Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Ubuntu je jednou z nejpopulárnějších verzí operačního systému Linux. Je zdarma dostupný a lze jej spustit prakticky na jakémkoliv počítači. V tomto návodu se dozvíte, jak Ubuntu nainstalovat pomocí bootování z CD, nebo přímo z Windows.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Instalace z CD/DVD

 1. 1
  Stáhněte si ISO soubor Ubuntu. Můžete jej stáhnout z webu Ubuntu. Soubor ISO je obraz CD, který budete před použitím muset nejprve vypálit. Na stránkách Ubuntu si můžete vybrat ze dvou možností (nebo si také můžete zakoupit oficiální CD s Ubuntu, které se prodávají po balení 10 kusů):
 2. 2
 3. 3
  Nabootujte z optického disku. Jakmile máte disk vypálený, restartujte počítač a zvolte možnost bootování z tohoto disku. Nejspíš budete muset změnit nastavení bootování. K tomu musíte při restartování počítače opakovaně tisknout klávesu Setup – obvykle jde o klávesu F12, F2, nebo Del.
 4. 4
 5. 5
  Nainstalujte Ubuntu. V počítači budete potřebovat minimálně 4,5 GB volného místa. Pokud však chcete instalovat programy a vytvářet soubory, budete místa potřebovat více. Při instalaci systému na notebooku ověřte, že máte připojenou nabíječku, jelikož se baterie při instalaci vybije rychleji než normálně.
 6. 6
  Nastavte bezdrátové připojení. Pokud nemáte počítač připojený k internetu přes ethernetový kabel, budete muset v dalším kroku nastavit bezdrátové připojení.
  • Pokud jste v předchozím kroku nebyli připojeni k internetu, stiskněte po nastavení bezdrátového připojení tlačítko Zpět, abyste mohli zapnout automatické aktualizace.
 7. 7
  Vyberte, co provést se stávajícím operačním systémem. Pokud máte v počítači nainstalované Windows, dostanete při instalaci Ubuntu na výběr z několika možností. Buďto můžete Ubuntu nainstalovat se zachováním stávající instalace Windows, nebo jím můžete instalaci Windows zcela nahradit.
 8. 8
  Nastavte velikost diskového oddílu. Pokud instalujete Ubuntu „vedle“ Windows, můžete pomocí posuvníku upravit, jak velkou část místa na disku chcete Ubuntu přidělit. Pamatujte na to, že Ubuntu po instalaci zabere asi 4,5 GB, nezapomeňte si proto nechat nějaké místo navíc pro programy a soubory.
 9. 9
  Nastavte svou lokalitu. Pokud jste připojeni k internetu, mělo by se toto nastavení provést automaticky. Zkontrolujte, že se vám správně zobrazuje časové pásmo, a pokračujte kliknutím na tlačítko Pokračovat.
 10. 10
  Nastavte rozložení klávesnice. Můžete si vybrat ze seznamu možností, nebo kliknout na tlačítko Rozpoznat rozložení klávesnice. V druhém případě za vás správnou možnost vybere automaticky Ubuntu.
 11. 11
  Zadejte přihlašovací informace. Zadejte své jméno, jméno počítače (které se bude zobrazovat v síti), zvolte si uživatelské jméno a vymyslete si heslo. Pak si můžete vybrat, zda vás bude Ubuntu při spuštění přihlašovat automaticky, nebo bude vyžadovat zadání uživatelského jména a hesla.
 12. 12
  Vyčkejte, než se instalace dokončí. Po vytvoření přihlašovacích údajů začne instalace. Během ní se vám budou na obrazovce zobrazovat různé tipy pro práci s Ubuntu. Jakmile instalace skončí, budete vyzváni k restartu počítače. Poté už se spustí Ubuntu.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Instalátor pro Windows

 1. 1
  Stáhněte si instalátor z webu Ubuntu. Pokud vás k tomu prohlížeč vyzve, stiskněte Spustit, Uložit, nebo Otevřít. Instalátor pro Windows není kompatibilní s Windows 8, budete proto muset postupovat dle metody z předchozí části.
 2. 2
  Zvolte si uživatelské jméno a heslo. Po spuštění instalátoru se objeví menu nastavení. Zde si vyberte své nové uživatelské jméno a heslo pro přihlášení do Ubuntu.
 3. 3
  Spusťte instalaci kliknutím na Instalovat. Instalátor začne do vašeho počítače stahovat soubory nezbytné pro instalaci Ubuntu. Instalace proběhne automaticky.
 4. 4
  Restartujte počítač. Po skončení instalace budete mít možnost restartovat počítač ihned, nebo až později. Po restartu uvidíte před spuštěním Windows nové menu, ve kterém si můžete vybrat, zda spustíte Windows, nebo Ubuntu. [1]
  Reklama

Tipy

 • Při instalaci buďte k internetu připojení po kabelu. Pokud instalační software neobsahuje ovladače k vaší bezdrátové kartě, může být bezdrátové připojení zrádné.
 • Pokud používáte notebook s Wi-Fi, spusťte na něm před instalací Ubuntu z CD, abyste zjistili, zda vám v něm funguje Wi-Fi adaptér. Pokud nefunguje, hledejte návod na jeho zapnutí na fórech věnovaných Ubuntu. V takovém případě můžete notebook připojit ethernetový kabelem a podívat se po online dostupných návodech.
 • Pokud si plánujete zakoupit placenou podporu, vyzkoušejte verzi LTS.
 • Pokud si chcete Ubuntu jen vyzkoušet, nemusíte ho instalovat. Můžete jej otestovat spuštěné z Live CD, což je operační systém spouštěný z CD. Ubuntu můžete také vyzkoušet jako virtuální operační systém.
 • Před instalací si vždy zálohujte veškerá osobní data (fotky, dokumenty, oblíbené položky, nastavení atd.), o která nechcete přijít.
 • Ačkoliv s Ubuntu dostanete hodně programů, Flash si musíte stáhnout samostatně. Provedete to z obchodu se softwarem pro Ubuntu, který najdete v menu Aplikace.
 • Pokud počítač nastavíte na dual boot, bude se vám při jeho spuštění zobrazovat menu s dotazem, který operační systém chcete použít. Pokud bude tuto otázku ignorovat, spustí se to, co je v seznamu výše.
 • Ubuntu je vhodné nejprve spustit z CD, abyste zjistili, co bude ve vašem počítači jak fungovat.
 • Připojte se k fóru http://www.ubuntuforums.org, kde získáte nadstandardní podporu komunity.
 • Počítač budete muset nastavit i pro sledování většiny placených filmů na DVD. Návody, jak na to, najdete na blozích a fórech věnovaných Ubuntu.
 • Zvažte také použití neoficiálních systémů, které z Ubuntu vychází, například Fluxbuntu , IceBuntu a Linux Mint. Třeba zjistíte, že vám vyhovují lépe.
Reklama

Varování

 • Přestože je Linux mnohem bezpečnější než Windows, neexistují na něm viry a chyby v zabezpečení se opravují rychle, je velmi důležité včasně instalovat veškeré opravy. Pokud navíc spravujete důležitý systém, měli byste zabezpečení nějakým způsobem zvýšit. Linux není samospasitelný.
 • Zkontrolujte, že váš počítač splňuje minimální požadavky. Tento krok je podstatný jen u extrémně starých počítačů. Pokud je váš počítač schopný provozovat Windows XP, pak na něm bude stoprocentně fungovat i Ubuntu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • PC s:
  • nejméně 256MB RAM (doporučeno)
  • 7 GB a více volného místa na pevném disku
 • prázdné CD pro vypálení ISO souboru Ubuntu ISO, nebo zdarma dostupné Ubuntu CD z https://shipit.ubuntu.com/ .

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 613 krát
Stránka byla zobrazena 7 613 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama