Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Málokterých věcí se na trhu prodává tolik, jako nefunkčních nástrojů na broušení nožů (když nepočítáme přístroje na zhubnutí bez námahy). Nicméně existuje mnoho ověřených způsobů, jak naostřit nůž. V tomto článku se dozvíte něco víc jak o jednotlivých možnostech, tak o nejčastějších chybách.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Použití kamenného brousku

  1. 1
    Zvolte správný úhel, pod kterým budete nůž brousit. Pokud už víte, pod jakým úhlem byl váš nůž původně nabroušený, budete jej nejspíš chtít nabrousit stejným způsobem. Jestliže budete chtít tento úhle změnit, počítejte s tím, že vás to bude stát víc času a úsilí, než vyhladíte všechny nerovnosti.
    • V případě, že úhel nabroušení neznáte, zeptejte se výrobce nebo zajděte do specializovaného obchodu, kde vám nejvhodnější úhel pro nabroušení vašeho nože poradí.
    • Pokud se musíte rozhodnout, volte nejlépe úhel mezi 10° - 30° z každé strany. Mělčí úhly vedou k ostřejší čepeli, která ale dlouho nevydrží, ostřejší úhly jsou trvanlivější. Dobrým kompromisem mezi oběma je střední hodnota, tedy přibližně 17° - 20° z každé strany.
  2. 2
    Navlhčete svůj kamenný brousek malým množstvím minerálního oleje. Hledejte nejlépe nějaký lehký, který je speciálně určen k broušení nožů. Takový navlhčí brousek a usnadní přejíždění čepele po kameni a zároveň zacelí drobné póry, do kterých se tak nebudou dostávat malé kovové piliny (vedlejší produkt broušení).[1]
    • Vždy si přečtěte k brousku návod a zjistěte si, jaký druh navlhčení doporučuje jeho výrobce. Některé běžně vyráběné brousky se mohou minerálním olejem poničit a je třeba je používat buď zasucha, nebo navlhčené pouze vodou. Jiné jsou funkční pouze za přítomnosti oleje. Vždy si přečtěte příbalový leták, než budete poprvé brousit.
  3. 3
    Můžete-li, používejte vodicí pomůcku pro správný úhel. Je to malý nástroj, který podložíte pod nůž, abyste při přejíždění po brousku udrželi stále stejný úhel.[2] Pokud tuto pomůcku nemáte, budete muset správný úhel kontrolovat pohybem ruky, což je náročnější a vyžaduje to zkušenost a dobré ovládání pohybu.
    • Jedna z nejtěžších věcí na broušení nože je právě udržení čepele ve správném úhlu. Dobrou pomůckou vám může být označení obou konců čepele (těsně u špičky a těsně u rukojeti) nesmývatelnou barvou a během broušení kontrolovat, zda se značky začínají obrušovat nebo ne.[3]
  4. 4
    Začněte nůž ostřit na hrubší straně brousku. V přiloženém návodu si zkontrolujte, která strana je která. Většina kamenných brousků má jednu stranu hrubší, ta se používá pro první obroušení nerovností, zatímco druhá, jemnější strana se používá k naostření, nebo chcete-li vyleštění nože, takže vždy začínejte právě na té hrubší straně.
  5. 5
    Aby byla čepel symetrická, přejíždějte nožem při broušení opačným směrem než tím, kterým byste chtěli přeříznout tenký kámen. Pod čepel se vám tak nebudou dostávat piliny a prodloužíte životnost brousku.
  6. 6
    Pokračujte v broušení tímto směrem, dokud nezbrousíte přibližně polovinu čepele. Nemusí to být přesně, stačí to jen dobře odhadnout. Pro speciální výbrus typu ("scandi" nebo "chisel", atd.), nůž neobracejte na druhou stranu, jak je v článku uvedeno dále.
  7. 7
    Obraťte nůž s stejným způsobem obruste druhou stranu čepele, dokud nevytvoříte nové ostří. Nejjednodušší možnost, jak poznat, že jste již obrousili dostatek materiálu, je počkat si na typické „ohýbání“, které ocel charakteristicky vytváří, když se jedna obroušená část potká s druhou.
    • Toto přehnutí čepele bude velmi malé, pouhým okem těžko viditelné, ale můžete jej cítit, pokud bříškem prstu přejedete od silnější strany nože napříč směrem k ostří. Čím jemnější brousek, tím menší přehnutí čepele, ale přesto tam bude nahmatatelné.
  8. 8
    Obraťte brousek na jemnější polovinu a začněte ostřit jednu stranu čepele nože. Vaším cílem teď je vyhladit veškeré nerovnosti a přehyby, které způsobilo broušení na hrubší části. Tak se obroušená čepel změní v ostřejší a dokonale vyhlazenou.
  9. 9
    Obraťte čepel nože a začněte stejným způsobem vyhlazovat i její druhou stranu na jemnější polovině brousku. Dávejte pozor, abyste obě strany brousili na jemnějším brousku.
  10. 10
    Začněte na jemném brousku střídat strany. Přejeďte po něm jedním tahem první stranou čepele a hned nůž obraťte a udělejte to s druhou stranou. Několikrát postup zopakujte pro co nejlepší výsledek.
  11. 11
    Můžete nůž brousit jak dlouho chcete, pokud toužíte po velmi ostrém noži. Ten bude pak vhodnější pro "sekání" (krájení přímo přes materiál tak, že zatlačíte směrem dolů, aniž byste pohnuli čepelí tam a zpět), ale snižuje schopnost řezání a krájení v důsledku mikroskopických zoubků, které takové broušení zanechalo – obtížně se vám budou krájet hladké věci, jako například slupka od rajčat.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Broušení s pomocí ocílky

  1. 1
    Ocílku je nejlepší používat pravidelně, mezi jednotlivými broušeními, aby se čepel příliš netupila. Ocelový brousek, nebo jednoduše "ocílka", jak se mu často říká, se běžně nepoužívá k naostření úplně tupého nože. Největší uplatnění nachází v udržování ostré čepele.
    • Když budete ocílku používat pravidelně, značně tím prodloužíte životnost vašeho nože a dobu, kdy bude zapotřebí jej znovu nabrousit. Její přínos je hlavně v jedné věci: Používání brousku z čepele ubírá částečky kovu a tím snižují životnost celého nože. Čím méně budete nůž nuceni brousit, tím déle vám vydrží.
    • Co tedy dělá ocílka? Ocílka rovná kov, ze kterého je vyrobena čepel, a také vyhlazuje drobné nerovnosti, plošky a zoubky. Ve srovnání s brouskem z čepele nože neodstraňuje téměř žádné množství kovu.
  2. 2
    Vezměte ocílku do své ne-dominantní ruky (u praváků levá, u leváků pravá). Držte ji směrem od těla, v úhlu, který je vám pohodlný. Špička ocílky by měla být výše, než její rukojeť.
  3. 3
    Nůž pevně chytněte do své dominantní ruky. Vaše čtyři prsty by měly svírat střenku, zatímco palec by měl spočívat na zadní straně čepele, daleko od ostří.
  4. 4
    Držte nůž v asi 20° úhlu směrem k ocílce. Úhel nemusí být přesný, postačí přibližný. Ať už si vyberete jakýkoliv úhel, nebo u něj nedopatřením skončíte, ujistěte se, že jej budete udržovat po celou dobu ostření. Pokud jej budete měnit, výsledky nebudou zdaleka tak dobré jako při ostření pod stejným úhlem.[4]
  5. 5
    Stále pod úhlem 20° pohybujte čepelí nože napříč horní polovinou ocílky. Snažte se zahájit pohyb co nejblíže u střenky nože a skončit se špičkou nože, která se bude dotýkat ocílky.
    • Abyste se stali opravdovým profíkem, budete se muset naučit pohybovat paží, zápěstím i rukou. Obzvlášť důležitý je pro správný výsledek právě pohyb zápěstí. Když budete držet zápěstí ztuhlé, nedokážete správným způsobem přejet čepelí po ocílce od střenky až po špičku.
  6. 6
    Teď, stále pod úhlem 20° pohybujte nožem po spodní polovině ocílky. Stejným pohybem ruky, kombinací pohybu ruky, zápěstí a paže přejeďte čepelí po spodní části ocílky. Netlačte, tlak by neměl být větší, než je váha nože samotného. Až dokončíte oba tahy, nahoře i dole, máte hotový jeden cyklus.
  7. 7
    Proveďte na ocílce 6-8 cyklů z každé strany nože, před každým krájením.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Použití hrnku na čaj a další rychlé způsoby

  1. 1
    Obraťte starý hrnek na čaj dnem vzhůru, tak abyste viděli dno. V nouzi může hrníček posloužit jako překvapivě dobrý brousek, pokud nemáte žádné jiné vybavení. Porcelán je dostatečně hrubý na to, aby poskytl při broušení dobré výsledky. Existují dokonce i ocílky, vyrobené z porcelánu,které dokážou nůž mezi broušeními udržet ostrý.
  2. 2
    Pod úhlem 20° přejeďte několikrát jednou stranou čepele po hrubém, porcelánovém okraji dna hrníčku.
  3. 3
    Stále udržujte úhel 20° a zopakujte totéž na druhé straně čepele nože.
  4. 4
    Poslední tři tahy střídejte jednu stranu čepele s druhou. Přejeďte po hraně hrníčku, pak nůž obraťte a udělejte totéž na druhé straně. Několikrát to zopakujte.
  5. 5
    Dokončete proces 6-8 tahy přes ocílku, abyste vyhladili všechny nerovnosti. Pokud máte po ruce ocílku, zbavte se s její pomocí posledních zoubků.
    Reklama

Tipy

  • Elektricky poháněné brousky a brusky používejte s velkou opatrností. Teplo, které se při broušení uvolňuje, může ocel změkčit a nůž se pak bude při používání tupit rychleji.
  • Levné, nerezové, kuchyňské nože neudrží kvalitní ostří dlouho. Nenechte se odradit, chyba nemusí být ve vaší technice broušení. Naostříte je dobře, ale bohužel se rychle otupí. Je to tím, že ostří se ohýbá, protože ocel je příliš měkká. Zkuste brousit pod ostřejším úhlem, nebo si pořiďte kvalitnější nůž.
  • Někteří odborníci doporučují brousit tak, jako kdybyste se pokoušeli z brousku odříznout tenkou vrstvičku kamene. Nepokoušejte se o to ale, pokud s broušením nemáte zkušenosti – je to častá chyba začátečníků, protože ještě nemají cit pro správný úhel, pod kterým nůž držet. Instinktivně budete čepel nadzdvihovat, dokud neucítíte a neuvidíte, jak se čepel ostří. To vede k tomu, že budete brousit pod větším úhlem. Směrem k ostří se tak čepel bude méně a méně zužovat, takže čím déle budete brousit, tím bude tupější. Zní vám to povědomě?
  • Brousky je před použitím zpravidla nutné navlhčit, aby se do nich nezachytávaly kovové piliny. Použijte buď neutrální minerální olej, nebo sáhněte po brousku, kterému postačí navlhčení vodou. Jakmile ale jednou začnete používat brousek s olejem, nebudete se chtít vrátit zpět k tomu, který stačí zvlhčit vodou.
Reklama

Varování

  • Nezkoušejte bříšky prstů, zda je nabroušená čepel ostrá. Raději to vyzkoušejte tak, že se pokusíte rozříznout obyčejný kus papíru, který budete volně držet mezi dvěma prsty.
  • Pokud neodstraníte při broušení dostatečnou vrstvu kovu, je možné, že některá tupá místa na čepeli zůstanou. Tupá čepel nože (nebo čepel s tupými místy) bude z každého úhlu odrážet světlo. Správně nabroušený, ostrý nůž nebude odrážet žádná taková „zářivá místa“, když ho podržíte pod světlem. Budete muset pokračovat v obrušování materiálu, aby čepel přestala odrážet světlo.
  • Pokud používáte brousek, který je zapotřebí namočit olejem, nikdy ho nezvlhčujte vodou. Jeho póry by se ucpaly a k dalšímu broušení by byl nepoužitelný.
  • S ostrými, čerstvě nabroušenými noži buďte vždy opatrní (vůbec, se všemi noži dávejte pozor), protože nože patří k věcem, které v domácnostech způsobují mnoho úrazů.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Nůž
  • Plochý brousek nebo jiný vhodný povrch (kámen, smirkový papír atd.)
  • Pomůcka pro udržování úhlu, nebo jistota v ruce

O tomto wikiHow

Ollie George Cigliano
Spoluautorem článku je :
Soukromá kuchařka a školitelka v oblasti jídla
Tento článek spoluautorem článku je Ollie George Cigliano. Ollie George Cigliano je soukromá kuchařka, školitelka v oblasti potravin a majitelka společnosti Ollie George Cooks se sídlem v Long Beach v Kalifornii. S více než 20 lety zkušeností se specializuje na používání čerstvých, zábavných surovin a míchání tradičních a inovativních technik vaření. Ollie George je držitelkou titulu BA ve srovnávací literatuře na Kalifornské univerzitě v Berkeley a osvědčení o výživě a zdravém životním stylu na eCornell University. Tento článek byl zobrazen 21 288 krát
Kategorie: Jídlo
Stránka byla zobrazena 21 288 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama