Jak naformátovat externí disk

V tomto článku:WindowsMac OS XLinux

Formátování pevného disku nebo flash disku vymaže jeho obsah a nastaví strukturu souborů tak, aby k nim mohl počítač normálně přistupovat (číst, editovat, mazat apod.). Pokud máte disk, který není s vaším počítačem kompatibilní, bude ho možná nutné naformátovat. Podle tohoto návodu byste měli být schopni naformátovat externí disk na jakémkoliv operačním systému.

1
Windows

 1. 1
  Otevřete Správu počítače. Klikněte na tlačítko Start a poté pravým tlačítkem na Počítač nebo Tento počítač. Z nabídky vyberte Spravovat.
  • Uživatelé Windows 8 mohou využít klávesovou zkratku Win+X, odkud vyberou položku Správa disků.
 2. 2
  Zvolte Správu disků. Tuto položku najdete v levém panelu pod položkou Úložiště. Po kliknutí na Správu disků uvidíte v prostřední části okna připojené disky.
 3. 3
  Na disk, který chcete naformátovat, klikněte pravým tlačítkem. Z nabídky vyberte možnost Naformátovat. Zadejte název pro disk.
 4. 4
  Zvolte souborový systém. NTFS je pro počítače s operačním systémem Windows standardní souborový systém a pokud používáte příslušný disk pouze v prostředí Windows, měli byste zvolit tuto možnost. Pokud máte v plánu používat disk na Windows i Mac, vyberte možnost exFAT.
  • Nevybírejte položku “Provést rychlé formátování”, protože ta nemaže všechna původní data na disku.
 5. 5
  Klikněte na OK. Budete vyzváni k potvrzení vaší volby. Po potvrzení se spustí formátování disku. Doba formátování závisí na velikosti disku.

2
Mac OS X

 1. 1
  Připojte externí pevný disk. Můžete ho připojit přes USB, Firewire nebo Thunderbolt. Pokud je už pevný disk naformátovaný, uvidíte ho rovnou na Ploše. V takovém případě ho můžete ignorovat.
 2. 2
  Spusťte Disk Utility. Přejděte do složky Applications, kde ve složce Utilities najdete Disk Utility.
 3. 3
  Vyberte externí disk. V levé části okna Disk Utility uvidíte seznam připojených disků. Klikněte na konkrétní disk.
 4. 4
  Klikněte na kartu Erase. Z nabídky Format vyberte “Mac OS Extended (Journaled)”. Zadejte název pro disk. Tento název můžete kdykoliv změnit.
  • Pokud máte v plánu používat disk na Mac i Windows, vyberte ExFAT.
 5. 5
  Klikněte na Erase. Objeví se potvrzovací okno. Po potvrzení se spustí formátování. Doba formátování závisí na velikosti disku. Čím větší disk, tím delší doba formátování.

3
Linux

 1. 1
  Nainstalujte si GParted. Jedná se o bezplatnou utilitku dostupnou na všech Linuxových distribucích. Nainstalujete ji tak, že v Terminalu napíšete příkaz “sudo apt-get install gparted ntfsprogs”.
 2. 2
  Připojte disk. Linux by si měl disk automaticky načíst. Před samotným formátováním však bude potřeba disk odpojit. To provedete kliknutím pravým tlačítkem na ikonu disku na Ploše a zvolením možnosti “Unmount volume (Odpojit jednotku).”
 3. 3
  Otevřete Partition Editor. Tento editor najdete v System/Administration. V pravé horní části okna klikněte na seznam disků a v něm zvolte externí disk.
 4. 4
  Naformátujte disk. V hlavní části okna klikněte pravým tlačítkem na příslušný disk. Vyberte “Format to (Naformátovat do)” a zvolte formát, který chcete pro disk použít. NTFS se používá ve Windows, Fat32 umí přečíst jakýkoliv operační systém a ext3 umí číst pouze Linux. (Před samotným formátováním byste měli diskovou jednotku odpojit)
  • Fat32 má nastavenou maximální velikost souboru na 4GB. Pokud chcete přenášet větší soubory, zvolte NTFS.

Varování

 • Proces formátování vymaže všechna data. Jakékoliv soubory, o které nechcete přijít, před samotným formátováním nejprve zálohujte.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Základní počítačové dovednosti

V jiných jazycích:

English: Format an External Hard Drive, Español: formatear un disco duro externo, Português: Formatar um Disco Rígido Externo, Italiano: Formattare un Hard Disk Esterno, Deutsch: Eine externe Festplatte formatieren, Русский: отформатировать внешний жесткий диск, 中文: 格式化外部硬盘驱动器, Français: formater un disque dur externe, Nederlands: Een externe harde schijf formatteren, العربية: تهيئة قرص صلب خارجي, हिन्दी: एक बाहरी हार्ड ड्राइव को फॉर्मेट करें, Tiếng Việt: Định dạng Ổ cứng Gắn ngoài, 한국어: 외장 하드 포맷하는 법, ไทย: ฟอร์แมต External Hard Drive, 日本語: 外付けハードドライブのフォーマット, Türkçe: Haricî Sabit Disk Nasıl Biçimlendirilir

Stránka byla zobrazena 4 256 krát.
Byl tento článek přesný?