete do každého ucha zvuk o rozdílné frekvenci, mozek to vyhodnotí jako dvě zvukové vlny, které se překrývají ve vzorku vytvářejícím rytmus, jenž ve zvuku ve skutečnosti vůbec není obsažen. Tím naprosto změníte elektrickou aktivitu mozku. Odborníci si však nejsou jistí, jestli tak můžete skutečně lucidní snění stimulovat.[9] Existuje množství online stránek, které poskytují kolekce binaurálních nahrávek zcela zdarma, takže pokud vám nevadí usínat se sluchátky v uších, můžete se do této metody pustit okamžitě. Většina začínajících používá rytmy, které napodobují mozkové théta vlny, které se objevují během REM fáze spánku, ale jiní doporučují alfa nebo gamma vlny, případně progresivní kombinaci více typů.
  • Binaurální rytmy jsou často k dispozici s uklidňující hudbou v pozadí, ale i v čisté podobě.
 4. 4
  Hrajte počítačové hry. Hráči zaznamenávají mnohem vyšší míru lucidního snění než zbytek běžné populace.[10] Ačkoli je potřeba provést ještě mnohá testování, existuje pravděpodobnost, že hraní pouhých několik hodin týdně může zvýšit šance navození lucidních snů. Přitom se ukazuje, že nezáleží na konkrétním typu počítačové hry.[11]
 5. 5
  Zvažte užívání galantaminu. Galantamin je lék, syntetizovaný ze sněženek, který může být vůbec nejefektivnějším přípravkem pro navozování lucidních snů. Pro nejlepší výsledky berte 4-8 gramů galantaminu uprostřed noci. Pokud byste lék aplikovali před uložením ke spánku, mohli byste významně zhoršit jeho kvalitu a způsobit si nepříjemné sny.[12] Vzhledem k možnosti nepříjemných vedlejších efektů, které uvádíme níže, se galantamin doporučuje jen jako občasný suplement.
  • V případě, že máte nějaké zdravotní potíže, konzultujte užívání galantaminu nejprve se svým lékařem. Galantamin totiž může zhoršit již existující problémy, jako jsou například astma nebo srdeční choroby.
  • Tento lék také zvyšuje riziko spánkové paralýzy, neškodného, ale děsivého zážitku, kdy jste po několik minut při plném vědomí neschopni jakéhokoli pohybu svalů.
 6. 6
  Zvažte občasné užívání vitaminu B. Vitamin B5 nebo vitamin B6 mohou zvýšit živost snů, jejich podivnost i emocionální intenzitu, tedy všechny prvky potřebné pro navození lucidního snění.[13] Pro zřetelný účinek budete muset vzít dávku okolo 100 miligramů. Tato dávka je mnohem vyšší než je doporučený denní přísun vitaminu B, takže při dlouhodobém užívání takového množství byste si mohli přivodit poškození periferního nervu. [14] K tomuto postupu se uchylujte na vlastní riziko jen v případě speciální příležitosti pro lucidní snění.
  • Užíváte-li jakékoli medikamenty, konzultujte užívání vitamínu B nejprve se svým lékařem. Stejně postupujte pokud trpíte chorobou, která zahrnuje nadměrné krvácení nebo která se týká žaludku, střev nebo srdce.
  • Tento suplement může způsobovat také noční buzení, takže jestli máte obyčejně mělké spaní, může být jeho užívání kontraproduktivní.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Užití metody probuzení a opětovného usnutí

 1. 1
  Poznejte, kdy lucidní sny obvykle očekávat. Lucidní sny, a vlastně i všechny ostatní velmi živé sny, se nejčastěji objevují během REM fáze, tedy stavu hlubokého spánku, charakteristického rychlými očními pohyby. První REM fáze typicky nastává asi devadesát minut po usnutí a následně se opakuje zhruba každých 90 minut. Cílem této metody je vzbudit se během fáze REM, následně znovu usnout a pokračovat ve spánku s plným uvědoměním, že sníte.
  • Přesné rozfázování vašeho spánku je bez návštěvy spánkového centra zcela nemožné (pokud tedy nepočítáme s tím, že by byl někdo ochotný sedět u vás celou noc a sledovat pohyby vašich očních víček). Realističtějším postupem tedy bude aplikace níže uvedené metody, díky které budete schopni rozpoznat REM fázi svého spánku.
 2. 2
  Povzbuďte své tělo k častějším nebo delším REM fázím spánku. Existuje množství různých způsobů, jak REM fáze navýšit. Jeden z nejefektivnějších způsobů, který přinese REM fáze v běžných časech, je pravidelný spánkový režim a dostatečně dlouhý, kvalitní spánek, díky kterému se ráno probouzíte odpočinutí.
  • Tuto metodu může být poměrně obtížné skloubit s níže uvedených krokem, který zahrnuje přerušení spánku uprostřed noci. Jestliže máte problémy s opětovným usínáním po probuzení, zkuste raději jinou metodu nebo omezte počet pokusů tohoto způsobu na jeden nebo dva týdně.
 3. 3
  Vzbuďte se uprostřed noci. Nastavte si budík na 4.5, 6 nebo 7 hodin po usnutí.[15] Během těchto časových úseků je totiž pravděpodobnost trefení REM fáze mnohem vyšší, ale přesto je ji možné předpovídat dopředu jen velmi obtížně. Nejvhodnější by měl být šesti nebo sedmihodinový interval, protože pozdější REM fáze bývají delší a mnohem pravděpodobněji přinesou velmi živé nebo lucidní sny.[16] [17]
 4. 4
  Zůstaňte nějakou dobu v bdělém stavu. Pokud jste měli nějaký sen, okamžitě si ho zapište, připravte si svačinu nebo se jen chvíli procházejte. Vaším cílem je získat plné vědomí a ostražitost, zatímco je vaše tělo plné spánkových hormonů.
  • Jedna studie prokázala, že pauza ve spánku dlouhá 30-60 minut přináší nejvyšší šance pro navození lucidního snu.[18]
 5. 5
  Koncentrujte se na sen a pokuste se znovu usnout. Zavřete oči a opět usněte. Pokud si pamatujete předchozí sen, soustřeďte se na něj a představujte si, že v něm pokračujete dále. Nácvik této metody vám bude zřejmě trvat nějakou dobu, ale šance, že vyvoláte lucidní sen je velmi vysoká.
 6. 6
  Zkuste jiné koncentrační techniky. Pokud se při vybavování snu vaše mysl neustále něčím rozptyluje nebo pokud si na daný sen nemůžete vůbec vzpomenout, zkuste se místo přemýšlení zaměřit na pohyb svých prstů. Použijte sérii menších pohybů, jako je např. postup "ukazovák nahoru, prostředník dolů, prostředník nahoru, ukazovák dolů". Tento rytmický pohyb opakujte, dokud opět neusnete.
  Reklama

Tipy

 • Lucidní snění je dovednost, kterou je třeba získat učením a dokonce mnoho lidí, kteří ho prožívají již delší dobu, mají takové sny třeba jen jednou nebo dvakrát měsíčně. Buďte trpěliví a pokračujte ve zkoušení popsaných technik. Šance navození lucidních snů se postupně navýší.
 • Pokud se vám občas stává, že se probudíte ve snu ("falešné probuzení"), zvykněte si provádět ihned po probuzení "zkoušku reality" (jako je třeba čtení knihy nebo sledování hodin). Pokud byste to neudělali, lucidní sen by mohl sklouznout do zcela obyčejného snu.
 • Pokud právě prožíváte lucidní sen, zkuste se po několika minutách záměrně probudit. Zvýšíte tím naděje, že si celý sen budete pamatovat.
 • Asi hodinu před spaním nepijte žádné tekutiny. To poslední, co potřebujete, je probudit se v průběhu úspěšně navozeného lucidního snu kvůli nutkavé potřebě močení.
 • Ve chvíli, kdy získáte pocit, že se sen neubírá směrem, kterým byste chtěli, "zavřete ve snu na chvíli oči" a potom je silou otevřete. Tento postup opakujte, dokud se nevzbudíte.
 • Když se vám bude zdát, že ztrácíte nad snem kontrolu, zakřičte nahlas jaký průběh snu si představujete dále, dokud plnou kontrolu opět nezískáte.
Reklama

Varování

 • Lucidní snění může způsobit spánkovou paralýzu, během které přecházíte ze spánku do plné bdělosti a vnímáte veškeré své okolí, zatímco se nemůžete vůbec pohnout. Jedná se o neškodný stav, který může být ovšem velmi děsivý, a to zvláště pokud je doprovázený halucinacemi nebo zvláštním pocitem přítomnosti něčeho nebo někoho cizího v místnosti. Některé svaly jsou touto paralýzou méně postižitelné a proto se snažte zaměřit na ohýbání prstů u nohou nebo polykání a vyčkejte, dokud halucinace neustoupí.
 • Pokud během lucidního snu cítíte velké emocionální napětí, můžete se náhle probudit. Pro opětovné usnutí zavřete oči a soustřeďte se na právě opuštěný sen. Poznáte-li, že se začínáte pomalu probouzet, ale stále ještě jste "ve" snu, zatočte se na místě nebo třete své ruce.
Reklama

Reference

 1. http://www.lucidity.com/SleepAndCognition.html Lucid Dreaming: Psycho physiological Studies of Consciousness during REM Sleep] In Bootzen, R. R., Kihlstrom, J.F. & Schacter, D.L., (Eds.) Sleep and Cognition. Washington, D.C.: American Psychological Association, 1990 (pp. 109-126)
 2. http://www.lucidity.com/NL11.DreamRecall.html
 3. http://www.overcomingbias.com/2008/05/sleepy-fools.html
 4. http://www.infiniteminds.info/Lucid-Dreaming/How-to-Lucid-Dream-Mnemonic-Induction-of-Lucid-Dreams.html
 5. http://www.infiniteminds.info/Lucid-Dreaming/How-to-Lucid-Dream-Mnemonic-Induction-of-Lucid-Dreams.html
 6. http://www.lucidity.com/SleepAndCognition.html
 7. LaBerge, Stephen Levitan, Lynne. Validity established of DreamLight cues for eliciting lucid dreaming. In Dreaming, Vol 5(3), Sep 1995, pp.159-168.
 8. http://www.lucidity.com/NL7.34.RU.SpinFlowRub.html
 9. http://dreamstudies.org/2011/02/24/binaural-beats-for-lucid-dreaming-is-it-just-pseudoscience/

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 418 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 37 695 krát
Stránka byla zobrazena 37 695 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama