Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nezávazná konverzace je velká věda! Možná máte pocit, že se lidé nezávazně baví jen proto, aby se vyhnuli trapnému tichu a zabili čas, ve skutečnosti mnoho pevných vztahů a přátelství začalo právě rozhovory o počasí. Nezávazné rozhovory vám pomohou se s ostatními lidmi sblížit a kromě toho se vám budou hodit i v profesionálním životě. Pokud se chcete naučit umění nezávazné konverzace, přečtěte si tento článek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zajistěte, aby se ten druhý cítil dobře

 1. 1
  Mějte otevřenou řeč těla. Pokud chcete, aby se s vámi někdo cítil dobře, nejlepší je mít otevřený postoj a natočit se k němu čelem, aniž byste se chovali příliš horlivě. Dívejte se mu do očí, nepřekřižujte si paže a natočte se k němu rameny. Díky tomu ten druhý bude mít pocit, že mu věnujete veškerou pozornost a jste rádi, že s ním trávíte čas. Udržujte si od toho druhého vhodný odstup.
  • Odložte telefon. Není nic otravnějšího, než povídat si s někým, kdo si neustále kontroluje telefon.
  • Měli byste sice vypadat, že se s tím druhým chcete bavit, ale dejte si pozor, abyste nevypadali až příliš horlivě. Nenaklánějte se k němu příliš blízko, abyste ho nevystrašili. Většina lidí nemá ráda lidi, kteří se při rozhovoru naklánějí příliš blízko.
  • Snažte se nedávat si ruce do kapes a také se neošívat.
 2. 2
  Přátelsky se pozdravte. Pokud jste potkali někoho, koho již znáte, pozdravte ho jménem: „Ahoj Jano, jak se máš? Rád tě vidím.“ Je to snadné a přímé a dáte tím tomu druhému najevo, že si chcete povídat. Pokud toho druhého neznáte, nejprve se mu představte, abyste se cítili sebejistěji a měli pocit, že máte rozhovor plně v rukou. Řekněte: „Ahoj, já jsem Tomáš. Jak se jmenuješ?“ Až se vám ten druhý představí, zopakujte jeho jméno, aby získal pocit jedinečnosti.
  • Nezapomínejte se usmívat a věnujte tomu druhému pozornost. Neměli byste vypadat, že se jen snažíte zabít čas, než přijdou vaši skuteční přátelé.
 3. 3
  Povídejte si o pozitivních věcech. Rozhovory jsou často spíše o výměně energie, než o výměně informací. Pokud chcete vést skvělý nezávazný rozhovor, měli byste mluvit o pozitivních a zábavných věcech. Když budete dobře naladěni, budete se usmívat a budete se smát věcem, které nemusejí být nutně příliš vtipné, ten druhý si s vámi bude chtít povídat dál, i když budete řešit jen vaši oblíbenou značku cereálií. [1]
  • Je pravda, že pokud máte špatný den, nebo dokonce špatný týden, pravděpodobně pro vás nebude snadné mluvit jen pozitivně. Nezapomínejte ale na to, že při nezávazné konverzaci byste neměli říkat nic příliš negativního, jinak ten druhý ztratí zájem si s vámi povídat.
 4. 4
  Začněte malou lichotkou. Když řeknete například: „Máš krásné boty, kde jsi je koupila?“ můžete tím přejít k nezávaznému rozhovoru o nakupování. I když tato lichotka nakonec nikam nepovede, ten druhý se díky ní bude cítit lépe, přestože se budete bavit o jiných věcech. Tento tip můžete použít i dříve, například při představování.
  • Můžete si tak s objektem své touhy popovídat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Dejte se do řeči

 1. 1
  Najděte si něco, co s tím druhým máte společné. Nemusíte se snažit najít někoho, koho baví jízda na koni stejně jako vás. Můžete se bavit například jen o tom, že bylo tento týden špatné počasí. Cokoli, o čem se spolu budete moci bavit je dobré, i když to bude nudné téma. To, že se nechcete bavit o počasí neznamená, že od těchto témat nemůžete plynule přejít k tématům, která vás budou zajímat. Zde je několik způsobů, jak zjistit, co máte s tím druhým společného:
  • „Profesor Hoffer je velmi zábavný!“
  • „Večírky u Ashley jsou vždycky nejlepší.“
  • „Je šílené, že už týden v kuse prší, že?“
  • „Moc rád chodím to této kavárny.“
 2. 2
  Řekněte tomu druhému něco o sobě. Až si najdete něco, co máte společné, můžete na tom stavět a říct tomu druhému něco trochu osobnějšího. Neříkejte mu ale tak osobní věci, že byste ho mohli uvést do rozpaků, například: „Jsem do profesora Hoffera už pět let zamilovaná,“ ale vymyslete něco uvolněnějšího. Můžete říct například něco takového: [2]
  • „Je to nejlepší učitel, jakého jsem kdy měla. Díky němu jsem se rozhodla maturovat z angličtiny.“
  • „S Ashley jsem se seznámil loni na jejím večírku ve stylu Velkého Gatsbyho.“
  • „Ten déšť je pro mě strašný – trénuju na maraton a musím běhat jen na běžícím pásu, což je nuda.“
  • „V této kavárně mám pocit, že tady můžu pracovat celé hodiny. Možná je to ta jejich silná káva, ale cítím se tady příjemně.“
 3. 3
  Zapojte toho druhého. Až si najdete něco, o čem si můžete povídat a řeknete tomu druhému něco o sobě, je na čase ho zapojit a zeptat se ho na nějaké informace o něm. Neptejte se na nic osobního, jako je zdraví, náboženství, politika atd. Držte se nezávazných a zábavných témat a ptejte se na otevřené otázky ohledně zájmů, koníčků, práce, nebo okolí. Zde jsou příklady otázek, které tomu druhému můžete položit:
  • „A co ty? Taky budeš maturovat z angličtiny, nebo sem chodíš jen kvůli vtipným historkám profesora Hoffera?“
  • „Byl jsi na tom večírku taky, nebo jsi tady dnes poprvé? Loni to bylo skvělé, ale trochu jsem to přehnal s koktejly.“
  • „A co ty? Taky ti déšť brání dělat něco, co tě baví?“
  • „Chodíš sem taky pracovat, nebo jen popíjet kávu a číst si?“
 4. 4
  Navažte nějakou otázkou nebo tvrzením. Odpověď toho druhého bude mít velký vliv na to, co potom řeknete a zda to bude otázka, tvrzení, nebo vtip. Snažte se najít rovnováhu mezi otázkami a oznamovacími větami. Když se budete stále jen vyptávat, ten druhý bude mít pocit, že ho vyslýcháte a když mu budete stále jen něco vyprávět, bude mít pocit, že ho nepustíte ke slovu. Zkuste například následující tipy:
  • Ten druhý: „Taky budu maturovat z angličtiny. Vždycky jsem to měl v plánu, ale díky Hofferovi mě to baví ještě více.“
   • Vy: „Opravdu? A čemu se s tímto oborem chceš věnovat? Je skvělé potkat někoho z tohoto lukrativního oboru.“
  • Ten druhý: „Na ten večírek jsem jít nemohl, ale byl jsem na její letní party. To byla skvělá akce!“
   • Vy: „To teda byla! Věděl jsem, že jsem tě už někde viděl. Odkud se znáš s Ashley?“
  • Ten druhý: „Déšť mi moc nevadí, ale v tomhle počasí se nedá chodit se psem na procházky, takže se těším, až přestane pršet.“
   • Vy: „Ty máš psa? Já mám pudla, který se jmenuje Stella. Máš někde fotku svého psa?“
  • Ten druhý: „Chodím si sem jen číst. Nemůžu uvěřit, že mi trvalo tak dlouho, než jsem si přečetl Kdo chytá v žitě.“
   • Vy: „Tuhle knížku miluju! Někteří lidé říkají, že je přeceňovaná, ale já s nimi nesouhlasím.“
 5. 5
  Všímejte si svého okolí. Až se s tím druhým dáte do řeči a budete si povídat o nezávazných věcech, můžete se rozhlédnout kolem sebe a najít si nová témata k hovoru. Můžete si například všimnout někoho, kdo na sobě má něco zajímavého, nebo například něčeho na zdi, o čem si budete moci povídat. Zkuste například tyto věci:
  • „Máš hezké tričko Metallica. Jsi skalním fanouškem, nebo ho nosíš jen tak?“
  • „Ty jsi běžel pražský maraton? V kterém roce? Taky mám takové tričko, ale už nevím, kam jsem si ho dal.“
  • „Co si myslíš o tom koncertu, který bude dnes večer? Pořád všude vidím plakáty, ale nemůžu se rozhodnout, zda chci jít.“
  • "Á, American Pageant. Tahle knížka mě o americké historii naučila všechno. Je ten kurz pořád tak jednoduchý?“
 6. 6
  Naslouchejte tomu druhému pozorně. Měli byste pozorně naslouchat všemu, co vám ten druhý říká, abyste našli více věcí, které máte společné a mohli jste si povídat produktivněji a zajímavěji. Je možné, že vám ten druhý bude říkat věci, které vás mohou přivést na nová témata, takže je důležité mít otevřené oči i uši a pozorně poslouchat. Zde jsou příklady toho, jak mohou dva lidé využívat narážek a navést rozhovor novým směrem, aby si mohli povídat o hlubších tématech.
  • Vy: „S Ashley jsem se seznámil, když jsme s kamarády jeli o prázdninách do Mexika.“
  • Ten druhý: „Pamatuju si, že mi o tom výletě vyprávěla! Jela tam proto, aby si zlepšila španělštinu, ale pochybuju, že se jí to povedlo – pokud tedy nepočítáš časté opakování slov „pina colada.“
  • Vy: „Ty umíš španělsky? To je skvělé! Mohl jsi mi pomoci připravit se na cestu do Madridu. Moje španělština nebyla tak špatná, ale rozhodně by se mi hodilo, kdyby mi někdo pomohl.“
  • Ten druhý: „Madrid mám moc rád! Moje babička tam pořád bydlí, takže za ní jezdím skoro každé léto. Každou neděli spolu chodíme do muzea Prado.“
  • Vy: „Madrid je moje oblíbené město. Obrazy El Grec v Pradu jsou úžasné!“
  • Ten druhý: „Tobě se líbí El Greco? Já chodím koukat spíš na Goyu.“
  • Vy: „Opravdu? Příští týden má přijít do kin nový film o Goyovi, myslím že v něm bude hrát Ethan Hawke. Chtěl bys na něj se mnou zajít?“
  • Ten druhý: „Samozřejmě, moc rád!“
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Správné zakončení

 1. 1
  Buďte otevření (ale ne příliš). Ke konci rozhovoru byste tomu druhému měli říct něco více o sobě, ať už to bude to, že jste posedlí svojí kočkou, milujete jógu, nebo jen to, co si myslíte o posledním albu své oblíbené kapely. Měli byste tomu druhému říct něco, díky čemu vás lépe pozná a dosáhnete lepšího spojení, aby si nemyslel, že jste si s ním povídali jen proto, že jste potřebovali zabít čas.
  • Pravděpodobně nebude nejlepší říkat tomu druhému, jaký je podle vás smysl života, vyprávět mu o své ztracené lásce, nebo o smrti. Řekněte mu jen něco zajímavého osobě a počkejte, až si díky tomu vybudujete pevnější vztah.
  • Být originální je skvělá strategie, když mluvíte o své lásce. Můžete mluvit o něčem, co vás skutečně zajímá, zmínit něco, co se vám na nich skutečně líbí, nebo položit otázku, na kterou jste skutečně zvědaví.
 2. 2
  Když budete chtít a budete mít z vašeho setkání dobrý pocit, můžete navrhnout, že se setkáte znovu. Pokud jste si dobře popovídali, nebo se vám ten druhý začíná líbit, můžete mu říct, že jste si rozhovor užili a zeptat se ho, jestli se s vámi někdy chce sejít. Můžete ho také požádat o telefonní číslo, nebo můžete zmínit nějaké místo, na kterém se budete moci potkat. Zkuste například toto:
  • „S tím filmem jsem to myslel vážně, dáš mi svoje telefonní číslo, abychom se mohli domluvit?“
  • „Nikdy jsem nepotkal nikoho, koho by bavil Bachelor stejně jako mě. Pořádáme v pondělí večer s kamarádem maraton, dáš mi svoje číslo, abych tě mohl pozvat?“
  • „Uvidíme se na příštím večírku u Ashley? Slyšel jsem, že tě nepustí dovnitř, když na sobě nebudeš mít opravdovou tógu, to bude určitě zase zábava.“
 3. 3
  Slušně se rozlučte. Až budete muset odejít například do školy, nebo si budete chtít popovídat s někým jiným, měli byste tomu druhému dát najevo, že je pro vás důležitý a že jste si s ním rádi popovídali. Zde je několik způsobů, jak ukončit rozhovor slušně:[3]
  • „Moc rád jsem si s tebou popovídal. Dám ti vědět, jak mi chutnala paella podle tvého receptu.“
  • „Moc rád bych si ještě povídal o Španělsku, ale chtěl jsem se pozdravit s Ninou a vypadá to, že už je na odchodu.“
  • „Támhle je moje kamarádka Kelly, znáte se? Pojď, představím vás.“
  • „Rád bych si povídal dál, ale musím už jít na hodinu matematiky. Jistě se zase brzy potkáme.“
  Reklama

Tipy

 • Chovejte se vždy uctivě.
 • Uvolněte se, nikdo vás nesleduje.
 • Sledujte svůj dech a dejte si pozor, abyste nedýchali příliš rychle, příliš zhluboka, nebo příliš hlasitě.
 • Když si budete povídat s dívkou, někdy vám může pomoci i trapný vtípek, kterým ji rozesmějete.
 • Pokud nečtete noviny a nedíváte se na zprávy, měli byste si každý den alespoň prolétnout hlavní nadpisy.
 • Naučte se alespoň tři vtipy, které budete moci říct úplně komukoli (vtipy, které byste mohli říct své matce nebo babičce).
 • Pokud má ten druhý rád sport, měli byste si zjistit, jaké důležité zápasy se zrovna hrají.
 • Naučte se nezávazně konverzovat například s pošťákem, s lidmi ve frontě v obchodě atd.
 • Úvodní fráze jsou skvělým způsobem, jak získat něčí pozornost, ale dejte si pozor, aby nebyly příliš otřepané.
 • Nepomlouvejte ostatní lidi, jde přece o nezávazný rozhovor.
Reklama

Varování

 • Snažte se zapamatovat si vše, co vám ten druhý říká. Zejména pokud klade důraz na určité téma, byste měli působit zaujatě a věnovat mu pozornost.
 • Nenuťte lidi k nezávazným rozhovorům. Někteří lidé jsou introverti a každý někdy chce být o samotě a s nikým se nebavit. Jiným lidem zase nezáleží ani na počasích, ani na tom, kde jste koupili své boty.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Judith Gottesman, MSW
Spoluautorem článku je :
Dohazovačka a seznamovací kouč
Tento článek spoluautorem článku je Judith Gottesman, MSW. Judith Gottesman je dohazovačka, koučka seznamek a zakladatelka společnosti Soul Mates Unlimited™️ Date Coaching a Matchmaking. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na využití psychologie, pozornosti k detailu a své intuice k vytváření trvalých zápasů. Je známá jako Dohazovačka židovské komunity na západním pobřeží, ale její rady ohledně randění fungují pro každého. Její práce byla uvedena v mnoha národních médiích, jako jsou The New York Times, NPR a Fox News. Judith je také autorkou dvou knih Tvoje spřízněná duše čeká! a Ztracené umění randění. Získala titul BA v oboru psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley a magisterský titul v oboru sociální práce na univerzitě Yeshiva. Tento článek byl zobrazen 8 349 krát
Stránka byla zobrazena 8 349 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama