Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Provoz stánku s limonádou není jen skvělou letní zábavou, ale také vynikající příležitostí, jak mladé lidi naučit základům podnikání a vydělávání peněz. Tato jednoduchá forma podniku ve vás může rozvinout smysl pro zodpovědnost za svůj vlastní obchod, naučí vás znát hodnotu peněz, ale také je to prostě jen velká zábava!

Část 1
Část 1 ze 3:

Příprava stánku

 1. 1
  Vyberte vhodnou lokalitu. Pokud si stánek postavíte přímo před svým domem, pak si ho zřejmě všimne pouze několik málo sousedů. Místo toho zvolte frekventované místo se spoustou chodců, aby váš nový podnik zaregistrovalo co nejvíce lidí. Vynikající jsou například parky nebo pláže, a to zvláště v krásné, slunečné dny.
  • O povolení k rozložení stánku před vchodem můžete požádat také v místním kostele nebo obchodě se smíšeným zbožím. Před umístěním stánku na cizí pozemek si vždy nejprve vyžádejte povolení.
  • Udělejte si rozvrh nadcházejících událostí. Jestliže se má brzy konat nějaký festival nebo sportovní utkání, připravte se postavit stánek do blízkosti těchto akcí.[1]
  • Přemýšlejte, na jakých místech se asi budou nacházet nejvíce žízniví lidé. Potencionálními zákazníky můžou být například rozpálení lidé, kteří polehávají na pláži nebo hráči golfu, kteří právě odcházejí z osmnácté jamky.[2]
  • Všímejte si počasí. Jestliže je venku velké horko a pálí slunce, stánek byste měli postavit na nějakém stinném místě.
 2. 2
  Připravte si stánek.[3] Naprostým základem je pevný stůl a židle, na kterou se budete moct posadit. Oboje postavte na rovný povrch, aby se stánek nekymácel a nerozlil tak limonádu po celém okolí. Pozornost vám pomůže také přilákat například jasně barevný ubrus, a proto si nějaký takový sežeňte.
  • Ujistěte se, že ubrus dosáhne na přední straně stánku až na zem. V takovém případě totiž budete moct uschovat zásoby limonády a dalších věcí pod stolem, aniž by si toho všimli vaši zákazníci.
  • Po stole úhledně rozestavte veškeré džbány, kelímky, ubrousky i brčka. Čím upraveněji celý stánek bude vypadat, tím více zákazníků přilákáte.
 3. 3
  Udělejte si pro sebe pohodlí. Jestliže plánujete mít otevřeno po delší časové úseky, bude potřeba, abyste pro sebe zajistili dostatečné pohodlí. Vezměte si s sebou zásoby vody, kterou zaženete žízeň v případě, že by vám už bylo zle ze vší té limonády. Na židli byste si měli připravit nějaký pohodlný polštářek, který zabrání tomu, abyste byli po dni stráveném prodejem celí rozlámaní. V obzvláště horké dny si s sebou přineste také větrák na baterky nebo se ovívejte alespoň kusem papíru.
  • Jestliže budete na jednom místě delší dobu, pak si jistě začnete všímat, že s postupujícím sluncem ztrácíte na potřebném stínu. V takovou chvíli na půl hodiny přerušte prodej a přesuňte se na nějaké stinnější místo.
  • Nezpomeňte svou pokožku chránit dostatečnou vrstvou krému na opalování.
 4. 4
  Vyzdobte si stánek. Žádná správná nebo špatná dekorace neexistuje. Stánek prostě musí dobře vypadat a vy se při jeho přípravě musíte skvěle bavit.
  • Různé dekorace pro svůj stánek s limonádou seženete i na internetu. Vytiskněte si je a připevněte na stánek.[4]
  • Zkuste nakreslit své vlastní dekorace. Kreslit či malovat můžete například citrony, sklenice, džbány plné ledové limonády, ale i slunce, pláž a cokoli dalšího vás napadne, když se řekne "limonáda".
  • Na stůl můžete dát do vázy čerstvě nařezané květiny nebo použít různobarevná brčka, namísto nudných a obyčejných bílých.
  • Nezapomeňte na větší ceduli s nápisem, který uvede, co že to vlastně prodáváte a za jakou cenu. Tuto ceduli potom umístěte někam, kde ji nebude možné přehlédnout. Vynikajícím umístěním je například část ubrusu, splývající ze stolu na zem.
 5. 5
  Nakreslete poutače pro váš stánek. I přesto, že si pro otevření stánku zvolíte frekventované místo, byste měli dát všem v okolí vědět, kde vás najdou. Vyrobte si tedy několik cedulek s reklamou na váš nový podnik a rozmístěte je po okolí!
  • Pro výrobu těchto reklamních plakátů můžete použít buď obyčejný bílý papír do tiskárny anebo veselejší barevné papíry, které jistě kolemjdoucí zaujmou.
  • Nápisy kreslete pomocí různobarevných fixů nebo zvýrazňovačů.
  • Nezapomeňte uvést cenu, za kterou limonádu prodáváte, a také uveďte směr, kterým se k vám lidé dostanou nebo rovnou připište konkrétní adresu.
 6. 6
  Šiřte povědomí o svém novém byznysu. Pozvěte na limonádu své přátele a vyzvěte je, aby si s sebou klidně přivedli další kamarády! Informaci o novém stánku rozhlašte u sebe nebo u rodičů na Facebooku a oslovte tak co nejvíce lidí. Nezapomeňte uvést místo, čas a otevírací dobu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Provoz stánku

 1. 1
  Buďte přátelští. Nic zákazníky nepřitáhne tak, jako široký úsměv a veselá nálada. Povídejte si s procházejícími lidmi a nabízejte jim svůj produkt. Budete překvapení, kolik nových zákazníků přilákáte pouze tím, že budete k lidem milí!
  • Podchyťte si své zákazníky pro další návštěvu tím, že jim řeknete, kdy na daném místě budete znovu: “Zítra v poledne tu budu zas! Zastavte se u mě!”
 2. 2
  Stánek udržujte v čistotě a pořádku. Jestliže veselá osobnost dokáže zákazníky přilákat, špína a nepořádek je od nákupu zaručeně odradí. Limonádu proto rozlévejte opatrně, abyste ji nerozlili a všechno okolo neulepili. Ubrousky udržujte neustále v úhledných sloupcích a brčka postavte do nějaké sklenice nebo kelímku, aby se neválely nevzhledně po stole. Kelímky uchovávejte v jednom nebo dvou srovnaných sloupcích. Nestavte je příliš vysoko, aby se nepřevrátily!
 3. 3
  Nabízejte více produktů. Ačkoli je chlazená limonáda naprostým základem, lidé za ní možná budou ochotnější utratit peníze, když jim zároveň nabídnete i další občerstvení nebo nějakou alternativu. Ve velkém horku mnozí často ocení spíše než limonádu láhev obyčejné vody, a proto jich mějte v chladícím boxu dostatečnou zásobu. Prodávat můžete také různé drobné pokrmy, které zákazník bude moct spláchnout vaší vynikající limonádou!
  • Takové drobné pochutiny si můžete připravit i sami a navýšit tak svůj zisk. Vaší limonádu skvěle doplní například sušenky, brownies nebo citronové tyčinky.
  • Někteří lidé ovšem preferují spíše slané občerstvení, takže pro ně můžete připravit například balíčky s preclíky, brambůrky nebo třeba arašídy, které vyváží sladkou chuť limonády.
  • Jako zdravější alternativu k dalším produktům nabízejte čerstvé ovoce. V horký, letní den zákazníci určitě ocení jablko, pomeranč nebo kus melounu.
 4. 4
  Dobře všechno naceňte. Ujistěte se, že všechno zboží nabízíte za rozumnou cenu. Na slunném místě, plném žiznivých lidí si můžete účtovat, řekněme, 20 korun za kelímek limonády.
  • Připravte si pro zákazníky výhodné nabídky typu " Kup 2 a 1 máš zdarma!" Sice tím "přijdete" o výdělek na jednom kelímku, ale na druhou stranu přilákáte víc zákazníků s dětmi!
  • Na stůl položte sklenici nebo krabici na spropitné. Každý zisk navíc se počítá.
 5. 5
  Připravte si nějaké peníze na vracení. Ačkoli prodej limonády rozjíždíte proto, abyste si sami vydělali, musíte mít nějaké své peníze do začátku, abyste měli čím vracet na větší bankovky. Nemusíte u sebe samozřejmě mít pětitisícovky, ale zásoba stokorunových, dvěstěkorunových bankovek a také všech mincí se vám určitě bude hodit. Byla by velká škoda ztratit zákazníka jen proto, že mu nemáte jak vrátit na 500 Kč!
  • Připravte si obálku, ve které budete mince a bankovky uchovávat. Dávejte na ni pozor a neztraťte ji!
 6. 6
  Veďte si záznamy o prodejích. Provoz stánku s limonádou může být vskutku přínosnou lekcí ve vedení podnikání a financí. Zaznamenávejte si každý svůj prodej a mějte tak neustále přehled o svém zisku.
  • Vezměte si linkovaný papír a rozdělte ho na pět sloupců, které nezvěte "Den (datum)," "Počet prodaných kelímků," "Cena za kelímek" "Spropitné" a "Celkem."
  • Každý uskutečněný prodej do tohoto formuláře zaznamenejte.
  • Na konci týdne sečtěte hodnoty v kolonce "Celkem" a vyjde vám, kolik jste si dosud vydělali peněz.
 7. 7
  Spočítejte zisk. Sice jste si už možná prodejem limonády něco vydělali, ale nesmíte zapomínat na náklady, které jste do zřízení stánku investovali! Musíte proto spočítat, jestli se vám vrátily peníze, které jste na přípravu svého podnikání vynaložili a doufejme, že jste dosáhli zisku!
  • Sepište si cenu každé jednotlivé položky, kterou jste do začátku museli koupit. To zahrnuje ingredience na limonádu, kelímky, brčka, ubrousky, reklamu a dekoraci atd.
  • Nyní všechny vypsané položky sečtěte.
  • Od částky, kterou jste vydělali, odečtěte částku, kterou jste do podniku investovali. Pokud se dostanete do záporných čísel, pak jste tento týden nějaké peníze prodělali. Je-li ale výsledné číslo kladné, pak ukazuje, kolik jste si naopak vydělali!
 8. 8
  Ukliďte po sobě. Jakmile se rozhodnete zavřít, posbírejte po sobě veškerý odpad––prázdné kelímky, použité ubrousky, slupky z citronu apod. Když lidé uvidí, že jste čistotní a o stánek se staráte, povzbudí je to k další návštěvě a koupi limonády.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Výroba limonády

 1. 1
  Rozhodněte, zda chcete připravovat limonádu z čerstvých citronů nebo z prášku. Limonáda z čerstvých citronů bude zdravější a bude mít výraznější chuť, než nápoj z práškového přípravku. Spousta lidí navíc uslyší na reklamu, která láká na čerstvou, domácí limonádu. Prášková limonáda je na druhou stranu mnohem levnější a její příprava není tak náročná. Protože se ale jedná o zpracovaný přípravek, nebude tak zdravá a chutná jako čerstvá limonáda. Zvažte proto všechna pro a proti a rozhodněte se, která možnost je pro vás vhodnější.
 2. 2
  Připravte limonádu z prášku. Jestliže jste si zvolili práškovou limonádu, máte to velice snadné! Příprava takové limonády je bleskurychlý a jednoduchý proces.
  • V obchodě kupte limonádu v prášku.
  • Držte se instrukcí, uvedených na obale a smíchejte prášek s vodou. Důkladně směs míchejte, dokud se prášek úplně nerozpustí.
  • Ochutnejte limonádu, jestli není příliš silná (přidejte vodu) nebo příliš slabá (přidejte prášek).
  • Jakmile jste s výslednou chutí spokojení, můžete začít s prodejem!
 3. 3
  Připravte limonádu z čerstvých citronů. Jestliže jste si zvolili limonádu z čerstvých citronů, čeká vás trochu více práce, ale ve výsledku získáte chutnější a zdravější nápoj. Začněte přípravou všech potřebných ingrediencí. Uvedené množství vám vystačí na zhruba 4 litry limonády.[5] :
  • 8 citronů
  • 2 šálky cukru
  • 1 šálek horké vody
  • 4 litry studené vody
 4. 4
  V horké vodě rozmíchejte cukr. Cukr se v horké vodě rozpustí mnohem rychleji, takže vám nebudou v limonádě plavat hrudky. Vodu míchejte, dokud se v ní cukr úplně nerozpustí.
 5. 5
  Citrony trochu rozválejte. Když citrony před vymačkáním trochu rozválíte rukou o stůl, pustí po rozkrojení více šťávy. Položte je na stůl a přitlačte je hranou dlaně. Potom s nimi rolujte tam a zpět, než ucítíte, jak začínají ztrácet na pevnosti.
  • Po dostatečném změkčení citrony rozkrojte napůl.
 6. 6
  Vymačkejte citrony. Každý citron by vám měl dát zhruba 1/4 šálku šťávy. Na konci byste jí tedy měli mít cca 2 šálky. Pokud ji máte méně, vymačkejte další citron a dorovnejte ji do 2 šálků.
  • Každou půlku citronu vymačkejte nad mísou a zachyťte do ní všechnu šťávu. Jednu ruku přitom držte pod citronem a zachyťte všechny pecky nebo dužinu - v limonádě by neměly plavat žádné pevné látky.
  • Dužinu citronů můžete ještě vymačkat pomocí vidličky nebo lžičky a z každé půlky tak vydolovat maximum šťávy.
 7. 7
  Ve velkém džbánu smíchejte všechny ingredience. Připravte si dostatečně velký džbán a nalijte do něj teplou vodu s rozpuštěným cukrem, citronovou šťávu a čtyři litry studené vody. Všechno důkladně míchejte, dokud se jednotlivé přísady kompletně nepropojí. Limonádu potom nechte vychladit v ledničce. Máte hotovo a můžete začít s prodejem!
 8. 8
  Nepřidávejte do limonády led okamžitě. Pokud byste přidali led do džbánu s limonádou, v průběhu dne by vám roztál a limonáda by se zředila tak, že by získala úplně jinou chuť.
  • Místo toho limonádu nachlaďte před prodejem v lednici. Ve stánku potom mějte neustále připravený chladící box s ledovými kostkami, které můžete přidat zákazníkům do koupených kelímků s limonádou.
 9. 9
  Nabízejte více druhů limonády. Jakmile máte připravenou základní citronádu, můžete ji lehce poupravit a nabídnout tak zákazníkům další alternativu v podobě odlišné příchuti.
  • Připravte jahodovou limonádu: nasekejte dva šálky jahod a promíchejte je s půlkou šálku cukru. Potom je nechte 45 minut uležet v pokojové teplotě. Následně slijte vzniklý jahodový syrup. Do každého kelímku potom můžete přidat jednu lžičku syrupu a zalít ho připravenou limonádou.[6]
  • Stejný postup můžete opakovat i s jiným ovocem a připravit tak malinovou, borůvkovou nebo jakoukoli jinou příchuť!
  • Do mixeru vhoďte nakrájený meloun, rozmixujte ho a výslednou šťávou ochuťte svou citronovou limonádu.[7]
  • Buďte kreativní! Experimentujte s různými chutěmi, které dokážou v parných letních dnech osvěžit!
  Reklama

Tipy

 • Poproste pár přátel, aby vám přišli pomoct. Zisk pak spravedlivě rozdělte mezi všechny zúčastněné.
 • Chcete-li pokračovat s prodejem i v zimě a dále během roku, můžete limonádu vyměnit za horkou čokoládu.
 • Jestliže někdo pospíchá, neotravujte ho přemlouváním. Budete-li zdvořilí, možná se vrátí později.
 • Pokud nebudete zpočátku spokojení s počtem zákazníků, nedávejte to na sobě znát a bavte se.
 • Pro nalákání většího počtu zákazníků vytvořte nějaký pěkný plakát.
 • K zákazníkům buďte přátelští.
 • Ceny nešroubujte příliš vysoko, jinak si od vás limonádu moc lidí nekoupí.
 • Upravte se. Učeště si vlasy a oblečte čisté oblečení. Pokud nebudete vypadat upraveně, lidé si budou myslet, že jste limonádu míchali holýma rukama.
 • Pokud máte problém nalákat zákazníky, zkuste jim nabídnout vzorek limonády zdarma. Třeba jim zachutná a koupí si celý kelímek!
 • Čím nižší cena, tím více zákazníků. Cena nesmí být ani příliš vysoká, ani příliš nízká. Oceňte svůj výrobek realisticky, ale samozřejmě tak, abyste vydělali. Naceníte-li svou limonádu příliš vysoko, moc lidí ji od vás nekoupí.
 • Limonádu rozlévejte až před zákazníkem, nikdy ne předem. Pokud byste totiž nápoj rozlili do kelímků předem, okamžitě by se kolem nich začaly srocovat mouchy a to by nebylo zrovna příjemné.
 • Nenuťte kolemjdoucí ke koupi, limonádu pouze nabízejte.
 • Zásoby limonády uchovávejte v chladícím boxu pod stolem.
 • Malým dětem můžete rozdávat samolepky (oslníte tím rodiče a třeba dostanete dýško).
 • Vedle stánku připravte misku s vodou pro psy. Zvážit můžete dokonce i prodej domácích pamlsků pro zvířata - další možnost přivýdělku.
 • Vyvolávejte slovo "Limonáda" a doplňte ho vaší cenou. Zkusit můžete také "Ledová limonáda, osvěžte se u nás!"
 • V horkých dnech se ujistěte, že je vaše limonáda skutečně vychlazená.
 • Vždy se usmívejte a dělejte svou práci s nadšením. Lidé si toho všimnou a budou se k vám vracet. Buďte zdvořilí a při přebírání peněz pokaždé řekněte: "Děkujeme za návštěvu, přeji hezký den!"
 • Nad stánkem roztáhněte slunečník, abyste mohli zůstat po celý den ve stínu vy i vaše zásoby!
Reklama

Varování

 • Peníze ukládejte někam do své blízkosti nebo je schovejte pod stůl. Neusnadňujte práci zlodějům.
 • Nezapomeňte si zajistit povolení pro otevření stánku na cizím, soukromém pozemku.
 • Namažte se krémem na opalování, abyste se přes den nespálili.
 • Mějte poblíž někoho dospělého, kdo vám pomůže s krájením citronů.
 • Nikdy stánek nenechávejte bez dozoru. Snadno byste mohli přijít o peníze i limonádu!
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Citrony nebo citronový prášek
 • Džbán
 • Cukr
 • Reklamní cedule pro nalákání zákazníků
 • Obálku nebo krabici pro ukládání peněz
 • Stůl nebo židli
 • Ubrus
 • Led a chladící box
 • Různé občerstvení, prodávané vedle limonády (volitelně)
 • Sklenici na spropitné (volitelně)
 • Peníze navíc pro vracení a rozměňování

Související články

Jak zjistit, zda vás muž má skutečně rádJak zjistit, zda vás muž má skutečně rád
Jak si vybrat mezi dvěma mužiJak si vybrat mezi dvěma muži
Jak získat svoji dívku zpětJak získat svoji dívku zpět
Jak simulovat zvraceníJak simulovat zvracení
Jak se obléct na první randeJak se obléct na první rande
Jak zajistit, aby se po vás dívce stýskaloJak zajistit, aby se po vás dívce stýskalo
Jak vypadat hezky (pro chlapce)Jak vypadat hezky (pro chlapce)
Jak zjistit, jestli vás váš partner podvádíJak zjistit, jestli vás váš partner podvádí
Jak si z někoho vystřelitJak si z někoho vystřelit
Jak mít skvělý první den na střední školeJak mít skvělý první den na střední škole
Jak zhubnout, když jste teenagerJak zhubnout, když jste teenager
Jak zapomenout na dívku, která se vám líbíJak zapomenout na dívku, která se vám líbí
Jak vystrašit sestruJak vystrašit sestru
Jak poznat, zda se líbíte dívceJak poznat, zda se líbíte dívce
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 151 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 568 krát
Stránka byla zobrazena 4 568 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama