X
Spoluautorem tohoto článku je Alessio Iadicicco, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 3 724 krát
Ať už máte za sebou nákup nového stanu, nebo chcete naimpregnovat plachtu na lodi, impregnace prodlouží životnost látky a dodá jí lesku. V tomto článku se dočtete, jak naimpregnovat látku pomocí vosku, spreje a dalších prostředků.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Impregnační spreje a přípravky k impregnaci švů
-
1Impregnaci látky si naplánujte na suchý, bezvětrný den. Budete používat impregnační spreje, které jsou citlivé na vlhkost vzduchu. Pokud navíc budete impregnaci provádět venku ve větrném počasí, může se vám látka zanést prachem.
-
2Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
-
3Ujistěte se, že je látka suchá. Pracujete s voduvzdorným sprejem, který na látce nebude držet, pokud by byla mokrá nebo i jen vlhká.
-
4Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Máte-li citlivou pokožku, nebo jste-li alergičtí, můžete použít rukavice a ochranné brýle; prostředky, se kterými budete pracovat, mohou být štiplavé.
-
5Pořiďte si impregnační sprej a přípravek na impregnaci zipů. Zakoupíte je v obchodech s outdoorovým zbožím nebo v obchodě věnovanému stanování. Pokud látku, kterou impregnujete, budete používat především venku na slunci, zvažte zakoupení impregnačního spreje s UV filtrem. Díky němu vám látka nevybledne.
- Impregnační spreje skvěle fungují na nylon, plátno a kůži.
-
6Držte lahvičku 15 až 20 centimetrů od látky a aplikujte tenkou, rovnoměrnou vrstvu spreje. Dávejte pozor, aby se jednotlivé tahy překrývaly..
-
7Počkejte, než sprej zaschne a pak naneste druhou vrstvu. Než pak budete impregnovanou látku používat, nechte impregnaci úplně zaschnout. Většina impregnačních sprejů potřebuje k zaschnutí zhruba 4 hodiny, ale raději si přečtěte návod na spreji, protože každý výrobek je trochu jiný.
-
8Na všechny švy naneste přípravek na impregnaci švů. Většinou se prodávají v malých lahvičkách s aplikátorem. Jednoduše pak lahvičku během přejíždění po švech stisknete a impregnaci tak snadno nanesete. Švy díky tomu budou trvanlivější a nepropustí dovnitř vodu.[1]Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Prací prostředek a kamenec
-
1Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
-
2Ve velké nádobě smíchejte 0,45 kg pracího prostředku se 7,5 litry horké vody. Nádoba by měla být dostatečně velká na plné ponoření látky, kterou chcete impregnovat, do roztoku.
-
3Nechte látku máčet, dokud nebude zcela promočená. Pokud jí bude trochu vyplývat nad vodu, můžete ji do doby, než se namočí, zatížit lahví nebo sklenicí.
-
4Pověste látku na slunce a nechte ji vyschnout. Nepřekládejte ji přes sušák, protože by se obě strany mohly slepit k sobě, ale připevněte ji k sušáku kolíčky. Pokud by jí byl sušák příliš malý, natáhněte dlouhou šňůru mezi dva sloupy či stromy a připněte látku k ní. Látka by měla viset volně bez přeložení.
-
5V další nádobě smíchejte 0,25 kg kamence se 7,5 l horké vody. Pořádně ji zamíchejte, dokud se kamenec pořádně nerozpustí. Kamenec obvykle seženete v obchodě s potravinami.
-
6Namočte látku do kamencového roztoku alespoň na 2 hodiny.[2] Dbejte na to, aby látka byla zcela ponořena. Pokud vyplouvá na hladinu, zatižte ji skleněnou lahví či sklenicí.
-
7Pověste látku na slunce a nechte ji zcela uschnout. I tentokrát dbejte na to, aby visela volně. Můžete ji připnout kolíčky k sušáku nebo na šňůru.Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Terpentýn a sójový olej
-
1Upozorňujeme, že v tomto případě může látka ztmavnout. Látku necháte nasáknout olejem rozpuštěným v terpentýnu. Působením oleje obvykle látka ztmavne o jeden, dva odstíny. Pamatujte na to.
-
2Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
-
3Po vyčištění nechte látku důkladně vyschnout. Budete pracovat s vosky, oleji a dalšími přípravky, které odpuzují vodu. Pokud by tedy vaše látka byla i jen trochu mokrá nebo vlhká, přípravky na ni nebudou držet.
-
4Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Terpentý může být pěkně štiplavý.
-
5Smíchejte 1 šálek (237 ml) sójového oleje se 118 ml terpentýnu. Obě látky nalijte do pevné plastové nádoby a zamíchejte dřevěnou špachtlí na míchání barev. Směs pak budete na látku nanášet pomocí velkého štětce.
- Pokud potřebujete naimpregnovat pouze malý kus látky, můžete směs nalít do rozprašovače a na látku ji nastříkat. Aby se vám dobře promíchala, zavřete lahvičku a pořádně ji protřepejte.
-
6Rozprostřete látku na rovném povrchu. Jak terpentýn, tak i olej mohou pošpinit pórovité povrchy, jako je dřevo nebo beton. Zašpinění zabráníte zakrytím daného povrchu plastovým ubrusem. Nepoužívejte noviny, ze kterých by se mohla tiskařská barva nasáknout do látky.
-
7Naneste směs širokým štětcem. Ponořte ho do směsi a přebytečnou tekutinu otřete o okraj nádoby. Směs na látku nanášejte dlouhým, rovnoměrným pohybem. Pomocí štětce pokryjte celý povrch látky. Snažte se, aby se jednotlivé tahy překrývaly, díky čemuž se vyhnete mezerám.
- Nejlepším štětcem je plochý, široký štětec. Vyhněte se štětcům s měkkými štětinami, jako je například štětec z velbloudí srsti.
- Pokud používáte lahvičku s rozstřikovačem, směs na látku jednoduše nastříkejte. Snažte se jednotlivé střiky mírně překrývat, ať vám mezi nimi nevzniknou mezery.
-
8Nechte látku na plocho zcela vyschnout. Může to trvat několik hodin, ale i několik dní. Znovu pamatujte na to, že terpentýn i sójový olej mohou způsobit skvrny, takže místo, na které látku na schnutí položíte, nejdřív zakryjte plastovým ubrusem.Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Nažehlovací vinyl
-
1V galanterii kupte nažehlovací vinyl. Tento druh vinylu nezmění vzhled dané látky a je ideální na impregnaci dětských bryndáčků nebo sáčků na oběd.
-
2Látku si připravte, ale zatím ji - pokud ji hodláte použít na šití - nestřihejte. Po impregnaci vinylem můžete látku použít jako ubrus, nebo ji nastříhat a ušít z ní například sáček na svačinu.
-
3Ujistěte se, že je látka čistá a suchá. Pokud je špinavá, vyperte ji a nechte důkladně vyschnout.
- V případě, že se látka nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Pokud je velmi špinavá, použijte speciální přípravek určený k tomuto účelu.
-
4Položte látku naplocho na rovný podklad. Bude se vám s ní tak lépe pracovat. Jakékoli záhyby totiž budou po zažehlení vypadat jako sklady. Pokud je třeba, látku tedy před impregnací nejdříve vyžehlete, ať je co nejhladší.
-
5Zastřihněte vinyl, aby jeho velikost odpovídala délce vaší látky. Pokud je příliš úzký, budete ho muset nastříhat na pruhy, které na látku poskládáte. V tom případě nastřihejte několik kusů a později je přes sebe přeložte.
-
6Odloupněte papír na zadní straně vinylu. Jistě jste si všimli, že papír má dvě strany: lesklou a matnou. Dvě strany má i vinylový arch: lepivou a hladkou.
-
7Položte vinyl lepivou stranou dolů na správnou stranu látky. Pokud není dostatečně široký, pomůžete si naskládáním více pruhů vedle sebe. Okraje by se měly překrývat zhruba 6-7 milimetry.[3]
-
8Položte přes vinyl zadní papírovou vrstvu. Dbejte na to, aby byla obrácená lesklou stranou dolů a vinyl úplně překrývala. Budete teď vinyl žehlit a díky papíru se vám nenataví přímo na žehličku.
-
9Papír přežehlete. Zapněte žehličku a nastavte ji na středně vysokou teplotu. Nepoužívejte vysokou teplotu, protože ta by vinyl úplně roztavila. Opatrně papír přežehlete. Nenechávejte žehličku dlouho na jednom místě a nepoužívejte napařování.
-
10Sundejte papírovou vrstvu. Teplo žehličky roztavilo lepidlo na vinylu, které se tak vpilo do látky.Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Voskování
-
1Použijte čistý kus látky či oblečení. Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyčistěte. V případě, že se nesmí prát a je pouze zaprášená nebo lehce pošpiněná, můžete ji vyčistit vysavačem nebo kartáčem. Tento způsob je nejvhodnější na plátěné boty a batohy.
-
2Kupte kostku přírodního vosku. Ideální je přírodní včelí vosk, ve kterém nejsou žádné přidané látky. Cokoliv jiného by mohlo obsahovat škodlivé chemikálie.
-
3Nahřejte trochu vosk i oblečení. Můžete je například trochu zahřát fénem nebo je nechat venku několik minut na sluníčku. Díky nahřátí se do látky vosk dostane snáze. Oblečení by ale nemělo být horké a vosk by se vám neměl úplně roztéct.[4]
-
4Vetřete vosk do látky v obou směrech. Nanášejte ho ze strany na stranu a shora dolů. Díky tomu se dostane do struktury tkaniny. [5] Pokud voskujete oblečení nebo třeba kabelku, snažte se rohem vosku zajet do švů a dalších hůře dostupných míst.
-
5Vosk dále ještě rovnoměrněji rozetřete prsty. Jemně ho vetřete do malých, těsných částí, jako jsou švy, rohy či kapsy. Pokud jsou na daném kusu oblečení knoflíky, nezapomeňte vosk setřít.
-
6Impregnovaný předmět znovu zhruba pět minut zahřívejte. Vosk se díky tomu rozpustí a lépe pronikne do látky. Všimněte si, že během tohoto procesu látka o něco ztmavne.[6]
-
7Pokud je třeba, prsty znovu uhlaďte impregnovaný předmět. Pokud na něm nejsou loužičky vosku, krouživými pohyby látku uhlaďte. Dodá jí to pěknější vzhled.
-
8Nechte předmět odpočívat v teple a suchu. Nechte vosk působit 24 hodin.[7] Po 24 hodinách můžete naimpregnovaný předmět používat. Zpočátku vám možná bude připadat, že je tužší a tmavší, než dříve. To je normální. Během času látka trochu změkne, ale už nikdy nevybledne.Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Lněný olej
-
1Použijte čistý kus látky či oblečení. Pokud je látka špinavá, nejprve ji vyperte a nechte důkladně vyschnout.
-
2Vezměte látku do vyvětrané místnosti. Ideální bude, pokud můžete pracovat venku. Lněný olej může být štiplavý, takže pořádné větrání zabrání malátnosti. V opačném případě v místnosti, ve které budete látku impregnovat, otevřete okno. Pokud pracujete venku, ujistěte se, že nefouká a na daném místě není ani trochu prachu, jinak by se vám látka mohla zanést prachem. Pokud nemůžete pracovat venku, nezapomeňte alespoň otevřít okna.
-
3Napněte látku na rám a připněte kolíčky. Můžete použít laciný rám na obraz, ze kterého jste předem odstranili sklo, obsah i zadní stěnu. Dbejte na to, aby látka překrývala celý rám. Pokud je na rám příliš velká, budete muset pracovat po částech.
-
4Pořiďte si lněný olej. Případně můžete použít i jojobový olej, který je lehčí než lněný a tím pádem i tvárnější.[8]
-
5Naneste na látku silnou vrstvu oleje. Snažte se, aby jím látka zcela nasákla. Pokud se vám zdá, že oleje nanášíte příliš, nevadí; přebytečný olej z ní setřete. Olej můžete nanášet širokým štětcem z kančích štětin nebo hadříkem.
- Nepoužívejte štětec z velbloudí srsti. Jeho štětiny jsou příliš měkké na to, aby olej dokázaly rozetřít.
- Pokud jste olej koupili v lahvičce, můžete si ho přelít například do většího hrnku.
-
6Počkejte 30 minut a pak z látky setřete čistým hadříkem přebytečný olej. Během této doby bude mít olej čas se do látky pořádně nasáknout. I poté můžete ale na látce vidět trochu přebytečného oleje. Setřete ho čistým hadříkem.
-
7Nechte látku schnout 24 hodin, a poté celý proces zopakujte.[9] Po zaschnutí na látku znovu naneste lněný olej. Počkejte 30 minut a přebytečný olej z ní setřete čistým hadříkem. Můžete přidat další jednu, dvě vrstvy.
-
8Můžete také místo oleje použít olejovou barvu a látku přemalovat. Barvu naneste štětcem na olejové barvy. Obvykle se vyrábí z pevných štětin, jako jsou kančí, nebo z umělých taklonových vláken. Lněný olej pak nanášejte místo hadříku štětcem, abyste malbu nerozmazali.[10]Reklama
Tipy
- Koženou obuv můžete také naimpregnovat sádlem, impregnaci pak ale musíte opakovat pokaždé, co si je obujete do deště či sněhu. Sádlo důkladně vetřete.
- Vosk se může po nějaké době vytratit. Pokud se vám to přihodí, jednoduše látku znovu navoskujte.
- Pokud impregnujete voskem a vadí vám jeho vůně, počkejte, až zaschne, a impregnovaný předmět vložte do mrazáku a nechte ho tam přes noc. [11]
- Navoskovaný předmět bude držet tvar. Můžete ho také uhladit rukama na plocho. [12]
Reklama
Varování
- Terpentýnu se zbavte v souladu s místními hygienickými předpisy. V žádném případě ho ale nelijte do domácí či venkovní kanalizace.
- Navoskované oblečení neperte v teplé vodě. V případě potřeby umyjte postižená místa studenou vodou.
- Nenechávejte navoskovanou látku na slunci nebo v blízkosti zdroje tepla. Vosk změkne a začne lepit.[13]
- Terpentýn i sprej mohou čpět. Pokud vás během jejich užívání začne bolet hlava, práci přerušte a jděte se nadýchat čistého vzduchu. Pracujte v odvětrávané místnosti.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
Nažehlovací vinyl
- Látka
- Nažehlovací vinyl
- Žehlička
Impregnace ve spreji a impregnace na švy
- Látka
- Impregnace ve spreji
- Impregnace na švy
Prací prostředek a kamenec
- Látka
- 450 g pracího prostředku
- 7,5 l vody
- 250 g kamence
- Umělohmotný kýbl
Terpentýn a sójový olej
- Látka
- Šálek (237 ml) sójového oleje
- 118 ml terpentýnu
- Trvanlivá umělohmotná nádoba
- Dřevěná špachtle na míchání
- Široký štětec
- Plastový ubrus (volitelně)
Vosk
- Látka
- Kostka přírodního vosku
- Fén
Lněný olej
- Látka
- Rám
- Kolíčky
- Lněný nebo jojobový olej
- Široký štětec nebo hadřík
- Čistý hadřík na odstranění přebytečného oleje
- Olejové barvy a štětec (volitelně)
Reference
- ↑ Trails, How to Waterproof Fabrics
- ↑ Trails, How to Waterproof Fabrics
- ↑ See Kate Sew, Make Your Own Laminate Fabric
- ↑ The Art of Manliness, How to Wax Your Own Clothing and Gear
- ↑ The Long Thread, Waxed Canvas
- ↑ Brit + Co, Life Lessons: How to Waterproof Your Shoes
- ↑ The Art of Manliness, How to Wax Your Own Clothing and Gear
- ↑ Care 2, ixzz3m8ffdlw7 Toxic Waterproofing Alternatives
- ↑ Care 2, ixzz3m8ffdlw7 Toxic Waterproofing Alternatives
- ↑ Curbly, "Real Oilcloth" and How to Make It
- ↑ The Art of Manliness, How to Wax Your Own Clothing and Gear
- ↑ A Blossoming Life, How to Make Beeswax Fabric
- ↑ Purposefully Simple, Beeswax Fabric Tutorial
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Waterproof Fabric
Español:hacer tela a prueba de agua
Deutsch:Stoff imprägnieren
Русский:сделать ткань водонепроницаемой
Italiano:Impermeabilizzare un Tessuto
Français:imperméabiliser du tissu
Bahasa Indonesia:Membuat Kain Menjadi Tahan Air
Nederlands:Stof waterdicht maken
العربية:جعل الأقمشة مقاومة للماء
Stránka byla zobrazena 3 724 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama