Stáhnout PDF Stáhnout PDF

VirtualBox umožňuje v rámci fyzického počítače vytvářet počítače virtuální, což vám dává možnost provozovat několik operačních systému bez starostí s dual bootem, nebo nastavováním hardwaru. Zprovoznění VirtualBoxu je snadné a nejvíce času vám zabere klasická instalace operačního systému. Pokračujte na první krok návodu a naučte se nainstalovat VirtualBox i více operačních systémů.

Část 1
Část 1 ze 3:

Instalace VirtualBoxu

 1. 1
  Stáhněte si VirtualBox. VirtualBox od Oracle je zdarma dostupný ze stránek vývojářů. Zkontrolujte si, že stahujete správnou verzi pro váš operační systém.
  • Pro Linuxové distribuce si můžete vybrat z několika verzí. Vyberte tu, která odpovídá vaší distribuci. Pokud ji v nabídce nevidíte, zvolte možnost "All distributions".
 2. 2
  Nainstalujte program VirtualBox. Používáte-li Windows, dvakrát klikněte na soubor instalátoru a postupujte dle pokynů programu. Na Macu otevřete soubor DMG, který jste stáhli, a přetáhněte aplikaci VirtualBox do složky Aplikace.
  • Při instalaci na Windows ponechte všechny možnosti ve výchozím nastavení.
 3. 3
  Spusťte program. VirtualBox vám umožní spravovat řadu virtuálních strojů, a také snadno vytvářet nové. Můžete jej spustit přímo z instalačního programu, nebo pomocí ikony na ploše.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Vytvoření Virtuálního počítače (Virtual Machine)

 1. 1
  Najděte instalační disk(y). Při instalaci virtuálního počítače budete muset nainstalovat operační systém stejně jako u běžného počítače. To znamená, že budete potřebovat instalační disky pro operační systémy, které chcete na virtuální stroj nainstalovat.
  • Když si stáhnete instalační médium v podobě souboru ISO, můžete jej vypálit na prázdné DVD, nebo instalovat přímo z tohoto souboru.
 2. 2
  Klikněte na tlačítko "Nový". Tím spustíte průvodce, který vás provede vytvořením prvního virtuálního počítače.
 3. 3
  Identifikujte operační systém. Na první stránce průvodce budete vyzváni k zadání jména nového virtuálního počítače a k výběru operačního systému, který budete instalovat. Typ operačního systému vyberte z nabídky Typ, a poté z menu Verze zvolte verzi systému, kterou chcete instalovat.
  • Například pokud chcete instalovat Windows 7, zvolte z nabídky Typ "Microsoft Windows" a z nabídky Verze "Windows 7".
  • Budete-li instalovat 64bitovou verzi operačního systému, nezapomeňte v nabídce Verze právě tu.
 4. 4
  Nastavte objem paměti. Musíte určit, kolik RAM počítače bude přiděleno virtuálnímu stroji. VirtualBox automaticky vybere doporučenou minimální hodnotu pro vybraný operační systém. Vy ji pak můžete podle libosti zvýšit i snížit.
  • Můžete přidělit tolik RAM, kolik jí máte v počítači fyzicky nainstalované.
  • Nedoporučuje se nastavovat maximální možnou velikost paměti, protože pak při spuštění virtuálního stroje nezbude RAM na váš reálný operační systém.
 5. 5
  Vytvořte virtuální pevný disk. Váš virtuální počítač potřebuje virtuální pevný disk, na který bude nainstalován operační systém a všechny programy. Tento virtuální disk ukrojí volné místo z disku ve fyzickém počítači. VirtualBox nastaví doporučovanou velikost dle vybraného operačního systému, vy ji však můžete libovolně upravit.
  • Ujistěte se, že je na virtuálním disku dost místa minimálně pro instalaci operačního systému. Podívejte se na specifikace použitého operačního systému, kde zjistíte, jaké nejmenší místo vyhradit.
  • Pamatujte, že jakékoliv nainstalované programy zaberou místo na virtuálním disku, takže s nimi musíte počítat.
  • Nejběžnějším formátem virtuálního pevného disku je VDI (VirtualBox Disk Image = „Diskový obraz VirtualBox“).
 6. 6
  Spusťte instalaci operačního systému. Jakmile máte virtuální stroj nastavený, průvodce se ukončí a vy se vrátíte zpět do hlavního okna programu VirtualBox. Dvakrát klikněte na nový virtuální počítač v levém menu, aby se poprvé spustil.
  • Objeví se nový průvodce, tentokrát začátkem instalace operačního systému.
  • Pokud instalujete OS z DVD, vložte jej do počítače a z výsuvného menu vyberte "Jednotka hostitele" se správným písmenem mechaniky.
  • Pokud instalujete ze souboru s obrazem, klikněte na ikonu složky a přejděte do umístění souboru instalačního obrazu.
 7. 7
  Nainstalujte operační systém. Po výběru instalačního média začne instalace operačního systému. Ta bude probíhat stejně jako při instalaci na běžném počítači. Podívejte se na následující návody, kde najdete instrukce pro instalaci vybraného operačního systému:
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Práce s virtuálním strojem

 1. 1
  Zapněte virtuální počítač. Jakmile je instalace operačního systému hotová, je virtuální počítač připraven k použití. Jednoduše na něj dvakrát klikněte v levém menu na hlavní stránce VirtualBox, čímž jej zapnete. Virtuální počítač nabootujete a načte nainstalovaný operační systém.
  • Virtuální počítač poběží v okně. Kdykoliv je toto okno aktivní, ovlivňují stisknuté klávesy a kliky myší virtuální, nikoliv fyzický počítač.
  • Pro virtuální PC si můžete vytvořit na ploše zástupce. Klikněte na stroj v hlavním okně VirtualBoxu pravým tlačítkem a zvolte "Vytvořit odkaz na Ploše".
 2. 2
  Vypněte virtuální stroj. Při vypínání virtuálního stroje máte na výběr z několika možností, z nichž každá funguje trochu jinak. Po kliknutí na "X" v pravém horním rohu okna vám budou nabídnuty následující volby:
  • Uložit stav stroje – Tím uložíte virtuální stroj přesně v tom stavu, v jakém je při zavření. Všechny běžící programy budou uloženy v aktuálním stavu. Při příštím spuštění stroje se pak vše obnoví.
  • Vyslat signál pro vypnutí – Tímto vyšlete virtuálnímu stroji signál k vypnutí. Ten se pak vypne tak, jako byste na fyzickém počítači stiskli tlačítko napájení.
  • Vypnout stroj – Tímto stroj vypnete, jako kdyby vypadla elektřina. Nic se neuloží.
 3. 3
  Vytvářejte si snímky virtuálního počítače. VirtualBox umožňuje zkopírovat přesný aktuální stav počítače tak, že se k němu kdykoliv později můžete vrátit. To se skvěle hodí při testování softwaru a jiných nastavení. [1]
  • Snímek pořídíte kliknutím na menu Stroj a výběrem "Pořídit snímek". Snímek se přidá do seznamu vašich virtuálních strojů v levé nabídce okna VirtualBox.
  • Snímek můžete obnovit tak, že na něj kliknete pravým tlačítkem a vyberete možnost "Obnovit". Všechny změny, které proběhly na virtuálním pevném disku od pořízení snímku, budou při obnovení ztraceny.
  Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 7 857 krát
Stránka byla zobrazena 7 857 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama