Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete svůj starý počítač upgradovat na Windows Vista? Možná váš počítač běží pomalu a vy jej chcete kompletně vymazat a začít s čistým štítem. Instalace Windows Vista je rychlá a z velké části automatický, takže ji s trochou přípravy zvládnete do hodiny. Pokračujte ve čtení a zjistíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:
Změna operačního systému na Windows Vista

 1. 1
  Zkontrolujte parametry počítače. Chcete-li provozovat Windows Vista, musíte mít počítač s minimálně 800MHz procesorem (doporučeno 1 GHz), 512 MB RAM (doporučeno 1 GB), 15 GB místa na pevném disku (doporučeno 20 GB) a grafickou kartou s podporou DirectX 9. [1] Systémové požadavky ostatních programů se pak budou lišit.
  • Pro ověření parametrů počítače ve Windows XP otevřete nabídku Start menu, a pak klikněte pravým tlačítkem na Tento počítač. Z nabídky vyberte Vlastnosti. Otevře se vám okno Vlastnosti systému. Na záložce Obecné uvidíte parametry počítače vypsané pod nadpisem Počítač.
 2. 2
  Zálohujte si svá data. Pokud upgradujete z jiného OS, přijdete o všechny své soubory a programy. Programy zálohovat nelze, musíte je následně nainstalovat znovu. Všechny soubory (včetně dokumentů, hudby, obrázků a videí), které si chcete ponechat, musíte zkopírovat na záložní úložiště.
  • Můžete použít DVD, CD, externí pevné disky, flash disky nebo cloud – záleží na tom, kolik dat potřebujete zálohovat.
 3. 3
  Nastavte BIOS pro bootování z CD. K tomu musíte restartovat počítač a po zobrazení loga výrobce vstoupit do nabídky nastavení. Klávesa, kterou to provedete, bude zobrazena na displeji – liší se podle výrobce počítače. Nejběžnějšími klávesami jsou: F2, F10, F12 a Del.
  • Jakmile jste v menu BIOSu, zvolte nabídku Boot. Změňte pořadí jednotek tak, aby váš počítač před bootováním z pevného disku bootoval nejprve z CD. Uložte změny a opusťte BIOS. Počítač se restartuje.
  • Pokud instalujete z flash disku, musíte nastavit v BIOSu bootování z vyjímatelného úložiště.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Instalace Windows Vista

 1. 1
  Restartujte počítač. Zkontrolujte, že máte v počítači vloženo instalační DVD či USB disk. Pokud jste správně nastavili pořadí bootování, uvidíte zprávu “Press any key to boot from CD…” („Pro spuštění z CD stiskněte libovolnou klávesu“). Stiskněte klávesu na klávesnici a spustí se instalace Windows Vista.
  • Váš počítač může instalační program spustit automaticky, aniž by žádal stisknutí klávesy.
 2. 2
  Sledujte načítání souborů Windows. Až skončí, objeví se logo Windows Vista. Zatím v počítači nebyly změny žádné soubory. Vymazání vašich dat bude provedeno až v pozdějších krocích.
 3. 3
  Vyberte nastavení. Budete vyzváni k potvrzení nastavení jazyka, formátu času a měny, a také klávesnice (metody zadávání). Vyberte zde správné možnosti a klikněte na Další.
 4. 4
  Klikněte na Instalovat nyní. Neklikejte na Opravit počítač, ani pokud jej pomocí reinstalace Windows opravujete. Jakmile na Instalovat nyní kliknete, instalátor začne automaticky nahrávat potřebné soubory.
 5. 5
  Stáhněte si aktualizace. Pokud máte počítač připojený k internetu, dostanete možnost stáhnout před započetím instalace aktualizace. To vám výhledově může ušetřit čas, jelikož budete moci Windows hned po instalaci začít používat.
 6. 6
  Zadejte produktové číslo. Jde o kód složený z 25 znaků, který jste dostali ke své kopii Windows. Zaškrtněte políčko “Automaticky aktivovat Windows po připojení k internetu”, díky kterému Windows automaticky ověří platnost produktového čísla ve chvíli, kdy se připojíte k internetu.
 7. 7
  Přečtěte si podmínky a odsouhlaste je. Pro pokračování je nutné oznámit, že jste si přečetli podmínky použití společnosti Microsoft, a že s nimi souhlasíte. Určitě si je pročtěte, abyste se seznámili se svými uživatelskými právy a omezeními.
 8. 8
  Vyberte si Vlastní instalaci. Díky tomu budete moci provést čistou instalaci. I pokud upgradujete z předchozí verze Windows, důrazně doporučujeme provést čistou instalaci. Provedení Upgradu často vede k nesprávnému a neefektivnímu chování programů a zařízení.
 9. 9
  Smažte diskový oddíl. Otevře se okno s dotazem, kam chcete Windows nainstalovat. Abyste provedli čistou instalaci, musíte smazat starý diskový oddíl, a začít s čistým štítem. Klikněte na “Možnosti disku (rozšířené)”. Tím získáte schopnost mazat a vytvářet diskové oddíly.
  • Vyberte diskový oddíl obsahující stávající operační systém a klikněte na tlačítko Vymazat.
  • Pokud na daný pevný disk instalujete operační systém poprvé, nenajdete na něm žádné oddíly, které byste mohli smazat.
  • Máte-li na disku více oddílů, ujistěte se, že mažete ten pravý. Jakákoliv data na smazaném oddílu budou nadobro ztracena.
  • Potvrďte vymazání.
 10. 10
  Vyberte Nepřidělené místo a klikněte na Další. Není třeba vytvářet oddíl před instalací, Windows Vista jej vytvoří automaticky.
 11. 11
  Počkejte, dokud Windows nenainstalují soubory. Procentuelní ukazatel vedle nápisu Rozbalování souborů Windows bude průběžně narůstat. Tato část instalace může zabrat až 30 minut.
  • Windows po dokončení automaticky restartují počítač.
  • Znovu se spustí instalace, tentokrát se zprávou „Instalátor aktualizuje systémové registry“.
  • Pak instalátor nastaví služby počítače. To se děje při každém spuštění Windows, napříště už však pouze v pozadí.
  • Následně se otevře okno se zprávou, že Windows dokončují instalaci. Poté se počítač znovu restartuje.
  • Nyní instalace načte ovladače a prověří nastavení zobrazení. Tato část instalace nevyžaduje z vaší strany žádný zásah.
 12. 12
  Zadejte své uživatelské jméno a název počítače. Uživatelské jméno slouží k přihlášení k počítači, a také k personalizaci uživatelského účtu. Název počítače je jméno, pod kterým se bude váš počítač objevovat v síti.
  • Další uživatele můžete přidat později přes Ovládací panely Windows Vista.
  • Windows se vás zeptá na heslo. To je nepovinné, velmi jej však doporučujeme. Zvláště pokud mají k počítači krom vás přístup i další uživatelé. Pokud heslo nechcete, nechte pole prázdné a klikněte na Další.
 13. 13
  Nastavte Windows Update. Abyste měli jistotu, že budou vaše Windows stabilní a bezpečná, důrazně doporučujeme vybrat jednu z prvních dvou možností. První možnost automaticky nainstaluje veškeré aktualizace, druhá vás pak upozorní, pokud jsou k dispozici důležité aktualizace.
 14. 14
  Nastavte datum a čas. Obojí by mělo být nastaveno správně, jelikož se obojí pojí s BIOSem. Pokud však není, můžete nastavení nyní upravit. Pokud jste v oblasti, která aplikuje letní čas, zaškrtněte patřičné políčko.
 15. 15
  Proveďte nastavení sítě. Pokud je váš počítač připojen k síti, budete mít nyní možnost tuto síť identifikovat. Většina uživatelů může vybrat Domácí síť, nebo Síť v zaměstnání. Pokud počítač používáte na veřejném místě, vyberte Veřejnou síť. Uživatelé mobilního připojení by měli vždy vybrat Veřejnou síť.
  • Windows se nyní pokusí připojit k síti. Tento proces je zcela automatický.
 16. 16
  Projděte si plochu. Po poslední načítací obrazovce se vám už zobrazí vaše nová plocha Windows Vista. V tuto chvíli je instalace dokončena. Pokračujte ve čtení, abyste mohli nastavit zálohování a ochranu počítače. [2]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Dokončení instalace

 1. 1
  Aktivujte Windows Vista. Než budete moci Windows naplno využívat, musíte je aktivovat. Aktivace proběhne automaticky přes internet. Klikněte na ikonu Aktivace v Panelu nástrojů, čímž ji zahájíte.
 2. 2
  Spusťte Windows Update. Pokud jste si nezvolili automatické aktualizace, měli byste co nejdříve spustit Windows Update. Zajistíte tak stažení nejnovějších bezpečnostních záplat a oprav systému. Pokud jste si vybrali automatické aktualizace, začne počítač stahovat a instalovat aktualizace ihned po připojení k internetu.
 3. 3
  Zkontrolujte zařízení a jejich ovladače. Většina hardwaru by měla být nainstalována automaticky. Pro specializovaný hardware však budete možná ovladače teprve muset stáhnout, nebo se podívat po jejich nejnovějších verzích na stránkách výrobce. Která zařízení potřebují ovladače, zjistíte ve Správci zařízení.
 4. 4
  Nainstalujte si antivirus. Ačkoliv Microsoft poskytuje zdarma antivirový program s názvem Microsoft Essentials, jde pouze o základní a proti virům nedostatečně účinnou ochranu. Nainstalujte namísto něj antivirus od třetí strany, který vám zajistí ochranu počítače a vašich dat. Antivirový software je k dispozici jak v placených, tak zdarma dostupných verzích.
 5. 5
  Nainstalujte programy. Jakmile máte Windows aktualizované a ochráněné, můžete začít s instalací potřebných programů. Pamatujte však, že ne všechny programy, které jste používali na starších Windows, budou s Windows Vista kompatibilní.
  Reklama

Tipy

 • Pro aktivaci Windows Vista ihned po instalaci musíte mít aktivní a správně nastavené připojení k internetu. Pokud ještě k internetu připojení nejste, můžete aktivaci provést později, nebo kontaktovat Microsoft zdarma po telefonu na čísle, které najdete v průvodci aktivací, a registrovat Windows po telefonu. Pokud svou kopii neaktivujete, za 30 vyprší licence a Windows Vista se uzamknout do doby, než je zaregistrujete, nebo přeinstalujete.
Reklama

Varování

 • Pokud již máte na počítači nainstalovanou novější verzi Windows, nepokoušejte se na něj instalovat Windows Vista. Mohli byste tím počítač vyřadit z provozu, jelikož soubory pro start počítače nedokážou rozpoznat své starší verze. Například instalace Windows Vista na počítači, na kterém již běží Windows 8, vyřadí tento počítač z provozu.
 • Před instalací Windows Vista byste měli zkontrolovat, že váš počítač splňuje minimální systémové požadavky. Můžete si spustit poradce pro upgrade, který váš počítač před instalací Windows Vista oskenuje a zjistí, zda je počítač schopný Windows Vista spustit.
Reklama

Související články

Jak smazat prázdnou stránku ve Wordu
Jak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisuJak na SD kartě odstranit ochranu proti zápisu
Jak zjistit hesloJak zjistit heslo
Jak kopírovat soubory v příkazovém řádkuJak kopírovat soubory v příkazovém řádku
Jak ve Wordu otočit textJak ve Wordu otočit text
Jak si změnit IP adresu (Windows)Jak si změnit IP adresu (Windows)
Jak přehrávat soubory MKVJak přehrávat soubory MKV
Jak zjistit IP adresu vašeho počítačeJak zjistit IP adresu vašeho počítače
Jak vložit video do PowerPointuJak vložit video do PowerPointu
Jak změnit adresář v Příkazovém řádkuJak změnit adresář v Příkazovém řádku
Jak zjistit, zda máte na počítači BluetoothJak zjistit, zda máte na počítači Bluetooth
Jak převést obrázek do formátu JPEGJak převést obrázek do formátu JPEG
Jak otvírat portyJak otvírat porty
Jak zjistit jakou máte grafickou kartuJak zjistit jakou máte grafickou kartu
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 27 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 600 krát
Stránka byla zobrazena 2 600 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama