Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Macramé je umění nebo koníček, při kterém se ze šňůry splétají uzly. Můžete tak vytvořit užitečný nebo ozdobný předmět. Bylo velmi populární v 70. letech a dnes se znovu dostává do módy především v podobě šperků a doplňků. Když zvládnete základní uzly a přidáte korálky a další ozdoby, zakrátko si budete moci technikou macramé vyrobit své vlastní dekorace.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Příprava a základní pomůcky

  1. 1
    Najděte si něco, co vám bude sloužit jako úchyt. Nejčastěji horizontální tyčku nebo kroužek. Macramé je navrženo tak, aby na úchytu zůstalo, začněte proto cvičit třeba s tužkou, ze které můžete výrobek stáhnout.
    • Úchyt můžete samozřejmě úplně vynechat a šňůrku přilepit páskou k pevnému povrchu - jen pozor aby dobře držela a aby váš výrobek byl s povrchem rovnoběžný.
    • Vyrábíte-li třeba náhrdelník nebo náramek, použijte jako úchyt jeho uzávěr nebo očko! Pokud jím můžete protáhnout šňůrku, poslouží dobře.
  2. 2
    Začněte vázat počáteční uzel. Smyčku šňůrky otočte okolo úchytu a ohněte ji. Je to standardní začátek jakéhokoli projektu s technikou macramé.
    • Ve většině hobby obchodů najdete celou sekci s různými šňůrkami na macramé. Jsou ze skvělých, moderních materiálů, nicméně umění macramé leží především v uzlování. Můžete tedy klidně použít tkaničku od bot, chcete-li.
  3. 3
    Celou délku šňůrky protáhněte smyčkou. Obrácený uzel je stejný, jen protažený z druhé strany.
  4. 4
    Jemně uzel tahem posuňte. Váš první uzlík je hotový! Je to nejčastější začátek jakéhokoliv macramé projektu, i když na výběr máte z dalších častých možností:
    • Na většinu projektů se používají 4 šňůrky. Pokud je to váš případ, uvažte buď dva základní uzly vedle sebe, nebo jeden menší uzel uvnitř jiného, většího uzlu.
      • U dvou uzlů vedle sebe bude barevný vzor řekněme červená-červená-modrá-modrá. Středové šňůrky, červená a modrá, budou vašimi vodícími šňůrkami. Na levé straně budete pracovat s červenou, na pravé straně s modrou. Proto jsou v tomto projektu barvy různé.
      • U uzlů, kde je jeden uvnitř druhého, bude barevné schéma červená-modrá-červená-modrá. Modré šňůrky budou šňůrkami vodícími, všechny uzly budete tvořit červenými. Proto u tohoto způsobu budou barvy ve výsledku stejné.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Čtvercový uzel

  1. 1
    Ohněte pravou šňůrku přes levou. Můžete začít i opačně – levou přes pravou – hlavní je měnit strany, pak vám vyjde pravidelný čtvercový uzel. Tento uzel patří k základním a nejdete jej na většině výrobků technikou macramé. Pokud to s macramé myslíte vážně, měli byste se jej naučit!
  2. 2
    Zvedněte levou šňůrku, přehoďte ji přes pravou a protáhněte smyčkou, která vznikla na pravé šňůrce. Je to stejné, jako když si zavazujete boty. Stejný, jednoduchý, základní uzel.
  3. 3
    Posuňte uzlík a utáhněte. Tahejte za obě šňůrky stejnou silou a držte uzlík vycentrovaný. Měli byste teď mít poloviční uzlík. Když budete postup opakovat znovu a znovu, dostanete spirálový výplet.
  4. 4
    Přehoďte levou šňůrku přes pravou. Tedy samozřejmě jen tehdy, pokud jste pravou šňůrkou začínali. Váš vzor by měl být pravá, levá, pravá, levá, pravá levá, stále dokola.
  5. 5
    Zvedněte pravou šňůrku, přehoďte ji přes levou a protáhněte smyčkou, utvořenou na levé šňůrce. Opět – je to jednoduchý uzel, jen tentokrát vázaný z druhé strany (aby vám vznikl "čtvercový" tvar).
  6. 6
    Opět uzlík utáhněte.
  7. 7
    Opakujte, dokud vzor nemá požadovanou délku. Řadě uzlíků se říká "sennit." Jak dlouhé řady chcete? To je jen na vás!
    • Variace čtvercového uzlu je přeskakovací uzel. Budete potřebovat 4 šňůrky. Začněte vnějšími šňůrkami a uvažte klasický čtvercový uzel. Pak vezměte vodící šňůrky a uvažte čtvercový uzel okolo dvou předchozích vnějších šňůrek. Nechejte mezi uzlíky mezery, aby vynikl zajímavý cik-cak vzor.
    • Čím více šňůrek použijete, tím bude projekt zajímavější. Střídavý čtvercový vzor vypadá na výrobku z 8 šňůrek fantasticky. Uděláte uzlíky na prvních šňůrkách, pak vezmete pravou z jednoho a levou z druhého a uděláte další uzel na nich. Pak opět uvážete uzlík na prvních párech, a na dalších, a na prvních…
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Střídavý poloviční uzel

  1. 1
    Přehoďte šňůrku číslo 2 přes šňůrku číslo 1. Pro tenhle uzel potřebujete jen dvě šňůrky. Č.1 (napravo) je vodící šňůrka, č. 2 okolo ní budete otáčet proti směru hodinových ručiček.
    • Přehoďte ji přes vodicí šňůrku, pak protáhněte pod ní a nakonec ji veďte přes ni samotnou. To je první úvaz.
  2. 2
    Přehoďte vodící šňůrku přes číslo 2. Udělejte to po směru hodinových ručiček. Přehoďte ji, pak protáhněte pod a pak opět nad. Konec šňůrky směřuje vlevo.
  3. 3
    Opakujte, dokud nebude mít výrobek požadovanou délku. To je základ střídavého polovičního uzlíku. Neskutečně jednoduché, že? A přitom se s ním dá kouzlit a vázat složité vzory.
    • Se třemi nebo čtyřmi šňůrkami vypadá takto vytvořený vzor velmi zajímavě. Máte-li tři šňůrky, jednoduše pravou a levou střídavě važte okolo středové vodící. Se čtyřmi šňůrkami uchopte krajní pravou a levou a ty važte okolo středových vodicích. Úvaz střídejte s tím, že šňůrky budete v pravidelných odstupech vázat okolo obou vodících šňůrek. Jeden uzlík okolo jedné šňůrky, další okolo obou. Nezapomínejte samozřejmě střídat strany.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Josefínský uzel

  1. 1
    Krajní levou šňůrkou udělejte smyčku. Nepřehazujte ji přes jinou, udělejte smyčku přímo na ní samotné. Volný konec šňůrky musí vést pod ní, ne přes vrch. Smyčka by měla ležet na pravé straně.
  2. 2
    Vezměte krajní pravou šňůrku a položte ji přes smyčku. Pak vezměte její volný konec a protáhněte jej pod spodní část šňůrky se smyčkou.
  3. 3
    Šňůrku číslo 2 obtočte okolo horní části šňůrky se smyčkou. Neotáčejte ji okolo smyčky samotné, jen okolo vrchní (nezasmyčkované) části. Pak ji protáhněte pod horní polovinou smyčky, přes sebe (stejně, jako ve druhém kroku), a pod spodní částí smyčky.
    • Měla by vám vzniknout šišatá osmička – jako dva pokroucené olympijské kruhy.
  4. 4
    Utáhněte. Pozor, aby obě strany byly stejné. Krása! Aby uzel ještě více vynikl, uvažte jej ze 4 šňůrek. Jednoduše je zdvojte. Opakujte tolikrát, kolikrát chcete.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Korálky a další ozdoby

  1. 1
    Vyrobte si uzávěr. Pokud uzlujete náramek nebo náhrdelník, budete potřebovat něco co jej na těle udrží. Nejjednodušší na výrobu je uzávěr z knoflíku. V úvahu musíte vzít dvě věci – začátek a ukončení.
    • Pro začátek nezačněte uzlovat hned za startovacím uzlíkem. Nechte si trochu místa, kudy protáhnete knoflík/korálek/uzávěr.
    • Pro ukončení jednoduše navlékněte nějaký předmět na všechny šňůrky a zajistěte uzlíkem, případně i kapkou lepidla. Přečnívající šňůrky odstřihněte a knoflík či korálek protáhněte místem, které jste si nechali na začátku.
  2. 2
    Přidejte výrobku detaily. Macramé je krásné samo o sobě, nicméně pokud vyrábíte šperky, budete je možná chtít ještě dozdobit. Korálky jsou k tomu jako stvořené!
    • U čtvercového uzlíku potřebujete jen 4 šňůrky a korálky přidáte snadno. Navlékněte je na dvě střední vodící, a zbylými dvěma korálky uzlíkem zajistěte. Hračka, že?
    • Korálek můžete použít také jako úchyt. Pak začněte s uzlováním ve dvou různých směrech. Se dvěma sadami šňůrek můžete plést, dokud nebude mít výrobek požadovanou délku a pak je svázat k sobě.
  3. 3
    Vyrobte si pohyblivé zakončení. Výroba náramku, který můžete kdykoliv z ruky snadno sundat se může zdát složitá. Opak je ale pravdou! Jednoduše vezměte konce upleteného náramku a přeložte je do kruhu přes sebe. Pak vezměte delší kus šňůrky (asi 10 cm) a začněte konce oplétat čtvercovými uzlíky.
    • Až budete mít asi 1 cm upletený, protáhněte konce náramku skrz zadní stranu uzávěru. Nejlépe vám k tomu poslouží malý háček na háčkování. Hotovo! Upletené čtvercové uzlíky drží konce pohromadě, ale přitom mohou po šňůrkách klouzat. Snadné.
    Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Jak se ve šňůrkách nezamotat

  1. 1
    Vezměte dlouhé volné konce šňůrek. Pracujete-li s mnoha šňůrkami, lehce si můžete připadat, jako když rozmotáváte vánoční světýlka, na která jste pět let nesáhli. Ufff. Abyste se nezamotali, konce šňůrek raději zavažte.
    • Začněte asi 30 cm od úchytu a zbytek šňůrky namotejte křížem okolo palce a malíčku natažené dlaně.
  2. 2
    Pokračujte, dokud nenamotáte celou šňůrku. Jedna osmička, druhá osmička a další a další…
  3. 3
    Smotanou šňůrku zajistěte gumičkou, nebo uzlíkem. Budete tak moci vytahovat potřebnou délku šňůrky podle toho, jak bude vaše práce postupovat. Takhle pletou profesionálové.
    Reklama

Tipy

  • Pro první projekt si vyberte jednoduchý vzor. Začněte třeba náramkem nebo přívěskem na klíče. Později se pusťte například do věšáku na květináč nebo pletených zvířátek. Kabelky, houpací sítě nebo židle jsou pak náročnější projekty.
  • Pro začátek si kupte speciální šňůrky na macramé. Až se vám uzlování dostane do ruky, přejděte klidně i k jiným materiálům.
  • Jednoduché řetízky mohou vypadat hezky jako přívěsky na klíčích.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Šňůrky na macramé, například z juty
  • Nůžky
  • Vzor pro váš vybraný projekt (na internetu jich je spousta ke stažení zdarma)
  • Úchyt (tužka, dřevěný kroužek atd.)
  • Korálky a/nebo další ozdoby (nepovinné)

O tomto wikiHow

Lois Wade
Spoluautorem článku je :
Odbornice na řemesla na wikiHow
Tento článek spoluautorem článku je Lois Wade. Lois Wade má 45 let zkušeností v oblasti řemesel, včetně šití, háčkování, křížového stehu, kreslení a papírových výrobků. Od roku 2007 přispívá k řemeslným článkům na wikiHow. Tento článek byl zobrazen 37 004 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 37 004 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama