Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plánujete nainstalovat do svého počítače novou DVD mechaniku? Pak máte řadu možností a různé technické pojmy vás mohou mírně mást. Když k tomu přidáte ještě mechaniky Blu-Ray, máte najednou více možností než kdy dříve. Naštěstí, jakmile si vyberete mechaniku, instalace už vám zabere jen pár minut.

Metoda 1 ze 3:
Výběr správné mechaniky

 1. 1
  Zjistěte, jaké existují formáty. Existuje řada mírně matoucích formátů DVD mechanik, mezi které patří DVD, DVD+R, DVD-R, DVD+/-R, DVD+/-RW. Každý z nich udává jinou čtecí a zapisovací schopnost mechaniky. Obecně platí, že všechny nové mechaniky jsou dnes DVD+/-RW, nebo prostě DVD RW. To značí, že mohou číst i zapisovat na veškerá vypalovací DVD všech typů.
  • Většina nových mechanik umí zapisovat, přesto můžete koupit i levné mechaniky, které disky jen čtou. Ty jsou označené jako DVD-ROM mechaniky.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete Blu-Ray mechaniku. Blu-Ray je nejnovější formou diskového úložiště na trhu, která umožňuje uchovávat daleko více dat než běžné DVD. Blu-Ray mechanika umožňuje sledování Blu-Ray HD filmů a čtení Blu-Ray datových disků. Všechny Blu-Ray mechaniky přitom umožňují také číst DVD.
  • Blu-Ray mechaniky výrazně zlevnily a vypalovací mechaniky na Blu-Ray jsou mnohem dostupnější.
  • Přestože Blu-Ray mechanika neumí zapisovat (je tedy BD-ROM), existuje slušná šance, že umí vypalovat DVD.
 3. 3
  Porovnejte rychlosti čtení a zápisu. Při prohlížení různých modelů bude užitečné porovnat jejich čtecí a zapisovací rychlosti. Ty udávají, jak dlouho bude trvat přečíst a zapsat různé formáty multimédií.
  • Většina nových DVD mechanik čte rychlostí 16X a zapisuje až 24X. Tyto parametry udávají, kolikrát je mechanika rychlejší než mechanika s rychlostí 1X, neudávají tedy konkrétní rychlost zápisu ani čtení.
 4. 4
  Rozhodněte se mezi interní a externí mechanikou. Pokud máte notebook, nejspíše budete potřebovat externí mechaniku. Používáte-li stolní počítač, v zásadě si můžete vybrat obojí, lepší výkon při čtení i zápis však dostanete z interní mechaniky.
  • Pokud se rozhodnete koupit externí mechaniku, můžete přeskočit na část 3, kde najdete detaily o instalaci mechaniky.
 5. 5
  Sáhněte po kvalitní mechanice. Dívejte se po mechanikách od renomovaných výrobců. To vám zaručí jak dlouhou životnost mechaniky, tak solidní podmínky záruky. Níže najdete několik z nejrenomovanějších výrobců optických mechanik:
  • LG
  • Philips
  • Plextor
  • Lite-On
  • BenQ
  • Samsung
 6. 6
  Zvažte OEM model. Máte-li někde navíc nějaké SATA kabely pro připojení mechaniky a nevadí vám, že nedostanete návod a CD s ovladači, zvažte koupi OEM modelu. Jsou obvykle levnější než zákaznické modely, v balení však nedostanete nic navíc.
  • Když koupíte OEM model, ovladače a dokumentaci mechaniky stále můžete najít na stránkách výrobce.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Instalace interní mechaniky

 1. 1
  Vypněte počítač a odpojte z něj všechny kabely. Kvůli instalaci mechaniky se potřebujete dostat dovnitř počítače. Pro nejpohodlnější instalaci si přesuňte počítač někam, odkud dobře dosáhnete do jeho skříně – například na stůl.
  • Instalujete-li externí mechaniku, zapojte ji do počítače přes USB a přeskočte na další část návodu.
 2. 2
  Otevřete skříň počítače. Většina novějších skříní má podél zadní stěny ruční šroubky, díky nimž snadno sundáte bočnice. Pokud vaše skříň není vybavena ručními šroubky, budete potřebovat šroubovák s hlavou Phillips. Sundejte obě bočnice skříně, abyste se dostali k zásuvce mechaniky z obou stran.
 3. 3
  Uzemněte se. Než začnete pracovat uvnitř počítače, je vždy rozumné uzemnit se. Tím zamezíte vzniku elektrostatického výboje a poškození citlivých komponent počítače. Ideálním způsobem uzemnění je připojit elektrostatický náramek ke skříni počítače. Nemáte-li náramek, dotkněte se kovového kohoutku, aby se vybil elektrostatický náboj.
 4. 4
  Vyjměte starou mechaniku (je-li to nutné). Pokud nahrazujete starou mechaniku novou, musíte ji před instalací nové vyjmout. Odpojte z její zadní strany kabely, a pak odstraňte šrouby na obou stranách mechaniky. Vytlačte ji jemně za zadní stranu, a poté ji vytáhněte přední stranou skříně.
 5. 5
  Najděte prázdnou zásuvku rozměru 5.25". Pokud nevyměňujete starou mechaniku, budete muset najít prázdnou zásuvku. Obvykle ji najdete u vršku přední stěny počítačové skříně. Možná v těchto místech už máte jednu či dvě mechaniky. Odstraňte přední krytku, abyste zásuvku odkryli.
 6. 6
  Přidělejte všechny držáky (je-li to nutné). Některé skříně využívají k uchycení mechaniky držáky. V tom případě musíte na obě strany mechaniky před jejím vložením na místo tyto držáky nejprve připevnit.
 7. 7
  Mechaniku zasuňte zepředu do počítače. Téměř všechny mechaniky se zasunují do počítače zepředu. Přesto si to raději zkontrolujte v dokumentaci počítače. Zkontrolujte také, že vkládáte mechaniku správnou stranu vzhůru.
 8. 8
  Mechaniku připevněte. Pokud ji přichytáváte šrouby, měli byste použít dva šrouby na každou stranu. Nezapomeňte mechaniku přišroubovat do obou stran skříně. Používáte-li k uchycení držáky, zkontrolujte, že je mechanika zcela zasunutá a zaklapla na místo.
 9. 9
  Připojte SATA port k základní desce. Použijte přiložený SATA datový kabel, nebo svůj vlastní, pokud jste k mechanice žádný nedostali. Připojte jej k nejbližšímu volnému SATA portu na základní desce. Pokud tyto porty nemůžete najít, podívejte se do manuálu na základní desce.
  • SATA datový kabel lze do mechaniky i desky vložit jen jedním způsobem, proto spoj netlačte na místo silou.
  • Dávejte si pozor, abyste neodpojili žádné další komponenty (např. pevný disk), jinak se počítač nespustí.
 10. 10
  Připojte k mechanice napájení. Najděte napájecí konektor vedoucí z napájecího zdroje počítače. Najdete jej obvykle na spodní straně skříně. Zapojte napájecí kabel do napájecího slotu na zadní straně mechaniky. Stejně jako datový kabel, i napájecí kabel lze zapojit jen jedním směrem, proto na něj netlačte.
  • Pokud nemáte k dispozici žádný volný napájecí konektor, můžete si koupit redukci, z níž získáte další konektory.
 11. 11
  Počítač složte a zapněte. Zavřete skříň, vraťte ji na místo a zapojte zpět všechny kabely. Zapněte počítač.[1]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Instalace ovladačů a softwaru

 1. 1
  Počkejte, než operační systém mechaniku rozpozná. Většina operačních systémů novou DVD mechaniku automaticky rozpozná, ovladače jsou pak obvykle nainstalovány také automaticky. Systém vás jen upozorní, až bude instalace hotová.
 2. 2
  Z přiloženého CD nainstalujte ovladače (je-li to nutné). Pokud se mechaniky nenainstalovala automaticky, bude možná nutné nainstalovat ovladače, které jste k ní dostali, nebo které jste stáhli ze stránek výrobce. Postupujte dle pokynů a nainstalujte je. Po instalace budete možná vyzváni k restartování počítače.
 3. 3
  Nainstalujte všechny přibalené programy, např. vypalovací či přehrávací software. K řadě mechanik dostanete v balení software pro vypalování médií na prázdná DVD či pro sledování HD videa. Žádný z těchto programů není nezbytný, jelikož jsou na internetu zdarma dostupné jiné alternativy, pokud však chcete, klidně si je nainstalujte.
  Reklama

Související články

Jak propojit dva routeryJak propojit dva routery
Jak poznat, že máte napíchnutý telefonJak poznat, že máte napíchnutý telefon
Jak obnovit zablokovaný účet na FacebookuJak obnovit zablokovaný účet na Facebooku
Jak získat něčí heslo k FacebookuJak získat něčí heslo k Facebooku
Jak opravit notebook, který se nenabíjíJak opravit notebook, který se nenabíjí
Jak najít archivovanou poštou na GmailuJak najít archivovanou poštou na Gmailu
Jak hackovatJak hackovat
Jak smazat účet na SpotifyJak smazat účet na Spotify
Jak hledat na hlubokém webuJak hledat na hlubokém webu
Jak vypnout ochranu proti zápisuJak vypnout ochranu proti zápisu
Jak kontaktovat InstagramJak kontaktovat Instagram
Jak poslat peníze z PayPalu na bankovní účetJak poslat peníze z PayPalu na bankovní účet
Jak vypnout Google bezpečné vyhledáváníJak vypnout Google bezpečné vyhledávání
Jak odemknout zabezpečený PDF souborJak odemknout zabezpečený PDF soubor
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 048 krát
Stránka byla zobrazena 6 048 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama