Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ať už máte za sebou nákup nového stanu, nebo chcete naimpregnovat plachtu na lodi, impregnace prodlouží životnost látky a dodá jí lesku. V tomto článku se dočtete, jak naimpregnovat látku pomocí vosku, spreje a dalších prostředků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Impregnační spreje a přípravky k impregnaci švů

 1. 1
  Impregnaci látky si naplánujte na suchý, bezvětrný den. Budete používat impregnační spreje, které jsou citlivé na vlhkost vzduchu. Pokud navíc budete impregnaci provádět venku ve větrném počasí, může se vám látka zanést prachem.
 2. 2
  Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
 3. 3
  Ujistěte se, že je látka suchá. Pracujete s voduvzdorným sprejem, který na látce nebude držet, pokud by byla mokrá nebo i jen vlhká.
 4. 4
  Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Máte-li citlivou pokožku, nebo jste-li alergičtí, můžete použít rukavice a ochranné brýle; prostředky, se kterými budete pracovat, mohou být štiplavé.
 5. 5
  Pořiďte si impregnační sprej a přípravek na impregnaci zipů. Zakoupíte je v obchodech s outdoorovým zbožím nebo v obchodě věnovanému stanování. Pokud látku, kterou impregnujete, budete používat především venku na slunci, zvažte zakoupení impregnačního spreje s UV filtrem. Díky němu vám látka nevybledne.
  • Impregnační spreje skvěle fungují na nylon, plátno a kůži.
 6. 6
  Držte lahvičku 15 až 20 centimetrů od látky a aplikujte tenkou, rovnoměrnou vrstvu spreje. Dávejte pozor, aby se jednotlivé tahy překrývaly..
 7. 7
  Počkejte, než sprej zaschne a pak naneste druhou vrstvu. Než pak budete impregnovanou látku používat, nechte impregnaci úplně zaschnout. Většina impregnačních sprejů potřebuje k zaschnutí zhruba 4 hodiny, ale raději si přečtěte návod na spreji, protože každý výrobek je trochu jiný.
 8. 8
  Na všechny švy naneste přípravek na impregnaci švů. Většinou se prodávají v malých lahvičkách s aplikátorem. Jednoduše pak lahvičku během přejíždění po švech stisknete a impregnaci tak snadno nanesete. Švy díky tomu budou trvanlivější a nepropustí dovnitř vodu.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Prací prostředek a kamenec

 1. 1
  Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
 2. 2
  Ve velké nádobě smíchejte 0,45 kg pracího prostředku se 7,5 litry horké vody. Nádoba by měla být dostatečně velká na plné ponoření látky, kterou chcete impregnovat, do roztoku.
 3. 3
  Nechte látku máčet, dokud nebude zcela promočená. Pokud jí bude trochu vyplývat nad vodu, můžete ji do doby, než se namočí, zatížit lahví nebo sklenicí.
 4. 4
  Pověste látku na slunce a nechte ji vyschnout. Nepřekládejte ji přes sušák, protože by se obě strany mohly slepit k sobě, ale připevněte ji k sušáku kolíčky. Pokud by jí byl sušák příliš malý, natáhněte dlouhou šňůru mezi dva sloupy či stromy a připněte látku k ní. Látka by měla viset volně bez přeložení.
 5. 5
  V další nádobě smíchejte 0,25 kg kamence se 7,5 l horké vody. Pořádně ji zamíchejte, dokud se kamenec pořádně nerozpustí. Kamenec obvykle seženete v obchodě s potravinami.
 6. 6
  Namočte látku do kamencového roztoku alespoň na 2 hodiny.[2] Dbejte na to, aby látka byla zcela ponořena. Pokud vyplouvá na hladinu, zatižte ji skleněnou lahví či sklenicí.
 7. 7
  Pověste látku na slunce a nechte ji zcela uschnout. I tentokrát dbejte na to, aby visela volně. Můžete ji připnout kolíčky k sušáku nebo na šňůru.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Terpentýn a sójový olej

 1. 1
  Upozorňujeme, že v tomto případě může látka ztmavnout. Látku necháte nasáknout olejem rozpuštěným v terpentýnu. Působením oleje obvykle látka ztmavne o jeden, dva odstíny. Pamatujte na to.
 2. 2
  Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
 3. 3
  Po vyčištění nechte látku důkladně vyschnout. Budete pracovat s vosky, oleji a dalšími přípravky, které odpuzují vodu. Pokud by tedy vaše látka byla i jen trochu mokrá nebo vlhká, přípravky na ni nebudou držet.
 4. 4
  Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Terpentý může být pěkně štiplavý.
 5. 5
  Smíchejte 1 šálek (237 ml) sójového oleje se 118 ml terpentýnu. Obě látky nalijte do pevné plastové nádoby a zamíchejte dřevěnou špachtlí na míchání barev. Směs pak budete na látku nanášet pomocí velkého štětce.
  • Pokud potřebujete naimpregnovat pouze malý kus látky, můžete směs nalít do rozprašovače a na látku ji nastříkat. Aby se vám dobře promíchala, zavřete lahvičku a pořádně ji protřepejte.
 6. 6
  Rozprostřete látku na rovném povrchu. Jak terpentýn, tak i olej mohou pošpinit pórovité povrchy, jako je dřevo nebo beton. Zašpinění zabráníte zakrytím daného povrchu plastovým ubrusem. Nepoužívejte noviny, ze kterých by se mohla tiskařská barva nasáknout do látky.
 7. 7
  Naneste směs širokým štětcem. Ponořte ho do směsi a přebytečnou tekutinu otřete o okraj nádoby. Směs na látku nanášejte dlouhým, rovnoměrným pohybem. Pomocí štětce pokryjte celý povrch látky. Snažte se, aby se jednotlivé tahy překrývaly, díky čemuž se vyhnete mezerám.
  • Nejlepším štětcem je plochý, široký štětec. Vyhněte se štětcům s měkkými štětinami, jako je například štětec z velbloudí srsti.
  • Pokud používáte lahvičku s rozstřikovačem, směs na látku jednoduše nastříkejte. Snažte se jednotlivé střiky mírně překrývat, ať vám mezi nimi nevzniknou mezery.
 8. 8
  Nechte látku na plocho zcela vyschnout. Může to trvat několik hodin, ale i několik dní. Znovu pamatujte na to, že terpentýn i sójový olej mohou způsobit skvrny, takže místo, na které látku na schnutí položíte, nejdřív zakryjte plastovým ubrusem.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Nažehlovací vinyl

 1. 1
  V galanterii kupte nažehlovací vinyl. Tento druh vinylu nezmění vzhled dané látky a je ideální na impregnaci dětských bryndáčků nebo sáčků na oběd.
 2. 2
  Látku si připravte, ale zatím ji - pokud ji hodláte použít na šití - nestřihejte. Po impregnaci vinylem můžete látku použít jako ubrus, nebo ji nastříhat a ušít z ní například sáček na svačinu.
 3. 3
  Ujistěte se, že je látka čistá a suchá. Pokud je špinavá, vyperte ji a nechte důkladně vyschnout.
  • V případě, že se látka nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
 4. 4
  Položte látku naplocho na rovný podklad. Bude se vám s ní tak lépe pracovat. Jakékoli záhyby totiž budou po zažehlení vypadat jako sklady. Pokud je třeba, látku tedy před impregnací nejdříve vyžehlete, ať je co nejhladší.
 5. 5
  Zastřihněte vinyl, aby jeho velikost odpovídala délce vaší látky. Pokud je příliš úzký, budete ho muset nastříhat na pruhy, které na látku poskládáte. V tom případě nastřihejte několik kusů a později je přes sebe přeložte.
 6. 6
  Odloupněte papír na zadní straně vinylu. Jistě jste si všimli, že papír má dvě strany: lesklou a matnou. Dvě strany má i vinylový arch: lepivou a hladkou.
 7. 7
  Položte vinyl lepivou stranou dolů na správnou stranu látky. Pokud není dostatečně široký, pomůžete si naskládáním více pruhů vedle sebe. Okraje by se měly překrývat zhruba 6-7 milimetry.[3]
 8. 8
  Položte přes vinyl zadní papírovou vrstvu. Dbejte na to, aby byla obrácená lesklou stranou dolů a vinyl úplně překrývala. Budete teď vinyl žehlit a díky papíru se vám nenataví přímo na žehličku.
 9. 9
  Papír přežehlete. Zapněte žehličku a nastavte ji na středně vysokou teplotu. Nepoužívejte vysokou teplotu, protože ta by vinyl úplně roztavila. Opatrně papír přežehlete. Nenechávejte žehličku dlouho na jednom místě a nepoužívejte napařování.
 10. 10
  Sundejte papírovou vrstvu. Teplo žehličky roztavilo lepidlo na vinylu, které se tak vpilo do látky.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Voskování

 1. 1
  Použijte čistý kus látky či oblečení. Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Tento způsob je nejvhodnější na plátěné boty a batohy.
 2. 2
  Kupte kostku přírodního vosku. Ideální je přírodní včelí vosk, ve kterém nejsou žádné přidané látky. Cokoliv jiného by mohlo obsahovat škodlivé chemikálie.
 3. 3
  Nahřejte trochu vosk i oblečení. Můžete je například trochu zahřát fénem nebo je nechat venku několik minut na sluníčku. Díky nahřátí se do látky vosk dostane snáze. Oblečení by ale nemělo být horké a vosk by se vám neměl úplně roztéct.[4]
 4. 4
  Vetřete vosk do látky v obou směrech. Nanášejte ho ze strany na stranu a shora dolů. Díky tomu se dostane do struktury tkaniny. [5] Pokud voskujete oblečení nebo třeba kabelku, snažte se rohem vosku zajet do švů a dalších hůře dostupných míst.
 5. 5
  Vosk dále ještě rovnoměrněji rozetřete prsty. Jemně ho vetřete do malých, těsných částí, jako jsou švy, rohy či kapsy. Pokud jsou na daném kusu oblečení knoflíky, nezapomeňte vosk setřít.
 6. 6
  Impregnovaný předmět znovu zhruba pět minut zahřívejte. Vosk se díky tomu rozpustí a lépe pronikne do látky. Všimněte si, že během tohoto procesu látka o něco ztmavne.[6]
 7. 7
  Pokud je třeba, prsty znovu uhlaďte impregnovaný předmět. Pokud na něm nejsou loužičky vosku, krouživými pohyby látku uhlaďte. Dodá jí to pěknější vzhled.
 8. 8
  Nechte předmět odpočívat v teple a suchu. Nechte vosk působit 24 hodin.[7] Po 24 hodinách můžete naimpregnovaný předmět používat. Zpočátku vám možná bude připadat, že je tužší a tmavší, než dříve. To je normální. Během času látka trochu změkne, ale už nikdy nevybledne.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Lněný olej

 1. 1
  Použijte čistý kus látky či oblečení. Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyperte a nechte důkladně vyschnout.
 2. 2
  Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. Lněný olej může být štiplavý, takže pořádné větrání zabrání malátnosti. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Pokud pracujete venku, ujistěte se, že nefouká a na daném místě není ani trochu prachu, jinak by se vám látka mohla zanést prachem. Pokud nemůžete pracovat venku, nezapomeňte alespoň otevřít okna.
 3. 3
  Napněte látku na rám a připněte kolíčky. Můžete použít laciný rám na obraz, ze kterého jste předem odstranili sklo, obsah i zadní stěnu. Dbejte na to, aby látka překrývala celý rám. Pokud je na rám příliš velká, budete muset pracovat po částech.
 4. 4
  Pořiďte si lněný olej. Případně můžete použít i jojobový olej, který je lehčí než lněný a tím pádem i tvárnější.[8]
 5. 5
  Naneste na látku silnou vrstvu oleje. Snažte se, aby jím látka zcela nasákla. Pokud se vám zdá, že oleje nanášíte příliš, nevadí; přebytečný olej z ní setřete. Olej můžete nanášet širokým štětcem z kančích štětin nebo hadříkem.
  • Nepoužívejte štětec z velbloudí srsti. Jeho štětiny jsou příliš měkké na to, aby olej dokázaly rozetřít.
  • Pokud jste olej koupili v lahvičce, můžete si ho přelít například do většího hrnku.
 6. 6
  Počkejte 30 minut a pak z látky setřete čistým hadříkem přebytečný olej. Během této doby bude mít olej čas se do látky pořádně nasáknout. I poté můžete ale na látce vidět trochu přebytečného oleje. Setřete ho čistým hadříkem.
 7. 7
  Nechte látku schnout 24 hodin, a poté celý proces zopakujte.[9] Po zaschnutí na látku znovu naneste lněný olej. Počkejte 30 minut a přebytečný olej z ní setřete čistým hadříkem. Můžete přidat další jednu, dvě vrstvy.
 8. 8
  Můžete také místo oleje použít olejovou barvu a látku přemalovat. Barvu naneste štětcem na olejové barvy. Obvykle se vyrábí z pevných štětin, jako jsou kančí, nebo z umělých taklonových vláken. Lněný olej pak nanášejte místo hadříku štětcem, abyste malbu nerozmazali.[10]
  Reklama

Tipy

 • Koženou obuv můžete také naimpregnovat sádlem, impregnaci pak ale musíte opakovat pokaždé, co si je obujete do deště či sněhu. Sádlo důkladně vetřete.
 • Vosk se může po nějaké době vytratit. Pokud se vám to přihodí, jednoduše látku znovu navoskujte.
 • Pokud impregnujete voskem a vadí vám jeho vůně, počkejte, až zaschne, a impregnovaný předmět vložte do mrazáku a nechte ho tam přes noc. [11]
 • Navoskovaný předmět bude držet tvar. Můžete ho také uhladit rukama na plocho. [12]
Reklama

Varování

 • Terpentýnu se zbavte v souladu s místními hygienickými předpisy. V žádném případě ho ale nelijte do domácí či venkovní kanalizace.
 • Navoskované oblečení neperte v teplé vodě. V případě potřeby umyjte postižená místa studenou vodou.
 • Nenechávejte navoskovanou látku na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla. Vosk změkne a začne lepit.[13]
 • Terpentýn i sprej mohou čpět. Pokud vás během jejich užívání začne bolet hlava, práci přerušte a jděte se nadýchat čistého vzduchu. Pracujte v odvětrávané místnosti.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

Nažehlovací vinyl

 • Látka
 • Nažehlovací vinyl
 • Žehlička

Impregnace ve spreji a impregnace na švy

 • Látka
 • Impregnace ve spreji
 • Impregnace na švy

Prací prostředek a kamenec

 • Látka
 • 450 g pracího prostředku
 • 7,5 l vody
 • 250 g kamence
 • Umělohmotný kýbl

Terpentýn a sójový olej

 • Látka
 • Šálek (237 ml) sójového oleje
 • 118 ml terpentýnu
 • Trvanlivá umělohmotná nádoba
 • Dřevěná špachtle na míchání
 • Široký štětec
 • Plastový ubrus (volitelně)

Vosk

 • Látka
 • Kostka přírodního vosku
 • Fén

Lněný olej

 • Látka
 • Rám
 • Kolíčky
 • Lněný nebo jojobový olej
 • Široký štětec nebo hadřík
 • Čistý hadřík na odstranění přebytečného oleje
 • Olejové barvy a štětec (volitelně)

O tomto wikiHow

Alessio Iadicicco
Spoluautorem článku je :
Alessio Iadicicco
Spoluautorem tohoto článku je Alessio Iadicicco, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 3 724 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
Stránka byla zobrazena 3 724 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama