Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dušení nastane, když člověku uvízne cizí těleso (obvykle jídlo) v jeho průdušnici, což zabraňuje normálnímu dýchání. Dušení může vést k poškození mozku nebo dokonce smrti a tyto vážné újmy mohou nastat během několika minut. Heimlichův manévr je nejběžnější technikou používanou pro zachránění dusící se osoby. Pokud se v okolí nepohybuje nikdo jiný, můžete si pomoci i sami. Postupujte podle následujících několika jednoduchých kroků a zjistíte, jak provést Heimlichův manévr právě na sobě.

Část 1
Část 1 ze 2:

Příprava provedení Heimlichova manévru

 1. 1
  Pokuste se cizí předmět vykašlat. Pokud máte pocit, že vám něco uvízlo v krku, měli byste se to nejprve pokusit vykašlat. Pokud nemůžete předmět vykašlat ani silným kašlem, přichází na řadu Heimlichův manévr. Pokud se vám předmět nedaří vyndat kašláním a přicházíte o vzduch, je třeba jednat rychle, zvláště pokud jste sami.
  • Je potřeba předmět vyndat dříve, než ztratíte vědomí.[1]
  • Dokonce i přes Heimlichův manévr pokračujte s vykašláváním.
 2. 2
  Sevřete pěst. Pokud se chystáte provést Heimlichův manévr na sebe, začneme s rukami. Ve vaší silnější ruce sevřete pěst. Položte ji na břicho těsně nad pupek a zároveň pod hrudní koš.
  • Musíte se ujistit, že je vaše ruka na správném místě, zjistěte, zda vás nebolí žebra a zda jsou v nejvhodnějším položení pro odstranění předmětu z těla ven.
  • Toto umístění pěsti je stejné jako u tradičního Heimlichova manévru.[2]
 3. 3
  Uchopte pěst druhou rukou. Jakmile máte pěst na správném místě, je třeba přidat druhou ruku na pákový efekt. Svou druhou ruku položte přes pěst na břiše. Musíte se ujistit, že pěst je ve středu vaší druhé ruky.
  • To vám umožní provést Heimlichův manévr účinněji.[3]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Provedení Heimlichova manévru na sebe

 1. 1
  Tlačte svou pěst nahoru. Pokuste se tím cizí předmět uvolnit. Pěst a ruku je třeba zasadit do bránice nebo oblasti žaludku. Vykonejte rychlý pohyb ve tvaru písmene J - dovnitř a následně nahoru. Opakujte vícekrát.
  • Pokud se vám nedaří předmět rychle uvolnit, je třeba pokusit se přidat více síly sepevným předmětem.[4]
 2. 2
  Přidejte více síly se stabilním předmětem. Ve svém bezprostředním okolí najděte stabilní předmět, vysoký zhruba po pas, přes který se můžete ohnout. Židle, stůl nebo pult, nebo jiný pevný předmět vám pro tento účel může dobře posloužit. Své pěsti dejte mezi židli a vaše břicho a tlačte vaše tělo proti pevnému předmětu.
  • Výrazně tím zvýšíte sílu, působící na bránici, která tak účinněji pomůže uvolnit zaseknutý cizí předmět.[5]
 3. 3
  Proces opakujte. Předmět se vám nemusí dařit vytlačit na první pokus. Je nutné zopakovat tlak na stabilní objekt, dokud cizí předmět z krku neodstraníte. Jakmile předmět z krku odstraníte, měli byste začít opět normálně dýchat.[6]
  • I když se tato situace jeví jako velmi děsivá, je lepší zůstat v klidu. Panikaření pouze zvýší vaši tepovou frekvenci, takže budete potřebovat více vzduchu, což vám pohorší.
  • Jakmile předmět vytáhnete, sedněte si a popadněte dech.
  • Pokud zjistíte, že vám v krku stále něco vadí, nebo vás krk bolí, navštivte svého lékaře.[7]
  • Nemůžete-li i nadále předmět z krku dostat, zavolejte záchrannou službu.[8]
  Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama