Jak naformátovat flash disk

2 Metody:WindowsMac OS X

Flash disk je malé přenosné elektronické zařízení, které ukládá data na disk a je možné ho pomocí USB připojit k různým zařízením. Naformátováním fisku smažete všechna data a vyčistíte ho, aby byl připraven pro další použití. Před samotným formátováním můžete také změnit souborový systém disku, čímž zajistíte lepší kompatibilitu s jinými zařízeními a operačními systémy.

1
Windows

 1. 1
  Připojte USB disk k počítači. Zapojte ho do jednoho z USB portů. Nejlepší bude strčit ho přímo do počítače a ne do rozbočovače, protože díky tomu nebude formátování a přenos souborů trvat tak dlouho.
 2. 2
  Počkejte, až počítač flash disk načte. Mělo by vám vyskočit okno, které vám oznámí, že byl flash disk nainstalován, a ve kterém si budete moci vybrat, co chcete s flash diskem udělat.
 3. 3
  Otevřete si menu Start v levém dolním rohu obrazovky a klikněte na Počítač nebo Můj počítač. Můžete také použít klávesovou zkratku Win+E.
  • Ve Windows 8.1 klikněte na tlačítko Start (nebo zmáčkněte klávesu Win), napište "tento počítač" a zmáčkněte Enter.
 4. 4
  Klikněte pravým tlačítkem na ikonu flash disku, který jste připojili. Měl by se vám zobrazit s názvem „Zařízení s vyměnitelným úložištěm“ s písmenem, které je v abecedě na konci.
 5. 5
  Klikněte na Formátování. Otevře se vám okno pro formátování, ve kterém uvidíte disk, který se chystáte naformátovat.
  • Kapacitu disku nechte stejnou. Počítač rozezná kapacitu automaticky a tuto kolonku vyplní.
  • Pokud chcete flash disk naformátovat rychle a nepřepisovat stará data, zaškrtněte zatržítko vedle položky Zrychlené formátování. Sice tím všechna data smažete, ale formátování nebude trvat tak dlouho. Pokud chcete disk úplně vymazat, nezaškrtávejte tuto možnost, ale připravte se na to, že bude formátování trvat delší dobu.[1]
  • Velikost umístění nechte v původním nastavení.
 6. 6
  Vyberte si souborový systém, na který chcete disk naformátovat. Zde je několik možností, které byste měli vzít v úvahu:
  • FAT je nejzákladnější systém pro ukládání souborů. Tento systém je někdy pomalý, ale díky své jednoduchosti snižuje problémy s kompatibilitou. V dnešní době ale většina systémů a zařízení systém FAT již nepoužívá.
  • FAT32 maximalizuje prostor na disku. Tento systém je ideální, pokud chcete data z disku číst i na něj zapisovat (jak ve Windows tak i na Mac OS X). Tento formát nepodporuje soubory větší než 4 GB a flash disky větší než 32 GB.
  • exFAT vám umožní zapisovat soubory větší než 4 GB a používat disk jak na Windows, tak na OS X 10.6.5 a novějších. Možná ale budete mít problémy disk spouštět na starších zařízeních a systémech.
  • NTFS je rychlý systém, který vám umožní rychlý přístup k souborům. Hodí se pro disky, které budete chtít používat pro těžký software. Na Windows je možné tyto disky číst i na ně zapisovat, ale na OS X je možné pouze čtení disku, nikoliv zápis.
 7. 7
  Spusťte formátování. Jakmile máte vše nastaveno, v dolní části okna Formátování zmáčkněte Start. Poté vše potvrďte zmáčknutím OK ve vyskakovacím okně, které se objeví. Všechna data na USB flash disku budou smazána a disk bude naformátován podle toho, jak jste vše nadefinovali.

2
Mac OS X

 1. 1
  Připojte flash disk. V závislosti na tom, zda už byl disk někdy formátován, se vám může, nebo nemusí objevit na Ploše. V tuto chvíli se tím ale nemusíte zabývat.
 2. 2
  Otevřete složku Utilities. Klikněte na Go a vyberte "Utilities". Pokud používáte starší verzi OS X, klikněte na Go, vyberte "Applications" a teprve poté vyberte složku "Utilities".
  • Druhou možností jak otevřít složku Utilities je ve Finderu zmáčknout Shift + Command + U.
 3. 3
  Otevřete si aplikaci Disk Utility. Jde o nástroj, který vám umožní naformátovat si USB disk.
 4. 4
  Vyberte si flash disk. V levé části okna Disk Utilities se zobrazí seznam všech připojených disků. Klikněte na příslušný flash disk.
 5. 5
  Klikněte na kartu "Erase". Zde je možné nastavit různé možnosti formátování.
 6. 6
  Pojmenujte svůj USB disk. V poli "Name" můžete disk pojmenovat. Tento krok je ale volitelný a můžete ho vynechat.
 7. 7
  Vyberte si formát. Zvolte si formát podle toho, k čemu chcete svůj flash disk používat.
  • Mac OS X Extended (Journaled) je nejlepší formát, pokud chcete disk používat pro systémy OS X. Budete s ním moci číst i zapisovat na všech systémech OS X. Pokud budete disk používat s aplikací Time Machine, budete muset zvolit tento formát.[2]
  • exFAT (FAT64) je systém, který vám umožní ukládat soubory větší než 4 GB a budete je moci číst i na disk zapisovat ve Windows i v OS X 10.6.5 a novějších systémech. Možná ale budete mít problém disk zprovoznit na starších systémech a zařízeních.
  • Windows NT File System (NTFS) je rychlý systém, který vám umožní rychlý přístup k souborům. Hodí se pro disky, které budete chtít používat pro těžký software. Na Windows je možné tyto disky číst i na ně zapisovat, ale OS X je může jen číst.
  • MS-DOS (FAT) je základní souborový systém pro ukládání souborů. Někdy může být pomalejší, kvůli své jednoduchosti ale dokáže snižovat počet problémů s kompatibilitou. Souborový systém FAT se už ale v současné době moc nepoužívá.
 8. 8
  Spusťte formátování. Až zvolíte souborový systém a pojmenujete disk, klikněte na Erase.... V dalším okně potvrdíte opětovným kliknutím naErase.
  • Po skončení formátování můžete disk normálně používat.
  • Proces formátování vymaže všechna data na disku.

Tipy

 • Porovnejte si rychlost svého USB disku s rychlostí USB portů na svém počítači. Možná bude lepší si koupit rychlejší disk, nebo si nainstalovat vysokorychlostní USB porty.

Varování

 • Vyberte si správné písmeno disku. Když vyberete špatné písmeno, naformátujete špatný disk a přijdete o všechna data na tomto druhém disku.

Informace o článku

V jiných jazycích:

English: Format a Flash Drive, Español: formatear una USB, Português: Formatar um Pendrive, Français: formater un disque flash, Italiano: Formattare un Dispositivo di Memorizzazione USB, Deutsch: Ein Flash Laufwerk formatieren, Русский: отформатировать флешку, 中文: 格式化闪存盘, Nederlands: Een USB stick formatteren, Bahasa Indonesia: Memformat Flash Disk, العربية: تهيئة ذاكرة تخزين فلاشية, Tiếng Việt: Định dạng Ổ đĩa Flash, ไทย: ฟอร์แมตแฟลชไดรฟ์, हिन्दी: फ़्लैश ड्राइव को फॉरमेट करें, 한국어: USB 드라이브 포맷하는 법, 日本語: USBメモリをフォーマットする

Stránka byla zobrazena 12 286 krát.

Byl tento článek přesný?