Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bohužel není možné si nepříjemné, trapné nebo bolestivé vzpomínky vymazat z hlavy. Můžete ale svůj život zaplnit novými vzrušujícími věcmi a naučit se odsouvat nepříjemné vzpomínky do pozadí, abyste na ně postupně zapomínali a začali si život užívat naplno. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Potlačování vzpomínek

 1. 1
  Izolujte si vzpomínku, na kterou chcete zapomenout. Může to být něco, co vám způsobuje emocionální bolest, například smrt někoho milovaného, nebo rozchod s bývalým partnerem, který vám stále způsobuje smutek. Budete muset tyto vzpomínky nahradit jinými vjemy, abyste zmátli svůj mozek a „zapomněli“ na ně. Zamyslete se nad detaily těchto vzpomínek:
  • Co se stalo?
  • Kdo ve vzpomínkách figuruje?
  • Kde a kdy se to stalo?
  • Co se dělo kolem?
  • Jak jste se cítili?
 2. 2
  Definujte si své vzpomínky na základě jejich vjemů. Snažte se co nejkonkrétněji určit, na co přesně byste chtěli zapomenout.
  • Nemůžete zapomenout na to, že jste měli bývalou přítelkyni, ale můžete zapomenout na určitá data, události, nebo smyslové vzpomínky. Například vůně jejího oblíbeného parfému, nebo znělka jejího oblíbeného seriálu vám mohou automaticky vyvolávat vzpomínky na ni. Všechny tyto věci si napište.
  • Pokud například stále myslíte na traumata, která jste si prožili na střední škole, kde vás ostatní děti šikanovali, napište si seznam lidí, kteří vám ubližovali, konkrétní místa, která ve vás tyto vzpomínky vyvolávají, a snažte se zaměřit na detaily – vůně školní jídelny, vaše skříňka, šatna u tělocvičny atd.
 3. 3
  Meditujte s těmito detaily a dělejte u toho příjemné věci. Snažte se do svého mozku vložit příjemné pocity a zároveň aktivně myslete na to, jak vás ve škole šikanovali nebo na nepříjemný rozchod s vaší přítelkyní. [1] Poslouchejte klidnou hudbu, dejte si příjemnou horkou vanu s vonnými svíčkami, nebo si dejte zmrzlinový koktejl na zahradě za letního dne.
  • Vaším cílem je zbavit se bolesti těchto nepříjemných vzpomínek. Pokud se vaši rodiče rozejdou na Štědrý den, nebudete pravděpodobně už nikdy chtít jíst kapra se salátem a stejně tak budete mít problém pamatovat si nepříjemné věci jako bolestivé, když si je spojíte s něčím příjemným a uvolňujícím.
  • Někteří lidé také doporučují poslouchat velmi nahlas „bílý hluk“, abyste vzpomínky utopili, místo abyste si je spojovali s něčím příjemným. Obklopte se rádii, nebo jinými generátory bílého hluku a přitom meditujte o svých nepříjemných vzpomínkách.
 4. 4
  Vymažte si paměť. Představte si v mysli silné gesto pro „zničení“ nepříjemné vzpomínky. Můžete si například představit svoji vzpomínku ve formě polaroidového obrázku a opakovaně si představovat, jak ho pálíte. [2] Soustřeďte se na detaily – jak se okraje obrázku kroutí a hnědnou, začínají odpadávat a plamen požírá fotku a rozpouští ji, dokud z ní nezbyde jen popel.
  • Představujte si něco, co se vám hodí k této vzpomínce. Můžete si například představovat člověka, který vás ve škole šikanoval, jako staré auto, které se potápí do jezera, nebo jako vlak, který zpomaleně naráží do skály.
 5. 5
  Zkuste hypnózu. Když se snažíte spojit si nepříjemné vzpomínky s příjemnými vjemy, vlastně tím hypnotizujete sami sebe. Můžete to brát jako zapnutí digestoře po smažení řízků v kuchyni. [3] Pokud věříte síle hypnózy, zajděte si k profesionálnímu hypnotizérovi.
  • Možná vám to zní jako nesmysl, ale jde o symbolické gesto, které vám může pomoci se duševně odpoutat od této vzpomínky a začít ji vnímat jako uzavřenou kapitolu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Nahrazování vzpomínek

 1. 1
  Myslete na nepříjemné věci, když děláte něco příjemného. Jedním ze způsobů, jak se odpoutat od špatné myšlenky, je spojit si ji s něčím dobrým.[4] Vaším cílem je udělat z bolestivé vzpomínky pozitivní asociaci.
  • Dělejte něco, při čem jste šťastní, když myslíte na něco smutného. Můžete si například vzpomenout na ostudu, když jste se rozešli s partnerem a poslouchat přitom milou hudbu. Nebo si napusťte vanu, zapalte svíčky a relaxujte s myšlenkou, jak jste přišli o práci.
  • Pokud vám pozitivní asociace nepomáhá, můžete si naopak pustit hlasitou hudbu, abyste svůj smutek utopili. Obklopte se několika reprobednami a pusťte si hudbu co nejvíce nahlas a myslete přitom na něco bolestivého.
 2. 2
  Něčím se zabavte. Nejrychlejším způsobem, jak se zbavit starých vzpomínek, je vytvořit si nové vzpomínky. I když neděláte zrovna nic, co by mělo něco společného se starou vzpomínkou, na kterou chcete zapomenout, nové vzpomínky postupně vytlačí tyto staré věci z cesty. [5] Některé z činností, které vás zabaví, zahrnují:
  • Nový koníček
  • Čtení knih a sledování filmů
  • Nalezení nové práce
  • Přestěhování se
  • Nalezení nových přátel
 3. 3
  Naplňte svoji mysl podobnými vjemy. Najděte si oblast, do které spadá vaše nepříjemná vzpomínka a začněte se jí věnovat. Vytvářejte si příjemné vzpomínky, které jsou podobné těm, které chcete zapomenout. [6] Vaše mysl si začne všímat nových vzpomínek a vy budete postupně zapomínat na to nepříjemné, protože budete muset v hlavě muset udělat místo novým, podobným a příjemným vzpomínkám.
  • Pokud například chcete zapomenout na svůj výlet do San Francisca, začněte jezdit na výlety do podobných měst, nebo do měst s podobným názvem. Jeďte do San José, do Palo Alto, Los Angeles a Santa Cruz a všude si kupte památeční trička a zajděte si do restaurací. Tyto vzpomínky vám pomohou postupně rozpustit nepříjemné vzpomínky na San Francisco.
  • Pokud máte stále v hlavě vzpomínky na oblíbený parfém vašeho bývalého partnera, zajděte si do parfumerie a přičichněte si ke každému pánskému parfému, který najdete. Tím svoji mysl otupíte novými vjemy a začnete zapomínat na svoji vzpomínku.
  • Choďte na rande. Nejlepším způsobem, jak zapomenout na staré vzpomínky, je začít si tvořit nové vzpomínky s novými lidmi.
 4. 4
  Promluvte si s terapeutem. Pokud nejste schopni překonat negativní pocity způsobené bolestivou vzpomínkou, možná by stálo za to navštívit psychoterapeuta. Terapeut vám může pomoci srovnat se se svými pocity a pokračovat v životě.
  Reklama

Tipy

 • Je možné nahradit jednu myšlenku jinou myšlenkou na jiné téma, která pro vás bude příjemnější.
 • Často lidem pomůže poslouchat nějakou audioknihu nebo rádio a soustředit se na vyprávění. Pusťte si něco lehkého, ale zároveň zajímavého. Tato technika je jednoduchá, ale funguje skvěle.


Reklama

O tomto wikiHow

Allison Broennimann, PhD
Spoluautorem článku je :
Klinická psycholožka
Spoluautorem tohoto článku je Allison Broennimann, PhD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 16 563 krát
Stránka byla zobrazena 16 563 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama