Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete na prázdné CD vypálit nějaká data, musíte takové CD nejprve naformátovat. Na platformě Windows je tento proces poměrně jednoduchý a na OS X v podstatě neviditelný. Pokud máte CD-RW, můžete data na něm smazat pomocí formátovacích nástrojů každého operačního systému.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Windows

 1. 1
  Vložte do počítače prázdné CD. Pokud máte několik optických jednotek, ujistěte se, že CD vožíte do jednotky, ve které se dají disky vypalovat. Zobrazí se okno Přehrát automaticky se seznamem možností.
  • Pokud chcete vypálit Audio CD, disk se formátovat nemusí.
  • CD-R, již jednou vypálené, naformátovat nelze (na rozdíl od CD-RW, které můžete formátovat, kolikrát chcete).
  • Pokud se okno Přehrát automaticky nezobrazí, nebo ho omylem zavřete, otevřete si Průzkumník zmáčknutím Win+E. Klikněte dvakrát na jednotku, ve které je umístěn prázdný disk.
 2. 2
  Zvolte položku "Vypálit soubory na disk". Otevře se nové okno, kde uvidíte několik formátovacích možností.
 3. 3
  Pojmenujte disk. Windows totiž ve výchozím nastavení přiřadí disku název s datem aktuálního dne. Disk ale můžete nazvat jakkoliv.
 4. 4
  Zvolte formátovací možnosti. K dispozici jsou dvě různé možnosti, záleží na tom, jak plánujete disk používat. Jakmile si nějakou možnost zvolíte, klikněte na Další. Pamatujte na to, že formátování vám na CD ukousne trochu volného prostoru.[1]
  • "Jako USB flash disk" - Tato možnost používá Live File System (tedy živý souborový systém) a umožňuje vám později data přidávat, editovat i přepisovat ta stávající. Tento formát umějí přečíst pouze počítače s Windows. Toto je nejlepší volba pro disky CD-RW, protože později je můžete snadno přepisovat.
  • "V CD/DVD přehrávači" - Jakmile se na takový disk data vypálí, už je tzv. zmasterovaný a další obsah už na disk nelze vypálit. Tuto možnost využijete v případě velkého množství souborů, nebo když potřebujete použít CD na jiném operačním systému. Toto je nejlepší volba pro disky CD-R.
 5. 5
  Vypalování dat. Jakmile je disk naformátován, můžete přidávat soubory, které chcete vypálit. Na internetu najdete dost návodů, jak se data na disk vypalují.
  • Nezapomeňte, že metoda vypalování se liší v závislosti na tom, jakou verzi Windows používáte.
 6. 6
  Vymažte na CD-RW všechna data. Pokud chcete rychle smazat data z CD-RW, abyste na něj mohli nahrát jiná, můžete také použít formátování disku.
  • Otevřete Průzkumník Windows pomocí klávesové zkratky Win+E
  • Na seznamu disků klikněte pravým tlačítkem myši na CD-RW.
  • Vyberte položku Naformátovat...
  • Všechny možnosti nechte ve výchozím nastavení.
  • Pokud chcete, můžete disk pojmenovat.
  • Klikněte na Start. Všechna data na CD-RW budou smazána. Formátování disku bude chvilku trvat.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Mac

 1. 1
  Vložte prázdné CD. Když vložíte prázdné CD, systém se vás obvykle sám zeptá, co chcete s diskem udělat. Pokud v OS X nastavíte, že vložené CD chcete vypálit, naformátuje se automaticky. Nemusíte tedy řešit žádné změny v nastavení. Pokud k tomu budete vyzváni, otevřete Finder a procházejte soubory. V opačném případě můžete otevřít CD pomocí ikony, která se zobrazí na ploše.
 2. 2
  Přidejte soubory, které chcete vypálit. Klikněte na soubory a přetáhněte je na ikonu CD, čímž je přidáte na disk. Až budete mít všechny soubory přidané, klikněte dvakrát na CD a poté v horní části okna na tlačítko "Burn (Vypálit)".
 3. 3
  Pojmenujte disk. Po kliknutí na "Burn (Vypálit)" vám bude nabídnuta možnost disk pojmenovat a vybrat rychlost vypalování. Až budete mít vše hotovo, klikněte na Vypálit. Samotné vypalování bude chvilku trvat.
 4. 4
  Smažte CD-RW. Pokud máte CD-RW plné dat, která chcete smazat, můžete použít program Disk Utility.
  • Klikněte na Go a zvolte Utilities. Pokud možnost Utilities nevidíte, vyberte Applications a poté složku "Utilities".
  • Vyberte Disk Utility.
  • Ze seznamu připojených disků vyberte CD-RW.
  • Zvolte rychlost mazání. K dispozici máte možnosti "Quickly (Rychle)" nebo "Completely (Úplně)". Většině uživatelům bude stačit "Quickly". Pokud vám disk dělal problémy, může to vyřešit právě volba možnosti "Completely". Úplné smazání trvá asi hodinu.
  • Klikněte na Erase. Všechna data na CD-RW budou smazána.
  Reklama

Tipy

 • Formátování CD můžou zjednodušit i programy třetích stran, například Roxio CD Creator nebo Nero.
 • CD-RW můžete přeformátovat, kolikrát budete chtít, protože ta písmena RW znamenají "rewritable" (přepisovatelné CD).
Reklama

Varování

 • CD-R lze naformátovat pouze jednou. Soubory na CD nebo DVD zůstanou a nelze je smazat či odstranit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 416 krát
Stránka byla zobrazena 6 416 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama