Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nemůžete dostat z hlavy trapas, který se vám stal před týdnem v kavárně? Tyto myšlenky jsou běžné, ale pokud vás příliš rozptylují, je možné se jich zbavit. Začněte tím, že budete věnovat veškerou svoji pozornost čtení tohoto článku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zkuste své myšlenky vypnout

  1. 1
    Zapisujte si své myšlenky. Myšlenky vás rozptylují při každodenních činností a způsobují vám pocity nespokojenosti, úzkosti a strachu, takže si je nejprve musíte napsat na papír. Napište si všechny své znepokojivé myšlenky v pořadí od těch nejhorších po ty nejméně stresující.
    • Pokud si například myslíte, že přijdete o práci, váš seznam myšlenek může vypadat následovně: 1. Jak budu splácet účty a jak se budu moci starat o své dítě? 2. Co když si nenajdu novou práci? 3. Budu se tak stydět, až mě z kanceláře budou vyprovázet s krabicí s osobními věcmi.
    • Začněte si to trénovat na té nejméně stresující myšlence.
  2. 2
    Představte si svoji myšlenku. Posaďte se, nebo si lehněte na nějaké klidné místo a zavřete oči. Představujte si situaci, při které vás napadá tato stresující myšlenka.
  3. 3
    Zastavte danou myšlenku. Nastavte si budík, nebo kuchyňskou minutku na tři minuty. Potom se na svoji myšlenku začněte soustředit. Až budík začne zvonit, zakřičte STOP! Tím přinutíte svoji mysl, aby se myšlenky zbavila. Začněte myslet na něco jiného (například na něco příjemného) a soustřeďte se na to 30 vteřin. Pokud se vám do hlavy během této doby vrátí vaše předchozí myšlenka, opět zakřičte STOP.
    • Můžete se přitom také postavit, nebo například lusknout prsty. Tyto věci podpoří rozkaz STOP a umožní vám přerušit vaši myšlenku.
    • Místo budíku se můžete také nahrát a v několikaminutových intervalech si křičet STOP, abyste si tuto nahrávku mohli pouštět při tomto cvičení. Až uslyšíte svůj vlastní hlas, jak vám říká STOP, na 30 vteřin vyprázdněte svoji mysl.
  4. 4
    Trénujte si to. Opakujte toto cvičení tak dlouho, dokud nebudete schopni myšlenky vypínat na povel. Potom si toto cvičení zkuste znovu a přerušujte myšlenky obyčejným „stop,“ aniž byste museli křičet. Až budete schopni myšlenky vypínat i běžným hlasem, naučte se to dělat šeptem. Po nějaké době vám bude stačit si v hlavě říct „stop“ a myšlenky se vypnou. V tuto chvíli byste měli být již schopni se myšlenek zbavit kdykoli a kdekoli. Až budete mít takovou kontrolu nad svým myšlením, vezměte si další myšlenku, kterou máte na seznamu a zopakujte celý postup i s ní.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Mějte stále co dělat

  1. 1
    Buďte aktivní. Když budete dělat nějaký sport, který vyžaduje soustředění na tělo a koordinaci pohybů, dokonale si vyčistíte hlavu. Kromě toho se vám v mozku uvolní endorfiny, což jsou chemikálie štěstí, které vám ihned zlepší náladu.
  2. 2
    Dělejte něco duševně vyčerpávajícího. Zkuste si vyluštit sudoku, nebo nějakou křížovku, nebo vypočítat složitý matematický příklad. Můžete se také věnovat nějakému pracovnímu projektu. Když se budete na něco soustředit, nebudete mít dostatek času myslet na jiné věci a zbavíte se přebytečné duševní energie.
  3. 3
    Smějte se. Smích vám pomůže zbavit se nepříjemných myšlenek a obav. Když se smějeme, musíme zapojit mozek – říká našemu tělu, jaké zvuky a pohyby máme dělat. Smích vám pomůže zbavit se stresu, takže pokud trpíte myšlenkami, které vám způsobují úzkost, smích vám může skutečně pomoci. Travte čas s přáteli, kteří vás vždy rozesmějí, pusťte si nějaký vtipný film, nebo zkuste třeba jógu smíchu. Můžete si najít i terapeuty, kteří se specializují na terapii smíchem a naučí vás smát se otevřeně i věcem, které se většinou nepovažují za vtipné a řešit těžké životní situace pomocí humoru.
  4. 4
    Vypovídejte se. Často je nejlepším způsobem, jak si vyčistit hlavu od myšlenek, své myšlenky s někým sdílet. Obraťte se na kamaráda nebo na někoho z rodiny, komu důvěřujete a kdo vás bude moci vyslechnout. Pokud máte pocit, že vám s vašimi myšlenkami kamarád nepomůže, najděte si zkušeného terapeuta nebo psychologa, se kterým budete moci spolupracovat.
    RADA ODBORNÍKA
    Rahti Gorfien, PCC

    Rahti Gorfien, PCC

    Životní kouč
    Rahti Gorfien je životní kouč a zakladatelka Creative Calling Coaching, LLC. Rahti je profesionální certifikovaný kouč (PCC) s akreditací od International Coach Federation a akreditovaný ADHD kouč s akreditací od ADD Coach Academy a poskytovatelka speciálních kariérních služeb (CSS). Odborníky byla v roce 2018 zvolena za jednoho z 15 nejlepších trenérů v New Yorku. Je absolventkou postgraduálního hereckého programu na univerzitě v New Yorku a více než 30 let pracuje jako divadelní umělec.
    Rahti Gorfien, PCC
    Rahti Gorfien, PCC
    Životní kouč

    Místo toho, abyste trávili celý čas sami, přemýšleli o své posedlosti, spojte se se svými přáteli a rodinou. Měli byste také vyzkoušet činnosti, jako je dlouhá procházka. Udělejte cokoli, co může narušit vzor myšlenek ve vaší hlavě. Pokud potíže přetrvávají, neváhejte vyhledat odbornou pomoc.

    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Využijte svůj mozek

  1. 1
    Přijměte své myšlenky. Pokud jste někdy zkusili nemyslet na něco nebo na někoho konkrétního, pravděpodobně víte, že je to naprosto nemožné – kdyby to bylo tak jednoduché, nemuseli byste si číst tento článek. Výzkumy prokázaly, že je lepší nechtěné myšlenky akceptovat, než se je snažit z hlavy odstranit. Při jedné studii se zjistilo, že figuranti, kteří své myšlenky akceptovali, se chovali méně posedle, měli nižší hladinu deprese a nebyli tak úzkostliví jako lidé, kteří své myšlenky potlačovali. [1]
    • Když své myšlenky akceptujete a budete si je uvědomovat, nemusí to znamenat, že je musíte mít rádi, nebo s nimi souhlasit. Jednoduše je pouze akceptujte jako součást vaší aktuální reality. Nechejte je existovat a nesnažte se je nijak měnit nebo ovládat. Když to uděláte takto, vezmete jim jejich moc a uvidíte, že se vám začnou z hlavy postupně vytrácet.
  2. 2
    Zkuste soustředěné rozptýlení. Možná jste se již pokoušeli rozptýlit se, abyste dostali myšlenky z hlavy, ale zkusili jste to soustředěně? Studie naznačují, že je lepší se rozptýlit pouze jednou věcí, než přeskakovat od jedné věci k druhé a snažit se tím odstranit nechtěné myšlenky. Bezcílné bloudění mysli je spojeno s nespokojeností, takže si najděte jednu konkrétní činnost a věnujte jí veškerou pozornost.
  3. 3
    Vyhoďte své myšlenky z hlavy. Studie vydaná v časopise Psychological Science zjistila, že když si lidé napsali své myšlenky na kus papíru, který potom vyhodili, dokázali tím tyto myšlenky odstranit i v hlavě.[2]
  4. 4
    Zjistěte, zda vás tato situace nemůže něco naučit. Pokud máte obsesivní myšlenky, protože jste udělali nějakou chybu a v hlavě si ji neustále přehráváte, berte tuto situaci jako příležitost něco se naučit. Zeptejte se sami sebe, jakou lekci vám tato situace poskytuje a snažte se shrnout ji jednou větou, nebo si ji někam zapsat.
  5. 5
    Dejte tomu čas. Pokud má situace nebo osoba velký dopad na život, její zpracování skutečně vyžaduje čas. To může platit zejména v případě, že jste nikdy předtím nezažili situaci, jako je například zjištění, že vás někdo podváděl, byl svědkem smrti nebo byl při dopravní nehodě. Pokračovat ve své mysli znovu a znovu je přirozený způsob, jak to zpracovat. A každý člověk je jiný - potřebovat čas se s něčím vyrovnat neznamená, že jste slabí nebo chybí vám někdo, kdo to neudělá.
    Reklama

Tipy

  • Neopakujte si stále dokola: „Musím přestat myslet na ____“ nebo „Nesmím myslet na _____,“ jinak nebudete myslet na nic jiného.
  • Nemyslete si, že dosáhnete úspěchu ihned. Je pravděpodobné, že i když se budete snažit své myšlenky vypnout, čas od času se vám stejně vrátí do hlavy. Akceptujte to jako přirozenou součást cesty za vaším cílem, mějte trpělivost a pokračujte dál. Nakonec se vám podaří na danou osobu nebo situaci zapomenout.
  • Když se vám tyto myšlenky dostanou do hlavy, dejte se s někým do řeči. Díky tomu se budete moci soustředit na to, co říká ten druhý a zapomenete na svoji situaci.
  • Pokud danou osobu vídáte každý den, představujte si ji jako někoho jiného.
Reklama

Související články

Jak někomu udělat cucflekJak někomu udělat cucflek
Jak zařídit, aby vás postrádalJak zařídit, aby vás postrádal
Jak na francouzské líbání
Jak poznat, zda o vás má dívka zájemJak poznat, zda o vás má dívka zájem
Jak přestat milovat někoho, kdo vás nemilujeJak přestat milovat někoho, kdo vás nemiluje
Jak zajistit, aby se do vás muž zamilovalJak zajistit, aby se do vás muž zamiloval
Jak poznat, že někoho milujeteJak poznat, že někoho milujete
Jak se komukoliv pomstítJak se komukoliv pomstít
Jak rozpoznat flirtovací signály u ženJak rozpoznat flirtovací signály u žen
Jak poznat psychopataJak poznat psychopata
Jak se naučit skvěle líbatJak se naučit skvěle líbat
Jak si najít přítelkyniJak si najít přítelkyni
Jak dát dívce najevo, že vám na ní záležíJak dát dívce najevo, že vám na ní záleží
Jak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovatJak zajistit, aby vás někdo přestal ignorovat
Reklama

O tomto wikiHow

Rahti Gorfien, PCC
Spoluautorem článku je :
Životní kouč
Tento článek spoluautorem článku je Rahti Gorfien, PCC. Rahti Gorfien je životní kouč a zakladatelka Creative Calling Coaching, LLC. Rahti je profesionální certifikovaný kouč (PCC) s akreditací od International Coach Federation a akreditovaný ADHD kouč s akreditací od ADD Coach Academy a poskytovatelka speciálních kariérních služeb (CSS). Odborníky byla v roce 2018 zvolena za jednoho z 15 nejlepších trenérů v New Yorku. Je absolventkou postgraduálního hereckého programu na univerzitě v New Yorku a více než 30 let pracuje jako divadelní umělec. Tento článek byl zobrazen 23 898 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 23 898 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama