Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Golfoví hráči všech výkonostních úrovní můžou těžit z vybavení, které je upravené na míru přímo pro ně. Pokud tedy cítíte, že byste potřebovali svou hru vylepšit, investice do individuálně upravených holí pro váš charakteristický švih může kvalitu hry značně pozvednout. Pro tzv. "fitování" golfových holí je potřeba podstoupit statická měřění, měření konkrétních švihových prvků a zároveň je třeba zvážit několik základních informací o stylu vaší hry.

Část 1
Část 1 ze 3:

Měření pro individuální úpravu

 1. 1
  Změřte svou výšku. Hole je potřeba upravit podle vaší celkové výšky a zároveň podle vzdálenosti vaší ruky od země. Vaše výška pomůže stanovit správnou délku holí a mimojiné také třeba jejich "lie", tedy úhel, který svírá hlava hole s shaftem. Při měření výšky si nechte asistovat nějakou další osobou, získáte přesnější údaje.[1]
  • Změřte kompletní výšku od temene až po chodidla. Stoupněte si, pokud možno, co nejvzpřímeněji. Při měření výšky byste neměli stát v golfovém postoji.
 2. 2
  Změřte vzdálenost od zápěstí po zem. Další základní měření, které nelze od zjištění celkové výšky oddělit, je vzdálenost mezi vaším zápěstím a podlahou. Stoupněte si vzpřímeně a paže nechte volně splývat podél boků. Požádejte nějakého pomocníka, aby změřil vzdálenost od vrchní části vašeho zápěstí k zemi - tedy místu, kde bude spočívat patka hole při založení.
 3. 3
  V golfovém obchodě otestujte hůl standardní délky. Při zvažování investice do individuálně upravených holí jsou dvě výše uvedené informace společně s testováním standardní délky důležité pro vytvoření základní představy o vhodné délce a sklonu holí pro vaší postavu. Jinými slovy, jediné, co před návštěvou golfového obchodu a rozhovoru s prodejcem potřebujete vědět, je vaše výška a vzdálenost od zápěstí po zem. I když dnes už ani to tolik neplatí. "Clubfitter", tedy osoba, která bude váš fitting provádět, většinou použije speciální zařízení, které zanalyzuje váš švih na vašich holích, následně holích standardních rozměrů a v kombinaci se staticky naměřenými hodnotami postupně začne do testování zařazovat i různě upravené hole, vhodné pro váš švih.
  • Jak jsme se již zmínili, pro fittera jsou důležité i údaje, naměřené při testování vašich vlastních holí, s kterými pravidelně hrajete. Pomůže mu to odhalit nesrovnalosti vašeho švihu, které pak snadněji napraví menšími či většími úpravami.
  • Standardní délka golfových holí se liší u pánských a dámských shaftů. Svojí standardní délku má navíc každá hůl, od driveru až po wedge a proto je potřeba při fittingu zjistit vhodnou délku pro vaše dřeva i železa zvlášť.
  • Jestliže si chcete zkontrolovat, jak si se svými naměřenými hodnotami stojíte oproti standardu, na internetu najdete velké množství různých stránek, které se fittingem zabývají. Pěkné tabulky si můžete projít například zde.
 4. 4
  Konzultujte svůj handicap. Pokud máte handicap, je vhodné sdělit jeho hodnotu fitterovi, který si tak může udělat konkrétnější obrázek o vaší herní výkonnosti, byť jen skutečně velmi orientačí. Pokud handicap nemáte, postačí alespoň základní shrnutí vašich herních schopností, na základě kterých vám pověřená osoba dokáže přizpůsobit hole podle jejich výrobního zaměření (hráčské, pro zlepšení hry, tzv. "odpouštěcí" apod.).
  • Jedním z nejběžnějších důvodů, kterým hráči vysvětlují svou koupi standardních holí přímo z regálu, je typické "Nejsem dost dobrý hráč, abych si objednával hole upravené na míru." Z individuálně přizpůsobeného vybavení přitom ale ve skutečnosti můžou velmi těžit právě hráči s vyšším handicapem, kterým správně sestavené hole pomůžou odpustit maximum nepřesně trefených ran.[2]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Měření vhodné tuhosti a gripu

 1. 1
  Pokud je to možné, určete rychlost svého švihu. V případě, že jste si již jistí správnou délkou holí (která se ovšem může v průběhu ještě měnit), které potřebujete, úkolem dalšího kroku fittingu je rozhodnout, jakou potřebujete tuhost shaftu a grip, který bude vyhovovat vašemu švihu a rukám. Pro to budete muset podstoupit testování za asistence fittingového specialisty, který speciálním měřícím zařízením změří váš švih a jeho jednotlivé náležitosti, což mu dá představu, jakým směrem ubírat další přizpůsobování vašich holí.
  • Lepší obchody a pro-shopy používají pro měření švihu elektronické zařízení a radary, speciálně určené pro tyto účely. Pokud nějaký podobný přístroj nevlastníte, doma rychlost svého švihu změříte jen těžko. Obecně můžeme říct, že většina amatérských hráčů švihá rychlostí zhruba 80–85 mph (129–137 km/h).[3]
  • Velmi obecně řečeno, hráči s rychlejším švihem obvykle preferují železa a dřeva s shafty o tuhosti "stiff," případně "x-stiff." Hráči s pomalejším švihem potom volí častěji pružnější shafty (regular nebo měkčí) a u želez často používají grafitové shafty, namísto ocelových.
 2. 2
  Sledujte s jakou konzistencí dokážete trefovat driver. Při tréninku i hře je vhodné vést záznamy o přesnosti a délce ran, které odpálíte driverem a dalšími dřevy. Pomůže vám to v rozhodování, který flex (tuhost) shaftů potřebujete. Níže uvedené poučky byste měli při rozhodování o správné tuhosti svých dřev brát spíše orientačně, ale v zásadě platí.
  • Méně než 180 yardů (165 metrů), zvolte ladies flex.
  • V rozmezí 181 až 200 yardů (166 až 183 metrů), zvolte senior flex.
  • V rozmezí 200 až 235 yardů (183 až 215 metrů), zvolte regular flex.
  • V rozmezí 236 až 275 yardů (216 až 251 metrů), zvolte stiff flex.
  • Více než 275 yardů (251 metrů), zvolte x-stiff flex.
 3. 3
  Vyberte vhodnou tuhost pro železa. Stejně jako u dřev můžete pro orientační zjištění správné tuhosti želez použít údaje o délce svých odpalů. Na základě pozorování svých odpalů při hře a tréninku rozhodněte, kterou hůl byste použili na ránu dlouhou 150 yardů (137 metrů) a podle následujících pouček zvolte tuhost svých želez. Pro přesné určení správné tuhosti bude ale potřeba zjistit i další potřebné náležitosti shaftu, jako je například jeho "torze" a "kickpoint."
  • Železo č. 4 nebo 5 - ladies flex.
  • Železo č. 5 - senior flex.
  • Železo č. 6 - soft regular flex (měkčí regular).
  • Železo č. 7 - regular flex.
  • Železo č. 7 nebo č. 8, firm flex (tužší regular nebo měkčí stiff).
  • Železo č. 8 - stiff flex.
  • Železo č. 9 - x-stiff flex.
 4. 4
  Každou hůl testujte s rukavicí. Golfová rukavice by měla být pohodlná a měla by na ruku těsně přiléhat, bez jakýchkoli vrásek a záhybů, aby vám poskytla co nejpevnější a nejpohodlnější kontakt s gripy všech holí. Obecně můžeme říct, že čím větší ruku máte a tím pádem i větší velikost rukavice, tím silnější grip potřebujete. Gripy se prodávají v různých tloušťkách, od dámských až po pánské oversized (rozšířené). Špatně zvolené gripy můžou způsobovat různé problémy vašemu švihu, převážně kvůli následnému nevhodnému držení a nedostatečnému tření mezi rukavicí a povrchem gripu. Pro rozhodnutí, jakou velikost rukavice máte, zkuste chytit (štípnout) koneček každého prstu. Rukavice by tam měly přesahovat jen o malý kousek. Na dlani by se vám pak nemělo podařit prsty chytit ani kousek kůže nebo jiného materiálu, ze kterého je rukavice vyrobená. Správně naměřenou velikost rukavice nyní použijte pro zvolení vhodného gripu:
  • Máte-li velikost small (S), zvolte užší pánský nebo standardní dámský grip.
  • Máte-li velikost medium (M) nebo medium-large (ML), zvolte standardní grip.
  • Máte-li velikost large (L), zvolte mid-size grip.
  • Máte-li velikost extra large (XL), zvolte oversize grip.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Výběr správných holí

 1. 1
  Promluvte si s golfovým profesionálem. Tím samozřejmě nemyslíme, že byste hned museli volat Tigerovi. Profesionál, nebo také jednoduše "pro" je označení jak pro profesionálního hráče, tak i trenéra golfu, který prošel náležitým výcvikem. Můžete si u něj také zaplatit lekci a nechat si poradit, co váš švih potřebuje a případně jak byste tomu mohli pomoct správným vybavením. Odborník by vám měl být schopný říct, jestli jsou vaše špatné rány (ať už se jedná o příliš nízký či vysoký spin, nadměrnou boční rotaci, špatné trefování míčku, špatnou výšku ran apod.) způsobené nesprávnou technikou nebo špatně nafitovanými holemi.
 2. 2
  Vyzkoušejte různé hole. Předtím, než se rozhodnete investovat poměrně vysokou částku do individuálně upravené sady holí, měli byste nejprve alespoň trochu rozvinout svou herní techniku. Zaměřte se na rozvoj konzistentního švihu a snažte se snížit skóre na 18 jamek pod 100 ran.
  • Požádejte svého golfového parťáka, kamaráda nebo zaměstnance golfového obchodu o zapůjčení různých holí na driving range, případně si je vyzkoušejte přímo v obchodě, pokud takovou možnost nabízí. Sice můžete dopředu odhadnout potřebné nastavení podle své výšky a rychlosti švihu, ale ve výsledku jde spíše o osobní vkus. Fittingem se pak doladí potřebné detaily. Proto pro testování vyberte zpočátku standardní hole.
 3. 3
  Vezměte do úvahy loft dané hole. Loft je úhel, který líc hole svírá při založení se zemí a je mimojiné zodpovědný za to, že míček letí po odpalu vzduchem. Loft svých holí, zejména dřev, byste proto měli zvažovat v závislosti na typických trajektoriích svých ran. Pokud pravidelně odpalujete nižší rány, než by bylo ideální, vyšší loft může v některých případech pomoct. Naopak v případě, kdy standardně hrajete příliš vysoké rány, může nižší loft jejich trajektorii snížit.
 4. 4
  Zvažte koupi hybridů. Někteří hráči rádi doplňují svůj set o hybridy, což jsou hole konstrukcí bližší dřevům, než železům a jsou určené pro vyplnění mezery mezi vaším nejdelším železem a nejkratším dřevem. Používají se také pro odpaly z míst, odkud je těžké hrát železem (vyšší tráva apod.). Někteří golfisté nedají na hybridy dopustit, zatímco jiní preferují spíše dlouhá železa. To, co pro svou hru skutečně potřebujete, zjistíte jen a pouze pravidelnou hrou na golfovém hřišti.
 5. 5
  Vyberte to, co se vám zdá nejlepší. Neexistuje nic, jako ideální velikost nebo délka. Dokonce i hodnoty naměřené při fittingové lekci nejsou tak důležité, jako váš osobní pocit, který z holí máte. Jestliže máte investovat větší částku peněz do výbavy, musí se vám s ní v první řadě pohodlně hrát.
  • Vyzkoušejte si také různé wedge a puttery z několika vzdáleností a vyberte ty hole, které nejvíce sedí vašemu stylu. Zajděte do některého golfového obchodu a využijte jejich testovacích greenů pro otestování vystaveného zboží (samozřejmě jen kusů určených ke zkoušení). Nenechte se odradit širokou nabídkou ani pohledy ostatních nakupujících a soustřeďte se na přesné puttování.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se chystáte koupit kvalitní, značkové vybavení, nechte si hole nafitovat u autorizovaného prodejce. Cena individuálně přizpůsobených holí se může vyšplhat v extrémních případech i na několikanásobek původního setu. Při drobných úpravách se ale lišit téměř nemusí. Skoro všichni výrobci si navíc neúčtují rozdílné částky za různou tuhost shaftů standardní délky a často poskytují i výběr různých gripů bez příplatku.
Reklama

O tomto wikiHow

Michael Metz
Spoluautorem článku je :
Instruktor golfu
Tento článek spoluautorem článku je Michael Metz. Michael Metz je golfový instruktor a ředitel výuky na golfovém hřišti Simi Hills. S více než 15 lety zkušeností je Michael zběhlý v koučování všech aspektů golfu. Mike využívá technologie, jako je Flightscope, V1 Swing Suite, Blast Motion a tlakové mapování BodiTrak, aby poskytoval pokročilé golfové tréninky s rychlými výsledky. Tento článek byl zobrazen 5 554 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
Stránka byla zobrazena 5 554 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama