X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 5 808 krát
Nadešel čas, abyste upgradovali svůj operační systém? Chcete se z Windows přesunout na Linux? Možná byste také chtěli vyzkoušet dual-booting (dva operační systémy současně). S pomocí tohoto návodu se naučíte nainstalovat na svůj počítač jakýkoliv zbrusu nový operační systém.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Volba operačního systému, který budete instalovat
-
1Zkontrolujte požadavky na výkon počítače. Pokud jste se rozhodli instalovat nový operační systém, musíte se nejprve rozhodnout, který chcete používat. Požadavky jednotlivých operačních systému na výkon počítače se liší, proto, máte-li starší počítač, nejprve zkontrolujte, že dokáže nový operační systém rozběhnout.
- Většina instalací systému Windows vyžaduje nejméně 1 GB RAM a minimálně 15-20 GB místa na disku. Zkontrolujte, že váš počítač tyto požadavky splňuje. Pokud ne, můžete nainstalovat starší operační systém, například Windows XP.
- Operační systémy Linux obvykle nevyžadují tolik místa a výpočetního výkonu jako systémy Windows. Požadavky na výkon se budou lišit v závislosti na zvolené distribuci (Ubuntu, Fedora, Mint apod.).
-
2Rozhodněte se, zda systém koupíte, nebo stáhnete. Licence systému Windows musíte zakoupit. Každou licenci dostanete s klíčem pro jedinou instalaci. Většinu distribucí Linuxu pak můžete stáhnout zdarma a nainstalovat tolikrát, kolikrát jen chcete. Přesto se najdou některé firemní verze s uzavřenou licencí, které je nutné zakoupit (Red Hat, SUSE atd.).
-
3Zjistěte si kompatibilitu softwaru. Zkontrolujte, že operační systém, který chcete nainstalovat, podporuje programy, které chcete používat. Pracujete-li s Microsoft Office, nemůžete je nainstalovat na počítač s Linuxem. Za všechny programy najdete náhradu, jejich schopnosti však mohou být omezené.
- Řada her, které hrajete na Windows, nebudou na Linuxu fungovat. Počet podporovaných titulů se zvyšuje, vezměte však na vědomí, že jste-li vášnivým hráčem, nemusí se vám povést na Linux jednoduše převést celou vaši herní sbírku.
-
4Obstarejte si nový operační systém. Pokud jste si koupili kopii Windows z obchodu, měli byste obdržet instalační disk s produktovým číslem. Instalujete-li Linux, můžete si stáhnout ISO obraz dané distribuce ze stránek vývojářů.
- Soubor ISO je obraz disku, který je třeba vypálit na disk, nebo zkopírovat na USB disk, ze kterého lze bootovat.
-
5Zálohujte si data. Během instalace nového operačního systému dojde s největší pravděpodobností ke kompletnímu vymazání pevného disku. To znamená, že přijdete o všechny soubory v počítači, které si nezálohujete. Vždy proto před začátkem instalace zkontrolujte, že máte všechny důležité soubory zkopírované v zálohovacím úložišti. Zálohovat můžete na externí disk, nebo si data můžete vypálit na DVD.
- Pokud instalujete operační systém vedle toho stávajícího, nejspíše žádná data muset mazat nebudete. Přesto je stále rozumné důležité soubory zálohovat – jen pro případ.
- Programy zálohovat nelze. Po instalaci nového operačního systému je budete muset nainstalovat znovu.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Instalace nového operačního systému
-
1Určete pořadí instalace. Pokud instalujete distribuci Linuxu, kterou chcete provozovat současně s Windows, budete muset nejprve nainstalovat Windows, a teprve poté Linux. Důvodem je velmi nesmlouvavý bootovací program Windows, který je nutné zavést před instalací Linuxu. V opačném případě by Windows nešlo spustit.
-
2Nabootujte z instalačního disku. Do optické mechaniky vložte instalační disk a restartujte počítač. Počítač obyčejně bootuje nejprve z pevného disku, budete proto muset upravit pár nastavení v BIOSu tak, aby se začal spouštět nejdříve z optické mechaniky. Do BIOSu se dostanete soustavným mačkáním klávesy, které je přiřazena funkce „Setup“ („nastavení“). Tato klávesa se zobrazí na obrazovce, na které při spouštění PC vidíte logo výrobce.
- Obvyklé Setup klávesy jsou: F2, F10, F12 a Del/Delete.
- Jakmile se dostanete do nabídky nastavení, přesuňte se do části Boot („spuštění“). Jako první bootovací zařízení nastavte svou DVD/CD mechaniku. Pokud instalujete z USB disku, zkontrolujte, že je připojen, a pak jej nastavte jako první bootovací zařízení.
- Jakmile máte vybraný správný disk, uložte změny a opusťte nastavení. Počítač se restartuje.
-
3Vyzkoušejte si Linuxovou distribuci, než ji nainstalujete. Většina distribucí Linuxu je dodávána s kopií, kterou můžete spustit přímo z instalačního disku. To vám umožní otestovat váš nový operační systém předtím, než přistoupíte k jeho instalaci. Když jste připraveni k instalaci, klikněte na program Instalace, který najdete na ploše.
- Toto lze provést jen s distribucemi Linuxu. Operační systém Windows spustit pro otestování před instalací nelze.
-
4Vyčkejte, než se načte instalační program. Bez ohledu na to, jaký operační systém jste vybrali, bude instalační program muset před dalšími kroky instalace nejprve zkopírovat do počítače několik souborů. To může trvat několik minut v závislosti na rychlosti hardwaru vašeho počítače.
- Nejspíše budete muset provést několik základních voleb, jako je jazyková lokalizace a rozložení klávesnice.
-
5Zadejte své produktové číslo. Instalujte-li Windows 8, musíte produktové číslo zadat před začátkem instalace. Starší verze Windows budou produktové číslo vyžadovat až po dokončení instalace. Uživatelé Linuxu žádné produktové číslo nezadávají – s výjimkou případů, kdy si zakoupili placenou verzi systému, jako je Red Hat.
-
6Zvolte typ instalace. Windows vám nabídne možnost Upgradu, nebo provedení Vlastní instalace. I pokud upgradujete starší verzi Windows, silně vám doporučujeme sáhnout po Vlastní instalaci a začít s čistým štítem. Minimalizujete tím riziku pozdějšího vzniku problémů plynoucích z kombinace starších a novějších nastavení systému.
- Instalujete-li Linux, budete mít možnost nainstalovat jej vedle stávajícího operačního systému (Windows), nebo vymazat disk a nainstalovat pouze Linux. Vyberte si to, co vám lépe vyhovuje. Pokud zvolíte instalaci Linuxu vedle Windows, budete moci určit, kolik místa na disku chcete pro Linux vyčlenit.
-
7Zformátujte diskové oddíly. Při instalaci Windows budete muset zvolit diskový oddíl, na který chcete systém nainstalovat. Smazáním oddílů vymažete veškerá data na nich uložená. Kapacita oddílu se pak změní zpět na Nepřiřazené místo. Vyberte toto Nepřiřazené místo a vytvořte z něj nový oddíl.
- Pro instalaci Linuxu musíte diskový oddíl zformátovat do souborového systému Ext4.
-
8Nastavte si Linux. Instalační program Linuxu se vás před započetím instalace dotáže na vaše časové pásmo, a také budete muset vytvořit uživatelské jméno a heslo. To použijete pro přihlášení k Linuxu, a také k autorizaci změn v systému.
- Uživatelé Windows budou osobní informace vyplňovat až po skončení instalace.
-
9Vyčkejte, než instalace skončí. V závislosti na rychlosti vašeho počítače může instalace trvat až hodinu. Většina instalací však již v tuto chvíli nevyžaduje vaši přítomnost. Počítač se může v průběhu instalace několikrát restartovat.
-
10Vytvořte si ve Windows účet. Po skončení instalace Windows budete muset vytvořit uživatelské jméno. Volitelně si také můžete vytvořit heslo, není to však nutné. Po vytvoření přihlašovacích údajů budete požádáni o produktové číslo.
- Ve Windows 8 budete nejprve vyzváni k přizpůsobení barev. Pak se můžete buďto přihlásit ke svému Microsoft účtu, nebo použít klasické uživatelské jméno Windows.
-
11Nainstalujte ovladače a programy. Po skončení instalace se vám zobrazí vaše nová plocha. Tuto chvíli se již můžete vrhnout do instalace programů a kontroly, zda máte správně nainstalované veškeré aktuální ovladače. Budete-li se připojovat k internetu, nezapomeňte si nainstalovat antivirový program.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Instalace specifických operačních systémů
-
1Instalace Windows 7. Windows 7 je v současnosti nejrozšířenějším operačním systémem firmy Microsoft. V tomto návodu najdete přesné instrukce pro jeho instalaci.
-
2Instalace Windows 8. Windows 8 je nejnovějším operačním systémem společnosti Microsoft. Detailní instrukce pro jeho instalaci najdete v odkazovaném návodu.
-
3Instalace Ubuntu. Ubuntu je jednou z nejpopulárnějších dostupných Linuxových distribucí. Návod na její instalaci najdete v tomto článku.
-
4Instalace Mac OS X. Návod na upgrade vašeho OS X najdete v některém z našich dalších článků.
-
5Instalace Linux Mint. Linux Mint je novější Linuxovou distribucí, která rychle získává na popularitě. V tomto návodu zjistíte, jak ji nainstalovat.
-
6Instalace Fedora. Fedora je starší Linuxovou distribucí, která se vyznačuje dlouhodobě ověřenou stabilitou. Návod na její instalaci najdete v některém z našich dalších článků.
-
7Instalace Mac OS X na počítači Intel či AMD („Hackintosh“). Pokud někdy budete mít chuť a trpělivost instalovat Mac OS X na své PC, návod, jak na to, najdete v dalším z našich článků.Reklama
Tipy
- Chcete-li instalaci zrychlit, pak data při zálohování nekopírujte, ale přesunujte. Poté nefragmentujte disk. Snažte se to udělat v noci před tím, že budete instalovat operační systém, protože instalační program pak zvládne disk mnohem rychleji naformátovat. Toto obzvláště dobře funguje u IDE disků s kapacitou přes 40 GB, nebo Serial ATA (SATA) disků s kapacitou přes 500 GB.
- Některé operační systémy, konkrétně Linux, nabízí nastavení pro experty a nastavení pro běžné uživatele. Pokud nevíte nic o dělení disků, použijte automatickou instalaci, která disk rozdělí za vás.
Reklama
Varování
- Pokud neprovádíte pouze upgrade, nezapomeňte si vše nejprve zálohovat. Nicméně, i při upgradu je zálohování moudrým krokem.
- Windows neumí přečíst diskové oddíly Linuxu.
- Pokud se přesouváte z Windows na Linux a nemáte s ním žádné zkušenosti, asi není dobrý nápad provádět rovnou jeho instalaci. Pokud je váš počítač dost nový na to, aby uměl bootovat z USB zařízení, zkuste si Linux nainstalovat na flash disk. V opačném případě můžete Linux jednoduše používat spuštěný z CD.
- Pokud instalujete Windows a budete se připojovat k internetu, nainstalujte si antivirus dříve, než se poprvé připojíte.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Počítač
- Disk s operačním systémem
- Pár základních znalostí
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
Bahasa Indonesia:Memasang Sistem Operasi Baru di Komputer
العربية:تثبيت نظام تشغيل جديد للكمبيوتر
Tiếng Việt:Cài đặt hệ điều hành mới trên máy tính
Stránka byla zobrazena 5 808 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama