Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Častým používáním se všechny nůžky jednoho dne otupí a ztratí ostré hrany, které měli, když jste si je koupili jako nové. Pokud máte problémy se stříháním s tupými nůžkami a zvažujete koupi nových nůžek, zadržte. Existuje několik způsobů, jak nůžky nabrousit doma a bude vám k tomu stačit několik běžných domácích potřeb a trocha praxe.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:

Broušení nůžek smirkovým papírem

 1. 1
  Sežeňte si kus smirkového papíru. Smirkový papír o hrubosti 150-200 vám bude stačit, ale mohli byste sáhnout i po papíru s větší zrnitostí (vyšší číslo), pokud chcete ostřejší hrany břitů nůžek. Přehněte smirkový papír napůl tak, aby jeho hrubá strana byla ohnutá směrem ven.
  • Hrubá strana papíru musí směřovat ven, aby se při stříhání papíru brousili oba břity zároveň.
 2. 2
  Prostřihněte smirkový papír. Nastříhejte dlouhé, úzké pruhy papíru. Bude vám jich stačit asi 10-20.[1] Všimnete si, že s každým stříhnutím jsou nůžky ostřejší. Pruh papíru vždy ustřihněte jedním dlouhým pohybem. Začněte u středu nůžek a dostřihněte až k jejich špičce.
  • Stříhání smirkového papíru se hodí pro nůžky, které nejsou zcela tupé, ale potřebují trochu přibrousit.
  • Smirkový papír vyhladí i drobné trhlinky na břitech.
  • Alternativní materiál k nabroušení nůžek je ocelová vlna či kovová vata.[2]
 3. 3
  Otřete břity nůžek. Vlhkým hadříkem nebo papírovým ubrouskem otřete břity nůžek, abyste se zbavili drobných zrnek, která na nůžkách ulpěla po stříhání smirkového papíru.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:

Broušení nůžek pomocí hliníkové fólie

 1. 1
  Sežeňte si kousek hliníkové fólie, asi 15 – 20 cm dlouhý a několikrát ji podélně přehněte, aby vám vznikl dlouhý, silný, poskládaný pruh.
  • Tím, že fólii poskládáte, pomůžete nůžky lépe nabrousit každým střihnutím.
 2. 2
  Nastřihejte fólii. Stříhejte do složeného kusu fólie, dokud ji zcela nerozstříháte. Používejte dlouhé střihy od středu až ke špičce nůžek.
  • V závislosti na šířce a tuposti nůžek, můžete nastříhat buď velké množství malých kousků fólie (pokud jsou nůžky velmi tupé), či jen několik větších kousků (pokud nůžky potřebují jen přibrousit).
 3. 3
  Otřete nůžky. Vlkým hadříkem či papírovým ubrouskem otřete břity nůžek, abyste je zbavili vláken hliníkové fólie, která na nich během broušení mohla ulpět.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:

Broušení nůžek brouskem

 1. 1
  Sežeňte si brousek. Najdete ho například v železářství či potřebách pro kutily a lze s ním nabrousit jak nůžky, tak nože. Každý brousek mívá dvě strany, jednu hladší a jednu hrubší, zrnitější.[3]
  • Pokud máte tupé nůžky, měli byste je začít brousit na hrubší straně brousku a broušení doladit na jemnější straně.
  • Pokud nůžky potřebujete jen přibrousit, stačí, když použijete jemnější stranu.
 2. 2
  Připravte si brousek. Pod brousek umístěte ručník a brousek zvlhčete buď vodou, nebo trochou honovacího oleje.
  • Ve speciálních obchodech seženete honovací olej určený k broušení nožů, postačí vám však i minerální nebo stolní olej.
 3. 3
  Rozeberte nůžky. Uvolněte šroubek, který uprostřed drží nůžky u sebe. Díky rozebrání nůžek se vám bude lépe pracovat a budete moci nabrousit každý břit zvlášť.
  • Ve většině případů vám k rozšroubování nůžek postačí malý šroubovák s plochou hlavou.
 4. 4
  Nabruste vnitřní stranu břitu. Přiložte k brousku hladkou vnitřní stranu břitu. To je tak, která přichází do kontaktu se stříhaným materiálem. Mezi ostřím a brouskem vytvořte ostrý úhel. Strana, kterou ostříte, musí být dokonale nabroušená, aby dobře stříhala. Uchopte břit a jemně ale pevně jím sjeďte po brousku směrem k sobě. Břit přitom pevně držte, aby vám nesklouzl.[4]
  • Pomalu a opatrně tento postup opakujte, dokud nebude břit nabroušený. Mělo by vám k tomu stačit asi 10-20 tahů.
  • Stejný postup zopakujte i s druhým břitem nůžek.
  • Broušení byste si měli nejprve vyzkoušet na starých nůžkách, než se pustíte do broušení kvalitních či nových nůžek.
 5. 5
  Sledujte ostrost. Při broušení dávejte pozor na to, abyste nůžky ještě více neztupili. Udržujte ostrý úhel, občas můžete zkontrolovat, zda jsou nůžky ostřejší č nikoliv. Opakujte postup, dokud nebudou nůžky ostré. Můžete provést i test a ustřihnout kousek papíru.
  • Pokud jste začali brousit na hrubší straně brousku, dokončete broušení několika tahy na hladší straně. Povrch nůžek se vyhladí a nebudou na něm trhlinky, které by vám při stříhání trhali materiál.
  • Pokud jste nůžky takto nikdy nebrousili, možná vám bude připadat těžké odhadnut, kdy jsou zcela nabroušené. Zde je malý trik: Předtím, než začnete nůžky brousit, udělejte na jejich ostří linku lihovým fixem. Až s broušením skončíte, linka by neměla být vidět. Pokud se vám to podaří, nůžky jste nabrousili dobře.[5]
 6. 6
  Odstraňte z nůžek nečistoty. Při broušení se do nůžek mohou dostat nečistoty. Po smontování nůžek je několikrát naprázdno otevřete a zavřete a tím by nečistoty měly vypadat.[6] Poté několikrát střihněte do papíru či kartonu. Zbavíte se tak zbytku nečistot.
  • Pokud jste s ostrostí nůžek spokojeni, máte hotovo. Pokud je chcete ostřejší, pokračujte v broušení.
 7. 7
  Nůžky otřete. Použijte vlhký hadřík a otřete břity nůžek, abyste je zbavili případných nečistot po broušení.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:

Broušení nůžek pomocí zavařovací sklenice

 1. 1
  Nasaďte nůžky zvenku na sklenici. Otevřete nůžky doširoka a nasaďte je kolem sklenice.
  • Nůžky byste měli otevřít doširoka, aby se nabrousili i u středu. Jednou rukou držte sklenici a druhou rukou nůžky.
 2. 2
  Střihněte do sklenice. Sevřete nůžky tak, aby se začali zavírat.[7] Je to stejný pohyb, jako kdybyste stříhali papír či látku. Použijte na nůžky lehký tlak a nechte sklenici, ať brousí za vás.
  • Opakujte postup, dokud nůžky nebudou mít hladké, ostré břity.
  • Použijte sklenici, kterou můžete zničit. Během broušení mohou na skle zůstat rýhy, použijte proto sklenici, na které vám tolik nezáleží.
 3. 3
  Očistěte nůžky. Nůžky otřete opět vlhkým hadříkem, protože na nich mohly ulpět mikroskopické částečky skla.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:

Broušení nůžek špendlíkem

 1. 1
  Sežeňte si špendlík. Tato metoda je podobná jako broušení o sklenici, avšak za použití menšího nástroje.
 2. 2
  Stříhejte do špendlíku. Sevřete nůžky, jako kdybyste chtěli stříhat, sjeďte jimi po špendlíku. Jemně nůžky sevřete a nechte špendlík, aby za vás nůžky nabrousil.
  • Postup opakujte, dokud nebudou mít nůžky hladký a ostrý povrch.
 3. 3
  Otřete nůžky. Vlhkým hadříkem setřete z nůžek mikroskopické kovové částečky, které na břitech během broušení mohly ulpít.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tupé nůžky
 • Smirkový papír
 • Hliníkovou fólii
 • Brousek
 • Zavařovací sklenici
 • Špendlík

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 32 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 066 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 27 066 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama